Strona 1 z 1

tachimetria

: 15 sie 2019, 17:53
autor: maciekwu
Czy ktoś spotkał się z następującym przypadkiem:
obliczyłem stanowisko tachimetryczne. W wyniku otrzymałem współrzędne, które wyglądają jakby obliczone przy limbusie przesuniętym o 200g
z obliczonych pikiet stworzyłem stanowisko tachimetryczne, w którym kąty horyzontalne przesunięte są o 200g. Nie mam pojęcia czy coś robię żle, czy jakieś ustawienia są złe? Nigdy nie miałem takiego przypadku.
tachimetria.png
tachimetria.png (19.39 KiB) Przejrzano 6542 razy

Re: tachimetria

: 15 sie 2019, 17:57
autor: FaFaL
program uważa, że nawiązanie na punkt pp1111 jest w pierwszym położeniu lunety, a pikiety są pomierzone w drugim położeniu (o tym świadczy kąt zenitalny). Proponuję przy nawiązaniu wpisać kąt zenitalny 300g.

Re: tachimetria

: 16 sie 2019, 09:10
autor: maciekwu
Ale na jakiej podstawie program tak uważa? Kąty są podane prawidłowo z jednego położenia. Czy jest jakiś błąd w ustawieniach? Próbowałem stworzyć inne stanowisko i sytuacja jest identyczna.
Spróbowałem z potraktowaniem odległości jako zredukowanej i wykasowaniem kolumny kąt zenitalny i obliczenie jest prawidłowe.
Zastanawia mnie to, że liczę jakieś stare operaty z danych z dzienników obliczeń gdzie przy identycznych danych wyniki są prawidłowe. Obliczenia chyba w Wincalk?
Nie rozumiem dlaczego program uznaje dane dla pikiet jako drugie położenie, a kąt nawiązania jako pierwsze? Przecież wszystkie mogłyby być z drugiego położenia?

Re: tachimetria

: 16 sie 2019, 10:49
autor: FaFaL
Przy nawiązaniu nie wpisał Pan kąta zenitalnego, a pewnie domyślnie przyjmuje się 100gradow. Wystarczy zrobić tak napisałem, dać w nawiązaniu 300gradow jako kąt zenitalny. To ze program rozróżnia położenia lunety jest akurat wskazane.

Re: tachimetria

: 16 sie 2019, 20:17
autor: maciekwu
zgadzam się, że to rozpoznawanie drugiego położenia jest wskazane. Natomiast nie wydaje mi się wskazane ingerowanie przez program w dane. Wprowadzone dane są z jednego położenia bez względu czy jest to I czy II położenie. Dane są spójne. Natomiast program przez nie uzasadnioną ingerencję dokonuje błędnych obliczeń.

Re: tachimetria

: 16 sie 2019, 23:56
autor: Jurek B.
maciekwu pisze: 16 sie 2019, 20:17 zgadzam się, że to rozpoznawanie drugiego położenia jest wskazane.
Dobrze, że zauważył Pan, że położenie lunety ma wpływ na obliczenia.
Wprowadzone dane są z jednego położenia bez względu czy jest to I czy II położenie.
To, że tak jest, wie tylko Pan - dla nawiązania nie przekazał Pan tej informacji do programu - jedynie dla pikiet wprowadził Pan wartość kąta zenitalnego, potwierdzającego II położenie lunety.
Program przy wprowadzeniu odpowiedniej ilości danych (czyli obserwacji wraz z kątami zenitalnymi) może wykonać obliczenie gdy nawiązania jak i pikiety są w różnych położeniach lunety.

Proszę na przykład stwierdzić, który z poniżej podanych kierunków Hz nawiązania kierunkowego jest pomierzony w pierwszym, a który w drugim położeniu:
12.2345
212.2350
136.8310
336.8305
Takie zadanie wprowadził Pan do programu i oczekiwał, że program się domyśli.

Co Pan rozumie przez stwierdzenie
dane są spójne
Czy może to, że nawiązanie jest być może w pierwszym, a być może w drugim położeniu? (jak jest naprawdę wie tylko Pan, bo nie wprowadził kąta zenitalnego na nawiązaniu).

Co rozumie Pan przez
ingerowanie przez program w dane
Czy zauważył Pan w raporcie, że program zmienił jakąś wprowadzoną przez Pana wartość obserwacji?
Może raczej miał Pan na myśli to, że z powodu wprowadzenia przez Pana niedostatecznej ilości danych (brak kąta zenitalnego wskazującego na położenie lunety w nawiązaniu), program przyjął, że nawiązanie jest w I położeniu lunety?

Podsumowując, zastanawiam się czy w sytuacji, gdy brak jest kąta zenitalnego na nawiązaniu kierunkowym, nie powinniśmy zmienić programu tak by nie wykonywał obliczeń (zakładając pierwsze położenie lunety przy pomiarze nawiązania), ale żądał podania w którym położeniu lunety jest pomierzone to nawiązanie.

Re: tachimetria

: 17 sie 2019, 08:20
autor: maciekwu
oczywiście ma Pan w zupełności rację. Problem powstał gdyż opracowywane dane były ze starych operatów. Gdy sam wykonuję pomiar to mam pełną wiedzę o sposobie pomierzenia. Nie wiedziałem, że program w taki sposób interpretuje wartości kąta zenitalnego. Byłem przekonany, że decyduje o tym wprowadzający dane, a program po prostu wykonuje obliczenia. Dziękuję za wyjaśnienia.

Re: tachimetria

: 23 cze 2020, 15:54
autor: MarekOtt
Może ktoś mi przypomnieć skąd ta różnica ?
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG (79.92 KiB) Przejrzano 3056 razy

Re: tachimetria

: 24 cze 2020, 00:12
autor: Jurek B.
Przyczynę tej różnicy wyjaśnia zdanie z gwiazdką widoczne w tym oknie: "długość pomierzona z uwzględnieniem redukcji na układ współrzędnych"