Rozliczenie użytków w działce

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
Tomek83
____
____
Posty: 143
Rejestracja: 31 mar 2007, 20:15

Rozliczenie użytków w działce

Post autor: Tomek83 »

Wybieram Obliczenia>>obliczenie powierzchni>>rozliczenie użytków>>powierzchnie rzeczywiste
Mam rozliczone użytki, wszystkie pięknie rozpisane. Robię raport i w raportach mam tylko po jednym użytku na działkę mimo iż w tabeli mam ich kilka. Dlaczego? Jak rozwiązać ten problem?
Damian
Team
Team
Posty: 93
Rejestracja: 12 lis 2019, 09:09

Re: Rozliczenie użytków w działce

Post autor: Damian »

dzień dobry, 
czy zostały wypełnione atrybuty OFU, OZU, OZK ? ;)   Ten"problem" został wyjaśniony na naszym forum 
/viewtopic.php?f=507&t=11805&p=37444&hi ... B3w#p37444
Ponadto w aktualnej wersji testowej  jeśli nie wypełni się atrybutów OFU, OZU, OZK, rozliczenie działa jak przed aktualizacją choć wypełnianie tych atrybutów wg. przepisów jest obowiązkowe ;)
pozdrawiam
Damian M.
Tomek83
____
____
Posty: 143
Rejestracja: 31 mar 2007, 20:15

Re: Rozliczenie użytków w działce

Post autor: Tomek83 »

Plik z konturami importuję bezpośrednio z EWMAPY. Wcześniej ta opcja działała bez uzupełniania OFU, OZU itd.
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2875
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Rozliczenie użytków w działce

Post autor: grzes »

Tomek83 pisze: 20 sty 2020, 16:54 Plik z konturami importuję bezpośrednio z EWMAPY. Wcześniej ta opcja działała bez uzupełniania OFU, OZU itd.
Działa Pan na wersji oficjalnej czy testowej? Jeśli oficjalnej to proszę pobrać testową
pozdrawiam
grzes
Tomek83
____
____
Posty: 143
Rejestracja: 31 mar 2007, 20:15

Re: Rozliczenie użytków w działce

Post autor: Tomek83 »

Po pobraniu wersji testowej wszystko działa poprawnie. W wersji oficjalnej nie działało poprawnie. Dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Rozliczenie użytków w działce

Post autor: MarekOtt »

Podpinam się pod temat z innym problemem.

Na przykładzie użytku PsIII.

W całej działce nr 5181 PsIII powierzchnia wyniosła 0,4852ha.

Następnie działka została podzielona na 5 działek i w każdej z tych działek występuje PsIII.

Suma powierzchni użytku PsIII w tych pięciu nowych działkach wynosi jednak 0,4856ha i różni się jednak aż o 4m2. Nie wiem gdzie szukać błędu .. Rozumiem +/- 1m2 ale 4m2 ?
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG (91.51 KiB) Przejrzano 9152 razy
Tak mam ustawione zaokrąglanie
1Przechwytywanie.JPG
1Przechwytywanie.JPG (102.27 KiB) Przejrzano 9152 razy

Jak sobie poradzić tym problemem, by lewa = prawej w wykazie zmian danych dotyczących działki przy podziale
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Rozliczenie użytków w działce

Post autor: Jurek B. »

Możliwe, sprawdzałbym geometrię starego i nowych klasoużytków. Gdyby był dostępny ten projekt, może coś bym podpowiedział więcej.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Rozliczenie użytków w działce

Post autor: MarekOtt »

Jurek B. pisze: 05 lut 2020, 16:43 Możliwe, sprawdzałbym geometrię starego i nowych klasoużytków. Gdyby był dostępny ten projekt, może coś bym podpowiedział więcej.
Panie Jurku, sprawdziłem, ale chętnie bym wysłał Panu do sprawdzenia. Mógłbym prosić o adres. Spraw się zrobiła trochę pilna :)

Wysłałem na serwis@geo.pl
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Rozliczenie użytków w działce

Post autor: Jurek B. »

To do mnie nie dotrze - na adres w Pomoc - O programie, proszę wysłać.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Rozliczenie użytków w działce

Post autor: MarekOtt »

Jurek B. pisze: 05 lut 2020, 16:56 To do mnie nie dotrze - na adres w Pomoc - O programie, proszę wysłać.
Poszło
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Rozliczenie użytków w działce

Post autor: Jurek B. »

Tak jak przypuszczałem jest duży rozjazd między krawędzią klasouż. PSIII przed podziałem, a geometrią klasoużytków PSIII po podziale - widoczne np. na poniższym rysunku równoległe krawędzie granic klasoużytków - powinny być współliniowe, tymczasem powierzchnia tak utworzonego prostokąta na obszarze działki 5181/3 to 1m2, i tak jest też na pozostałych obszarach :
Załączniki
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG (226.75 KiB) Przejrzano 9139 razy
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Rozliczenie użytków w działce

Post autor: MarekOtt »

jak temu zaradzić?
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Rozliczenie użytków w działce

Post autor: Jurek B. »

Hmm, doprowadzić do tego, żeby krawędź klasoużytku była współliniowa do krawędzi przed podziałem - myślę, że wykonujący podział powinien sobie z tym łatwo poradzić - ja tego nie robiłem i wolałbym po kimś nie poprawiać.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Rozliczenie użytków w działce

Post autor: MarekOtt »

Jurek B. pisze: 05 lut 2020, 17:55 Hmm, doprowadzić do tego, żeby krawędź klasoużytku była współliniowa do krawędzi przed podziałem - myślę, że wykonujący podział powinien sobie z tym łatwo poradzić - ja tego nie robiłem i wolałbym po kimś nie poprawiać.
Mi się wydaje, że problem powstaje przy obliczaniu współrzędnych punktów przeciąć użytku pierwotnego, liniami podziałowymi wyznaczajacymi nowe działki. Punkty te obliczam narzędziem przecież prostych.
Np. pkt u8 i u9 są liczone na prostej, a na załączniku wyraźnie od tej prostej odchodzą, powodując różnice powierzchni. Z kolei nie mogę przez te punkty poprowadzić użytku pierwotnego, gdyż teoretycznie punkty te powstają dopiero w wyniku podziału działki. I teraz pytanie, dlaczego punkty liczone na prostej, faktycznie od tej prostej dostają i tu pojawia się problem zaokrąglenia współrzędnych punktów u8 i u9 :(.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Rozliczenie użytków w działce

Post autor: Jurek B. »

Przepraszam, ale nie mam niestety czasu na dalszą analizę, zauważyłem jedynie, że odległość w najszerszym miejscu między krawędziami to 0.10 m, więc dość duża. Musi Pan sam dotrzeć do przyczyny i wyliczyć poprawnie nowe granice. Na pewno przyczyną nie są zaokrąglenia.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Rozliczenie użytków w działce

Post autor: MarekOtt »

Jurek B. pisze: 05 lut 2020, 18:07 Przepraszam, ale nie mam niestety czasu na dalszą analizę, zauważyłem jedynie, że odległość w najszerszym miejscu między krawędziami to 0.10 m, więc dość duża. Musi Pan sam dotrzeć do przyczyny i wyliczyć poprawnie nowe granice. Na pewno przyczyną nie są zaokrąglenia.
Dziękuję Panie Jurku .. I tak Pan pomógł, bo wiem gdzie szukać przyczyny.
prezesmaciej
__
__
Posty: 40
Rejestracja: 22 sty 2010, 09:29
Lokalizacja: Wrocław

Re: Rozliczenie użytków w działce

Post autor: prezesmaciej »

Liczę trochę podziałów i temat nieco znam.
Takie "kwiatki" pojawiają się z powodu redukcji odwzorowawczych i zaokrągleń.
Szczególnie przy wyliczeniach punktów na prostej.
Trzeba albo wyłączyć wszystkie zaokrąglenia i poprawki (czy to robić - własny osąd sytuacji i obszaru opracowania)
lub wszystko liczyć równaniami.
ODPOWIEDZ