SUWNICA - WYRÓWNANIE ŚCISŁE

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
Awatar użytkownika
walklim
____
____
Posty: 242
Rejestracja: 19 gru 2006, 00:32
Lokalizacja: Sosnowiec

SUWNICA - WYRÓWNANIE ŚCISŁE

Post autor: walklim »

Witam, wykonałem pomiar suwnicy metodą biegunową, dla kontroli pewien fragment pomierzyłem klasycznie domiarami na łatkę. Jak wyrównać razem te obserwacje? Tylko nie piszcie że w GEONECIE :D
Pozdrawiam Waldek Klimek
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: SUWNICA - WYRÓWNANIE ŚCISŁE

Post autor: FaFaL »

W Geonecie też się nie da tak łatwo :) Należałoby do modułu wyrównania dodać jeszcze jedną kategorię obserwacji jak odległość od prostej. Da się to zrobić, choć bez pisania większej partii kodu się nie obejdzie......

Można też zasymulować pomiar ortogonalny, czyli dla każdego mierzonego punktu musiałby się znaleźć punkt jego rzutu na linię osnowy (oś teodolitu między np. pierwszym i ostatnim). Wtedy do obserwacji, dla każdego pomiaru linijką dodaje się 4 obserwacje: odległość wzdłuż osi (z dużym błędem), kąt mówiący że pomocniczy punkt leży na osi celowej, długość-miara z metrówki oraz kąt prosty :-D

Czyli w sumie się da :D tylko troszkę więcej elementów trzeba wprowadzić :)
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Jakub Kwinta
_____
_____
Posty: 346
Rejestracja: 02 gru 2012, 18:55

Re: SUWNICA - WYRÓWNANIE ŚCISŁE

Post autor: Jakub Kwinta »

Można też podejść do tematu tak. Policzyć współrzędne punktów leżących wzdłuż osi celowej teodolitu prostopadle do konkretnych przekrojów pomierzonych biegunowo , przy założeniu , że ten punkt jest bez błędny i wpisywać odległości przeczytane od tych punktów do osi toru ( odczyt + dokładka do osi).
Będzie w tedy bez pisania. Moduł wyrównania ma możliwość wpisania odległości poziomych. Będzie to z dużym uproszczeniem bez uwzględnienia kątów itd. ale wtedy można te błędy zsumować i wpisać jako wagę do odległości.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: SUWNICA - WYRÓWNANIE ŚCISŁE

Post autor: FaFaL »

Jakub Kwinta pisze:Można też podejść do tematu tak. Policzyć współrzędne punktów leżących wzdłuż osi celowej teodolitu prostopadle do konkretnych przekrojów pomierzonych biegunowo , przy założeniu , że ten punkt jest bez błędny i wpisywać odległości przeczytane od tych punktów do osi toru ( odczyt + dokładka do osi).
Będzie w tedy bez pisania. Moduł wyrównania ma możliwość wpisania odległości poziomych. Będzie to z dużym uproszczeniem bez uwzględnienia kątów itd. ale wtedy można te błędy zsumować i wpisać jako wagę do odległości.
W sumie to też zadziała, całkiem niezła propozycja :), choć nie jest to eleganckie rozwiązanie :D ale na pewno w praktyce da dobre wyniki :)
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
walklim
____
____
Posty: 242
Rejestracja: 19 gru 2006, 00:32
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: SUWNICA - WYRÓWNANIE ŚCISŁE

Post autor: walklim »

planowałem wprowadzić obserwacje z łaty jako przyrosty współrzędnej Y pomiędzy kolejnymi punktami na mierzonym odcinku toru. może są jakieś "kuchenne drzwi".
Pozdrawiam Waldek Klimek
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: SUWNICA - WYRÓWNANIE ŚCISŁE

Post autor: FaFaL »

W tym momencie nie bardzo. Choć nie należy stać w miejscu i należy cosik dodać nowego do modułu wyrównania, ale to niestety musi poczekać. Musiałbym przestać sypiać ;)
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Jakub Kwinta
_____
_____
Posty: 346
Rejestracja: 02 gru 2012, 18:55

Re: SUWNICA - WYRÓWNANIE ŚCISŁE

Post autor: Jakub Kwinta »

Odnośnie obliczeń z wykorzystaniem metody biegunowej, całkiem nieźle sprawdziła by się wtyczka prosta MNK rozbudowana o 2 prostą równoległą z definiowaniem projektowanego rozstawu. Przy wyliczaniu nowej osi z pokrzywionych szpilek na hali też miało by to zastosowanie :)
Pomysł był już kiedyś poddany dyskusji na forum.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: SUWNICA - WYRÓWNANIE ŚCISŁE

Post autor: FaFaL »

Jakub Kwinta pisze:Odnośnie obliczeń z wykorzystaniem metody biegunowej, całkiem nieźle sprawdziła by się wtyczka prosta MNK rozbudowana o 2 prostą równoległą z definiowaniem projektowanego rozstawu. Przy wyliczaniu nowej osi z pokrzywionych szpilek na hali też miało by to zastosowanie :)
Pomysł był już kiedyś poddany dyskusji na forum.
Ja o tym pamiętam :) ale teraz chcę skończyć projekt z opracowaniem pomiarów statycznych, a później chcę zacząć pisać małe moduły do obliczeń z zakresu geodezji inżynieryjnej. Czyli najpierw wychylenia kominów, a później właśnie wpasowanie prostych, prostych równoległych, okręgów, rur itp... tak przynajmniej wygląda mój plan :)
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Jakub Kwinta
_____
_____
Posty: 346
Rejestracja: 02 gru 2012, 18:55

Re: SUWNICA - WYRÓWNANIE ŚCISŁE

Post autor: Jakub Kwinta »

Plan jest całkiem dobry :)
Awatar użytkownika
walklim
____
____
Posty: 242
Rejestracja: 19 gru 2006, 00:32
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: SUWNICA - WYRÓWNANIE ŚCISŁE

Post autor: walklim »

wtyczka prosta MNK "pracuje " u mnie przy "ręcznym" liczeniu suwnic - zastępuje funkcję REGLINP w excelu. a na kominy przecież jest już program :D
Pozdrawiam Waldek Klimek
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: SUWNICA - WYRÓWNANIE ŚCISŁE

Post autor: FaFaL »

Cóż Waldku, na kominy jest Twój program (całkiem fajny), albo choćby moduł wyrównania osnów w C-GEO :) ale chciałbym napisać taki który uwzględnia większą liczbę metod pomiaru :) Zresztą już kiedyś taki napisałem, ale jest za mało user friendly więc musi powstać coś od nowa.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Jakub Kwinta
_____
_____
Posty: 346
Rejestracja: 02 gru 2012, 18:55

Re: SUWNICA - WYRÓWNANIE ŚCISŁE

Post autor: Jakub Kwinta »

walklim pisze:wtyczka prosta MNK "pracuje " u mnie przy "ręcznym" liczeniu suwnic - zastępuje funkcję REGLINP w excelu. a na kominy przecież jest już program
Z REGLINP trzeba pamiętać aby współrzędne toru były ułożone północ południe w przeciwnym razie wychodzą głupoty, a wtyczka liczy poprawnie bez względu na orientację.
ODPOWIEDZ