Fatalny błąd w tachimetrii

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
użytkownik

Fatalny błąd w tachimetrii

Post autor: użytkownik »

Witam

Mam pytanko o tachimetrię we wszystkich wersjach c-geo.
Występuje tam fatalny w skutkach błąd przy rozrzucaniu odchyłki kątowej.
np: wcinam stanowisko z dwóch punktów lub więcej. Jeden z punktów wcinających jest blisko stanowiska, powiedzmy 1,5m. Błąd położenia tego punktu może mi dać bardzo dużą odchyłkę kątową (1cm to około 50c), która zostanie rozrzucona na pikiety pomierzone z tego stanowiska. Przy pomiarze pikiet oddalonych o 100m lub więcej błędy idą w metry !!!! : :shock:
mypal
___
___
Posty: 97
Rejestracja: 13 kwie 2006, 20:09

Post autor: mypal »

Fatalny to jest wybór nawiązania w takim przypadku. :!:
Pozdrawiam
mypal
jaco

Post autor: jaco »

Masz rację to jest fatalny błąd bo czasami można wcinać się np: z trzech punktów z których jeden jest tak blisko, bo nie widać np w bramę itp.
pabik1
_____
_____
Posty: 386
Rejestracja: 30 lip 2005, 20:56

Re: Fatalny błąd w tachimetrii

Post autor: pabik1 »

użytkownik pisze:Witam

..... Jeden z punktów wcinających jest blisko stanowiska, powiedzmy 1,5m. ...... :shock:
Nooo gratuluję fantazji.
Szkoda że dokładność pomiarowa instrumentów nijak nie wpływa na dokładność -jakość- uzyskiwanych wyników. :oops:
A może czas wrócić do węgielnicy?
jaco

Post autor: jaco »

Węgielnica ??? Dokładność instrumentu ???
A co to ma wspólnego z błędem w tachimetrii?. Punkty nawiązań ze sobą nie pasują bo Ziemia jest kulą i jak te odchyłki źle rozrzucasz na pikiety to popełniasz kolosalny błąd. Gdzieś ty się uczył geodezji? Zrobiłeś kurs korespondencyjny?
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3117
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Post autor: FaFaL »

Pomijając geometrię tego wcięcia (wątpliwą geometrię - ciekawe jaki inspektor to łyknie) pomyślał Pan o tym aby po obliczeniu wcięcia ten bliski punkt wyrzucić z punktów nawiązania?? Według wszystkich standardów (książek, wytycznych itp ..) program liczy dobrze. Gdzieś w nowych projektach były inne pomysły (ale to przyszłość).
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Zbyszek_Gr.

Post autor: Zbyszek_Gr. »

Oj jaco, jaco; nie dość, że braki w edukacji widać gołym okiem,
to jeszcze próbuje Pan (a raczej jest !) nie grzeczny !
Awatar użytkownika
zbigniew
_____
_____
Posty: 410
Rejestracja: 22 mar 2005, 08:26

Post autor: zbigniew »

Chyba jednak temat istnieje - tyle że juz nie w programie , a w rzemiośle geodezyjnym. O ile więcie na dwa punkty z jedną celową 1,5 m,a drugą niewspółmiernie dłuższą, jest konstrukcją karkołomną i matematycznie słabo wyznaczalną, o tyle podobne sytuacje -pomiarów bliskich punktów mogą mieć miejsce. Dzieję się to czasami przy stabilizacji ściennej - gdy korzystamy z excentrów ściennych. Tyle że wtedy bliskie excentry służą TYLKO do wyznaczenia współrzędnych stanowiska. Nawiązanie musi byc odległe na inny punkt osnowy / również może to być stanowsiko-cel wyznaczone z kolejnej grupy punktów ściennych/ . Nie wszystko co instrumenty zmierzą , a programy wyliczą jest skuteczne , a inna sprawa -dopuszczalne przez instrukcje. 8) pozdrawiam Zbigniew Poznański
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1482
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Post autor: MarekOtt »

odgrzewam trochę temat by zapytać jak tam daleko ma sie sprawa z dorabianiem obserwacji do danej pikiety w gotowej juz tachimetrii. Byl keidys poruszany ten watek, przyznam szczerze ze nie przypadkowo właśnie teraz o niego pytam, ale zbliża sie do mnie wielki temat w ktorym ta opcja bardzo ułatwiła by mi pracę .
Awatar użytkownika
walklim
____
____
Posty: 242
Rejestracja: 19 gru 2006, 00:32
Lokalizacja: Sosnowiec

dorabianie tachimetrii

Post autor: walklim »

jest taka opcja - zaznaczasz punkty w tabeli roboczej, prawy myszki i opcja "stwórz zadanie tachimetryczne" nie muszę dodawac że jest to proceder niedopuszczalny, karygodney itp itd ....... :lol:

nie bede komentowac wypowiedzi kolegi "jaco" .
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1482
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: dorabianie tachimetrii

Post autor: MarekOtt »

walklim pisze:jest taka opcja - zaznaczasz punkty w tabeli roboczej, prawy myszki i opcja "stwórz zadanie tachimetryczne" nie muszę dodawac że jest to proceder niedopuszczalny, karygodney itp itd ....... :lol:

nie bede komentowac wypowiedzi kolegi "jaco" .
tak ale chodzi mi o dorobienie pojedynczej pikiety do istniejącego juz zadania tachimetrycznego, tak ze wpisuje sie numer danej pikiety klika prawym i jakaś opcja typu dorób obserwacje (dl, kat, ewentualnie przewyzszenie) do danej pikiety..

o tym ze to proceder niedopuszczalny to wiem :LOL: ale cos tam
ODPOWIEDZ