Nowy komputer

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
Awatar użytkownika
Maciej_o2
_____
_____
Posty: 374
Rejestracja: 11 mar 2009, 11:56

Nowy komputer

Post autor: Maciej_o2 »

Ave
Z racji tego, że laptop i5 2410 8gb dysk ssd zaczyna już nie wyrabiać przy gml'ach co kupić nowego, żeby działało dobrze?
Usprawniać chyba nie ma sensu.
Ai, żeby suma nie była mega.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze nowego sprzętu?
Pozdrawiam
Andrzej Maciejczek
Ezy
____
____
Posty: 235
Rejestracja: 12 gru 2016, 11:26
Lokalizacja: wielkopolska/lubuskie

Re: Nowy komputer

Post autor: Ezy »

dysk SSD, RAM, procesor

ja jestem swiezo po zmianie na Ram 32GB, procesor I9 - jest plynnie. Tylko przy pracy z rastrami troche tnie, ale o niebo lepiej jak na i5 z Ramem 8GB
pozdrawiam Lukasz Zacharczuk
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8192
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Nowy komputer

Post autor: Jurek B. »

Tylko przy pracy z rastrami troche tnie
Proszę sprawdzić czy w opcjach w zakładce Mapa jest ustawienie dla rastrów: Nakładanie - półprzezroczystość.
Przy takich ustawieniach nawet przy TIF ponad 1GB można przesuwać mapę w czasie max. 2 sek. przy procesorze niskonapięciowym i7 sprzed 3 lat i 16GB RAM.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
Maciej_o2
_____
_____
Posty: 374
Rejestracja: 11 mar 2009, 11:56

Re: Nowy komputer

Post autor: Maciej_o2 »

przy procesorze niskonapięciowym i7 sprzed 3 lat
To jaki to procesor?
Pozdrawiam
Andrzej Maciejczek
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8192
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Nowy komputer

Post autor: Jurek B. »

Maciej_o2 pisze: 01 paź 2021, 23:38
przy procesorze niskonapięciowym i7 sprzed 3 lat
To jaki to procesor?
i7-8565U w notebooku
Pozdrawiam Jurek B.
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1130
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: Nowy komputer

Post autor: marcinn »

ja mam trochę starszy laptop Lenovo w530 (i7-3820qm, SSD, 32GB) + stacja dokująca i nie narzekam. Nie ma problemów z płynnością.
Z tego co pamiętam to nie potrzeba wielordzeniowych procesorów pod Cgeo (bo tego ten program ich nie obsługuje) tylko jak najszybszy.
Nad RAM też bym się zastanowił, bo ja mam 32GB, a z analizy wynika, że i tak nie wykorzystuje więcej niż 8GB.
Procesor mam 3,7 Ghz w trybie boost i generalnie przy obciążeniu osiągam ok 3,5 ghz, więc można byłoby się zastanowić nad czymś szybszym.
Ja bym postawił na jak najszybszy procesor (taktowanie w trybie boost) oraz RAM z naj największą częstotliwością (wrzuciłbym 16gb) i obowiązkowo dysk SSD lub coraz bardziej popularne NVME. Plus oczywiście jakaś dedykowana karta
Artur_K
_
_
Posty: 5
Rejestracja: 08 sie 2022, 09:53

Re: Nowy komputer

Post autor: Artur_K »

Cześć,
Wybaczcie, że odgrzewam stary temat, ale pasuje do mojego pytania. Stoję przed wyborem sprzętu. Chodzi o laptopa i pytanie brzmi, czy przy cgeo lepiej brać coś z dedykowaną grafiką czy zintegrowany Iris Xe z nowego i5 wystarczy? Jak pisaliście wcześniej, jest to aplikacja raczej obciążająca jeden wątek więc chyba i5-12500h z ramem ddr5 5200MHz sobie poradzi, bardziej chodzi mi o grafikę.
Jakie macie doświadczenia?
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8192
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Nowy komputer

Post autor: Jurek B. »

Artur_K pisze: 16 sie 2022, 21:52 Cześć,
Wybaczcie, że odgrzewam stary temat, ale pasuje do mojego pytania. Stoję przed wyborem sprzętu. Chodzi o laptopa i pytanie brzmi, czy przy cgeo lepiej brać coś z dedykowaną grafiką czy zintegrowany Iris Xe z nowego i5 wystarczy? Jak pisaliście wcześniej, jest to aplikacja raczej obciążająca jeden wątek więc chyba i5-12500h z ramem ddr5 5200MHz sobie poradzi, bardziej chodzi mi o grafikę.
Jakie macie doświadczenia?
Odrębna karta graficzna nie jest w C-GEO wykorzystywana inaczej niż ta zintegrowana, więc ten komputer z Iris Xe będzie ok.
Pozdrawiam Jurek B.
Krzysiek_chriss
_
_
Posty: 4
Rejestracja: 13 paź 2021, 21:10

Re: Nowy komputer

Post autor: Krzysiek_chriss »

Artur_K pisze: 16 sie 2022, 21:52 Cześć,
Wybaczcie, że odgrzewam stary temat, ale pasuje do mojego pytania. Stoję przed wyborem sprzętu. Chodzi o laptopa i pytanie brzmi, czy przy cgeo lepiej brać coś z dedykowaną grafiką czy zintegrowany Iris Xe z nowego i5 wystarczy? Jak pisaliście wcześniej, jest to aplikacja raczej obciążająca jeden wątek więc chyba i5-12500h z ramem ddr5 5200MHz sobie poradzi, bardziej chodzi mi o grafikę.
Jakie macie doświadczenia?
i jak działa nowy laptop z C-geo? Zastanawiam się nad wymianą PC na coś nowszego ...
Krzysiek_chriss
_
_
Posty: 4
Rejestracja: 13 paź 2021, 21:10

Re: Nowy komputer

Post autor: Krzysiek_chriss »

Witam. Nie doczekałem się odpowiedzi.
Poprzedni komputer kupiłem w 2009 roku AMD Phenom II X2 550, ssd, 12gb ram.
Teraz Core i5 12600k, 32 GB ram, dysk twardy Lexar 2TB M.2 PCIe Gen4 NVMe NM710.

Komputer błyskawica. Przy C-geo niewielka różnica.
Przy wyłączonym wygładzaniu w cgeo zdecydowanie szybciej niż na starym (również z wyłączonym wygładzaniu).
ODPOWIEDZ