współpraca z EWMAPA

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
maciekwu
VIP
VIP
Posty: 1144
Rejestracja: 31 mar 2005, 19:17

współpraca z EWMAPA

Post autor: maciekwu »

w jaki sposób mają być wygenerowane z EWMAPY pliki do "EWmapa wektory do modernizacji"? Z ośrodka dostaję pliki eob, a chciałbym spróbować tej drugiej opcji.
Asia T.
Team
Team
Posty: 697
Rejestracja: 10 mar 2015, 19:49

Re: współpraca z EWMAPA

Post autor: Asia T. »

Ewmapa wektory do modyfikacji to pliki z rozszerzeniem .txt lub pliki bez rozszerzenia (jak na screenie) - ośrodek najczęściej przekazuje tak warstwy GESUT i BDOT, natomiast EGiB dołączony jest wtedy osobno jako Działki.edz + Punkty.asc (punkty graniczne z atrybutami). Podobnie jest z konturami użytków.
ewmapa.JPG
ewmapa.JPG (19.13 KiB) Przejrzano 4150 razy
Więcej można poczytać tutaj:
http://softline.geo.pl/wiki/index.php?t ... odyfikacji
http://softline.geo.pl/wiki/index.php?t ... t_z_EWMapa
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: współpraca z EWMAPA

Post autor: Jurek B. »

Ponadto, jeśli to Ewmapa w wersji 12 lub nowszej, zalecana jest wymiana przez GML - nowe wersje Ewmapy umożliwiają import i eksport danych w tym formacie i to jedyny format prawnie obowiązujący w Polsce w zakresie mapy zasadniczej, a od nowego roku także w zakresie EGiB.
Pozdrawiam Jurek B.
maciekwu
VIP
VIP
Posty: 1144
Rejestracja: 31 mar 2005, 19:17

Re: współpraca z EWMAPA

Post autor: maciekwu »

dziękuję za informację chcemy przetestować różne formy wymiany danych. Z ośrodka dostałem odrębne pliki eob dla poszczególnych baz i one importują się prawidłowo. Nie widzę tylko aby przeszły punkty z numerami i atrybutami. Dostałem jeszcze plik zawierający wszystkie bazy eom i z tym plikiem mam problem. C-geo nie widzi go jako plik eob. Jeżeli zmienię mu rozszerzenie to są tworzone warstwy ale puste.
maciekwu
VIP
VIP
Posty: 1144
Rejestracja: 31 mar 2005, 19:17

Re: współpraca z EWMAPA

Post autor: maciekwu »

po modernizacji próbuję wyeksportować GML mapa zasadnicza 2015. Niestety bez skutecznie. Opcja jest dostępna ale plik nie zapisuje się
Asia T.
Team
Team
Posty: 697
Rejestracja: 10 mar 2015, 19:49

Re: współpraca z EWMAPA

Post autor: Asia T. »

Proszę pamiętać, że do importu/eksportu plików GML jest niezbędny moduł GML.
W Pomoc -> O programie znajduje się lista modułów, które Pan posiada.
maciekwu
VIP
VIP
Posty: 1144
Rejestracja: 31 mar 2005, 19:17

Re: współpraca z EWMAPA

Post autor: maciekwu »

sądziłem, że jeżeli moduł jest aktywny (pozostałe dwie opcje GML nie są) to znaczy, że mogę z niego korzystać. Okazuje się zatem, że jest inaczej. Albo u mnie z logiką jest coś nie tak, albo nawet nie śmiem myśleć! Mam jeszcze jedno pytanie. Czy modernizacja wektorów jest możliwa gdy Starostwo pracuje na bazach fdb? Czy jest możliwość wymiany różnicowej poprzez pliki tekstowe?
Asia T.
Team
Team
Posty: 697
Rejestracja: 10 mar 2015, 19:49

Re: współpraca z EWMAPA

Post autor: Asia T. »

Tak, jak wspominałam wcześniej można pobierać wektory do modyfikacji zarówno jako pliki bez rozszerzeń, jak i jako pliki tekstowe. Oba formaty można importować jako Ewmapa wektory do modyfikacji oraz eksportować jako Ewmapa wektory po modyfikacji - po eksporcie powstanie plik różnicowy.
maciekwu
VIP
VIP
Posty: 1144
Rejestracja: 31 mar 2005, 19:17

Re: współpraca z EWMAPA

Post autor: maciekwu »

pytanie jest: czy jeżeli Starostwo pracuje na zintegrowanej bazie fdb to jest możliwość wymiany różnicowej poprzez wektory do modernizacji (także w zakresie działek i kliasoużytków)?
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: współpraca z EWMAPA

Post autor: Jurek B. »

maciekwu pisze:sądziłem, że jeżeli moduł jest aktywny (pozostałe dwie opcje GML nie są) to znaczy, że mogę z niego korzystać. Okazuje się zatem, że jest inaczej. Albo u mnie z logiką jest coś nie tak, albo nawet nie śmiem myśleć! Mam jeszcze jedno pytanie.
To Pan powinien wiedzieć co zakupił - można to sprawdzić np. w licencji, na fakturze, także w samym programie. Ponadto powinien Pan korzystać z instrukcji do programu gdzie jest opis działania poszczególnych modułów (np. str. 23)
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: współpraca z EWMAPA

Post autor: Jurek B. »

maciekwu pisze:pytanie jest: czy jeżeli Starostwo pracuje na zintegrowanej bazie fdb to jest możliwość wymiany różnicowej poprzez wektory do modernizacji (także w zakresie działek i kliasoużytków)?
Proszę o to pytać Starostwo - to oni prowadzą sobie bazę danych.
Według obowiązujących przepisów powinni posiadać oprogramowanie umożliwiające aktualizację danych w formacie GML, inne formaty nie są dopuszczone w żadnych przepisach obowiązujących w geodezji.
Pozdrawiam Jurek B.
maciekwu
VIP
VIP
Posty: 1144
Rejestracja: 31 mar 2005, 19:17

Re: współpraca z EWMAPA

Post autor: maciekwu »

pytanie dotyczy funkcji programu c-geo. Ponieważ to program c-geo oferuje taką opcję. Dlatego chciałem uzyskać informację o jej możliwości i funkcjonalności.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: współpraca z EWMAPA

Post autor: Jurek B. »

C-GEO generuje plik w formacie Ewmapy po zmianach, nie wiemy co dalej z nim może zrobić pracownik Starostwa - były takie przypadki, że nie wiedział nawet gdzie w Ewmapie jest funkcja importu po modyfikacji.
Nasze doświadczenia z wymiany danych z Ewmapą dotyczyły jak dotąd mapy zasadniczej.
Możliwe, że dane ewidencyjne mogą być w Ewmapie zablokowane do importu po modyfikacji - ale tego nie wiem.
Pozdrawiam Jurek B.
janek
______
______
Posty: 610
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:37

Re: współpraca z EWMAPA

Post autor: janek »

W Ewmapie obsługa plików mapy zasadniczej odbywa się na całkiem innych zasadach niż obsługa plików bazy działek, konturów, użytków, chociaż w obu przypadkach są to pliki tekstowe. Przy imporcie plików bazy działek nie ma rozróżnienia na modyfikujące czy jakieś inne, są to po prostu dwa pliki. .ept i .acs o określonej strukturze. Tak w dużym skrócie.
Janek B.
maciekwu
VIP
VIP
Posty: 1144
Rejestracja: 31 mar 2005, 19:17

Re: współpraca z EWMAPA

Post autor: maciekwu »

dziękuję za informacje. Wiele mi się wyjaśniło. Oczywiście modyfikacje nie powinny dotyczyć EGiB gdyż tam aktualizacja powinna się dokonywać w trybie zmiany.
ODPOWIEDZ