Powolne działanie C-Geo

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
InkwizytorBC
__
__
Posty: 10
Rejestracja: 01 paź 2014, 15:32

Powolne działanie C-Geo

Post autor: InkwizytorBC »

Witam,
zakupiliśmy do firmy dwa nowe komputery o parametrach jak poniżej. Wcześniej pracowaliśmy na komputerach z 2007 roku z Windowsem XP i mam wrażenie że większość operacji w C-Geo działało szybciej niż obecnie (z identycznie ustawionymi opcjami programu). Pozostałe programy używane w Windowsie działają bardzo sprawnie. Monitorując użycie zasobów w trakcie pracy C-Geo CPU wynosi 4%, RAM 35%, SWAP 40%.
Najbardziej widoczne spowolnienie pracy jest przy przesuwaniu mapy z rastrem. Odświeżanie trwa około 2 sekund. Bez rastra - sekundę, więc też jest coś nie tak. Podobnie wczytywanie pikiet z pliku tekstowego do tabeli - prędkość dwie pikiety na sekundę...
Dodam, że C-Geo mam w najnowszej wersji a antywirus Avast z włączonymi wyjątkami na katalog C-Geo i plik C-Geo.exe. Przeglądałem wcześniejsze posty z podobnymi problemami z poprzednich lat i nie znalazłem rozwiązania problemu.

Parametry:
system: Windows 10 Home 64 bity
procesor: AMD Ryzen 5 1500X Quad-Core 3.50 GHz
RAM: 8 GB
karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 1060 6 GB
dysk: SSD
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Powolne działanie C-Geo

Post autor: Jurek B. »

Witam, moglibyśmy spróbować pomóc przez kontakt z naszym serwisem i pomoc online.
Pozdrawiam Jurek B.
InkwizytorBC
__
__
Posty: 10
Rejestracja: 01 paź 2014, 15:32

Re: Powolne działanie C-Geo

Post autor: InkwizytorBC »

Pomoc online nie była w stanie rozwiązać problemu. Będę jeszcze testować. Dodam, że na sąsiednim komputerze z 2012 roku z Windowsem 7 te same projekty działają dużo szybciej i pikiety też się wczytują momentalnie.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Powolne działanie C-Geo

Post autor: Jurek B. »

A uprawnienia do folderu C-GEO są włączone?
Pozdrawiam Jurek B.
InkwizytorBC
__
__
Posty: 10
Rejestracja: 01 paź 2014, 15:32

Re: Powolne działanie C-Geo

Post autor: InkwizytorBC »

W Windowsie? No myślę że tak... Normalnie mogę tam zapisywać, itd...
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Powolne działanie C-Geo

Post autor: Jurek B. »

Nie do końca - proszę to poczytać (pkt 3) - jeśli nasz serwisant nie zwrócił na to wcześniej uwagi
Pozdrawiam Jurek B.
InkwizytorBC
__
__
Posty: 10
Rejestracja: 01 paź 2014, 15:32

Re: Powolne działanie C-Geo

Post autor: InkwizytorBC »

Włączyłem - bez zmian.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Powolne działanie C-Geo

Post autor: Jurek B. »

Projekty są w tym samym katalogu co samo C-GEO?, jeśli nie, to ich też dotyczą te uprawnienia.
W przyszłym tygodniu będę miał więcej czasu, więc będę mógł pomóc online, chyba, że wcześniej znajdzie Pan przyczynę.
Pozdrawiam Jurek B.
InkwizytorBC
__
__
Posty: 10
Rejestracja: 01 paź 2014, 15:32

Re: Powolne działanie C-Geo

Post autor: InkwizytorBC »

Nie, projekty są na dysku D na komputerze kolegi (to ten drugi nowy komputer), ale ma również pełny dostęp w ustawieniach. Czekam zatem.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Powolne działanie C-Geo

Post autor: Jurek B. »

Aha, a Pan się łączy przez sieć z tym drugim komputerem i otwiera tam umieszczone projekty na swoim C-GEO?
Po pierwsze proszę sprawdzić czy Pan ma pełne uprawnienia do tego folderu w sieci ze swojego Windows i komputera.
Ponadto, czy przed zmianą Windows też pracowaliście w taki sposób, że dane były dostępne przez sieć, a nie lokalnie z dysku komputera?
Pozdrawiam Jurek B.
InkwizytorBC
__
__
Posty: 10
Rejestracja: 01 paź 2014, 15:32

Re: Powolne działanie C-Geo

Post autor: InkwizytorBC »

Mam. Kolega ma te same problemy co ja, a nie łączy się przez sieć (C-Geo ma na C:, projekty które nam udostępnia i z których sam korzysta na dysku D:). Wcześniej pracowaliśmy tak samo. Zauważyliśmy przed chwilą, że pikiety wczytują się tak długo w obiektach z szablonem GML. W pozostałych projektach jest OK.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Powolne działanie C-Geo

Post autor: Jurek B. »

No cóż, więcej widać przy pomocy zdalnej niż przy korespondencji, więc proszę o kontakt ze mną w przyszłym tygodniu.
Pozdrawiam Jurek B.
InkwizytorBC
__
__
Posty: 10
Rejestracja: 01 paź 2014, 15:32

Re: Powolne działanie C-Geo

Post autor: InkwizytorBC »

Dobrze, odezwę się...
InkwizytorBC
__
__
Posty: 10
Rejestracja: 01 paź 2014, 15:32

Re: Powolne działanie C-Geo

Post autor: InkwizytorBC »

Witam,
po dość długiej przerwie chciałem napisać, że chyba przypadkiem udało mi się rozwiązać problem. Mam procesor posiadający 4 rdzenie i 8 wątków. Po wyłączeniu w BIOSie wielowątkowości, mam wrażenie, że C-Geo działa lepiej. Funkcja ta nazywa się SMT i należy ją ustawić na Disabled. Myśli Pan, że faktycznie mogło to pomóc?
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Powolne działanie C-Geo

Post autor: Jurek B. »

InkwizytorBC pisze: 05 mar 2020, 08:41 Witam,
po dość długiej przerwie chciałem napisać, że chyba przypadkiem udało mi się rozwiązać problem. Mam procesor posiadający 4 rdzenie i 8 wątków. Po wyłączeniu w BIOSie wielowątkowości, mam wrażenie, że C-Geo działa lepiej. Funkcja ta nazywa się SMT i należy ją ustawić na Disabled. Myśli Pan, że faktycznie mogło to pomóc?
Witam, rzeczywiście, gdy u siebie wyłączyłem wielowątkowość (w moim BIOS się to nazywa HyperThreading), niektóre czynności w C-GEO są wykonywane szybciej:
- powiększanie mapy - o 50%
- uruchamianie z otwarciem mapy - o 25%
- import z GML - o 10%
Wielowątkowość to "rozmnożenie" fizycznych rdzeni procesora - powstaje 2x więcej rdzeni logicznych, z których każdy ma przedzieloną połowę mocy rdzenia fizycznego, więc to spowalnia aplikacje korzystające z jednego wątku (procesora).
Ostatnio zmieniony 05 mar 2020, 10:53 przez Jurek B., łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Jurek B.
giekon
____
____
Posty: 137
Rejestracja: 09 gru 2015, 15:27
Lokalizacja: Kluczbork

Re: Powolne działanie C-Geo

Post autor: giekon »

Witam,
Podepnę się pod temat :)
Czy w takim razie polecacie wyłączyć tą wielowątkowość? Od kilku dni staram się ogarnąć żeby c-geo startowało szybciej bo na razie długo to trwa. Jestem w trakcie dzielenia listy projektów na kilka osobnych ścieżek i już jakieś efekty są.
---
Pozdrawiam
Grzesiek
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Powolne działanie C-Geo

Post autor: Jurek B. »

giekon pisze: 05 mar 2020, 10:29 Witam,
Podepnę się pod temat :)
Czy w takim razie polecacie wyłączyć tą wielowątkowość? Od kilku dni staram się ogarnąć żeby c-geo startowało szybciej bo na razie długo to trwa. Jestem w trakcie dzielenia listy projektów na kilka osobnych ścieżek i już jakieś efekty są.
Wolałbym nie pisać kategorycznie, że wymagane jest wyłączenie wielowątkowości, bo może u kogoś spowolnić się działanie jakiejś innej ważnej aplikacji (np. w przeglądarce, które często wykorzystują odrębne wątki i potrzebują wtedy ich).
Na pewno warto sobie potestować jak działa system po wyłączeniu HT.
Pozdrawiam Jurek B.
giekon
____
____
Posty: 137
Rejestracja: 09 gru 2015, 15:27
Lokalizacja: Kluczbork

Re: Powolne działanie C-Geo

Post autor: giekon »

To ja dalej pociągnę wątek i problem z powolnym działaniem programu. Bardzo duży problem sprawia mi praca na DXFie wygenerowanym z Delty GeoInfo... Odświeżanie mapy, przesuwanie, powiększanie itd. W jaki sposób można przyśpieszyć ten proces? W jaki sposób sobie radzicie z pracą na mapach z Delty aby nie trwało to "wieki" w stosunku do pracy na zwykłych projektach? Wyłączenie wielowątkowości procesora nie wiele pomaga, zmiany są raczej niezauważalne :/
---
Pozdrawiam
Grzesiek
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Powolne działanie C-Geo

Post autor: Jurek B. »

giekon pisze: 09 mar 2020, 07:48 To ja dalej pociągnę wątek i problem z powolnym działaniem programu. Bardzo duży problem sprawia mi praca na DXFie wygenerowanym z Delty GeoInfo... Odświeżanie mapy, przesuwanie, powiększanie itd. W jaki sposób można przyśpieszyć ten proces? W jaki sposób sobie radzicie z pracą na mapach z Delty aby nie trwało to "wieki" w stosunku do pracy na zwykłych projektach? Wyłączenie wielowątkowości procesora nie wiele pomaga, zmiany są raczej niezauważalne :/
Proszę spojrzeć na wiadomość w C-GEO z 10.01.2018 r. - tam był opis jak importować DXF do C-GEO, ważne jest by importować celki jako symbole - wtedy mniej będzie niepotrzebnych elementów wektorowych. Proszę też pamiętać o zrobieniu kontroli spójności mapy po imporcie - to czyści mapę ze śmieciowych punktów przychodzących z importu.
Pozdrawiam Jurek B.
giekon
____
____
Posty: 137
Rejestracja: 09 gru 2015, 15:27
Lokalizacja: Kluczbork

Re: Powolne działanie C-Geo

Post autor: giekon »

DXFy importuję tak jak podano w tej wiadomości. Kontrolę spójności również wykonuję bo program na szczęście o tym przypomina :) Wiem że w ten sposób generowany DXF ma znacznie więcej obiektów niż taki pobrany z iKergu ale praca na nim jest naprawdę katorgą :/ Może głupie pytanie ale czy w ten sposób wygląda praca na mapach obiektowych? Do tej pory pracowałem na DXFach i sporadycznie na Delcie ale w najbliższych dniach ma się to zmienić - powiew "świeżości" dotarł i do mojego ośrodka :lol: Komputer mam świeżutki, tydzień temu zakupiony a płynność pracy prawie bez zmian :/
---
Pozdrawiam
Grzesiek
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Powolne działanie C-Geo

Post autor: FaFaL »

A czy zrobiono przypisanie bloków do kodów ?
Pozdrawiam Rafał Kocierz
giekon
____
____
Posty: 137
Rejestracja: 09 gru 2015, 15:27
Lokalizacja: Kluczbork

Re: Powolne działanie C-Geo

Post autor: giekon »

Takie mam zaznaczenia podczas importu DXF oraz kontroli spójności mapy...
Załączniki
Przechwytywanie4.PNG
Przechwytywanie4.PNG (43.48 KiB) Przejrzano 5290 razy
Przechwytywanie3.PNG
Przechwytywanie3.PNG (46.13 KiB) Przejrzano 5290 razy
---
Pozdrawiam
Grzesiek
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Powolne działanie C-Geo

Post autor: FaFaL »

Jeśli komputer jest nowy to ja bym zmienił ustawienia BDE http://softline.geo.pl/forum/viewtopic. ... BDE#p26307
nie zmieni to prędkości pracy, ale mniej będzie błędów programu gdy często przełączamy się między tabelami.
Zmianę prędkości może przynieść np. zmiana w Defenderze aby nie sprawdzal programu C-GEO pod kątem wirusów.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Powolne działanie C-Geo

Post autor: MarekOtt »

FaFaL pisze: 09 mar 2020, 12:20 Jeśli komputer jest nowy to ja bym zmienił ustawienia BDE http://softline.geo.pl/forum/viewtopic. ... BDE#p26307
nie zmieni to prędkości pracy, ale mniej będzie błędów programu gdy często przełączamy się między tabelami.
Zmianę prędkości może przynieść np. zmiana w Defenderze aby nie sprawdzal programu C-GEO pod kątem wirusów.
A co to znaczy nowy ? .. jakie parametry ?
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Powolne działanie C-Geo

Post autor: FaFaL »

Nowy, czyli świeża instalacja. Ja np. przy nowym komputerze zapomniałem o zmianie ustawień BDE i na projekcie z dużą ilością tabel wyskakiwał mi błąd o zbyt małej liczbie pamięci itp. Dopiero wtedy sobie o tym przypomniałem.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
ODPOWIEDZ