GML - kopiowanie historii obiektu

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
Daro
____
____
Posty: 194
Rejestracja: 09 sty 2010, 08:47

GML - kopiowanie historii obiektu

Post autor: Daro »

1. Jakie atrybuty kopiuje CGEO z istniejącego obiektu korzystając z opcji - kopiowanie historii obiektu?

2. mam czasami taką sytuację, że tabelka z sugerowanymi obiektami jest pusta, jak wtedy wskazać interesujący mnie obiekt?

3. czy aby ośrodek wykrył obiekt jako modyfikowany, muszą być zachowane: Identyfikator lokalny, przestrzeń nazw, identyfikator wersji?

4. Czy w cgeo można szukać obiektu po Identyfikatorze lokalnym?
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: GML - kopiowanie historii obiektu

Post autor: Jurek B. »

Ad 1. Jeśli pyta się Pan o kopiowanie historii, to nie ma dokładnie takiej funkcji, są takie:
Kopiowanie danych obiektu, albo Przeniesienie historii obiektu.
Obie te funkcje mają odmienny cel:
Kopiowanie danych obiektu - służy wyłącznie do uzupełnienia brakujących atrybutów wybranego obiektu, o atrybuty wskazanego obiektu. Kopiowane są wszystkie atrybuty poza elementami idIIP, czyli: identyfikatorem lokalnym, przestrzenią nazw, identyfikatorem wersji.
Przeniesienie historii obiektu - kopiuje oprócz zwykłych atrybutów, także atrybuty idIIP, jednocześnie przenosząc do historii dotychczasowy obiekt (np. projektowany).
Ad 2. Tabelka może być pusta, jeśli w aktualnym widoku mapy nie ma żadnego obiektu, który jest zgodny z obiektem docelowym - w tej sytuacji, powinno się zmniejszyć skalę mapy i wtedy wywołać funkcję kopiowania/przenoszenia.
Ad 3. Tak jest.
Ad 4. Tak - np. klawisz F2 i w wyświetlonym oknie - zakładka Dane.
Pozdrawiam Jurek B.
Daro
____
____
Posty: 194
Rejestracja: 09 sty 2010, 08:47

Re: GML - kopiowanie historii obiektu

Post autor: Daro »

dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi..

jeszcze tylko jedno pytanie odnośnie:
Jurek B. pisze: 06 gru 2019, 17:36 Przeniesienie historii obiektu - kopiuje oprócz zwykłych atrybutów, także atrybuty idIIP, jednocześnie przenosząc do historii dotychczasowy obiekt (np. projektowany).
w jaki sposób przenosi do archiwum jeśli ID jest zachowany w nowym obiekcie ? (czysto teoretycznie?)
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: GML - kopiowanie historii obiektu

Post autor: Jurek B. »

Przeniesienie do historii oznacza usunięcie go z mapy, umieszczenie obiektu w odrębnej tabeli danych i wprowadzenie w nim wartości atrybutu koniecWersjiObiektu równej dacie przeniesienia do historii.
Nowy obiekt, do którego przeniesiono atrybuty dotychczasowego, nie miał wcześniej przypisanych: przestrzeni nazw i lokalnego Id, otrzymuje je właśnie z obiektu przeniesionego do historii.
Pozdrawiam Jurek B.
Daro
____
____
Posty: 194
Rejestracja: 09 sty 2010, 08:47

Re: GML - kopiowanie historii obiektu

Post autor: Daro »

w takim razie jaki identyfikator ma obiekt przenoszony do archwium?
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: GML - kopiowanie historii obiektu

Post autor: Jurek B. »

Obiekt w archiwum ma nadal ten sam, niezmieniony iDIIP - nadaje się ten identyfikator przy powstaniu obiektu (także projektowanego) i jest w nim niezmienny w przez cały czas istnienia.
Ten nowy obiekt, który został utworzony przez operatora programu, jest tak naprawdę kontynuacją poprzedniego obiektu, który zostaje wskazany jako jego "przodek". Dlatego przejmuje idIIP swojego przodka.
Trzeba mieć świadomość, że funkcja "Przenieś historię obiektu z..." to tylko narzędzie ułatwiające pracę na mapie. Bez tej funkcji to samo można byłoby wykonać przed zwykłą edycję geometrii i atrybutów dotychczas istniejącego obiektu.
Czasem jednak zmiana geometrii jest bardzo czasochłonna (trzeba np. przemieścić wszystkie punkty załamania obiektu), zmienia się rodzaj geometrii (np. punkt czyli centroid budynku projektowanego zmienia się w powierzchnię budynku w budowie).
Niektóre obiekty (budynki, obiekty GESUT) o stanie istnienia: w budowie lub projektowany są ze względów porządkowych przypisane do innych baz czy warstw niż obiekty istniejące. Powoduje to dodatkowo konieczność przenoszenia obiektów do innych baz, warstw mapy itp.
By zaoszczędzić sobie pracy, warto wtedy skorzystać z funkcji "Przenieś historię...", która "robi" to za operatora.
Pozdrawiam Jurek B.
Daro
____
____
Posty: 194
Rejestracja: 09 sty 2010, 08:47

Re: GML - kopiowanie historii obiektu

Post autor: Daro »

czy przenoszenie historii działa poprawnie po ostatniej aktualizacji? niby przenosi historię ale jak się zjedzie z obiektu i wybierze go ponownie to atrybuty wracają do tych sprzed przeniesienia historii..
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: GML - kopiowanie historii obiektu

Post autor: Jurek B. »

Sprawdziłem teraz na kilku obiektach zarówno przenoszenie jak i kopiowanie historii - zawsze działało poprawnie, czyli jeśli obiekt docelowy miał jakieś atrybuty, to pozostały bez zmian, jeśli nie miał - nadawane były z obiektu źródłowego.
Pozdrawiam Jurek B.
Daro
____
____
Posty: 194
Rejestracja: 09 sty 2010, 08:47

Re: GML - kopiowanie historii obiektu

Post autor: Daro »

dziękuję, wszystko się wyjaśniło... miałem wypełnione atrybuty "brak danych" i dlatego one zostawały.
Awatar użytkownika
gregoo
_
_
Posty: 1
Rejestracja: 03 gru 2015, 14:35
Lokalizacja: opolskie

Re: GML - kopiowanie historii obiektu

Post autor: gregoo »

Odświeżę troszkę temat.
Pracuję w Starostwie Powiatowym w Opolu i działamy w ERGO firmy Comarch.
-
Jak rozumiem, do GMLa różnicowego trafiają oba obiekty, archiwalny i aktualny. Oba obiekty mają te same lokalnyID. Główną różnicą jest to, że jeden ma ustawioną datę w koniecWersjiObiektu.
Problem jest taki, że w GMLu są dwa obiekty o takim samym ID. Importer Ergo nie pozwala na duplikat lokalnegoID. Konsultowałem to z Comarchem i takie otrzymałem stanowisko firmy. lokalnyID powinno być unikalne. Czy dopisanie daty końcaWersjiObiektu jest wystarczającym warunkiem aby taki duplikat w GMLu się znalazł? Może ten atrybut zarezerwowany jest tylko dla tabeli archiwalnych obiektów w bazie? Może w GMLu wystarczy jedynie obiekt z ustawioną datą w poczatekWersjiObiektu ?
A może Comarch się myli?
Póki co geodeci przysyłają GMLa, a ja i tak to ręcznie muszę wrysowywać jeśli są duplikaty ID. W wolnej chwili napiszę sobie program do wycinania archiwalnych obiektów z GMLa.
-
Gdzie szukać odpowiedzi na ten problem?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: GML - kopiowanie historii obiektu

Post autor: Jurek B. »

W bazie zasobu nie może być dwóch różnych obiektów o tym samym ID, nie dotyczy to różnych stanów tego samego obiektu w pliku GML.
Niezależnie od tego, można spowodować by w GML wysyłanym z C-GEO nie była zapisywana wersja obiektu przeniesiona do historii. Trzeba oznaczyć tą opcję w oknie eksportu do GML:
Załączniki
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG (97.39 KiB) Przejrzano 6340 razy
Pozdrawiam Jurek B.
Sieskowy
_
_
Posty: 2
Rejestracja: 09 wrz 2021, 13:21

Re: GML - kopiowanie historii obiektu

Post autor: Sieskowy »

Witam,
Też mam podobne pytanie jak poprzednicy.

Robiłem plik .gml w którym musiałem zmodyfikować projektowaną szafę energetyczna - zrobiłem to poprzez wprowadzenie nowego symbolu i przeniesienie historii obiektu.

Podczas exportu pliku do ośrodka pokazało mi, że ta sama szafa znajduje się na liście obiektów zmodyfikowanych jak też obiektów usuniętych (dziwna sprawa). Po pewnym czasie z ośrodka dostałem taka usterkę:
Należy zachować cykl życia istniejących obiektów - w pliku GML ten sam obiekt (szafa elektroenergetyczna) o statusie "do usunięcia" oraz "zmiana warstwy" na szafę istniejącą.

Jak tego uniknąć? Żeby jeden obiekt nie znajdował się w zmodyfikowanych i usuniętych za razem :x

PS. dodam też ze podobnie robiłem z projektowanym kablem - zrobiłem w ten sam sposób i on nie występował na dwóch różnych warstwach - tylko na warstwie obiektów zmodyfikowanych.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: GML - kopiowanie historii obiektu

Post autor: Jurek B. »

Sieskowy pisze: 19 maja 2022, 09:55 Witam,
Też mam podobne pytanie jak poprzednicy.

Robiłem plik .gml w którym musiałem zmodyfikować projektowaną szafę energetyczna - zrobiłem to poprzez wprowadzenie nowego symbolu i przeniesienie historii obiektu.

Podczas exportu pliku do ośrodka pokazało mi, że ta sama szafa znajduje się na liście obiektów zmodyfikowanych jak też obiektów usuniętych (dziwna sprawa). Po pewnym czasie z ośrodka dostałem taka usterkę:
Należy zachować cykl życia istniejących obiektów - w pliku GML ten sam obiekt (szafa elektroenergetyczna) o statusie "do usunięcia" oraz "zmiana warstwy" na szafę istniejącą.

Jak tego uniknąć? Żeby jeden obiekt nie znajdował się w zmodyfikowanych i usuniętych za razem :x

PS. dodam też ze podobnie robiłem z projektowanym kablem - zrobiłem w ten sam sposób i on nie występował na dwóch różnych warstwach - tylko na warstwie obiektów zmodyfikowanych.
Potrzebna byłaby kopia tego projektu i Pana GML przekazany do ODGiK - wtedy można będzie stwierdzić co się stało. Przeniesienie historii obiektu na inny nie usuwa tego oryginalnego, a jedynie przenosi do archiwum (koniecWersjiObiektu) jego wersję dotychczasową, zachowując jego identyfikator w nowej wersji tego obiektu.
Natomiast jeśli weryfikator napisał taki tekst jak Pan podał wcześniej (
Należy zachować cykl życia istniejących obiektów - w pliku GML ten sam obiekt (szafa elektroenergetyczna) o statusie "do usunięcia" oraz "zmiana warstwy" na szafę istniejącą.
)
to niezbyt dobrze świadczy o jego znajomości języka polskiego, a także geodezji bo w tym zdaniu sensu zbyt wiele nie ma.
Pozdrawiam Jurek B.
Sieskowy
_
_
Posty: 2
Rejestracja: 09 wrz 2021, 13:21

Re: GML - kopiowanie historii obiektu

Post autor: Sieskowy »

Przesyłam pliki w wiadomości prywatnej :)

Taka nasza trudna walka z ośrodkami - jak nie napiszą jakiś paragrafów, które nie mają odniesienie to napiszą tak, że nie da się tego zrozumieć.
Też nie jestem pewien w 100%, że chodzi o to co wyżej napisałem - ale to jest mała robótka i raczej nic innego się tam nie dało popsuć :D

PS. robiłem inne roboty tego typu i pojawiał się w dwóch ostatni podobny problem.
Znalazłem do tego rozwiązanie w postaci nie dodawania historii obiektów usuniętych i wtedy dane złącze widnieje w obiektach TYLKO zmodyfikowanych, ale to rozwiązanie na krótką metę - problem pojawi się w momencie, w którym będzie trzeba coś usunąć i nie będę mógł wysłać bez bazy obiektów usuniętych :) - więc warto byłoby to wyjaśnić :wink:
PS2. Raczkujemy dopiero z tymi plikami - wcześniej dużo pracowaliśmy na *.giv więc może po prostu robię tutaj jakiś mały głupi błąd :(

Pozdrawiam,
geoproj5
___
___
Posty: 96
Rejestracja: 09 lip 2022, 12:02

Re: GML - kopiowanie historii obiektu

Post autor: geoproj5 »

troszke z innej beczki ale wciaz w temacie :)
kartuje Gesut, przenosze historie z obiejtow projektowanych, dostaje usterke o blednej geometrii (treść tu nie ma znaczenia). czy moge kolejny raz sdkartowac ten obiekt i przeniesc mu historie z tego obiektu który kartowalem przed usterka ( ten na krory ktory juz raz przenioslem historie)? czy bedzie gml wynikowy "pamietal" z pelna historie?
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: GML - kopiowanie historii obiektu

Post autor: Jurek B. »

geoproj5 pisze: 27 kwie 2023, 08:43 troszke z innej beczki ale wciaz w temacie :)
kartuje Gesut, przenosze historie z obiejtow projektowanych, dostaje usterke o blednej geometrii (treść tu nie ma znaczenia). czy moge kolejny raz sdkartowac ten obiekt i przeniesc mu historie z tego obiektu który kartowalem przed usterka ( ten na krory ktory juz raz przenioslem historie)? czy bedzie gml wynikowy "pamietal" z pelna historie?
Można tak zrobić, ale najpierw trzeba przywrócić ten obiekt projektowany do stanu pierwotnego: najpierw wybrać obiekt który powstał po przeniesieniu historii, w oknie bazy danych podświetlić jego wiersz i wcisnąć ostatnią ikonkę na pasku ikon tego okna - Przywróć stan oryginalny obiektu. Potem odświeżyć okno mapy: projektowany obiekt "wróci" na mapę, być może utraci styl linii przerywanej, ale będzie miał dane oryginalnego obiektu projektowanego. Wtedy można przenieść jego historię na inny nowy obiekt.
Pozdrawiam Jurek B.
geoproj5
___
___
Posty: 96
Rejestracja: 09 lip 2022, 12:02

Re: GML - kopiowanie historii obiektu

Post autor: geoproj5 »

no tylko jak mu robie te przywrocenie stanu oryginalnego to nadal jest istniejacy tzn wracaja współrzędne i atrybuty ale zostaje na wartswie tej nowego obiektu
geoproj5
___
___
Posty: 96
Rejestracja: 09 lip 2022, 12:02

Re: GML - kopiowanie historii obiektu

Post autor: geoproj5 »

no ale zakladam ze to bedzie ok
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: GML - kopiowanie historii obiektu

Post autor: Jurek B. »

geoproj5 pisze: 27 kwie 2023, 14:43 no tylko jak mu robie te przywrocenie stanu oryginalnego to nadal jest istniejacy tzn wracaja współrzędne i atrybuty ale zostaje na wartswie tej nowego obiektu
To będzie ok, bo w GESUT nie ma osobnej klasy na obiekty projektowane, mają one inny status=projektowany.
C-GEO po przywróceniu obiektu projektowanego nie umieszcza go już na warstwie projektowanej ale pozostawia na tej, na której był umieszczony istniejący obiekt, który przejął jego historię. Potem wystarczy przenieść ten przywrócony obiekt projektowany na inny wskazany - istniejący.
Pozdrawiam Jurek B.
geoproj5
___
___
Posty: 96
Rejestracja: 09 lip 2022, 12:02

Re: GML - kopiowanie historii obiektu

Post autor: geoproj5 »

ok na przyszlosc tak bede robil. dziekuje bardzo
ODPOWIEDZ