Re: GML
: 10 sty 2020, 11:28
przesuwam w GMLu symbol Punktu o określonej wysokości na urządzeniu. w jaki sposób najszybciej poprawić odnośnik rzędnej, tak aby zaczepił się w nowe miejsce?
Tak, ale trzeba wtedy w oknie bazy danych punktów wysokościowych wyświetlić ukryte pole "Typ punktu" i zmienić tam wpisaną wartość na właściwą - poniżej obrazek - normalnie to pole jest na końcu listy:
Dzień dobry,bartek1122 pisze: ↑11 lut 2020, 14:58 Czy baza władających dla powiatu gdańskiego zostanie w jakimś najbliższym czasie zaktualizowana?
Dzień dobry,latajacekolano pisze: ↑13 lut 2020, 10:18 Witam.
Mam takie pytanie odnośnie GML-u tworzonego do ośrodka, w którym import następuje w programie EWMAP.
Czy jeżeli ustawię jako skalę bazową w c-geo 1:1000, gdyż tak jest łatwiej przygotować mi mapę która będzie wykonywana w takiej oto skali i ułatwiając sobie tworzę gmla w skali 1:1000 - wszystkie teksty redaguje i przesuwam, dopasowuję w tej skali- czy nastąpi prawidłowy import GMLa w ośrodku czy będzie z tym problem ?
Odnośnie drugiego pytania - nie da rady dla obiektów powierzchniowych narysować ich hurtem, trzeba każdą wyrysować osobno - może Pan ewentualnie potem im hurtem uzupełnić atrybuty po narysowaniu w bazie: (od około 2 minuty - wcześniej ma Pan inne metody przyspieszenia wypełnienia atrybutów).latajacekolano pisze: ↑13 lut 2020, 19:00 Mam jeszcze taki problem: Wybieram 20 punktów- które stanowią właz, zaznaczam, nadaje atrybuty jednym klikiem, również że jest to sieć kanalizacyjna, ale nie wstawia wtedy etykiety "k", w czym może być problem ?
Mam też drugie pytanie : Mam XX studni, nadaje atrybuty jednej, wszystkie mam promień 0,6 metra, czy mogę jednym klikiem zaznaczając punkty od studni nadać im atrybut komory podziemnej o danej średnicy? czy przy komorze podziemnej muszę każda klikać osobno ?
Edit. Z pierwszym problemem sobie poradziłem poprzez klik danej warstwy a następnie " wstaw etykiety"
Pytanie, czym jest ten środek - jeśli to spocznik to powinien być cały wypełniony i można wtedy kombinować w tym kierunku z polilinią kierunkową (oczywiście zdjęcie tylko poglądowe, schody u mnie trochę falują, bo nie mam kątów prostych ) Jeśli jednak jest to jakiś istotny element to zawsze można skorzystać z obiektu EGBI17 (inny obiekt trwale związany z budynkiem), wyrysować nim tą część, a schody zrobić tak, jak Pan narysował, z tym, ze tutaj ciężko będzie wykonstruować sensowną polilinię kierunkową.k95n pisze: ↑13 lut 2020, 22:24 Witam,
Jak sobie radzicie z narysowaniem takich prostych schodów jak te ze szkicu?
Jeżeli obrysować by te schody po pikietach 3,4,9,10,5,6,7,8,3 to środek tych schodów pozostaje pusty (przykład na drugim zdjęciu) a to przecież jest jeden obiekt i chyba powinien być cały wypełniony?
Edytor mapy obiektowej -> ikona [...] -> Przypnij/odepnij obiekt do paska narzędziowegobartek1122 pisze: ↑14 lut 2020, 12:08 Czy jest opcja dodania okna "najczęściej używane obiekty" coś podobnego jak jest teraz" ostatnio użyte obiekty" tylko nie mogłoby to dotyczyć tylko danego projektu? Myślę, że ok 80 procent wszystkich obiektów jest używane raz na jakiś czas a szukanie danego obiektu jest często czasochłonne-chodzi mi o jakiś sprytny skrót:)
Jeżeli są to studnie okrągłe, których geometria to punkt środkowy i informacja o wartości promienia, to zalecałbym takie postępowanie:Mam też drugie pytanie : Mam XX studni, nadaje atrybuty jednej, wszystkie mam promień 0,6 metra, czy mogę jednym klikiem zaznaczając punkty od studni nadać im atrybut komory podziemnej o danej średnicy? czy przy komorze podziemnej muszę każda klikać osobno ?
Jurek B. pisze: ↑14 lut 2020, 19:58Jeżeli są to studnie okrągłe, których geometria to punkt środkowy i informacja o wartości promienia, to zalecałbym takie postępowanie:Mam też drugie pytanie : Mam XX studni, nadaje atrybuty jednej, wszystkie mam promień 0,6 metra, czy mogę jednym klikiem zaznaczając punkty od studni nadać im atrybut komory podziemnej o danej średnicy? czy przy komorze podziemnej muszę każda klikać osobno ?
- wybrać i zaznaczyć punkty środków studzienek w tabeli,
- w menu Tabela-Zaznaczone punkty wybrać opcję "Rysuj obiekty wokół punktów", zdefiniować obiekt - okrąg o promieniu 0.6m, umieścić te obiekty na warstwie np. zerowej, albo nowej, specjalnie do tego założonej
- przenieść te obiekty na docelową warstwę - dla studzienek - GES_UrzadzenieTechniczneZwiazanezSiecia
Ostatnie dwa punkty trzeba tak zrobić jak napisałem, bo bezpośrednie umieszczenie obiektów na warstwie docelowej, niestety nie poskutkuje założeniem dla nich bazy danych. Będzie to możliwe, po przeniesieniu na warstwę docelową.
Na to niestety nie ma rady innej, niż usuwanie obiektu wraz z punktami - jest to cecha baz ośrodkowych (chyba tylko Ewmapy), że po usunięciu obiektu w historii jest zapis, że te punkty były w relacji z tą jezdnią. Nie ma wpływu na to wersja C-GEO. Ewentualnie drugim pomysłem byłoby przerobienie tych punktów starej, usuniętej jezdni na punkty wysokościowe naturalne (czyli zmiana kodu i atrybutu) - wg przepisu punkty sztuczne powinny być "do czegoś" (tutaj do jezdni), więc może zamiana na naturalne załatwiłaby sprawę.latajacekolano pisze: ↑26 lut 2020, 01:40 Napotkałem kiedyś taki problem : usunąłem drogę/ jezdnie ponieważ znacznie odbiegała od mojego pomiaru- po prostu usunąłem to- jednak do tych linii były powiązane wysokości/rzędne. CGEO wszystko ładnie, pięknie przeprowadziło eksport jednak w ośrodku import do programu ewmap nie powiódł się ponieważ zostały punkty wysokościowe, które po usunięciu jezdni pozostały bez relacji- czy tworząc gmla, modyfikując istniejące rzeczy mogę sprawdzić, które punkty wysokościowe są przypisane do linii ? Poradziłem sobie wtedy przez usunięcie tych punktów, które powodowały błąd, miałem też starą wersję cgeo- czy może to mogło spowodować takie błędy ? Spotkaliście się Państwo z takim problemem kiedyś ?
Tak, w odszukiwaniu punktu (klawisz F2 lub Mapa -> Odszukanie punktu, zakładka "Dane") i tam wpisujemy ten id zaznaczając "lok.id". Można też odnaleźć obiekt na mapie korzystając z ikon zaznaczeń oraz dwa razy klikając na odszukanym obiekcie. Ważne tylko jest, żeby ośrodek podał Panu lokalnyId, a nie id własny Ewmapy.latajacekolano pisze: ↑26 lut 2020, 01:40 Mam też drugie pytanie : Ośrodek podaje mi rodzaj błędu i jego id(nazwę) że dotyczy to np. punktu wysokościowego, czy kopiując to id mogę w cgeo sprawdzić, żeby podświetliło/ zaznaczyło obiekt po tym id ?
Tak, można sprawdzić - wystarczy wykonać walidację w C-GEO przed przekazaniem GML do ośrodka - wtedy pokaże się lista punktów wysokościowych sztucznych, które nie mają relacji do żadnego obiektu BDOT. Punkty te będą zaznaczone, więc łatwo je będzie zobaczyć i szybko usunąć z bazy.czy tworząc gmla, modyfikując istniejące rzeczy mogę sprawdzić, które punkty wysokościowe są przypisane do linii
Ok, ale w tym wątku chodziło akurat o coś innego (odszukanie obiektu po jego identyfikatorze, a nie po jego opisie na mapie), a Pana propozycja też jest ciekawa, nie wiem tylko czy da się to sensownie zrealizować.marioo pisze: ↑26 lut 2020, 11:13 Mi też brakuje takiej funkcjonalności na mapie. Jak zaznaczam napis (rzędną) to chciałbym żeby podświetlał się powiązany z nią punkt. Tak samo w innych przypadkach, klikam na "k" podświetla się właz itd. To byłaby bardzo przydatna informacja widoczna od razu na mapie.