Swunica wrowadzanie danych

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
geomax
_
_

Swunica wrowadzanie danych

Post autor: geomax » wtorek, 27 sierpnia 2019, 01:27

Mam problem z wprowadzeniem danych i prawidłowym obliczeniem odchyłek w module SUWNICA.
Dane zebrane z terenu to xyh w lokalnym układzie współrzędnych mniej więcej w przekrojach co 3m.
Do tej pory nie miałem odczynienia z modułem suwnica w programie c-geo. Mam pytanie jak prawidłowo wprowadzić wsp w ten moduł, czy muszę mieć obrócony układ z pomiaru suwnicy północ-południe, czy muszę mieć numeracje zachowaną narastająco i z dopiskiem L oraz P.
Czy w terenie muszę dokładnie pomierzyć punkty na przekrojach oraz istnieje możliwość wygenerowania raportu z odchyłkami w przekrojach co 2m.
Z góry dziekuję za odpowiedź i proszę o wyrozumiałość bo dopiero zaczynam przygodę z suwnicami :oops:

Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team

Re: Swunica wrowadzanie danych

Post autor: Jurek B. » wtorek, 27 sierpnia 2019, 09:42

Współrzędne suwnicy powinny być w lokalnym układzie współrzędnych, takim, że początek układu współrzędnych jest w pierwszym punkcie lewej szyny, która jest jednocześnie osią X układu (północną).
Numeracja może być dowolna, ale punkty lewej szyny oznaczone powinny być w ostatniej kolumnie.
Rysunek zawsze powstaje w oparciu o zmierzone punkty - czyli nie ma interpolacji np. co 2m - to co zmierzone to jest pokazane w raporcie.
Proszę w razie potrzeby pytać na forum lub pisać e-mail do nas, pomożemy.
Pozdrawiam Jurek B.

esgeo
___
___

Re: Swunica wrowadzanie danych

Post autor: esgeo » piątek, 6 września 2019, 11:23

Proszę pamiętać, żeby rozstaw teoretyczny wpisać w [mm}, bo nic nie wyjdzie (łatwo o tym zapomnieć). Gdyby miał Pan jakieś pytania służę pomocą, mam dość dobrze rozgryziony ten moduł. W skrócie:

1) Obracamy nasz pomiar tak, żeby lewa szyna była równoległa do osi X
2) Funkcją translacji przesuwamy całość tak, żeby pierwszy punkt lewej szyny był w okolicach współrzędnej 0,0
3) Łączymy linią wszystkie punkty lewej szyny, zaczynając od pierwszego punktu w (tego w okolicy 0,0)
4) W module suwnic klikamy w (?) i zaznaczamy R- zadane (jeśli znamy teoretyczny rozstaw szyn), zaznaczamy szyny w jednej płaszczyźnie (moim zdaniem lepiej pokazuje odchyłki na wykresie), zaznaczamy rzędne z terenu i ewentualnie zmieniamy precyzję na 1 mm (0.1 mm to moim zdaniem rzecz nie do poprawienia przez rektyfikatorów suwnic, szkoda robić zamieszanie na wykresie)
5) Przechodzimy do tabeli gdzie wklejamy współrzędne, najpierw lewej szyny (muszą być w kolejności, więc na mapie zaznacza sie linię lewej szyny, którą narysowaliśmy i klika ikonkę kopiuj współrzędne w oknie mapy- ona zachowuje kolejność ). Potem zaznaczamy pikiety lewej szyny, wklejamy prawą szynę i żarówka do obliczeń.

ODPOWIEDZ