Każda aktualizacja oprogramowania w ośrodku przynosi nowe wyzwanialatajacekolano pisze: ↑10 cze 2020, 12:07 Dziękuję.
Człowiek myśli, że już nic go nie zaskoczy z tym gmlem, a tu proszę
GML
Re: GML
Dzień dobry.
Podczas rysowania w gml obiektu inżynierskiego (mostu) przysłonił mi krawężnik, krawędź jezdni, punkty wysokoścowe i zostawił odsłonięte wypełnienie skarp.
Szablon to mapa zasadnicza 2015.
A tak to wygląda:
Co z tym może być nie tak?
Pozdro
Podczas rysowania w gml obiektu inżynierskiego (mostu) przysłonił mi krawężnik, krawędź jezdni, punkty wysokoścowe i zostawił odsłonięte wypełnienie skarp.
Szablon to mapa zasadnicza 2015.
A tak to wygląda:
Co z tym może być nie tak?
Pozdro
Re: GML
Proszę w tym przypadku w warstwach dać warstwę KR_ObiektKarto pod warstwę BDZ_BudowlaInzynierska. Jest to rozwiązanie doraźne - temat postaramy się rozwiązać inaczej, jeśli pojawi się poprawka w wersji testowej damy znać w tym poście.
Re: GML
Witam, może w zakresie widoku okna mapy nie ma odpowiednich obiektów (z lokalnym Id - czyli pochodzących z PZGiK i tej samej klasy co obiekt wybrany) do przejęcia historii? Tu niżej widać, że dwa takie zostały znalezione:
- Załączniki
-
- Przechwytywanie.JPG (103.88 KiB) Przejrzano 8490 razy
-
- Przechwytywanie1.JPG (86 KiB) Przejrzano 8490 razy
-
- Przechwytywanie1.JPG (86 KiB) Przejrzano 8490 razy
Pozdrawiam Jurek B.
Re: GML
To chyba nie to. Mam dwie jezdnie, jedna narysowana przeze mnie, druga pochodzi z GMLa z ośrodka. Po kliknięciu prawym myszy na moją jezdnię nie ma w ogóle opcji przeniesienia historii, jest tylko opcja skopiowania atrybutów. Obie jezdnie znajdują się w widoku mapy.
Gdzieś doczytałem, że funkcja ta staje się nieaktywna po wykonaniu eksportu. Czy to może być powód?
Gdzieś doczytałem, że funkcja ta staje się nieaktywna po wykonaniu eksportu. Czy to może być powód?
Re: GML
Dokładnie tak jak Pan pisze. Funkcja przenieś historię obiektu z ...... jest dostępna wyłącznie dla nowo utworzonych obiektów (i tylko do momentu wykonania eksportu do GML-a). Opcja ta kopiuje oprócz zwykłych atrybutów (tak jak w funkcji „Kopiuj dane obiektu z …”), także atrybuty idIIP czyli: identyfikator lokalny, przestrzeń nazw, identyfikator wersji, jednocześnie przenosząc do historii obiekt z którego kopiujemy atrybuty.
Więcej w tym artykule
Więcej w tym artykule
pozdrawiam
Damian M.
Damian M.
Re: GML
Jest to zabezpieczenie przed modyfikacją obiektów z już nadanymi IdIIP. Operacja ta z zasady służyć powinna wyłącznie przypisaniu historii istniejących obiektów (z jednoczesnym ich usunięciem z wersji bieżącej) do nowych obiektów (bez IdIIP). Oczywiście jeśli ktoś mimo to chce takie operacje robić dla innych obiektów, może usunąć lokalnyId obiektu (włączając jego wyświetlanie w menu okna bazy danych), a potem przenosić dla niego historię.
Pozdrawiam Jurek B.
Re: GML
Rozwiązaniem jest oprócz użycia "Wyczyść pole" dla lokalnyId także usunięcie tego identyfikatora w plikach tabeli obiektów, które są uzupełniane w momencie eksportu, a do których nie ma dostępu od strony interfejsu użytkownika. Aby to zrobić należy użyć zapytania SQL spod ikony w bazie danych dla obiektów "Modyfikacja zapytaniem SQL"
, gdzie id_o to obiektu odczytane spod prawego klawisza myszy -> Informacja : Najważniejsze w tej funkcji jest to, żeby koniecznie pamiętać o dopisaniu where id_o= , ponieważ bez tego zapisu zostaną wyczyszczone wszystkie gml_id całej mapy.
, gdzie id_o to obiektu odczytane spod prawego klawisza myszy -> Informacja : Najważniejsze w tej funkcji jest to, żeby koniecznie pamiętać o dopisaniu where id_o= , ponieważ bez tego zapisu zostaną wyczyszczone wszystkie gml_id całej mapy.
Re: GML
Po walidacji mapy z budynkiem otrzymuję taki błąd. Co robię źle?
Weryfikacje atrybutowe Weryfikacje poprawności pliku GML ze schematem aplikacyjnym EGB_Budynek Przeprowadzono Błąd krytyczny "Przestrzeń nazw: PL.PZGIK.0000.EGiB
Lokalny ID: 13403465-2282-3302-2384-676451510326
ID wersji: 2020-06-28T00:16:11" 13403465-2282-3302-2384-676451510326 Obiekt ma zdefiniowany element dzialkaZabudowanaBudynkiem bez przekazania jego wartosci (EGB_Budynek).
Weryfikacje atrybutowe Weryfikacje poprawności pliku GML ze schematem aplikacyjnym EGB_Budynek Przeprowadzono Błąd krytyczny "Przestrzeń nazw: PL.PZGIK.0000.EGiB
Lokalny ID: 13403465-2282-3302-2384-676451510326
ID wersji: 2020-06-28T00:16:11" 13403465-2282-3302-2384-676451510326 Obiekt ma zdefiniowany element dzialkaZabudowanaBudynkiem bez przekazania jego wartosci (EGB_Budynek).
Re: GML
Dziękuję za powyższe wskazówki. Sposób działa.
Mam jednak jeszcze jeden problem. Jak przerobić obiekt, który na projekcie z ośrodka jest obiektem powierzchniowym (szafa elektroenergetyczna) na obiekt punktowy (na taki należy go przerobić ze względu na jego wymiary).
Mam jednak jeszcze jeden problem. Jak przerobić obiekt, który na projekcie z ośrodka jest obiektem powierzchniowym (szafa elektroenergetyczna) na obiekt punktowy (na taki należy go przerobić ze względu na jego wymiary).
Re: GML
U mnie opisana procedura działa ok - program znajduję szafkę ele. - powierzchnia
Jeśli dalej będzie jakiś problem to proszę o kontakt z serwisem 504 289 110
Prawym klawiszem myszki klikam na szafce elek - punkt i wybieram opcję przenieś historię obiektu z ... i dalej GES_UrzadzenieTechniczneZwiazaneZSieciaJeśli dalej będzie jakiś problem to proszę o kontakt z serwisem 504 289 110
pozdrawiam
Damian M.
Damian M.
Re: GML
Witam, zapewne nie miał Pan utworzonej przez siebie lub zaimportowanej z GML z PODGiK działki ewidencyjnej, na której obszarze powinien być położony budynek. W bazie EGiB jest wymagane by każdy budynek był położony na działce ewidencyjnej i miał w GML zapisaną relację do tej działki - ten błąd sygnalizuje brak takiej obowiązkowej relacji.chodys pisze: ↑28 cze 2020, 00:33 Po walidacji mapy z budynkiem otrzymuję taki błąd. Co robię źle?
Weryfikacje atrybutowe Weryfikacje poprawności pliku GML ze schematem aplikacyjnym EGB_Budynek Przeprowadzono Błąd krytyczny "Przestrzeń nazw: PL.PZGIK.0000.EGiB
Lokalny ID: 13403465-2282-3302-2384-676451510326
ID wersji: 2020-06-28T00:16:11" 13403465-2282-3302-2384-676451510326 Obiekt ma zdefiniowany element dzialkaZabudowanaBudynkiem bez przekazania jego wartosci (EGB_Budynek).
Podobne relacje są obowiązkowe w działkach do punktów granicznych, itd.
Najczęściej takie błędy występują w GML eksportowanym przez geodetę, jeśli do pracy geodezyjnej nie został zamówiony pełny zbiór danych EGiB w GML i nie został on potem zaimportowany do C-GEO w celu jego aktualizacji, lub PODGiK nie ma możliwości jego wydania, lub nie ma podstaw do zamówienia tego zbioru danych.
Ten typ błędu można zignorować jeśli zostało uzgodnione z PODGiK, że w GML zostaną przekazane np. same budynki bez działek ewidencyjnych,
pozdrawiam
Damian M.
Damian M.
Re: GML
Już wiem na czym polega problem. W ośrodku projektowaną szafkę wprowadzono jako "Urządzenie techniczne związane z siecią elektroenergetyczną - projektowane lub w budowie (SUUS_P_13)". Dlatego na szafę elektroenergetyczną punktową nie mogę przenieść historii...
Czy w takim wypadku można coś poradzić?
Re: GML
Dzień Dobry.
Nie mam dużego doświadczenia z gml'em w c-geo. Nie wiem, czy to wina moich ustawień wina pliku gml (wygenerowany z geoinfo), czy tak po prostu jest. Wgrywam plik (szablon i kody "mapa zasadnicza 2015) i:
1. Opisy sieci i punktów wysokościowych sieci są białe, a nie w kolorze danej sieci.
2. Opisy są przesłaniane przez linie. Wiem, że jest to spowodowane kolejnością wyświetlania warstw (rura osłonowa jest wyżej niż przewód, czy punkt o określonej wysokości). Czy jest możliwość, aby teksty wczytywały się nad liniami, niezależnie od kolejności wyświetlania warstwy?
Nie mam dużego doświadczenia z gml'em w c-geo. Nie wiem, czy to wina moich ustawień wina pliku gml (wygenerowany z geoinfo), czy tak po prostu jest. Wgrywam plik (szablon i kody "mapa zasadnicza 2015) i:
1. Opisy sieci i punktów wysokościowych sieci są białe, a nie w kolorze danej sieci.
2. Opisy są przesłaniane przez linie. Wiem, że jest to spowodowane kolejnością wyświetlania warstw (rura osłonowa jest wyżej niż przewód, czy punkt o określonej wysokości). Czy jest możliwość, aby teksty wczytywały się nad liniami, niezależnie od kolejności wyświetlania warstwy?
- Załączniki
-
- SharedScreenshot.jpg (163.44 KiB) Przejrzano 7931 razy
Pozdrawiam.
piotr j.
piotr j.
Re: GML
Dzień dobry, proszę jeszcze sprawdzić czy w edytorze mapy obiektowej załadowany jest właściwy zestaw obiektów dla mapy zasadniczej 2015 - (pierwszy obiekt na liście to Alejka [mz2015]). Jeśli nie, to proszę go wybrać (ikonka "..."-Definicja obiektów i do nowej mapy ponownie zaimportować GML. Jeśli to nie pomoże, to najlepiej skontaktować się z naszym serwisem - pomożemy online.piotr j. pisze: ↑10 lip 2020, 20:12 Dzień Dobry.
Nie mam dużego doświadczenia z gml'em w c-geo. Nie wiem, czy to wina moich ustawień wina pliku gml (wygenerowany z geoinfo), czy tak po prostu jest. Wgrywam plik (szablon i kody "mapa zasadnicza 2015) i:
1. Opisy sieci i punktów wysokościowych sieci są białe, a nie w kolorze danej sieci.
2. Opisy są przesłaniane przez linie. Wiem, że jest to spowodowane kolejnością wyświetlania warstw (rura osłonowa jest wyżej niż przewód, czy punkt o określonej wysokości). Czy jest możliwość, aby teksty wczytywały się nad liniami, niezależnie od kolejności wyświetlania warstwy?
Pozdrawiam Jurek B.
-
- ___
- Posty: 76
- Rejestracja: 26 wrz 2019, 03:36
Re: GML
Witam.
Mam takie pytanie odnośnie takiej sytuacji, być może było już to gdzieś umówione lub przedstawione , ale spytam.
Otrzymałem z ośrodka gmle, dla swojego zakresu, zmierzyłem asfalt na pewnym odcinku, w gmlu otrzymałem tylko kawałek asfaltu w moim zakresie ( poza tym asfalt stanowi jeden obiekt i ma kilka km). Zmierzyłem asfalt w swoim zakresie i nie pasuje o kilka metrów, gdyż jest z digitalizacji.
Co mam zrobić w takim przypadku aby uwidocznić swój pomiar, ze swoim kergiem, datą itd, aby po modyfikacji nie było błędów? rozbić obiektu ośrodkowego nie mogę, gdyż obiekt wtedy nie jest już gmlem, usunąć też nie bo to po prostu byłoby bez sensu i w ośrodku były by problemy z przeprowadzeniem importu, mogę naprowadzić asfalt z ośrodka na swoje pikiety, ale znów nie mogę wpisać swojego kergu i daty, gdyż chcę zmienić tylko ten kawałek, a nie żeby całość była przypisana do mojej roboty?
Mógłbym prosić o wskazówki w tym temacie?
Pozdrawiam, w załączniku obraz dla lepszej orientacji. ( czerwony kolor to ośrodek, niebieski mój pomiar.)
Mam takie pytanie odnośnie takiej sytuacji, być może było już to gdzieś umówione lub przedstawione , ale spytam.
Otrzymałem z ośrodka gmle, dla swojego zakresu, zmierzyłem asfalt na pewnym odcinku, w gmlu otrzymałem tylko kawałek asfaltu w moim zakresie ( poza tym asfalt stanowi jeden obiekt i ma kilka km). Zmierzyłem asfalt w swoim zakresie i nie pasuje o kilka metrów, gdyż jest z digitalizacji.
Co mam zrobić w takim przypadku aby uwidocznić swój pomiar, ze swoim kergiem, datą itd, aby po modyfikacji nie było błędów? rozbić obiektu ośrodkowego nie mogę, gdyż obiekt wtedy nie jest już gmlem, usunąć też nie bo to po prostu byłoby bez sensu i w ośrodku były by problemy z przeprowadzeniem importu, mogę naprowadzić asfalt z ośrodka na swoje pikiety, ale znów nie mogę wpisać swojego kergu i daty, gdyż chcę zmienić tylko ten kawałek, a nie żeby całość była przypisana do mojej roboty?
Mógłbym prosić o wskazówki w tym temacie?
Pozdrawiam, w załączniku obraz dla lepszej orientacji. ( czerwony kolor to ośrodek, niebieski mój pomiar.)
Re: GML
W tej sytuacji najlepiej będzie wykonać przecięcie obiektu BDZ_Jezdnia z digitalizacji z obszarem BDZ_Jezdnia powstałym w wyniku pomiaru.
W efekcie w części wspólnej zmieni się geometria dotychczasowego obiektu (czyli jak to jest napisane w rozporządzeniu w sprawie mapy zasadniczej w załączniku 3, §3.4 - wystąpi jego segmentacja ze względu na zmianę atrybutu źródło).
Obszar jezdni, który powstaje w wyniku pomiaru to nowy obiekt z datą pomiaru i pozostałymi atrybutami, które Pan wprowadzi. To pozwoli na poprawny import pliku GML po modyfikacji przez Pana do PODGiK.
W efekcie w części wspólnej zmieni się geometria dotychczasowego obiektu (czyli jak to jest napisane w rozporządzeniu w sprawie mapy zasadniczej w załączniku 3, §3.4 - wystąpi jego segmentacja ze względu na zmianę atrybutu źródło).
Obszar jezdni, który powstaje w wyniku pomiaru to nowy obiekt z datą pomiaru i pozostałymi atrybutami, które Pan wprowadzi. To pozwoli na poprawny import pliku GML po modyfikacji przez Pana do PODGiK.
- Załączniki
-
- 20200712_100010.gif (2.13 MiB) Przejrzano 7831 razy
Pozdrawiam Jurek B.
-
- ___
- Posty: 76
- Rejestracja: 26 wrz 2019, 03:36
Re: GML
Dziękuje bardzo oto chodziło:)
Pozdrawiam.
Pozdrawiam.