Obliczenie uśrednionych współrzędnych z pomiaru w dwóch położeniach lunety

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
esgeo
___
___
Posty: 77
Rejestracja: 15 mar 2011, 22:24

Obliczenie uśrednionych współrzędnych z pomiaru w dwóch położeniach lunety

Post autor: esgeo »

Witam
Może głupie pytanie zadam a odpowiedź jest prosta, ale szukałem już na forum i na C-GEO WIKI i nic nie znalazłem. Mam zrobione wcięcie na kilka punktów - pomiar w dwóch położeniach lunety i pomierzone około 200 punktów również w dwóch położeniach lunety. W obliczeniach tachimetrii za każdym razem program chce nadpisywać współrzędne zmieniając je o milimetr czy dwa, bo najpierw pomiar w pierwszym położeniu lunety porównuje z już zapisanym wynikiem w tabeli roboczej, a potem już ten nadpisany porównuje z wynikami obliczeń z drugiego położenia lunety. Można oczywiście zrobić to na piechotę, i klikać w tej tachimetrii najpierw "zapisz nowy" a potem "uśrednij obserwacje", ale dla 200 punktów to trochę niespecjalne rozwiązanie... Czy jest na to jakiś sposób?
Jakub Kwinta
_____
_____
Posty: 346
Rejestracja: 02 gru 2012, 18:55

Re: Obliczenie uśrednionych współrzędnych z pomiaru w dwóch położeniach lunety

Post autor: Jakub Kwinta »

Można takie zadanie wczytać do wyrównania ścisłego do zakładki ze stanowiskami tachimetrycznymi. Tam wszystkie obserwacje są redukowane niezależnie od ilości pomiarów. Trzeba tylko zaznaczyć pomierzone punkty jako nawiązania(w tachimetrii). Najlepiej przed taką operacją usunąć z tabeli wszystkie punkty i zostawić tylko osnowę do której się nawiązujesz.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Obliczenie uśrednionych współrzędnych z pomiaru w dwóch położeniach lunety

Post autor: Jurek B. »

Można też założyć że te obserwacje są równodokładne, obliczyć wszystkie stanowiska tachimetryczne korzystając z ikonki "Otwórz/Oblicz/Raport", na pytania o różnice we współrzędnych odpowiadać za każdym razem - "Zapisz wszystkie".
Na końcu, w tabeli współrzędnych użyć funkcji - Kontrola punktów - położonych blisko siebie, zadać promień np. 1 m i w efekcie wyznaczyć dla każdej z grup punktów, punkt uśredniony.
Pozdrawiam Jurek B.
ODPOWIEDZ