Modyfikacja GML punktów granicznych

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
Kunzite
__
__
Posty: 27
Rejestracja: 18 mar 2014, 09:09

Modyfikacja GML punktów granicznych

Post autor: Kunzite »

Witam.
Kilka tygodni temu miałem ostatnio duże problemy z oddaniem poprawnego pliku GML, a mianowicie zarzutem było, że uległy modyfikacji obiekty, których nie mierzyłem i nie ruszałem. Okazało się, że problemem było to, że ręcznie zmieniłem w tabeli wartość kolumny Numer, co skutkowało także zmianie w tabeli bazy (z tego co patrzyłem kolumna Numer nie jest przenoszona do gml). Zawsze wiedziałem że to pole Numer w tabeli jest tylko na potrzeby CGeo i nie ma odniesienia do bazy. Co ciekawe przy użyciu kopiowania danych z innej kolumny w tabli można było spowodować zmianę Numeru, ale bez zmiany w tabeli w bazie. A zmiana wartości numer jest o tyle istotna, bo jeśli chce uzyskać poprawny wykaz wsp punktów granicznych, żeby w drugiej kolumnie był numer zgodny ze szkicem to powinienem tą wartość zmienić. Rzecz kompletnie niezrozumiała, choć niestety niezbyt zaskakująca w C Geo. Ale tak było jeszcze do niedawna...

Sprawdzam teraz i jest jeszcze gorzej. Zmiana np w kolumnie Metoda_pomiaru także oznacza modyfikację bazy. Proszę mi wyjaśnić czemu? Przecież tak samo jak Numer nie ma takiego pola nawet w bazie dla punktów granicznych więc jaką ja dokonałem modyfikację? Kopiowanie numerów z innej kolumny (np OZR) teraz także kwalifikuje punkt jako zmodyfikowany, choć nadal fizycznie w bazie ten numer się nie pojawia. W rezultacie C Geo teraz wypuszcza GML z masą fikcyjnie zmodyfikowanych elementów i trzeba bardzo uważać czego się dotyka jeśli chce się wypuścić poprawny GML.

Mam podejrzenie, że zmiany te są spowodowane ostatnio rozwijanym narzędzie Mapy wywiadu (niestety jest to bardziej mapa porównania zmian na bazach, bo standardy trochę inaczej wskazują jakie obiekty zaznacza się na mapie wywiadu).

Nie możecie zrobić tak, żeby to czy dany element był nowy czy modyfikowany wynikało po prostu z porównania GMLowskich danych z aktualną bazą i jeśli pojawiło się coś nowego to jest to nowe, a jeśli coś zmodyfkiwano na polach GMLa to jest to zmodyfikowane. Z nowymi punktami też się naciąłem, bo dawniej miałem robocze punkty w innej tabeli i używałem namiętnie narzędzia kopiowania punktów między tabelami, aż też w końcu się niemiło zaskoczyłem, że odkryłem, że punkty te nie są widziane jako nowe tylko jako zmodyfikowane (bo zapewne na jakiś etapie je także modyfikowałem ale z punktu widzenia bazy GML te punkty winny być zawsze nowe)
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8192
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Modyfikacja GML punktów granicznych

Post autor: Jurek B. »

Witam, zmiana atrybutu metoda_pomiaru nie ma wpływu na datę modyfikacji punktu granicznego w bazie danych i nie spowoduje potraktowania go jako zmodyfikowany. Natomiast, rzeczywiście zmiana numeru punktu w tabeli współrzędnych modyfikuje także pole Numer w bazie danych punktów granicznych, co oznacza modyfikację punktu granicznego. Wynika to z synchronizacji obu baz, która jednak dla tego atrybutu nie powinna miec miejsca. Dziękuję za zwrócenie uwagi na ten problem. Ograniczymy wpływ synchronizacji na status modyfikacji punktów granicznych w najbliższej aktualizacji programu.
Synchronizacja nie ma nic wspólnego z mapą porównania z terenem.
Pozdrawiam Jurek B.
Kunzite
__
__
Posty: 27
Rejestracja: 18 mar 2014, 09:09

Re: Modyfikacja GML punktów granicznych

Post autor: Kunzite »

Poniżej zmieniłem ręcznie dla kilku punktów wartość Metody_pomiary i prezentuje na screenach: 1. Stan przed zmianą, 2. Stan po zmianach 3. Z moduły EGiB kwalifikacja punktów. I teraz to już człowiek całkiem głupieje, bo do wykazu zmian wszystkie punkty naruszone (nie zaznaczyłem przez przypadek 202 więc go nie ma w wykazach choć zmodyfikowałem) idą jako zmodyfikowane, natomiast moduł EgiB widzi tylko trzy z nich.
1.
https://photos.app.goo.gl/YrZ7mx3apCEa8YCaA

2.
https://photos.app.goo.gl/rroVBgMTeUgTGheK7

3.
https://photos.app.goo.gl/dhguieLik4ucTuz29
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8192
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Modyfikacja GML punktów granicznych

Post autor: Jurek B. »

Ok, opisuje Pan teraz modyfikację, która ma wpływ na raport, a ja pisałem o eksporcie do GML od którego zaczął Pan posta. Analiza punktów do raportu to odrębny temat, ograniczymy atrybuty których zmiany powinny byc z niej wyłączone
Pozdrawiam Jurek B.
Kunzite
__
__
Posty: 27
Rejestracja: 18 mar 2014, 09:09

Re: Modyfikacja GML punktów granicznych

Post autor: Kunzite »

Faktycznie, połączyłem dwa wątki. Uznałem błędnie, że jeśli dognałem modyfikacji punktu granicznego w rozumieniu standardów (czyli do wykazu współrzędnych) to na pewno musiałem też coś zmienić w bazie. Fakt, standardy mówią tylko o zmianie współrzędnych. Powszechnie (jak to widać w Cgeo) pokazuje się wszystkie atrybuty punktu granicznego czyli id, ozr, wsp, atrybuty, operat. Zgodnie z logiką to tylko zmiany na tych polach powinno być brane pod uwagę przy tym czy jakiś punkt został zmodyfikowany czy nie. Niezależnie czy każdy by się zgodził z tym stwierdzeniem i może ktoś uważa że zmianę generuje tylko zmiana wsp i atrybutów, to na pewno zmiana Numeru czy Metody_pomiaru tej zmiany nie powinny prowadzić do modyfikacji tych punktów.
Tu jeszcze dodam, że też nie powinno być tak, że jeśli jakiemuś punktowi zmienię np SPD z 2 na 1, a potem jednak poprawię i zmienię z 1 na 2 to taki punkt dla wykazu współrzędnych nie powinien być zmodyfikowany, a niestety jest.

Ale wracając do zmiany bazy gml - potwierdzam to co pisałem w pierwszym poście w pierwszym akapicie - że ręczna zmiana numeru generuje zmianę w bazie gml, nastomiast zmiana wykonana kopiowaniem już takiej zmiany nie wprowadza.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8192
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Modyfikacja GML punktów granicznych

Post autor: Jurek B. »

W wersji testowej wyłączyliśmy możliwość by zmiana numeru punktu miała wpływ na status modyfikacji punktu granicznego zarówno dla eksportu do GML jak i dla raportu o punktach granicznych.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8192
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Modyfikacja GML punktów granicznych

Post autor: Jurek B. »

Tu jeszcze dodam, że też nie powinno być tak, że jeśli jakiemuś punktowi zmienię np SPD z 2 na 1, a potem jednak poprawię i zmienię z 1 na 2 to taki punkt dla wykazu współrzędnych nie powinien być zmodyfikowany, a niestety jest.
Taka zmiana i powrót do wartości sprzed zmiany to niestety kolejna zmiana czyli ostatecznie - zmiana. Jeśli ktoś się pomyli, to lepiej wrócić przez Undo - wtedy w bazie nie będzie sygnatury zmiany.
Jeśli jednak ktoś to zrobi bez Undo to już w raporcie z tabeli współrzędnych z listą punktów zmodyfikowanych będzie to odnotowane, bo program nie ma w tym momencie dostępu do stanu oryginalnego, tylko do informacji o dacie modyfikacji.
Jedyna rada to raport o punktach nowych i zmodyfikowanych z modułu EGiB - zakładka Punkty. Moduł EGiB ma już możliwość porównania ze stanem oryginalnym i te "omyłkowe" zmiany tam i z powrotem nie będą odnotowywane.
Pozdrawiam Jurek B.
ODPOWIEDZ