Kontur - użytku, klasyfikacyjny, klasoużytek

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
darQ
_
_
Posty: 9
Rejestracja: 05 cze 2015, 07:36

Kontur - użytku, klasyfikacyjny, klasoużytek

Post autor: darQ »

Dzień dobry wszystkim.

Korzystając z [Edytora mapy obiektowej], mam do wyboru
- kontur klasyfikacyjny
- użytek gruntowy

Czy jest gdzieś obiekt Klasoużytek? Chodzi mi o to, że wybierając „Kontur klasyfikacyjny" dostaje obiekt z atrybutem OZU i OZK, a jak wybieram użytek gruntowy dostaje obiekt z atrybutem OFU bez odpowiedniej klasy gruntu. Przy czym w konturze klasyfikacyjnym nie ma do wybory klasy IV dla: Pastwiska, Łąki itp.

Pytam o to bo w tabeli rozliczenia użytków brakuje mi informacji o klasach. I teraz nie wiem co robię źle.

Obrazek
http://fotowrzut.pl/HAUHKOAXGG

I kolejne pytanie. Usuwanie Konturu klasyfikacyjnego i użytku gruntowego z mapy wybierając prawy klawisz mysz i pozycje usuń, usunięty obiekt z bazy znika dopiero po ponownym uruchomieniu programu. Jest może możliwość odświeżenia rekordów bazy danych po usunięciu obiektów?

Pozdrawiam darQ
pozdrawiam
darek
Asia T.
Team
Team
Posty: 698
Rejestracja: 10 mar 2015, 19:49

Re: Kontur - użytku, klasyfikacyjny, klasoużytek

Post autor: Asia T. »

Witam,

Niestety Klasoużytek zgodnie z Rozporządzeniem w sprawie bazy danych GESUT, BDOT i mapy zasadniczej nie istnieje jako obiekt geometryczny [powierzchnia] tylko jako atrybut w bazie danych. Jest jednak u nas w szablonie Mapa_zasadnicza założona warstwa EGB_Klasoużytek, można zatem na niej bezpośrednio rysować obiekty lub zastosować inne rozwiązanie: mając gotowe obiekty na warstwach użytków i konturów klasyfikacyjnych można utworzyć obiekty na warstwie klasoużytków poprzez przecięcie: Mapa -> Przecięcie warstw przy ustawieniach jak na rysunku poniżej. Przy kolejnej aktualizacji postaramy się stworzyć obiekt klasoużytek w Edytorze obiektów.

Jeśli chodzi o klasę obiektów IV w konturze klasyfikacyjnym to jest ona do wyboru jak na rysunku poniżej. Jeśli jednak u Pana nie ma tej pozycji to najprawdopodobniej ma Pan stare słowniki - proszę zamknąć program i w katalogu C-GEO/bin usunąć plik słowniki.ini. Następnie proszę założyć nowy projekt z szablonem mapa_zasadnicza i wrócić do swojego projektu - powinna pojawić się wtedy klasa IV.

Natomiast usuwanie obiektów z bazy postaramy się poprawić przy kolejnej aktualizacji - teraz można poradzić sobie z odświeżaniem poprzez zamknięcie i otworzenie od nowa samego zbioru danych dla obiektów, nie trzeba zamykać całego programu.
Załączniki
kontur.png
kontur.png (10.18 KiB) Przejrzano 11710 razy
przeciecie.JPG
przeciecie.JPG (42.86 KiB) Przejrzano 11710 razy
darQ
_
_
Posty: 9
Rejestracja: 05 cze 2015, 07:36

Re: Kontur - użytku, klasyfikacyjny, klasoużytek

Post autor: darQ »

Dziękuję, pomogło.

Zapytam jeszcze o wykaz zmian danych ewidencyjnych dotyczący działki. Czy jest możliwe, zamiast rozliczenia użytków, utworzyć gotowy raport WZDE.
Przy czym nie mam danych SWDE.

pozdrawiam
Darek
pozdrawiam
darek
Asia T.
Team
Team
Posty: 698
Rejestracja: 10 mar 2015, 19:49

Re: Kontur - użytku, klasyfikacyjny, klasoużytek

Post autor: Asia T. »

Witam,

czy ma Pan na myśli formularz do WZDE w formie raportu przy rozliczeniu użytków, czy pomijając to rozliczenie, gdzieś wcześniej? Jeśli tak, to dlaczego potrzebuje Pan pominięcia rozliczenia użytków?
darQ
_
_
Posty: 9
Rejestracja: 05 cze 2015, 07:36

Re: Kontur - użytku, klasyfikacyjny, klasoużytek

Post autor: darQ »

Dziękuje za zainteresowanie.

Rozliczenie użytków w działce jest mi tylko potrzebne do przygotowania WZDE. Do niczego więcej. Gdybym mógł (potrafił) ominąć rozliczenie użytków, wcale bym się tym nie zajmował.

Przykładowo: mam jakąś działkę, którą dzielę na kilka. Pierwotna działka ma jakieś użytki, które w wyniku aktualizacji zmieniam, dodatkowo powierzchnia działki ewidencyjnej różnie się od powierzchni obliczonej w takim zakresie, że nie wymaga jej aktualizacji w EGIB (dwa metry kwadratowe) ale suma obliczonych użytków różni się o trzy metry kwadratowe od powierzchni działki z EGIB.

Zależy mi na jednym raporcie (SWDE) z którego będzie wynikać, na czym polega bieżąca zmiana. Stan dotychczasowy zgodny z EGIB, stan nowy po moim opracowaniu, uwzględniający nowe działki, i nowe użytki.

Nie bardzo potrafię poukładać sobie w jaki sposób mam jednocześnie wprowadzić stan dotychczasowy i nowy.
pozdrawiam
darek
Asia T.
Team
Team
Posty: 698
Rejestracja: 10 mar 2015, 19:49

Re: Kontur - użytku, klasyfikacyjny, klasoużytek

Post autor: Asia T. »

Pański pomysł jest bardzo dobry, ale trochę skomplikowany do wykonania z naszej strony. Jednak zobaczymy, co i czy uda się to zrobić :)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
logis
Team
Team
Posty: 628
Rejestracja: 13 gru 2005, 10:34
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Kontur - użytku, klasyfikacyjny, klasoużytek

Post autor: logis »

Dzień dobry,
zastanawialiśmy się nad tym chwilę w firmie, teoretycznie takie generowanie WZDE jest możliwe i było już kiedyś rozważane, jednak jest trudne, pracochłonne i w związku z tym nie bardzo wiadomo kiedy by można to było opracować w programie. Pamiętamy o pomyśle jednak nie da się nic konkretnego podać o terminie realizacji.
Jacek
darQ
_
_
Posty: 9
Rejestracja: 05 cze 2015, 07:36

Re: Kontur - użytku, klasyfikacyjny, klasoużytek

Post autor: darQ »

Dziękuje za odpowiedź.
Już myślałem, że czegoś nie ogarniam.

Wierze, że jest trudne, bo gdyby było łatwe już by było. Chciałbym jednak zauważyć, że poza podstawowym celem geodety polegającym na wykonaniu zamówienia dla zleceniodawcy, geodeta ma również obowiązek aktualizacji państwowych baz. Podstawowym dokumentem, dokumentującym zmiany w bazie EGIB jest odpowiedni wykaz zmian.

Obecnie obowiązek taki obejmuje sporządzenie WZDE dotyczącego: działki, budynku i numerycznego opisu granic.
Aż się boje myśleć jakie wykazy zmian w innych bazach mogą wymyślić autorzy obecnych zmian.

Dlatego bardzo proszę „Team” o zajęcie się tematem, bo niebawem wykonawcy będą potrzebować przeróżnych wykazów zmian.
pozdrawiam
darek
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Kontur - użytku, klasyfikacyjny, klasoużytek

Post autor: Jurek B. »

W wersji testowej zrobiliśmy generowanie WZDE w rozliczeniu użytków, także gdy nie ma pliku SWDE. Na razie WZDE generuje się dla wszystkich działek, można go zapisać jako RTF,XLS itd. w celu dalszej edycji np. w Word:
Załączniki
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG (187.78 KiB) Przejrzano 11500 razy
Pozdrawiam Jurek B.
Adam
____
____
Posty: 156
Rejestracja: 20 mar 2005, 12:49
Lokalizacja: Silesia

Re: Kontur - użytku, klasyfikacyjny, klasoużytek

Post autor: Adam »

Pytanie: dlaczego pole powierzchni w tych wykazach podawane jest w m kw., jeśli ewidencję prowadzi się w ha z dokładnością do m kw.?
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Kontur - użytku, klasyfikacyjny, klasoużytek

Post autor: Jurek B. »

Wystarczy zmienić opcje w Parametrach programu, zakładka Obliczenia - jednostki ha, dokładność - 4:
Załączniki
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG (61.95 KiB) Przejrzano 11392 razy
Pozdrawiam Jurek B.
darQ
_
_
Posty: 9
Rejestracja: 05 cze 2015, 07:36

Re: Kontur - użytku, klasyfikacyjny, klasoużytek

Post autor: darQ »

Dziękuję za ekspres, nie spodziewałem się tak szybkiej reakcji.

Wygląda obiecująco, gdzie można pobrać i przetestować?

I ostatnia uwaga - może mało istotna, bo redakcyjna i dotyczy zawartość wydruku.

W załączeniu porównanie, obecnej treści WZDE z projektowaną. Miałbym wobec tego propozycje, aby kolumnę „uwagi” zamienić na „nr KW”, dodatkowo wykaz nie musi zawierać: woj, pow, gminy, a także oznaczenia tytułu własności. W zamian za to obecnie powinien zawierać: numer jednostki rejestrowej gruntu, budynku, lokalu. Po zmianie: numer jednostki rejestrowej gruntu lub pozycje kartoteki budynku.
WZDE.jpg
WZDE.jpg (171.54 KiB) Przejrzano 11286 razy
Czyli taki wykaz wydaje się, że będzie dotyczyć tylko dwóch obiektów działki i budynku. Dotyczyć będzie tylko danych opisowych.

I jeszcze jedna istotna zmiana, polegać ma w skrajnych przypadkach na aż trzech podpisach, trzech różnych osób. Wiem, że takie detale można zmienić poza programem eksportując do ulubionego. Może warto byłoby jednak przewidzieć na końcu dokumentu odpowiednie miejsca na podpisy.


Jeżeli chodzi o WZDE dotyczących budynku to na razie wystarczy w wersji uproszczonej - § 63 ust 1f. (egib) czyli:

1) identyfikator budynku;
2) status budynku;
3) geometryczny opis konturu budynku lub ( ) położenie środka geometrycznego budynku;
4) rodzaj budynku według KŚT;
5) klasę budynku według PKOB;
6) główną funkcję budynku.

Z czasem jednak może się okazać, że taki wykaz będzie niezbędny dla wszystkich danych ewidencyjnych dotyczących budynku.
pozdrawiam
darek
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Kontur - użytku, klasyfikacyjny, klasoużytek

Post autor: Jurek B. »

Dziękuję za ekspres, nie spodziewałem się tak szybkiej reakcji.
Wygląda obiecująco, gdzie można pobrać i przetestować?
Wersja testowa jest do pobrania przez dział Aktualizacje na naszej głównej www.
Co do porównania między obecnym WZDE, a tym z projektowanego rozp. EGiB, to wielkie dzięki za informacje i komentarz - będziemy mieli mniej pracy przy opracowaniu :)
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
logis
Team
Team
Posty: 628
Rejestracja: 13 gru 2005, 10:34
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Kontur - użytku, klasyfikacyjny, klasoużytek

Post autor: logis »

Dzień dobry,
spróbowałem zrobić wzór WZDE dla budynku. Posłużyłem się polami dla wersji uproszczonej. Nadal mam więcej pytań i wątpliwości niż gotowych rozwiązań. Przykładowo - czy częściej przydatny jest wzór z numerycznym opisem punktów budynku czy tylko ze współrzędnymi centroidu budynku ? Czy ten opis/centroid ma się pojawić po obu stronach tabelki (stan dotychczasowy i stan nowy) bo mógł się w międzyczasie zmienić i chcemy to wykazać, czy też wystarczy to wpisać jednorazowo. Dalej - czy zostawić pola do wpisu dla budynku, czy też ma to być zawsze zestaw dane budynku oraz dane działki na jakiej stoi ?
Sugestie mile widziane.
Dodam jeszcze, że są pewne trudności z ekonomicznym rozmieszczeniem pól w tabeli we wzorze (i narysowaniem dobrze wyglądających podziałów komórek) więc pewnie można ten wzór zaprojektować lepiej. Plik z wzorem można pobrać tutaj: http://www.softline.xgeo.pl/G/WZDEbud.grp Jest to wzór formularza, który kopiujemy do podfolderu C-Geo ../bin/wsp2 jest on widoczny jako jeden z wzorów raportów z bazy danych. W oknie bazy danych budynków używamy przycisku z drukarką, tam wybieramy z listy wzór raportu WZDEbud i używamy go do zrobienia raportu dla pojedynczego obiektu. Pola atrybutów użyte w formularzu pasują do pól z szablonu Mapa zasadnicza.
Obrazek
Widok formularza z edytorze raportów: Obrazek

Jacek
geoekspres
__
__
Posty: 37
Rejestracja: 18 kwie 2005, 11:52

Re: Kontur - użytku, klasyfikacyjny, klasoużytek

Post autor: geoekspres »

W moich rejonach stosuje się WZDE dla budynków z pionowym rozmieszczeniem komórek. Można wtedy upchnąć zdecydowanie więcej informacji. Mogę przesłać wzory mailem.
Awatar użytkownika
logis
Team
Team
Posty: 628
Rejestracja: 13 gru 2005, 10:34
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Kontur - użytku, klasyfikacyjny, klasoużytek

Post autor: logis »

To ja może proszę te wzory z pionowym rozmieszczeniem na adres jm małpa xgeo.pl
Dziękuję

Jacek
darQ
_
_
Posty: 9
Rejestracja: 05 cze 2015, 07:36

Re: Kontur - użytku, klasyfikacyjny, klasoużytek

Post autor: darQ »

Nie wiem czy będzie dobry ale w taki na razie stosuje i reklamacji nie miałem. Weryfikacja pozytywna.
Załączniki
WZDEbud.jpg
WZDEbud.jpg (135.81 KiB) Przejrzano 11057 razy
pozdrawiam
darek
Awatar użytkownika
logis
Team
Team
Posty: 628
Rejestracja: 13 gru 2005, 10:34
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Kontur - użytku, klasyfikacyjny, klasoużytek

Post autor: logis »

Dzień dobry,
dostałem od kilku osób wzory, przeglądam je i spróbuję wykorzystać do zrobienia własnego do C-Geo.
Dziękuję
Jacek
Awatar użytkownika
piotr j.
_____
_____
Posty: 466
Rejestracja: 15 sty 2016, 13:50

Re: Kontur - użytku, klasyfikacyjny, klasoużytek

Post autor: piotr j. »

Dzień Dobry.

Czy jest możliwość edycji formularza WZDE, generowanego przy okazji Obliczenia>rozliczenie powierzchni?

Przy okazji chciałem się też zapytać, czy istnieje techniczna możliwość wprowadzenia opcji w Obliczenia>rozliczenie powierzchni wyrównania do pow. ewidencyjnej.
c-geo - wyrównanie do pow ewid.png
c-geo - wyrównanie do pow ewid.png (57.08 KiB) Przejrzano 10199 razy
Może się zdarzyć, że odchyłki pow. działki nie przekraczają dopuszczalnych wartości, pozostawiamy wtedy pow. ewid., a przy kilku takich działkach w jednej pracy, taka opcja już by miała sens.
Pozdrawiam.
piotr j.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Kontur - użytku, klasyfikacyjny, klasoużytek

Post autor: Jurek B. »

Może wystarczyłoby wyrównać najpierw działki do powierzchni ewidencyjnych, a potem wyrównane działki można rozliczyć do powierzchni wyrównanych?
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
piotr j.
_____
_____
Posty: 466
Rejestracja: 15 sty 2016, 13:50

Re: Kontur - użytku, klasyfikacyjny, klasoużytek

Post autor: piotr j. »

Rzeczywiście idzie taki manewr zastosować. Dzięki za podpowiedź :) .

A czy da się wprowadzić edycję WZDE?
Pozdrawiam.
piotr j.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Kontur - użytku, klasyfikacyjny, klasoużytek

Post autor: Jurek B. »

Hmm, wydaje się mi, że ciężko będzie bo to jest generowane w kodzie programu bezpośrednio, ale sprawdzę u programisty.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Kontur - użytku, klasyfikacyjny, klasoużytek

Post autor: Jurek B. »

Jednak się da :) - w wersji testowej jest nowa funkcja w menu widocznym po wciśnięciu przycisku generowania WZDE.
Tylko trzeba pamiętać o tym, żeby przed modyfikacją wzoru raportu, zachować go sobie pod inną nazwą w bezpiecznym katalogu, bo inaczej się go nie odtworzy w postaci oryginalnej:
Załączniki
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG (143.08 KiB) Przejrzano 10163 razy
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
piotr j.
_____
_____
Posty: 466
Rejestracja: 15 sty 2016, 13:50

Re: Kontur - użytku, klasyfikacyjny, klasoużytek

Post autor: piotr j. »

Ok, dzięki, o to chodziło.

Ale kolejne umiejętności i możliwości rodzą następne pytania :) . Takie moje uwagi.

1. Przy generowaniu WZDE, formularz zawsze przyjmuje wszystkie działki. Czy jest możliwość takiej modyfikacji, aby ten formularz pozyskiwał tylko działki zaznaczone?
2. Zmodyfikowałem trochę opis, wstawiłem zmienne, aby pozyskać dane z opisu projektu, jednak szablon ich nie pozyskuje. A z tymi samymi zmiennymi formularze.fr3 na mapie nie mają kłopotu.

Mam jeszcze inne zapytania, ale zależne są od tych odpowiedzi, dlatego na razie się z nimi wstrzymam.
Pozdrawiam.
piotr j.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Kontur - użytku, klasyfikacyjny, klasoużytek

Post autor: Jurek B. »

Już w wersji testowej jest poprawka - tego generowania WZDE dla zaznaczonych i uwzględniania zmiennych z projektu w edytorze formularza.
Pozdrawiam Jurek B.
ODPOWIEDZ