Aktualizacja -rozporządzenie

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
Awatar użytkownika
tomek_79
____
____
Posty: 137
Rejestracja: 21 mar 2012, 22:59

Aktualizacja -rozporządzenie

Post autor: tomek_79 »

Rozporządzenie w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej opublikowane w dzienniku ustaw.
Kiedy będzie aktualizacja ?
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Aktualizacja -rozporządzenie

Post autor: Jurek B. »

tomek_79 pisze:Rozporządzenie w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej opublikowane w dzienniku ustaw.
Kiedy będzie aktualizacja ?
Gdy to rozporządzenie wejdzie w życie - czyli 18 grudnia 2015.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
tomek_79
____
____
Posty: 137
Rejestracja: 21 mar 2012, 22:59

Re: Aktualizacja -rozporządzenie

Post autor: tomek_79 »

Witam wszystkich po świętach, mam pytanie odnośnie mojego ostatniego zlecenia.
Klient zlecił pomiar budynku wraz z przyległym do niego zadaszeniem na podporach - tak to jest opisane w projekcie - czyli mówiąc krótko budynek+ wiata.
No i tutaj pojawia się problem bo wg. nowego rozporządzenia wiaty już niema.
Pytanie - jak mam pokazać zadaszenie / wiatę ?
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Aktualizacja -rozporządzenie

Post autor: MarekOtt »

Generalizacja - nawis budynku
Awatar użytkownika
tomek_79
____
____
Posty: 137
Rejestracja: 21 mar 2012, 22:59

Re: Aktualizacja -rozporządzenie

Post autor: tomek_79 »

ok a jeżeli wiata stoi pośrodku działki i nie jest to obiekt związany z budynkiem to nie pokazujemy ?
janek
______
______
Posty: 610
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:37

Re: Aktualizacja -rozporządzenie

Post autor: janek »

Jeśli to coś jest budynkiem gospodarstw rolnych to jest tam coś takiego jak 1271.Bg
Janek B.
Awatar użytkownika
tomek_79
____
____
Posty: 137
Rejestracja: 21 mar 2012, 22:59

Re: Aktualizacja -rozporządzenie

Post autor: tomek_79 »

Nie nie jest to budynek gospodarstw rolnych.
Poza tym mam następny ciekawy przypadek typowej wiaty:
na działce znajduje się budynek murowany w którym jest warsztat samochodowy, a na zewnątrz w odległości kilku metrów wiata w której trzymane są części samochodowe.
podpory wiaty mają średnicę ok. 20 cm - rury stalowej, wysokość obiektu ok. 4 m - brak ścian zewnętrznych wymiary obiektu 5,00mx12,00m
... i jak to pokażemy ?
Awatar użytkownika
oakpil
____
____
Posty: 124
Rejestracja: 09 paź 2007, 18:01
Lokalizacja: wlkp

Re: Aktualizacja -rozporządzenie

Post autor: oakpil »

Prawo budowlane i każde inne przewiduje obiekt "wiata" tylko nie nasze! Jednakże wiata to szczególny rodzaj budynku i uważam, że należy wprowadzać to po prostu jako budynek z odpowiednią funkcją.
Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze, wykazując w EGiB wiaty jako budynki wpłynie to na zwiększenie obciążeń podatkowych.
Awatar użytkownika
tomek_79
____
____
Posty: 137
Rejestracja: 21 mar 2012, 22:59

Re: Aktualizacja -rozporządzenie

Post autor: tomek_79 »

a co w takim przypadku?
murator-gc49b-garaz-z-pomieszczeniem-gospodarczym-i-wiata-garazowa-Gospodarcze-2588-19-33132_2196012.jpg
murator-gc49b-garaz-z-pomieszczeniem-gospodarczym-i-wiata-garazowa-Gospodarcze-2588-19-33132_2196012.jpg (98.62 KiB) Przejrzano 6683 razy
też wiata jako budynek?
a co w polu materiał ścian zewnętrznych ?
jeszcze jedno pytanko, a zastanawialiście się co w takim przypadku ?
s1060072.jpg
s1060072.jpg (237.57 KiB) Przejrzano 6683 razy
Awatar użytkownika
oakpil
____
____
Posty: 124
Rejestracja: 09 paź 2007, 18:01
Lokalizacja: wlkp

Re: Aktualizacja -rozporządzenie

Post autor: oakpil »

Za PKOB: Za szczególny rodzaj budynku uważa się wiatę, która stanowi pomieszczenie naziemne, nie obudowane ścianami ze wszystkich stron lub nawet w ogóle ścian pozbawione.
janek
______
______
Posty: 610
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:37

Re: Aktualizacja -rozporządzenie

Post autor: janek »

Jestem tego samego zdania co oakpil. §63 rozp. pkt. 1a i 1b jest jakby potwierdzeniem naszego rozumowania
Janek B.
Awatar użytkownika
tomek_79
____
____
Posty: 137
Rejestracja: 21 mar 2012, 22:59

Re: Aktualizacja -rozporządzenie

Post autor: tomek_79 »

Pełna zgoda Panowie, lecz co w przypadku jeśli jest to wiata stacji benzynowej- ok, zaznaczam jako budynek.
Tylko że w tym przypadku program ustawia mi przesłanianie - obiekty pod budynkiem mam niewidoczne np. dystrybutory paliwa, odwodnienie liniowe itp.
Awatar użytkownika
Wojtek
____
____
Posty: 153
Rejestracja: 01 kwie 2005, 11:46

Re: Aktualizacja -rozporządzenie

Post autor: Wojtek »

Ciekawe opracowanie ..................... google :arrow: "Budynki w katastrze nieruchomości - atrybuty, pomiar, wymiana danych ewidencyjnych" M.Buśko
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pytając wstydzisz się tylko raz, nie wiedząc wstydzisz się przez resztę życia.
Awatar użytkownika
tomek_79
____
____
Posty: 137
Rejestracja: 21 mar 2012, 22:59

Re: Aktualizacja -rozporządzenie

Post autor: tomek_79 »

opracowanie rzeczywiście ciekawe, choć nie daje odpowiedzi na wszystkie pytania
Awatar użytkownika
tomek_79
____
____
Posty: 137
Rejestracja: 21 mar 2012, 22:59

Re: Aktualizacja -rozporządzenie

Post autor: tomek_79 »

jeszcze pytanie do p. Jurka, EGBB03 budynek w budowie wyświetla C-GEO robi w następujący sposób:
Bez nazwy.png
Bez nazwy.png (7.64 KiB) Przejrzano 6560 razy
zamiast rysować zewnętrzną linię linią ciągłą grubości 0,5 robi coś w rodzaju linii przemiennej raz długa 0,5 potem kawałek krótkiej 0,18
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Aktualizacja -rozporządzenie

Post autor: Jurek B. »

tomek_79 pisze:jeszcze pytanie do p. Jurka, EGBB03 budynek w budowie wyświetla C-GEO robi w następujący sposób:
Bez nazwy.png
zamiast rysować zewnętrzną linię linią ciągłą grubości 0,5 robi coś w rodzaju linii przemiennej raz długa 0,5 potem kawałek krótkiej 0,18
Faktycznie, widać to dla skali 1:1000 - znaleźliśmy błąd w kodzie programu, dzisiaj lub jutro będzie dostępna poprawka w wersji testowej i też w jutrzejszej aktualizacji kończącej ten rok.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
tomek_79
____
____
Posty: 137
Rejestracja: 21 mar 2012, 22:59

Re: Aktualizacja -rozporządzenie

Post autor: tomek_79 »

Panie Jurku jeszcze jedna mała rzecz - a mianowicie rysując przewód uzbrojenia program wyświetla pola do wypełnienia i na tej podstawie generuje etykietę opisu przewodu z tym że domyślnie kąt obrotu ustawiony jest na "0st." czy można ustawić domyślnie "wyrównanie do linii" ?

Zauważyłem też że:
1. przy tworzeniu obiektu chodnik nie wyświetla się lista z rodzajem nawierzchni do wyboru.
2. dla obiektu wiatrołap wg. rozporządzenia średnica kropek 0,18 - u mnie w C-GEO po wydrukowaniu są prawie niewidoczne.

I chyba już ostatnia rzecz o jaką chciałem zapytać w tym roku:
jak to jest z przewodami napowietrznymi - przy sieci elektroenergetycznej niskiego napięcia mam do wyboru:
- wstawienie symbolu kierunku linii napowietrznej - jednak symbol jest niezgodny z rozporządzeniem
- wstawienie kierunku za pomocą linii - tutaj symbol wstawiany jest na końcach rysowanej linii
( w tym wypadku muszę jakoś określić miejsce przyłączenia przewodu do budynku - czyli namierzyć go w terenie a to bywa czasem bardzo kłopotliwe)
sytuacja wygląda podobnie z przewodami teletechnicznymi z tym wyjątkiem że program nie rysuje symbolu linii - nawet tego niezgodnego z rozporządzeniem
Bartek
___
___
Posty: 50
Rejestracja: 17 lis 2011, 07:41

Re: Aktualizacja -rozporządzenie

Post autor: Bartek »

Witam.
A ma ktoś problem w eksporcie mapy do innej tabeli? U mnie mapa się eksportuje ale razem z punktami nie są przenoszone do tabeli kody punktów wg nowego rozporządzenia.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Aktualizacja -rozporządzenie

Post autor: Jurek B. »

Panie Jurku jeszcze jedna mała rzecz - a mianowicie rysując przewód uzbrojenia program wyświetla pola do wypełnienia i na tej podstawie generuje etykietę opisu przewodu z tym że domyślnie kąt obrotu ustawiony jest na "0st." czy można ustawić domyślnie "wyrównanie do linii" ?
1. przy tworzeniu obiektu chodnik nie wyświetla się lista z rodzajem nawierzchni do wyboru.
2. dla obiektu wiatrołap wg. rozporządzenia średnica kropek 0,18 - u mnie w C-GEO po wydrukowaniu są prawie niewidoczne.
Ok, dodaliśmy to wyrównanie do linii dla etykiet dot. obiektów liniowych - będzie w aktualizacji jutrzejszej
Ad.1 - proszę zrobić 1 raz tak: usunąć z katalogu BIN plik słowniki.ini, założyć nową mapę z szablonu MapaZasadnicza_2015.SZ - czyli szablonu SZ a nie ZMP, potem można już będzie zakładać mapy z szablonu ZMP, plik słowniki.ini będą poprawne.
Ad.2 - u nas są dobrze widoczne, zarówno na wydruku jak i np. w PDF - może musi Pan sprawdzić ustawienia jakości drukarki? Tu my już nie poradzimy nic - ew. GUGiK trzeba się pytać dlaczego takie małe kropki tam wprowadził :)
Ok, Symbole tych kierunków podepniemy właściwe do definicji. Co do miejsca przyłączenia przewodu do budynku, to niestety musi być pomierzone - np. jako rzut pionowy.
Pozdrawiam Jurek B.
Asia T.
Team
Team
Posty: 697
Rejestracja: 10 mar 2015, 19:49

Re: Aktualizacja -rozporządzenie

Post autor: Asia T. »

W załączeniu zip z plikami do podmiany : proszę go rozpakować do katalogu C-GEO/bin - etykiety powinny wstawiać się już z wyrównaniem do linii, a symbole są prawidłowe.

Problem z eksportem kodów do innej mapy jest już rozwiązany w nowej wersji testowej, do pobrania tutaj: http://softline.xgeo.pl/index.php/aktualizacje
Załączniki
mapa_zas_2015.zip
(129.34 KiB) Pobrany 90 razy
bartek1122
____
____
Posty: 245
Rejestracja: 25 gru 2010, 10:06

Re: Aktualizacja -rozporządzenie

Post autor: bartek1122 »

Właz okrągły chyba ma za małą średnicę?
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Aktualizacja -rozporządzenie

Post autor: Jurek B. »

bartek1122 pisze:Właz okrągły chyba ma za małą średnicę?
W 1:500 powinien mieć 1mm i tyle ma, więc tu jest ok, natomiast dla 1:1000 powinien mieć 0.80 - wydaje się mi, że ma u nas ok. 0.72 mm - nie wiem czy da się to precyzyjnie zwiększyć do 0.80mm, ale zobaczymy.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Aktualizacja -rozporządzenie

Post autor: Jurek B. »

zamiast rysować zewnętrzną linię linią ciągłą grubości 0,5 robi coś w rodzaju linii przemiennej raz długa 0,5 potem kawałek krótkiej 0,18
W wersji testowej ta linia jest już rysowana poprawnie.
Pozdrawiam Jurek B.
Bartek
___
___
Posty: 50
Rejestracja: 17 lis 2011, 07:41

Re: Aktualizacja -rozporządzenie

Post autor: Bartek »

Witam.
Nie wiem czy ten dział jest odpowiedni na moje pytanie. Czy można w jednym projekcie mieć tabelę np. "A" w której kody są zgodnie z rozporządzeniem z 2015 roku i inną tabelę np. "B" w której są kody zgodne z instrukcją K1 z 1998 roku? Jeśli wybiorę w opcjach zmianę instrukcji to automatycznie zmieniają mi się kody w tabeli. Jest na to jakiś patent?
Awatar użytkownika
Wojtek P.
Team
Team
Posty: 971
Rejestracja: 08 lut 2005, 08:35

Re: Aktualizacja -rozporządzenie

Post autor: Wojtek P. »

Przy zakładaniu projektu wybiera się zestaw kodów. Przy dodawaniu kolejnej tabeli takiej możliwości już nie ma więc w domyśle zestaw jest taki jak dla pierwszej tabeli. Oczywiście można zmienić zestaw kodów ale zmieniony on zostaje dla całego projektu. Niektórzy robią sobie połączone zestawy kodów - czyli mapa zasadnicza z k1-98 poprzez dodanie kodów z jednej instrukcji do drugiej. Ale nie wiem czy to dobry "patent" :). Bardziej bym polecał albo stworzenie nowego projektu albo w nazwie tabeli (lub opisie) dopisanie na jakim zestawie ma pracować
Załączniki
Bez tytułu.png
Bez tytułu.png (46.72 KiB) Przejrzano 6055 razy
-To serve and protect-
ODPOWIEDZ