Przesłanianie

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
marioo
VIP
VIP
Posty: 1051
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:22
Lokalizacja: Białystok

Przesłanianie

Post autor: marioo »

Na mapie ustawiając kolejność warstw ustawiamy też wzajemne przesłanianie. Coś jednak jest nie tak, bo zauważyłem, że niektóre linie są przesłaniane a inne nie.
Mam warstwę użytków ustawioną pod warstwą granic i takie oto "wybiórcze" wyświetlanie:
Bez tytułu.png
Bez tytułu.png (29.37 KiB) Przejrzano 5683 razy
Bez tytułu1.png
Bez tytułu1.png (23.34 KiB) Przejrzano 5683 razy
Kopię tabeli do analizy wysyłam na serwis.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Wojtek P.
Team
Team
Posty: 971
Rejestracja: 08 lut 2005, 08:35

Re: Przesłanianie

Post autor: Wojtek P. »

Witam
Jeżeli jest wspólna granica (miedzy dwoma punktami) dla warstwy działek i klasoużytków to linia działki jest "na wierzchu". Warstwa działek jest "ważniejsza", więc dla tego typu obiektu tak to działa od zawsze
-To serve and protect-
marioo
VIP
VIP
Posty: 1051
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:22
Lokalizacja: Białystok

Re: Przesłanianie

Post autor: marioo »

No to myślę, że czas to zmienić, bo to nie jest dobre rozwiązanie kiedy raz mamy linię użytku po granicy a raz nie. Drukując taką mapę nie wiadomo gdzie jest granica użytku, a tym bardziej jest to mylące jeżeli na niektórych granicach widać użytki a na innych nie. Wg mnie użytki powinny być zawsze widoczne na tle linii granicy bez względu na to czy początek i koniec użytku i granicy są takie same czy nie. Na pewno granica jest "ważniejsza" ale nie na tyle żeby całkowicie zasłaniać linię użytku, lepiej niech się nakładają bo wtedy nie znikają nam ważne informacje.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Przesłanianie

Post autor: Jurek B. »

marioo pisze:No to myślę, że czas to zmienić, bo to nie jest dobre rozwiązanie kiedy raz mamy linię użytku po granicy a raz nie. Drukując taką mapę nie wiadomo gdzie jest granica użytku, a tym bardziej jest to mylące jeżeli na niektórych granicach widać użytki a na innych nie. Wg mnie użytki powinny być zawsze widoczne na tle linii granicy bez względu na to czy początek i koniec użytku i granicy są takie same czy nie. Na pewno granica jest "ważniejsza" ale nie na tyle żeby całkowicie zasłaniać linię użytku, lepiej niech się nakładają bo wtedy nie znikają nam ważne informacje.
Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie mapy zasadniczej, granice działek przesłaniają granice użytków, więc tam gdzie obie granice są oparte o te same punkty, granica użytku nie może być widoczna.
Proszę sprawdzić jakie są punkty załamania działki i użytku - widoczne będą te odcinki granic użytków, które nie są oparte o punkty załamania działki, nawet jeśli na mapie wydaje się, że punkt załamania użytku jest na linii granicy działki.
Można to też sprawdzić obliczając rzut punktu załamania użytku na linię granicy działki, przy zwiększonej dokładności obliczeń.
Załączniki
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG (113.96 KiB) Przejrzano 5584 razy
Pozdrawiam Jurek B.
marioo
VIP
VIP
Posty: 1051
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:22
Lokalizacja: Białystok

Re: Przesłanianie

Post autor: marioo »

Rozumiem doskonale jak jest w rozporządzeniu, jednak wg mnie akurat ten zapis jest trochę nielogiczny. Ale jeżeli już Cgeo zamierza trzymać się ściśle tego zapisu, to niewidoczne powinny być też te użytki które pokrywają się z granicami a nie są oparte na tych samych punktach. W takich przypadkach granice użytków też biegną granicą (mimo że z rzutowania wynikają jakieś milimetry - ale przecież wsp tych granic są z dokładnością do cm) i powinny być przesłonięte. Teraz mamy takie pomieszanie - tu są przesłonięte a tam już nie... Warto by się zdecydować i albo wszystko albo nic, bo teraz pod względem czytelności takie wyświetlanie wg mnie jest beznadziejne. Osobiście wolałbym żeby widoczne było wszystko. Jeżeli mamy użytek nad granicą to znamy jego zasięg i wiemy gdzie zmienia się na inny (przy przesłonięciu granicą możemy tylko domyślać się na której granicy zmienia się użytek). Teraz część mamy wyświetlone po granicy a część nie - co może wprowadzać spore zamieszanie.

Myślałem, że to jakiś błąd w Cgeo, ale teraz zostaje mi zmiana warstwy na zwykłą i wtedy przesłanianie i prawidłowe wyświetlanie użytku jest takie jak ja chcę :)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Przesłanianie

Post autor: Jurek B. »

Dokładnie, jedyna rada to zmienić typ tych warstw na "zwykłe".
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Przesłanianie

Post autor: MarekOtt »

Jest tekst na mapie na warstwie A, chcę go teraz przekreślić linią która jest na warstwie B. Jak mogę to zrobić. Niestety zawsze tekst jest wyżej.
Załączniki
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG (18.52 KiB) Przejrzano 5195 razy
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Przesłanianie

Post autor: FaFaL »

A czy włączenie funkcji "Rysuj zgodnie z kolejnością warstw" nie rozwiązuje sprawy (nie sprawdzałem)
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Przesłanianie

Post autor: MarekOtt »

FaFaL pisze:A czy włączenie funkcji "Rysuj zgodnie z kolejnością warstw" nie rozwiązuje sprawy (nie sprawdzałem)
Załatwia sprawę, ale z kolei wtedy pojawia się problem z przysłanianiem przy tworzeniu mapy obiektowej.

np. na załączonym rysunku, oba napisy mają włączone opcję przysłaniania, a jednak nie przysłaniają, dlatego nie wiem czy nie lepiej by było, by opcja przysłaniania tekstu działała niezależnie od kolejności warstw. :(
Załączniki
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG (24.08 KiB) Przejrzano 5184 razy
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Przesłanianie

Post autor: MarekOtt »

Czy była by możliwość wprowadzenia zmian z przysłanianiem tekstów, by teksty z opcją przysłaniania, przysłaniały każdą warstwę niezależnie od ustawień w opcjach programu przysłaniania zgodnego z kolejnością warstw ?
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Przesłanianie

Post autor: Jurek B. »

MarekOtt pisze:Czy była by możliwość wprowadzenia zmian z przysłanianiem tekstów, by teksty z opcją przysłaniania, przysłaniały każdą warstwę niezależnie od ustawień w opcjach programu przysłaniania zgodnego z kolejnością warstw ?
Już teraz tak jest - jeśli się wyłączy opcję "Rysuj zgodnie z kolejnością warstw". Wyjątkiem są teksty w postaci etykiet - te są rysowane nad pozostałymi obiektami i zawsze zgodnie z kolejnością warstw - czyli np. opis przewodu energetycznego będzie przesłaniał opisy przewodów gazowych, kanalizacyjnych itd.
Raczej nie damy rady nic tu zmienić więcej.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Przesłanianie

Post autor: MarekOtt »

Jurek B. pisze:
MarekOtt pisze:Czy była by możliwość wprowadzenia zmian z przysłanianiem tekstów, by teksty z opcją przysłaniania, przysłaniały każdą warstwę niezależnie od ustawień w opcjach programu przysłaniania zgodnego z kolejnością warstw ?
Już teraz tak jest - jeśli się wyłączy opcję "Rysuj zgodnie z kolejnością warstw". Wyjątkiem są teksty w postaci etykiet - te są rysowane nad pozostałymi obiektami i zawsze zgodnie z kolejnością warstw - czyli np. opis przewodu energetycznego będzie przesłaniał opisy przewodów gazowych, kanalizacyjnych itd.
Raczej nie damy rady nic tu zmienić więcej.
Zrozumiałem, jednak jak w takim przypadku postąpić gdy chce się przekreślić tekst zwykłą linią która jest na innej warstwie. Zaznaczam że tekst nie jest warstwą priorytetową (np. działki, użytki, budynki itp). Przydaje się to gdy chcemy np. przekreślić stary numer działki kolorem czerwonym. Opisałem problem parę postów wyżej.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Przesłanianie

Post autor: Jurek B. »

Ok, tylko to nie jest problem przesłaniania tekstem wszystkiego, ale nieprzesłaniania przez tekst określonych obiektów - tu linii skreślenia.
Jeśli stosowałoby się funkcję skreślenia tekstu dostępną jako jeden z atrybutów tekstu, wówczas problemu by nie było:
Załączniki
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG (119.92 KiB) Przejrzano 5073 razy
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Przesłanianie

Post autor: MarekOtt »

Jurek B. pisze:Ok, tylko to nie jest problem przesłaniania tekstem wszystkiego, ale nieprzesłaniania przez tekst określonych obiektów - tu linii skreślenia.
Jeśli stosowałoby się funkcję skreślenia tekstu dostępną jako jeden z atrybutów tekstu, wówczas problemu by nie było:
Zgadza się tylko że ja mam tekst kolorem czarnym, a przekreślanie muszę mieć kolorem czerwonym.

Patrząc na to od początku. Jaki jest sens opcji przesłaniania dla tekstu, jeśli to przysłanianie działa tylko dla warstwy na której się znajduje + warstwy poniżej tekstu w hierarchii warstw (zakładając że mamy włączoną opcję przysłania zgodnie z kolejnością warstw). Pozbawiamy się przez to możliwości.


1). Jeśli potrzebujemy sytuacji, by tekst który ma w opcjach przysłanianie nie przysłaniał linii która w hierarchii warstw jest wyżej to po prostu wyłączamy dla niego przysłanianie i nie niszczy nam to całego widoku mapy.

2). Jeśli jednak potrzebujemy sytuacji odwrotnej, czyli by tekst przysłaniał linię która jest w hierarchii warstw wyżej, nie możemy zrobić nic, a wyłączenie wyświetlania zgodnie z kolejnością warstw, niszczy nam wyświetlanie mapy (możemy też zmienić kolejność w hierarchii - ale to także niszczy nam obraz mapy).

Ogólnie problemu nigdy nie było, aż do momentu pojawienia się opcji w ustawieniach programu dotyczącej wyłaczenia/włączenia rysowanie zgodnie z kolejnością warstw. Przed jej wprowadzeniem, każdy przysłaniany tekst przysłaniał każdą warstwę, niezależnie od hierarchii.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Przesłanianie

Post autor: MarekOtt »

Czy jest szansa na poprawę tego przysłaniania w najbliższym czasie. Ponownie mam prośbę by przesłanianie działało niezależnie od włączenia / wyłączenia opcji "rysuj napisy i punkty zgodne z kolejnością warstw".
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Przesłanianie

Post autor: Jurek B. »

Niestety nie możemy zmienić tych zasad - położy się wówczas całość zasady przesłaniania :(
Programista co prawda popatrzy na to ponownie, ale raczej nie będzie mógł nic tu zmienić.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Przesłanianie

Post autor: MarekOtt »

Jurek B. pisze:Niestety nie możemy zmienić tych zasad - położy się wówczas całość zasady przesłaniania :(
Programista co prawda popatrzy na to ponownie, ale raczej nie będzie mógł nic tu zmienić.


Rozumiem, w takim razie jak mam osiągnąć efekt przysłonięcia tak by linia czerwona przysłaniała napis ?

Niby proste, muszę włączyć rysowanie zgodnie z kolejnością warstw i warstwę linii czerwonej umieścić nad warstwą napisu ? .. Problem w tym że włączenie tej opcji niszczy mapę obiektową, a konkretnie wszystkie napisy, które mimo że mają włączone przysłanianie, nie przysłaniają. To trochę absurdalne ;). Także warstwa budynków pozyskana z swde_budynki przysłania treści napisów takie jak ilość kondygnacji i funkcję, numer adresowy itp ?
Załączniki
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG (27.05 KiB) Przejrzano 4885 razy
wylaczona.JPG
wylaczona.JPG (212.71 KiB) Przejrzano 4885 razy
właczona kolejnosc warstw.JPG
właczona kolejnosc warstw.JPG (226.04 KiB) Przejrzano 4885 razy
janek
______
______
Posty: 610
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:37

Re: Przesłanianie

Post autor: janek »

Nie wiem czy to położy zasady przesłaniania, ale gdyby do parametrów warstwy dodać oprócz linii, koloru, wydruku itp. jeszcze możliwość jaką warstwę ma dana warstwa przesłaniać (wybór z listy istniejących warstw), lub wszystkie, lub żadnej, to byłoby super. Takie mam marzenie.
Janek B.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Przesłanianie

Post autor: MarekOtt »

janek pisze:Nie wiem czy to położy zasady przesłaniania, ale gdyby do parametrów warstwy dodać oprócz linii, koloru, wydruku itp. jeszcze możliwość jaką warstwę ma dana warstwa przesłaniać (wybór z listy istniejących warstw), lub wszystkie, lub żadnej, to byłoby super. Takie mam marzenie.
Janek B.
To też jedna z opcji, choć nie ma co ukrywać, przy zakładaniu nowych projektów trochę ustawiania :)

Ja ogólnie nie wiem gdzie jest problem o którym pisze p. Jurek.
Jeśli ktoś nie chce by teksty przysłaniały, wyłącza przysłanianie. Jeśli ktoś chce przysłanianie to je włącza. Problem w tym że w przypadku włączenia przysłaniania, samo w sobie nie działa, gdyż przysłania tylko jedną warstwę - tą na której się znajduje ...
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Przesłanianie

Post autor: Jurek B. »

W wersji testowej, oknie wprowadzania tekstów dodaliśmy możliwość nadania innego koloru dla przekreślenia napisu - kolor tego przekreślenia jest ustawiany w opcjach programu:
Załączniki
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG (57.43 KiB) Przejrzano 4779 razy
Przechwytywanie1.JPG
Przechwytywanie1.JPG (21.71 KiB) Przejrzano 4779 razy
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Przesłanianie

Post autor: MarekOtt »

Z pewnością pomorze to w przypadku chęci przekreslenia tekstu kolorem czerwonym (lub po wyborze innym).

W dalszym ciągu nie rozwiarze to problemu przyslaniania tekstu przez inne waratwy, mimo że tekst jest z opcją przyslaniania. W takim razie ciężko zrozumieć po co te przyslanianie jest?
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Przesłanianie

Post autor: Jurek B. »

Przesłanianie jest w programie rozwiązane poprawnie, brakowało tylko możliwości przekreślania tekstu w innym kolorze niż tekst, to więc wprowadziliśmy obecnie.
Zarządzanie przesłanianiem jest rozwiązywane przez kolejność warstw i ustawienie opcji w programie.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Przesłanianie

Post autor: MarekOtt »

Jurek B. pisze:Przesłanianie jest w programie rozwiązane poprawnie, brakowało tylko możliwości przekreślania tekstu w innym kolorze niż tekst, to więc wprowadziliśmy obecnie.
Zarządzanie przesłanianiem jest rozwiązywane przez kolejność warstw i ustawienie opcji w programie.
Sprobojemy zatem przestawić się na pracę z wlaczona opcją rysuj zgodnie z kolejnowcia warstw. Tu jednak na starcie pojawia się problem.

Po imporcie mapy z dxf (generowanym przez Geoinfo) waratwy są podzielone na warstywy na których są obiekty oraz warstwy nazwane tak samo jak te z obiektamy z dopiskiem "_o" na której są opisy do tych warstw. Niestety warstwy opisowe na liście kolejności są na samym dole i teraz trzeba je wszystkie hurtowo przesunąć na górę. Trochę czasochłonne jest przesuwanie około 20 warstw na górę. W związku z tym przydała by się opcja na liście warstw polegająca na zaznaczeniu kilku warstw i jednym klikiem przeniesienie ich do góry.

Przepraszam za moją upartość w związku z tym przysłanianiem, ale niestety dostajemy te mapy zasadnicze z ośrodka w formacie dxf, które niestety nijak się mają do rozporządzenia, a musimy z nich ogarnąć mapę, tak by to wszystko jakoś wyglądało. Niestety najwięcej problemów jest z edycja opisów i bardzo mi zależy na tym, by w C-Geo można było jak najwięcej i jak najszybciej to wszystko zrobić. A przyznam szczerze, wiele już nie potrzeba ;), dlatego chwała całemu zespołowi za dostosowanie tego wszystkiego do nieogarniętych ośrodków PODGiK
Ostatnio zmieniony 08 gru 2016, 20:34 przez MarekOtt, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Przesłanianie

Post autor: Jurek B. »

Ok, faktycznie w sytuacji tak zbudowanych plików DXF, przydatna jest opcja zmiany kolejności wielu wybranych warstw - przekażę programiście do opracowania.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Przesłanianie

Post autor: Jurek B. »

Po imporcie mapy z dxf (generowanym przez Geoinfo) waratwy są podzielone na warstywy na których są obiekty oraz warstwy nazwane tak samo jak te z obiektamy z dopiskiem "_o" na której są opisy do tych warstw. Niestety warstwy opisowe na liście kolejności są na samym dole i teraz trzeba je wszystkie hurtowo przesunąć na górę. Trochę czasochłonne jest przesuwanie około 20 warstw na górę.
Jeszcze taka podpowiedź zanim będzie to przesuwanie zaznaczonych warstw - można raz ustalić odpowiednią kolejność, potem zapisać taką mapę jako szablon i w przyszłych importach DXF skorzystać z niego - to zawsze mniej pracy niż porządkowanie warstw od nowa przy każdym imporcie.
Pozdrawiam Jurek B.
ODPOWIEDZ