Liczenie suwnicy

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
esgeo
___
___
Posty: 77
Rejestracja: 15 mar 2011, 22:24

Liczenie suwnicy

Post autor: esgeo »

Witam

Pomierzyłem suwnicę metodą biegunową, trochę powalczyłem z C-GEO, żeby zrobił mi ładne wykresy i wszystko wygląda fajnie, kiedy mam zaznaczoną opcję - Rozstaw szyn optymalny. Na wykresie pojawiają się poprawki, tyle że ja chciałbym tą suwnicę wpasować na rozstaw projektowy - różnica wychodzi 3 mm. Kiedy więc wprowadzę do programu wartość rozstawu szyn wykres sytuacyjny suwnicy staje się dwiema liniami prostymi z opisanymi odległościami chyba od osi suwnicy oraz na każdym przekroju jest podana wartość teoretyczna. Nie jest to zbyt czytelne i nie widać poprawek. Czy ktoś może mi powiedzieć co robię nie tak?
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Liczenie suwnicy

Post autor: Jurek B. »

esgeo pisze:Witam
Pomierzyłem suwnicę metodą biegunową, trochę powalczyłem z C-GEO, żeby zrobił mi ładne wykresy i wszystko wygląda fajnie, kiedy mam zaznaczoną opcję - Rozstaw szyn optymalny. Na wykresie pojawiają się poprawki, tyle że ja chciałbym tą suwnicę wpasować na rozstaw projektowy - różnica wychodzi 3 mm. Kiedy więc wprowadzę do programu wartość rozstawu szyn wykres sytuacyjny suwnicy staje się dwiema liniami prostymi z opisanymi odległościami chyba od osi suwnicy oraz na każdym przekroju jest podana wartość teoretyczna. Nie jest to zbyt czytelne i nie widać poprawek. Czy ktoś może mi powiedzieć co robię nie tak?
Witam, niestety tak już są te raporty graficzne tu zbudowane - podawany jest rozstaw po regulacji, a przy każdym z punktów lewej i prawej szyny - wartości poprawek umożliwiających osiągnięcie rozstawu zadanego (projektowego).
Pozdrawiam Jurek B.
esgeo
___
___
Posty: 77
Rejestracja: 15 mar 2011, 22:24

Re: Liczenie suwnicy

Post autor: esgeo »

To w takim razie u mnie wyświetla się wartość stanowiąca połowę rozpiętości. Rozumiem, że powinny być wartości rzędu kilku - kilkunastu mm, które stanowią poprawki w każdym przekroju.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Liczenie suwnicy

Post autor: Jurek B. »

Bez Pana zadania trudno będzie mi tu więcej pomóc.
Pozdrawiam Jurek B.
esgeo
___
___
Posty: 77
Rejestracja: 15 mar 2011, 22:24

Re: Liczenie suwnicy

Post autor: esgeo »

Witam ponownie

Przesłałem jeszcze raz mój projekt i proszę o pilną odpowiedź bo muszę oddać sprawozdanie z tych suwnic a wydaje mi się że znalazłem błąd w obliczeniach C-GEO. Na wykresach niwelety szyn przy wpasowaniu od góry w rubryce szyna lewa są podawane różnice od najwyższego punktu do rozpatrywanego. W rubryce prawa szyna jest podawana różnica między wysokością lewej i prawej szyny zamiast różnicy wysokości od najwyższego punktu do rozpatrywanego, a w ostatniej, gdzie powinna być różnica między szyną lewą a prawą jest podana różnica między poprzednimi dwoma wartościami. I tak, dla przykładu, rzędna w rozpatrywanym przekroju szyny lewej to 4.320, rzędna szyny prawej: 4,301, najwyższy punkt suwnicy: 4.345. W takim wypadku poprawki do szyn: lewej = 25 mm, prawej: 44 mm, różnica między szynami: 25 - 44 = -19 mm. A tymczasem program podaje: szyna lewa: 25 mm, szyna prawa: 19 mm, różnica wysokości: 6 mm.

Wydaje mi się, że tutaj jest coś nie tak.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Liczenie suwnicy

Post autor: Jurek B. »

Sorry, ale bez danych nie będę mógł pomóc.
Pozdrawiam Jurek B.
esgeo
___
___
Posty: 77
Rejestracja: 15 mar 2011, 22:24

Re: Liczenie suwnicy

Post autor: esgeo »

Wysłałem Panu projekt.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Liczenie suwnicy

Post autor: Jurek B. »

Niestety ma Pan tam rozjazd w poszczególnych mierzonych przekrojach - zaczyna się po 19 metrze - na lewej szynie zmierzono odczyty na 22.5m, 28.5m a na prawej szynie nie ma tych pomiarów. Z takich danych C-GEO nie zrobi dobrego rysunku - musi Pan go robić poza programem.
Takich problemów nie ma gdy stosuje się pomiar metodą przekrojów, bo wtedy można wskazać którego odczytu na konkretnym przekroju nie zmierzono.
W przypadku danych w postaci współrzędnych, muszą być podane na każdym przekroju zawsze odpowiadające sobie punkty na lewej i prawej szynie.
Załączniki
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG (198.92 KiB) Przejrzano 4781 razy
Pozdrawiam Jurek B.
Jakub Kwinta
_____
_____
Posty: 346
Rejestracja: 02 gru 2012, 18:55

Re: Liczenie suwnicy

Post autor: Jakub Kwinta »

Ewentualnie można doliczyć taki przekrój sztucznie, biorąc pod uwagę najbliższe pomierzone pikiety i stosując proporcję. Szyna stalowa nie jest z gumy więc można założyć , że na małych odległościach takie założenie będzie prawdziwe.
ODPOWIEDZ