GML rysowanie obieków
GML rysowanie obieków
Dlaczego podczas rysowania nowych obiektów edytorem mapy obiektowej punkty nie są automatycznie przenoszone na warstwę do której "przynależą"? Mam włączoną funkcję "Nadawaj punktom kod obiektu" w edytorze i funkcję "przypisanie kodów punktów do warstw" w opcjach programu, ale po narysowaniu obiektu punkty zostają na warstwie zerowej.
Re: GML rysowanie obieków
Przy tworzeniu mapy obiektowej to obiektom (jako całości) nadaje się odpowiedni kod i są umieszczane na odpowiedniej warstwie a nie punktom z których ten obiekt się składa (chyba że mamy do czynienia z obiektem punktowym np. latarnia). Zatem jeśli mamy jakaś obiekt liniowy lub powierzchniowy np. budynek, który oparty jest na czterech punktach to obiektem jest budynek i on uzyskuje kod przykładowo EGBB01 jest umieszczany na stosowanej warstwie (w tym przypadku EGB_Budynek) z którą związana jest odpowiednia baza danych a nie punkty na których oparto budynek.
pozdrawiam
Damian M.
Damian M.
Re: GML rysowanie obieków
Dziękuję za odpowiedź. Czyli punkty tworzące obiekty liniowe i powierzchniowe zostają na warstwie zerowej i nie ma potrzeby przenoszenia ich na odpowiednie warstwy. Idąc dalej rozumiem, że punkty te w ogóle nie są eksportowane do pliku GML, czyli po wczytaniu takiego pliku nie ma w nim "pikiet" z których składają się poszczególne obiekty. Jak ma wyglądać w takim układzie weryfikacja (np w PZGiK) czy plik GML jest zgodny ze szkicem polowym?
Re: GML rysowanie obieków
Tak, do GML trafiają współrzędne obiektów, a nie robocze numery punktów ich załamań (z wyjątkiem punktów granicznych). Oprócz pliku GML, do PODGiK przekazywane są też pliki tekstowe z numerami i współrzędnymi punktów, a także dzienniki z pomiarów np. tachimetrycznych. Te dane muszą być zgodne ze szkicami polowymi. Mapa wygenerowana z GML jest porównywana ze szkicami w powiązaniu z tymi wykazami i dziennikami.
Pozdrawiam Jurek B.