Strona 1 z 1

Kodowanie sieci elektroenergetycznych

: poniedziałek, 9 września 2019, 14:34
autor: esgeo
Witam

Nie znalazłem podobnego wątku, więc piszę tutaj. Zawsze koduję pikiety mając ustawiony szablon MZ 2015 i nigdzie do tej pory nie miałem problemu (pracuję na terenie około 15 ODGiKów) aż tu nagle taka sytuacja:
Zakodowałem pikiety przewodem podziemny kodem SUPE_01 (rysując edytorem mapy obiektowej w C-GEO). Z ODGIiK dostałem uwagę, że powinienem zakodować ten przewód wg Rozp. w Sprawie GESUT kodem SUPE04. Faktycznie w tym rozp. nie ma kodu SUPE_01, a kod SUPE04 odnosi się do przewodu elektroenergetycznego niskiego napięcia (z takim mamy tutaj do czynienia). Ale... zacząłem szukać dalej i w Rozp. w Sprawie Mapy Zas. przedstawienie graficzne kodu SUPE04 to linia napowietrzna (charakterystyczne strzałeczki) a przedstawienie graficzne SUPE_01 to linia z opisem, czyli w domyśle przewód podziemny.

Jeszcze ciekawiej rzecz się ma z drugim "błędem" wg weryfikatora: przewód wodociągowy zakodowany został kodem SUPW_01 a powinien być wg weryfikatora kod SUPW01. I znowu, w Rozp. w Spr. GESUT kodu SUPW_01 nie ma w ogóle, za to w Rozp. w Spr. Mapy Zas. nie występuje kod SUPW01, jest za to kod znany z C-GEO, czyli SUPW_01 i jego graficzne przedstawienie jako linia.

Chciałbym prosić o krótki komentarz twórców C-GEO, skąd wzięło się takie a nie inne kodowanie w/w obiektów w C-GEO. Mi wydaje się, że jest słuszne. Mógłbym oczywiście to poprawić dla świętego spokoju, ale już dzisiaj, jeśli urząd wymaga GMLa, to najpierw rysuję mapę normalnie, żeby przygotować ją dla projektanta, a następnie rysuję jeszcze raz tworząc GMLa. Jeśli trzeba będzie jeszcze te kody przeklikiwać, to po narysowaniu GMLa trzeba będzie jeszcze ręcznie zmieniać kody wg widzimisię konkretnego miasta/powiatu, dlatego uważam, że takie zapędy inspektorów trzeba gasić w zarodku.

Re: Kodowanie sieci elektroenergetycznych

: poniedziałek, 9 września 2019, 22:45
autor: Jurek B.
Witam, zgodnie z rozporządzeniem w sprawie standardów (...):
§ 83. 1. W okresie 24 miesięcy od wejścia w życie rozporządzenia zamiast plików GML, o których mowa w § 71 ust. 2 pkt 6, mogą być przekazywane do PZGiK, jako rezultat opracowania wyników geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych, wykazy współrzędnych punktów wyznaczających wszystkie obiekty przestrzenne objęte opracowaniem oraz mapa przeglądowa obrazująca te obiekty i punkty.
2. Wykonawca przekazuje do PZGiK wykazy współrzędnych, o których mowa w ust. 1, w postaci plików tekstowych w formacie ASCII.
Jeżeli przekazuje Pan do PODGiK pliki GML to moim zdaniem jednoznaczne jest, że od końca 2013 r., zgodnie z powyższymi przepisami, nie musi Pan oddawać dodatkowo plików tekstowych. W przeciwnym wypadku, jeśli jednak nie oddaje Pan GML, zapis z tego samego rozporządzenia:
§ 71.4. Oznaczenie plików zawierających dokumenty elektroniczne operatu technicznego składa się z dwóch członów rozdzielonych podkreślnikiem dolnym, z których:
1) pierwszy jest numerem kancelaryjnym zgłoszenia pracy geodezyjnej lub kartograficznej albo numerem zamówienia publicznego, w ramach którego
wykonywana jest praca geodezyjna lub kartograficzna;
2) drugi jest skróconą nazwą bazy danych PZGiK, do którego odnoszą się zawarte w pliku dane:
...
oznacza, że oznaczone jak wyżej pliki tekstowe ze współrzędnymi powinny zawierać kody poszczególnych baz danych.

Kody obiektów baz danych opisane w rozporządzeniu w sprawie GESUT, jak to Pan zauważył, to coś innego niż kody kartograficzne obiektów mapy zasadniczej.
W C-GEO, w edytorze obiektów mapy zasadniczej stosujemy kody kartograficzne mapy zasadniczej.
Ze względu na możliwość utworzenia w C-GEO pliku GML, nie wprowadziliśmy automatycznej zamiany kodów kartograficznych mapy zasadniczej na kody poszczególnych baz danych przy eksporcie punktów do plików tekstowych z podziałem na bazy. Jednakże, jeśli ktoś podważyłby podaną przeze mnie podstawę prawną, możemy dodać taką podmianę.

Re: Kodowanie sieci elektroenergetycznych

: wtorek, 10 września 2019, 08:50
autor: esgeo
Oddaję tylko wykazy współrzędnych i "plik wymiany danych" w postaci pliku dxf. Myślę, że nie ma potrzeby przygotowywać jakichś dodatkowych podmian, bo jak wspomniałem w pierwszym poście, kodowania wg C-GEO używam odkąd mam C-GEO, czyli od 2011 roku i nigdy nie spotkałem się z takim problemem. Nigdy też nie zagłębiałem się w temat kodów i nie miałem pojęcia o tym, że te dwa rozporządzenia nie są ze sobą spójne.
Dziękuję za rozjaśnienie tematu, wychodzi na to, że weryfikator ma rację... Chociaż moim zdaniem jest to już czepialstwo.

Re: Kodowanie sieci elektroenergetycznych

: wtorek, 10 września 2019, 09:15
autor: Jurek B.
Ma Pan rację, bo tych kodów i tak prawdopodobnie nikt w PODGiK nie wykorzysta w sposób automatyczny, ale skartuje w swoim systemie na podstawie pliku DXF, a plik TXT odłoży do archiwum.
Jednak, jeśli miałby Pan lub inny geodeta problem z tego powodu, możemy wprowadzić taki konwerter do eksportu.

Re: Kodowanie sieci elektroenergetycznych

: wtorek, 10 września 2019, 10:24
autor: giekon
Dlatego koduję pikiety sieci jako "punkty robocze" i operator niech się głowi jak to wprowadzić do bazy xD