Projektowanie tras - łuki pionowe

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
pxm
_
_
Posty: 4
Rejestracja: 09 wrz 2015, 15:36

Projektowanie tras - łuki pionowe

Post autor: pxm »

Witam.
Mam problem z łukami pionowymi. Po wprowadzeniu parametrów łuków pionowych i porównaniu ich z poprzeczkami wychodzą mi spore rozbieżności. Próbowałem na kilka sposób i za każdym razem jest źle. Na internecie nigdzie nie mogłem znaleźć przykładowego opracowania, który pokazywał by jak prawidłowo wprowadzać parametry trasy.
Oto fragment profilu:
Fragment mojego profilu drogi
Fragment mojego profilu drogi
profil drogi.jpg (78.14 KiB) Przejrzano 5577 razy
I tego jak to zapisałem w c-geo
c-geo.jpg
c-geo.jpg (131.55 KiB) Przejrzano 5577 razy
P.S. Sam wyliczałem kilometraż i wysokości na łukach i nie wuem, czy zrobiłem to dobrze.
Z góry dziękuję za pomoc.
kouczan
____
____
Posty: 214
Rejestracja: 31 paź 2010, 12:36

Re: Projektowanie tras - łuki pionowe

Post autor: kouczan »

Powinieneś podać kilometraż i rzędną przecięcia stycznych łuku pionowego. Jeżeli nie jest podana wprost przez projektanta to można się wspomóc programem Drogownictwo 2000, policzyć na piechotę lub jeżeli masz dostęp do wersji numerycznej profilu sczytać właśnie z niego. Swoją drogą to kolejna podpowiedź dla programistów, że przydałaby się taka opcja w samym CGEO :)
Pozdrawiam
pxm
_
_
Posty: 4
Rejestracja: 09 wrz 2015, 15:36

Re: Projektowanie tras - łuki pionowe

Post autor: pxm »

Dzięki za pomoc. Pomogło. Źle liczyłem przecięcie stycznych i kilometraż. Drogownictwo 2000 pomogło. Wprawdzie na 3 z 80 poprzeczek wyszła mi różnica do 5cm, ale to droga leśna to nie będę się tym specjalnie przejmował. Popieram sugestię, że przydała by się taka opcja w C-GEO.
pxm
_
_
Posty: 4
Rejestracja: 09 wrz 2015, 15:36

Re: Projektowanie tras - łuki pionowe

Post autor: pxm »

Mam kolejne pytanie donośnie łuków pionowych. Na projekcie, który opracowuję łuki pionowe mają podane długości krzywych przejściowych. Da się jakoś to pokazać w C-GEO? Dodatkowo wysyłam załącznik z profilu trasy.
Załączniki
Profil podłużny.jpg
Profil podłużny.jpg (49.8 KiB) Przejrzano 5124 razy
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Projektowanie tras - łuki pionowe

Post autor: Jurek B. »

Te długości krzywych przejściowych dla łuków pionowych wyglądają na jakieś naciąganie danych, albo wynik błędów w obliczeniach - bo różnice między L1 i L2 to 1-3 cm.
Jeśli jednak to nie błąd w danych to i tak nie da się wprowadzić tych danych do modułu, bo łuki pionowe w C-GEO moga być tylko łukami kołowymi :(
Chyba, że się potraktuje te L1 i L2 jako połówki długości łuków kołowych, to wtedy wystarczy podać promień i program sam wyliczy odpowiednie łuki pionowe, ale wtedy trzeba podać też hektometraż wierzchołków łuków pionowych.
Pozdrawiam Jurek B.
kouczan
____
____
Posty: 214
Rejestracja: 31 paź 2010, 12:36

Re: Projektowanie tras - łuki pionowe

Post autor: kouczan »

A nie są to przypadkiem długości stycznych?
esgeo
___
___
Posty: 77
Rejestracja: 15 mar 2011, 22:24

Re: Projektowanie tras - łuki pionowe

Post autor: esgeo »

Podłącze się pod temat bo też jestem na etapie opracowania projektu drogi i robię to pierwszy raz. Po wprowadzeniu wierzchołków głównych trasy i przeliczeniu wierzchołków łuków pionowych (też mam projekt na którym trzeba być jasnowidzem żeby sprawdzić kilometraż i rzędne profilu) na ostatnim punkcie trasy wyskakuje mi rzędna 0 w zakładce "punkty główne: co powoduje nagłe załamanie drogi na jej końcu. Pomimo kilkukrotnego poprawiania tej wysokości po każdym przeliczeniu wyskakuje tam 0... Co mogę robić nie tak?
1.png
1.png (56 KiB) Przejrzano 4872 razy
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Projektowanie tras - łuki pionowe

Post autor: Jurek B. »

esgeo pisze:Podłącze się pod temat bo też jestem na etapie opracowania projektu drogi i robię to pierwszy raz. Po wprowadzeniu wierzchołków głównych trasy i przeliczeniu wierzchołków łuków pionowych (też mam projekt na którym trzeba być jasnowidzem żeby sprawdzić kilometraż i rzędne profilu) na ostatnim punkcie trasy wyskakuje mi rzędna 0 w zakładce "punkty główne: co powoduje nagłe załamanie drogi na jej końcu. Pomimo kilkukrotnego poprawiania tej wysokości po każdym przeliczeniu wyskakuje tam 0... Co mogę robić nie tak?
Trzeba by pokazać komplet danych - czyli także parametry łuków pionowych - zapewne tam są takie dane, które skutkują tą wysokością zerową.
Pozdrawiam Jurek B.
esgeo
___
___
Posty: 77
Rejestracja: 15 mar 2011, 22:24

Re: Projektowanie tras - łuki pionowe

Post autor: esgeo »

Poniżej zestawienie łuków pionowych, tam gdzie ich nie ma projektant zrobił załamanie niwelety bez łuku.
Załączniki
2.png
2.png (64.8 KiB) Przejrzano 4852 razy
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Projektowanie tras - łuki pionowe

Post autor: Jurek B. »

Proszę może przesunąć o 1cm hektometr ostatnie punktu niwelety.
Pozdrawiam Jurek B.
ODPOWIEDZ