Wyrównanie ściasłe - niwelacja z punktami pośrednimi

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
Jonek
_
_
Posty: 3
Rejestracja: 15 gru 2016, 22:43

Wyrównanie ściasłe - niwelacja z punktami pośrednimi

Post autor: Jonek »

Witam,
Czy jest możliwość importu niwelacji do wyrównania ścisłego wraz z punktami pośrednimi? W zwykłej niwelacji nie są obliczane przewyższenia do tych punktów (jedynie ich wysokości), w efekcie czego nie ma ich po imporcie w wyrównaniu.

Pozdrawiam
Jonek
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Wyrównanie ściasłe - niwelacja z punktami pośrednimi

Post autor: Jurek B. »

Witam, ok, ale czy ma Pan obserwacje nadliczbowe do tych punktów pośrednich? Bo bez nich nie ma sensu wyrównywać takich punktów.
Pozdrawiam Jurek B.
Jonek
_
_
Posty: 3
Rejestracja: 15 gru 2016, 22:43

Re: Wyrównanie ściasłe - niwelacja z punktami pośrednimi

Post autor: Jonek »

Można sobie wyobrazić przypadek, w którym w kilku ciągach niwelacyjnych, które trafiają do jednego wyrównania, występują te same punkty mierzone jako punkty pośrednie. Wówczas jak najbardziej znajdą się obserwacje nadliczbowe.
Ale chodzi mi również o sytuację, gdy w rozbudowanej sieci niwelacyjnej występują pojedyncze stanowiska z punktami pośrednimi. Samych punktów pośrednich nie będzie można wyrównać, ale "drogę" do nich już tak. Można oczywiście doliczyć to już w zwykłej niwelacji (bazując na wyrównanych wysokościach pozostałych punktów) lub wpisywać przewyższenia w wyrównaniu ręcznie, ale chodzi mi przede wszystkim o wygodę.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Wyrównanie ściasłe - niwelacja z punktami pośrednimi

Post autor: FaFaL »

Przyznam, że zdarzało mi się mieć taką potrzebę, czyli wyrównywać punkty pośrednie. Jest na to sposób, ale ma swoje wady, czyli w wyrównaniu będą zarówno wysokości reperów, a także wysokości osi celowej stanowisk, a dodatkowo wszystkie punkty obrotowe (np. żabki) muszą mieć swoje numery. Jeśli te wszystkie wymogi będą spełnione to wyrównanie niwelacji z punktami pośrednimi jest możliwe. Bym musiał napisać wtyczkę która na podstawie zadania niwelacji wygeneruje zadanie wyrównania, więc będzie trzeba poczekać :)
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Jonek
_
_
Posty: 3
Rejestracja: 15 gru 2016, 22:43

Re: Wyrównanie ściasłe - niwelacja z punktami pośrednimi

Post autor: Jonek »

Dziękuję za zainteresowanie i czekam na wtyczkę :)

Przy okazji zapytam o jeszcze jedną rzecz - czy przez c-geo można importować ciągi niwelacyjne z Leica DNA03 w formacie "wstecz, pośrednie, w przód"?
esgeo
___
___
Posty: 77
Rejestracja: 15 mar 2011, 22:24

Re: Wyrównanie ściasłe - niwelacja z punktami pośrednimi

Post autor: esgeo »

O ile dobrze pamiętam to bez problemu importowałem pliki Leica DNA03 do C-GEO.

Chciałbym się podczepić pod temat bo usiłuję zrobić wyrównanie osnowy wysokościowej i nie mogę wystartować w module "Wyrównanie Ścisłe" oraz Wyrównanie Ścisłe osnów 3D. W module Wyrównanie Ścisłe klikam import z zadań niwelacyjnych, tworze zadanie, i nie ma go jak podczytać... W wersji nowszej, wyrównanie osnów 3D trzeba ręcznie wprowadzać punkty, bo w ogóle nie ma ikony "wklej". Czy ktoś jest w stanie podpowiedzić co robię nie tak? Czy jest jakieś wytłumaczenie, dlaczego w nowym module nie ma tego przycisku "wklej" ?
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Wyrównanie ściasłe - niwelacja z punktami pośrednimi

Post autor: FaFaL »

esgeo pisze:Czy jest jakieś wytłumaczenie, dlaczego w nowym module nie ma tego przycisku "wklej" ?
W nowym wyrównaniu jedyne punkty jakie trzeba wprowadzić to punkty STAŁE. Program sam znajdzie, obliczy współrzędne punktów wyrównywanych, więc nie ma sensu ich samodzielnie tam wklejać. Dodatkowo, podczas wprowadzania obserwacji sprawdzany jest czy dany punkt ma współrzędne w tabeli i ewentualnie jest automatycznie dodawany do zakładki punktów (skoro jest już w tabeli to pewnie jest punktem stałym)....
Brak ikony wklejania punktów ponieważ w nowym module ograniczono potrzebę WKLEJANIA punktów.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
esgeo
___
___
Posty: 77
Rejestracja: 15 mar 2011, 22:24

Re: Wyrównanie ściasłe - niwelacja z punktami pośrednimi

Post autor: esgeo »

Teraz wszystko jasne. Sprawdzę w wolnej chwili.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Wyrównanie ściasłe - niwelacja z punktami pośrednimi

Post autor: MarekOtt »

Próbuję wyrównać obserwacje niwelacyjne, celem określenia wysokości 9 punktów, względem 4 punktów nawiązania.

W module wyrównanie ścisłe wpisałem 4 punkty nawiązania - oznaczyłem jako nawiązania.

Następnie z 6 ciągów niwelacyjnych, obliczyłem wszystkie możliwe przewyższenia pomiędzy punktami nawiązania i punktami kontrolowanymi.
Wpisałem w moduł (z palca, gdyż niektóre punkty były jako pikiety pośrednie - a nie do końca dobrze się to wczytywało w moduł)

Mam jednak problem, jaką wartość mH wpisać w zakładce "wysokości", skoro dopiero je wyrównuję i nie wiem jaka będzie ich dokładność. W przewyższeniach przyjąłem 0,002. Chyba że coś źle rozumuję, co oczywiście jest też możliwe, bo bardzo dawno ostatnio używałem tego modułu.
obraz_2021-08-10_214733.png
obraz_2021-08-10_214733.png (7.41 KiB) Przejrzano 2255 razy
obraz_2021-08-10_214751.png
obraz_2021-08-10_214751.png (16.67 KiB) Przejrzano 2255 razy
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Wyrównanie ściasłe - niwelacja z punktami pośrednimi

Post autor: FaFaL »

Pole mH proszę zostawić puste
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Wyrównanie ściasłe - niwelacja z punktami pośrednimi

Post autor: MarekOtt »

FaFaL pisze: 11 sie 2021, 05:21 Pole mH proszę zostawić puste
Dla wszystkich punktów, czy tylko punktów nawiązania ?
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Wyrównanie ściasłe - niwelacja z punktami pośrednimi

Post autor: FaFaL »

Dla wszystkich
Pozdrawiam Rafał Kocierz
ODPOWIEDZ