C-GEO Nauka programu

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
Michcio1989
_
_
Posty: 3
Rejestracja: 11 sty 2023, 14:05

C-GEO Nauka programu

Post autor: Michcio1989 »

Dzień dobry,
chciałbym się dowiedzieć w jaki sposób i jak najszybciej można nauczyć się C-Geo. Czy poprzez instrukcje obsługi programu, filmiki czy kurs jakiś?
Dzięki za podpowiedzi
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: C-GEO Nauka programu

Post autor: MarekOtt »

Michcio1989 pisze: 13 sty 2023, 09:55 Dzień dobry,
chciałbym się dowiedzieć w jaki sposób i jak najszybciej można nauczyć się C-Geo. Czy poprzez instrukcje obsługi programu, filmiki czy kurs jakiś?
Dzięki za podpowiedzi
Szczerze, najlepiej Wiki C-Geo wspomagając się forum i filmikami na YouTube. Wszystko (szczególnie na WikiCgeo) jest bardzo fajnie "po-tagowane"

A jak rozpocząć ? Polecam naukę podczas wykonywania zwykłych prac, np. masz mapę do celów projektowych, wiec wykonujesz prace po kolei od założenia projektu, poprzez wczytanie DXF / GML, obliczenia obserwacji itp aż do redakcji mapy itp. Później możesz rozbudować bazę szablonów w raportach, by okładki, sprawozdania itp. same się pisały :). Możliwości ogromne :)
Michcio1989
_
_
Posty: 3
Rejestracja: 11 sty 2023, 14:05

Re: C-GEO Nauka programu

Post autor: Michcio1989 »

Dzięki za poradę. Pozdrawiam serdecznie :D :D :D
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1116
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: C-GEO Nauka programu

Post autor: marcinn »

Czy jest gdzieś jakiś poradnik jak kartować GML? Jest kilka filmików, ale nie chyba nie wszystko jest wyjaśnione. Do tej pory kartowałem tylko w Turbomapie i metodyka została z tego programu. W CGEO widzę, że trzeba podejść do tematu całkiem inaczej. W Turbomapie istniejące obiektu punktowe (np. zasuwa) przesywałem na pomierzoną pikietę i poprawiałem atrybuty. W Cgeo trzeba narysować nowy obiekt i przechwycić atrybuty?
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: C-GEO Nauka programu

Post autor: FaFaL »

W C-GEO możliwe są dwie drogi modyfikacji istniejących obiektów:
- przesuwanie i modyfikacja istniejących, czyli jak najbardziej obiekty punktowe można przesuwać, a później modyfikować atrybuty. Przy przesuwaniu obiektów punktowych proszę pamiętać o :
2023-01-24_090124.png
2023-01-24_090124.png (22.97 KiB) Przejrzano 1029 razy
większość obiektów tak właśnie modyfikuję
- można też narysować nowe i przenieść historię z starego (ja tak modyfikuję jedynie projekty gesut -> inwentaryzacja powykonawcza)
Pozdrawiam Rafał Kocierz
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1116
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: C-GEO Nauka programu

Post autor: marcinn »

Dziękuję za podpowiedź. A jak modyfikować obiekty liniowe zmierzone częściowo- np. zmierzony fragment jezdni, która jest jednym dużym obiektem. Po prostu przeciągnąć do zmierzonych pikiet? Jak potem z tego zrobić mapę porównania z terenem? Bo takich fragmentów naciągniętych do istniejących pikiet nie zaznacza w bazie po dacie modyfikacji. Tak samo przesuniętych obiektów punktowych- jeżeli przesunę np. zasuwę na zmierzoną przeze mnie pikietę to nie zaznacza mi jej w bazie po dacie modyfikacji.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: C-GEO Nauka programu

Post autor: Jurek B. »

marcinn pisze: 24 sty 2023, 09:16 Dziękuję za podpowiedź. A jak modyfikować obiekty liniowe zmierzone częściowo- np. zmierzony fragment jezdni, która jest jednym dużym obiektem. Po prostu przeciągnąć do zmierzonych pikiet? Jak potem z tego zrobić mapę porównania z terenem? Bo takich fragmentów naciągniętych do istniejących pikiet nie zaznacza w bazie po dacie modyfikacji. Tak samo przesuniętych obiektów punktowych- jeżeli przesunę np. zasuwę na zmierzoną przeze mnie pikietę to nie zaznacza mi jej w bazie po dacie modyfikacji.
Proszę zrobić najpierw eksport do GML (taki "próbny") - opisałem to w innym wątku.
Pozdrawiam Jurek B.
ODPOWIEDZ