Eksport GML

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
viadro
____
____
Posty: 108
Rejestracja: 02 mar 2018, 13:53

Eksport GML

Post autor: viadro »

Może ktoś wrzucić instrukcję jak eksportować gml do różnych programów. Jakie parametry należy zaznaczyć podczas eksportu.
Eksport BDOT500, GESUT, EGIB. Uporządkuje taka instrukcja trochę informację. Myślę że wystarczy zaznaczyć na zrzucie ekranu jakie parametry zaznaczyć.
wojtul88
_
_
Posty: 6
Rejestracja: 22 lis 2021, 14:40

Re: Eksport GML

Post autor: wojtul88 »

Podpinam się do tematu, wgrałem dxf i chce go wyeksportować do GML, teoretycznie operacja kończy się sukcesem, ale GML jest pusty. Próbowałem różne warianty zaznaczać w oknie do eksportu, niestety wciąż bez powodzenia. Czy można dowolnie nazwaną warstwę wyeksportować? Ponadto jest możliwość eksportu jednej warstwy do GML, ale też plik jest pusty po eksporcie.
geoproj5
___
___
Posty: 99
Rejestracja: 09 lip 2022, 12:02

Re: Eksport GML

Post autor: geoproj5 »

ale ze jak? cgeo ma wczytać dxf i automatycznie wypelnic atrybuty na podstawie danych w operacie ?
wojtul88
_
_
Posty: 6
Rejestracja: 22 lis 2021, 14:40

Re: Eksport GML

Post autor: wojtul88 »

Nie, GML to nie jest format, który służy tylko do wymiany plików z ośrodkami. Np QGIS może wyeksportować GML i można później tego pliku użyć w innych środowiskach. C-Geo nie tylko służy do robót geodezyjnych, które oddaje się do ośrodka. Próbowałem wyeksportować bez atrybutów, powiedzmy taki suchy GML, ale też nic się nie eksportuje, pusty plik wychodzi.
geoproj5
___
___
Posty: 99
Rejestracja: 09 lip 2022, 12:02

Re: Eksport GML

Post autor: geoproj5 »

spokojnie nie musisz mi takich rzeczy tlumaczyc :)
"wgrałem dxf i chce go wyeksportować do GML, " moze to zdanie zrozumialem jakos opatrznie ale na pewno ktos je przykuma w 100 % i lada dzien wpadnie tu odpowiedz, chociaz jak znam sposob dzialania roznych programow geodezyjnych to sam jestem ciekaw tej odpowiedzi
wojtul88
_
_
Posty: 6
Rejestracja: 22 lis 2021, 14:40

Re: Eksport GML

Post autor: wojtul88 »

jak znam życie to pewnie są jakieś dwie rzeczy, które trzeba zaznaczyć i pójdzie, ale trzeba wiedzieć co i jak
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Eksport GML

Post autor: Jurek B. »

wojtul88 pisze: 04 sty 2023, 09:09 Podpinam się do tematu, wgrałem dxf i chce go wyeksportować do GML, teoretycznie operacja kończy się sukcesem, ale GML jest pusty. Próbowałem różne warianty zaznaczać w oknie do eksportu, niestety wciąż bez powodzenia. Czy można dowolnie nazwaną warstwę wyeksportować? Ponadto jest możliwość eksportu jednej warstwy do GML, ale też plik jest pusty po eksporcie.
W oknie importu DXF, w pierwszej zakładce są kolumny: Warstwa DXF, Warstwa C-GEO, kod i atrybuty, które umożliwiają podanie kodu importowanych obiektów i ich atrybutów w bazach danych.
Ważne jest także by podać właściwe nazwy warstw C-GEO dla tych z DXF - właściwe, czyli zgodne z klasami obiektów BDOT, GESUT i EGB.
Daje to możliwość konwersji mapy wektorowej do obiektowej już na etapie importu DXF.
Wprowadzone dane są zapamiętywane co ułatwi w przyszłości import i konwersję DXF z tego samego źródła.
Jest na ten temat film na YT, który pokazuje jak to można zrobić:
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3117
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Eksport GML

Post autor: FaFaL »

wojtul88 pisze: 04 sty 2023, 15:34 Nie, GML to nie jest format, który służy tylko do wymiany plików z ośrodkami. Np QGIS może wyeksportować GML i można później tego pliku użyć w innych środowiskach. C-Geo nie tylko służy do robót geodezyjnych, które oddaje się do ośrodka. Próbowałem wyeksportować bez atrybutów, powiedzmy taki suchy GML, ale też nic się nie eksportuje, pusty plik wychodzi.
Jeśli chodzi o wygenerowanie GMLa niezgodnego z rozporządzeniem, to z menu głównego należy wybrać GIS, tam wczytać z C-GEO odpowiednią warstwę, a następnie zapisać do pliku GML (w oknie GIS).
Pozdrawiam Rafał Kocierz
wojtul88
_
_
Posty: 6
Rejestracja: 22 lis 2021, 14:40

Re: Eksport GML

Post autor: wojtul88 »

Dziękuję za odpowiedź. Niestety GML nie chce się wczytać do innego programu, konkretnie do daluxa, jak również internetowe przeglądarki też nie widzą podglądu. Wygenerowany GML z QGIS wygląda trochę inaczej i jest "otwieralny" w innych miejscach. Czy jest jakiś sposób na to?
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3117
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Eksport GML

Post autor: FaFaL »

No to najszybciej będzie z c-geo zrobić eksport do shp, ten wczytać do qgisa i zrobić eksport do GML.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
ODPOWIEDZ