obliczenie powierzchni

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
maciekwu
VIP
VIP
Posty: 1148
Rejestracja: 31 mar 2005, 19:17

obliczenie powierzchni

Post autor: maciekwu »

okno wyboru działek do obliczenia powierzchni jest tak wąskie, że jeżeli numery działek poprzedzone są TERYTem to nie można odczytać numeru działki. Oknu nie można zmienić kształtu
czy nie byłoby możliwe aby gdy mam zdefiniowane dane dotyczące położenia roboty (TERYT) w oknie projektów to przy tworzeniu obiektów program przypisywałby te dane w atrybutach obiektów. Teraz każdorazowo trzeba to uzupełniać. Np przy tworzeniu działki mam zaznaczone zapamiętywanie wartości pól ale nic to nie daje. Chyba, że o czymś nie wiem!
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: obliczenie powierzchni

Post autor: Jurek B. »

okno wyboru działek do obliczenia powierzchni jest tak wąskie, że jeżeli numery działek poprzedzone są TERYTem to nie można odczytać numeru działki. Oknu nie można zmienić kształtu
Ok, popracujemy nad tym, chociaż u mnie wydaje się, że okno nie jest za wąskie - czy u Pana tego miejsca jest za mało?
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG (62.01 KiB) Przejrzano 7800 razy
czy nie byłoby możliwe aby gdy mam zdefiniowane dane dotyczące położenia roboty (TERYT) w oknie projektów to przy
tworzeniu obiektów program przypisywałby te dane w atrybutach obiektów. Teraz każdorazowo trzeba to uzupełniać. Np przy tworzeniu działki mam zaznaczone zapamiętywanie wartości pól ale nic to nie daje. Chyba, że o czymś nie wiem!
Tu jest opis jak działa automatyczne wypełnianie pól w bazie (szczególnie pkt.2).
Pozdrawiam Jurek B.
maciekwu
VIP
VIP
Posty: 1148
Rejestracja: 31 mar 2005, 19:17

Re: obliczenie powierzchni

Post autor: maciekwu »

mam działki, które poza terytem mają numer np 14326/156 i to się nie mieści.
Odnośnie wstawiania atrybutów. Chodzi mi o pola zawierające np TERYT G5IDD czy ID po wstawieniu numeru działki w kolumnie nr działki automatycznie wypełniały się treścią będącą TERYT+nr działki
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: obliczenie powierzchni

Post autor: Jurek B. »

maciekwu pisze:mam działki, które poza terytem mają numer np 14326/156 i to się nie mieści.
Odnośnie wstawiania atrybutów. Chodzi mi o pola zawierające np TERYT G5IDD czy ID po wstawieniu numeru działki w kolumnie nr działki automatycznie wypełniały się treścią będącą TERYT+nr działki
No tak, z takim wariantem łączenia teraz trudno sobie poradzić - tylko przez łączenie w jakimś dodatkowym, specjalnie do tego dodanym polu i potem skopiowanie do pola docelowego. Przekazałem programiście by to uprościł, ale to może potrwać.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: obliczenie powierzchni

Post autor: Jurek B. »

mam działki, które poza terytem mają numer np 14326/156 i to się nie mieści.
W wersji testowej jest poszerzone okno z listą działek do edycji.
Pozdrawiam Jurek B.
piotrt
____
____
Posty: 241
Rejestracja: 10 paź 2012, 11:52

Re: obliczenie powierzchni

Post autor: piotrt »

Dzień dobry
Jeżeli obliczam powierzchnię ,a w opcjach mam zaznaczone (w edytorze) "nr ostatni=nr pierwszy - zapisz" wówczas po powtórnym wprowadzeniu pierwszego punktu program zapisuje do bazy obliczoną powierzchnię i okno obliczeń zamyka się.Nie można wtedy bezpośrednio zapisać tych obliczeń do raportu. Czy można by wprowadzić opcję aby program umożliwił bezpośrednio po obliczeniu powierzchni zapisanie jej do raportu?
Dziękuję.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: obliczenie powierzchni

Post autor: Jurek B. »

piotrt pisze:Dzień dobry
Jeżeli obliczam powierzchnię ,a w opcjach mam zaznaczone (w edytorze) "nr ostatni=nr pierwszy - zapisz" wówczas po powtórnym wprowadzeniu pierwszego punktu program zapisuje do bazy obliczoną powierzchnię i okno obliczeń zamyka się.Nie można wtedy bezpośrednio zapisać tych obliczeń do raportu. Czy można by wprowadzić opcję aby program umożliwił bezpośrednio po obliczeniu powierzchni zapisanie jej do raportu?
Dziękuję.
Proszę w opcjach tego okna edytora działki wyłączyć funkcję: "nr ostatni=numer pierwszy-zapisz", ona jest właśnie po to by szybko tworzyć nowe obiekty bez raportowania.
Wyłączenie tej opcji nie skutkuje niczym innym złym niż tylko nieczyszczeniem edytora pod tworzenie nowej działki. Do raportu i tak trafia działka z powtórzonym na końcu pierwszym punktem granicy.
Jeśli chce Pan generować raporty może Pan to zrobić także po utworzeniu działek - zaznaczyć te, które mają trafić do raportu w oknie wczytywania działek do edycji tego okna.
Ostatnio zmieniony 18 lis 2016, 12:06 przez Jurek B., łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Jurek B.
piotrt
____
____
Posty: 241
Rejestracja: 10 paź 2012, 11:52

Re: obliczenie powierzchni

Post autor: piotrt »

Witam ponownie
Moją intencją było , aby przy włączonej tej opcji program umożliwił dodatkowo zapisanie raportu.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: obliczenie powierzchni

Post autor: Jurek B. »

Uzupełniłem swój poprzedni post - to powinno lepiej wyjaśnić problem.
Pozdrawiam Jurek B.
piotrt
____
____
Posty: 241
Rejestracja: 10 paź 2012, 11:52

Re: obliczenie powierzchni

Post autor: piotrt »

Witam
Policzyłem powierzchnię działki A .Z obliczeń wynika że wynosi ona 1,1193 ha i zapisałem do bazy .Po otwarciu bazy okazuje się że działka ma powierzchnię...1,1653 ha.Gdzie robię błąd?
powierzchnia.png
powierzchnia.png (16.55 KiB) Przejrzano 7424 razy
Jakub Kwinta
_____
_____
Posty: 346
Rejestracja: 02 gru 2012, 18:55

Re: obliczenie powierzchni

Post autor: Jakub Kwinta »

Program policzył pewnie łącznie z tymi pustymi polami w środku , które widać na mapie. Pewnie będzie trzeba zmienić obwiednie.
piotrt
____
____
Posty: 241
Rejestracja: 10 paź 2012, 11:52

Re: obliczenie powierzchni

Post autor: piotrt »

Witam
Zmiana obwiedni nic nie daje -program uparcie zapisuje do bazy inną powierzchnię niż ta ,która powstaje poprzez obliczenia ze współrzędnych.Założyłem nowy obiekt ,pominąłem niektóre punkty leżące na prostej, policzyłem powierzchnię , a efekt:
pow.png
pow.png (17.5 KiB) Przejrzano 7310 razy
Powierzchnia obliczona: 1,1194 ha a zapisana: 1.7089 ha!
Jakub Kwinta
_____
_____
Posty: 346
Rejestracja: 02 gru 2012, 18:55

Re: obliczenie powierzchni

Post autor: Jakub Kwinta »

Problem jest w kolejności połączenia punktów. Ja zrobiłem tak i policzyło dobrze.
Załączniki
1.png
1.png (110.73 KiB) Przejrzano 7264 razy
piotrt
____
____
Posty: 241
Rejestracja: 10 paź 2012, 11:52

Re: obliczenie powierzchni

Post autor: piotrt »

Dziękuję Panie Jakubie za pomoc - będę próbował nadal.
A swoją drogą dziwne, że producenci nie odzywają się - program nie jest przecież darmowy...
piotrt
____
____
Posty: 241
Rejestracja: 10 paź 2012, 11:52

Re: obliczenie powierzchni

Post autor: piotrt »

Witam ponownie
Program poprawnie liczy powierzchnie, ale po zapisaniu jej do bazy , a potem jeżeli chcę ja wyrównać - to okazuje się że zapisana powierzchnia jest zupełnie inna -i tu tkwi problem
Jakub Kwinta
_____
_____
Posty: 346
Rejestracja: 02 gru 2012, 18:55

Re: obliczenie powierzchni

Post autor: Jakub Kwinta »

U mnie zapisuje do bazy prawidłową powierzchnię. Na tym przykładzie lepiej widać. W załączeniu projekt. Proszę przeglądnąć sposób połączenia punktów. Celowo załączyłem auto numerowania więc część punktów się dubluje ale widać w jaki sposób była rysowana działka.
W razie czego proszę załączyć projekt spróbuję to połączyć po swojemu. U Pana na obrazku brak jest połączenia pomiędzy zewnętrznymi granicami a dziurami w środku. Proszę spojrzeć na pierwszym moim przykładzie widać o co chodzi.
Załączniki
1.zip
(83.8 KiB) Pobrany 108 razy
2.png
2.png (59.34 KiB) Przejrzano 7233 razy
piotrt
____
____
Posty: 241
Rejestracja: 10 paź 2012, 11:52

Re: obliczenie powierzchni

Post autor: piotrt »

Dziękuję za zainteresowanie
Załączam ten feralny projekt do przejrzenia
powierzchnia.zip
(108.14 KiB) Pobrany 142 razy
piotrt
____
____
Posty: 241
Rejestracja: 10 paź 2012, 11:52

Re: obliczenie powierzchni

Post autor: piotrt »

Witam
pow5.png
pow5.png (6.17 KiB) Przejrzano 7217 razy
A tak były łączone działki w środku
piotrt
____
____
Posty: 241
Rejestracja: 10 paź 2012, 11:52

Re: obliczenie powierzchni

Post autor: piotrt »

Witam jeszcze raz
Problem rozwiązany po analizie Pańskiego projektu. Decyduje tu jednolity kierunek obliczeń.Dziękuję bardzo za pomoc
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3117
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: obliczenie powierzchni

Post autor: FaFaL »

http://softline.geo.pl/wiki/index.php?title=Enklawa

Czyli enklawy należy rysować w kierunku odwrotnym od obwodu zewnętrznego.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
giekon
____
____
Posty: 137
Rejestracja: 09 gru 2015, 15:27
Lokalizacja: Kluczbork

Re: obliczenie powierzchni

Post autor: giekon »

Witam,
Czy była by możliwość dodania opcji wyboru punktu po kliknięciu na niego myszką do modułu obliczenia powierzchni działki? Chodzi mi o taką samą możliwość jaka jest podczas pracy na "Pomiary i obliczenia na mapie" ---> Obliczenie powierzchni. Jak wiadomo numery punktów granicznych ostatnio bardzo się wydłużyły i wklepywanie ich z palca do modułu robi się powoli problematyczne, o czasie już nie wspomnę :?

Chyba że jest jakiś bardziej prosty i przede wszystkim szybszy sposób na obliczenia powierzchni działek a o którym mi nie wiadomo...
---
Pozdrawiam
Grzesiek
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: obliczenie powierzchni

Post autor: Jurek B. »

Witam, skoro chciałby Pan wskazywać punkty działki na mapie, to może lepiej kartować ją przez funkcje mapowe - włączyć edytowalną warstwę działek, wybrać ikonkę obiektu powierzchniowego i wskazywać myszą na mapie kolejne punkty działki. Tak można też edytować istniejącą już działkę. Wtedy nie trzeba zmagać się długimi numerami punktów przy ich wpisywaniu do edytora obiektów.
Pozdrawiam Jurek B.
giekon
____
____
Posty: 137
Rejestracja: 09 gru 2015, 15:27
Lokalizacja: Kluczbork

Re: obliczenie powierzchni

Post autor: giekon »

Dziękuję za podpowiedź, w sumie o tym nie pomyślałem że można w ten sposób to załatwiać... Czyli nie ma "tematu" z mojej strony :D
---
Pozdrawiam
Grzesiek
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1482
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: obliczenie powierzchni

Post autor: MarekOtt »

Chciałbym zapytań, czy zdarza Wam się że program nie chce zapisać ostatniej kontrolnej czołówki (wpisywanej z palca) w menu obliczenia powierzchni działek. Problem nagrałem i udostępniłem na YT.

Czy wie ktoś może co jest problemem takiego zachowania, nie potrafię na to znaleźć reguły, czasami jest OK, a czasami po porostu się nie da, kombinuje na rożne sposoby, ale to nic nie daje.

Link do filmu http://youtu.be/ynZK3QBOtPA?hd=1
prezesmaciej
__
__
Posty: 40
Rejestracja: 22 sty 2010, 09:29
Lokalizacja: Wrocław

Re: obliczenie powierzchni

Post autor: prezesmaciej »

Witam
Pracuję na c-geo od początku istnienia tego programu.
Podziałów na nim wykonałem niezliczoną ilość a problem
który opisujesz jest w każdej wersji programu.
Zgłaszałem temat kilkukrotnie do "centrali" lecz nie potrafili znaleźć przyczyn znikania ostatnich czołówek.
Ja wypraktykowałem taki schemat: zaczynam łączenie działki od punkt granicznego leżącego
najniżej i jak najbardziej w prawym dolnym rogu ekranu (cokolwiek to znaczy)
czyli taki wysunięty najbardziej na południowy wschód, a następnie kolejne punkty
zgodnie z ruchem prawoskrętnym czy inaczej zgodnie ze wskazówkami zegara
lub po prostu w prawo - ha ha trochę mnie poniosło!
Wszystkie działki tak samo i jak na razie tylko raz czy dwa zdarzyło się że zniknęła ostatnia czołówka kontrolna.
Być może gdzieś popełniłem błąd w łączeniu lub nie jest to 100% metoda na ominięcie problemu ale zawsze jakaś.
Pozdrawiam i powodzenia dziś w terenie (deszcz we wrocławiu).
ODPOWIEDZ