pytanie...

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
marioo
VIP
VIP
Posty: 1051
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:22
Lokalizacja: Białystok

pytanie...

Post autor: marioo »

mam pytanie czy jest mozliwosc stworzenia obiektow zamknietych z lini otwartych? w moim przypadku jest to ulica wraz z chodnikami o roznej nawierzchni, trawnikami itd. lacze to wszystko liniami otwartymi (tak jak jest szybciej i wygodniej czyli nie zamykajac kazdego obszaru) i chcialbym przeksztalcic to w obiekty zamkniete, zeby moc policzyc powierzchnie kazdego wydzielonego obszaru. czy jest taka mozliwosc?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
logis
Team
Team
Posty: 628
Rejestracja: 13 gru 2005, 10:34
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Domykanie obiektów otwartych

Post autor: logis »

Witam,
obiekty otwarte domyka się wybierając je na mapie, prawy przycisk myszki, menu ,,Obiekt'' - ,,Domknij obiekt otwarty''. Program łączy wtedy punkty pierwszy z ostatnim i zamienia na obiekt zamknięty posiadający powierzchnię.
Jacek
marioo
VIP
VIP
Posty: 1051
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:22
Lokalizacja: Białystok

Post autor: marioo »

to wiem, ale nie o to chodzi...
nie chce zeby domykalo mi obiekty otwarte, tylko stworzylo nowe obiekty zamkniete z linii niekoniecznie rysowanych w taki sposob ze stworza potrzebny mi obiekt zamkniety.

mam polaczone liniami otwartymi (kazda linia w innym kolorze) jakies punkty:
Obrazek
tak lacze bo jest wygodniej niz robienie oddzielnie kazdego obiektu zamknietego - jest mniej klikania

i po uzyciu jakiejs funkcji program przeksztalca mi to w obiekty zamkniete (na rysunku 1, 2, 3 itd):
Obrazek

jezeli nie ma takiej funkcji to moze warto cos takiego dodac?
Pozdrawiam
Adam
____
____
Posty: 156
Rejestracja: 20 mar 2005, 12:49
Lokalizacja: Silesia

Post autor: Adam »

Chcesz aby program był na tyle inteligentny, że będzie znał Twoje intencje budowania obiektów zamkniętych. Pewnie tak łatwo sie tego nie zrobi ale zauważ, że podczas łączenia program "pyta" czy skasować obiekt. To pytanie dotyczy wszystkich składowych łączonego obiektu (jeśli łączysz trzy linie, to spyta trzy razy - swoja drogą nie wiemy o który pyta, może niech jakos go wskaże, np przez jej chwilowe pogrubienie). Na Twoim miejscu nie zalecam kasowania ale pozostawienie ich do łączenia innych odcinków.
Mam nadzieję, że nie zagmatwałem tego za mocno. Ja w ten sposób rozliczam modernizowane drogi (długości róznych krawężników, powierzchnie różnej kostki, trawniki itp)
marioo
VIP
VIP
Posty: 1051
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:22
Lokalizacja: Białystok

Post autor: marioo »

chyba nie trzeba duzej inteligencji zeby polaczyc takie cos w odiekty zamkniete... /tak mi sie wydaje/
nie ma tu sie nad czym zastanawiac - poprostu kazdy zamkniety obszar zamienic w obiekt zamkniety.
tak moznaby robic szybko ewidencje, i inne tego typu rzeczy. wystarczy wyobrazic sobie rysowanie kazdej dzialki obiektami zamknietymi, i wlasnie takim sposobem. odrazu widac jak bedzie szybciej...
nie wiem o co chodzi z tym kasowaniem, ale ja to robie tak ze odpowiednie obszary(obiekty zamkniete) przezucam na odpowiednie warstwy i mam wszystko rozliczone.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8205
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Post autor: Jurek B. »

Taka funkcja jest dostępna dla działek i użytków - w menu Mapa-Twórz obiekty dla warstwy...
Pozdrawiam Jurek B.
marioo
VIP
VIP
Posty: 1051
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:22
Lokalizacja: Białystok

Post autor: marioo »

ale, mam polaczone na innej warstwie i jezeli chce ustawic warstwe jako dzialki to kasuje mi wszystkie linie - pojawia sie komunikat: "na warstwie znajduja sie obiekty ktore nie moga byc dzialkami. ta operacja spowoduje ich usuniecie. czy przerwac?" - wciskam nie
...i program wszystko kasuje.
nie wiem jak to dziala ale wydaje mi sie ze powinny byc kasowane jakies symbole, napisy, ale linie powinny byc zamieniane na granice.

jak sie domyslam, musze miec na warstwie dzialek jakies linie, a potem wlaczyc ta funkcje?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3126
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Post autor: FaFaL »

Skoro są już gotowe procedury dla tworzenia obiektów w postaci działek i użytków to nie powinno być problemów z powieleniem (uogólnieniem) tej procedury na dowolną warstwę [Topologia->Tworzenie; Topologia->Kontrola - życzenie :lol: ].
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8205
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Post autor: Jurek B. »

Programista twierdzi że to niemozliwe aby ta opcja kasowała obiekty otwarte. Sprawdziłem to także sam. Proszę sprawdzić jeszcze raz i dać znać.
Natomiast ten temat tworzenia obiektów dla innych warstw jest ok, opracujemy to.
Pozdrawiam Jurek B.
Adam
____
____
Posty: 156
Rejestracja: 20 mar 2005, 12:49
Lokalizacja: Silesia

Post autor: Adam »

Do Marioo. Mówiąc o inteligencji, miałem na myśli sytuację, w której zachodzi potrzeba stworzenia obiektów zamkniętych z przykładowych pól: 1,2,3 oraz drugi obiekt z pól 3,4,5,6. Albo i inne dowolne kombinacje. Komputer nie wie co masz na myśli, dlatego trzeba mu wskazać odcinki albo obiekty otwarte do połączenia w obiekty zamknięte w kształcie jaki potrzebujesz. Przy połączeniu, program pyta czy wykasowac składowe. Ja nie kasuję, bo mogą sie przydać do tworzenia innych kombinacji.
Nie piszę tu o warstwie działek i użytków, bo to inna bajka.
Awatar użytkownika
zbigniew
_____
_____
Posty: 410
Rejestracja: 22 mar 2005, 08:26

Post autor: zbigniew »

Trochę mozna sobie pomóc - choć mój sposób może się okazać pracochłonny. Wczytujemy punkty z obszaru - który nas interesuje do modułu objętosci.Tam tworzymy na żywca model trójkątowy.Następnie powstałe trójkąty zapisujemy na jakies tymczasowej warstwie na mapie. Wybieramy na mapie obiekt -trójkąt ,klikając pod prawym myszy informację - pokaże nam się powierzchnia - ale tylko jednego trójkąta.Niestety sumowanie trójkątów - ręczne - więc jest kiepsko. Ale gdyby tak zmodyfikować program tak,że po wybraniu myszą z ctrl po kolei kilku / kilkunastu/ obiektów zamiast podawać powierzchnię tylko ostatniego wybranego podawał sumę wszystkich aktualnie zaznaczonych - to byłoby juz coś. I wtedy nie sumowałoby się trójkątów na karteczce - tylko sumowanie odbywałoby się myszką na ekranie. Taka opcja wcale nie musi być związana z trójkątami z nmt. Skoro można sumować odcinki , to dlaczego nie powierzchnie - nawet gdy nie są ciągłe ? :roll: Pozdrawiam Zbigniew P.
PBG
__
__
Posty: 47
Rejestracja: 27 lis 2007, 21:47
Kontakt:

Post autor: PBG »

nie musisz sumować na karteczce. wystarczy, że dla tych obiektów założysz zbiór danych. potem zaznaczasz interesujące Cie obiekty, export kolumny z powierzchniami do excela i sumujesz
Ostatnio zmieniony 30 lip 2009, 17:47 przez PBG, łącznie zmieniany 1 raz.
http://pbg.net.pl
Awatar użytkownika
zbigniew
_____
_____
Posty: 410
Rejestracja: 22 mar 2005, 08:26

Post autor: zbigniew »

można też poprzenosić interesujące trójkąty - czy obiekty na jedną warstwę i w legendzie z automatu pojawia się , gdy dasz "właściwości warstwy" - suma powierzchni wszystkich obiektów zamkniętych na danej warstwie. Tyle że tu cały czas są niejako dwa zagadnienia : tworzenia nowych obiektów bez logicznego algorytmu /tu moze być pomocne trójkatowanie/ i automatycznego sumowania ich powierzchni. Stąd taki licznik powierzchni moze być przydatny. Może to być również nowa ikonka. I wtedy co doklikniemy jakis obiekt to w okienku będzie powiekszała się suma wybranych powierzchni, którą oczywiscie będzie mozna w dowolnym momencie zerować.
marioo
VIP
VIP
Posty: 1051
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:22
Lokalizacja: Białystok

Post autor: marioo »

sprawdzalem jeszcze raz i tylko w tym moim projekcie jest cos takiego, w innym bylo ok, tzn nie kasowalo mi lini po zmianie warstwy na dzialki. sprubuje przezucic ta warstwe do innedo projektu i tam to zrobic, moze pomoze bo naprawa bazy nic nie daje...
Pozdrawiam
Wojtekw

Pytanie

Post autor: Wojtekw »

Co do zamykania obiektów liniowych na innej warstwie niź użytki czy działki. Granice obiektów rysuję na warstwie typu inna - traktując ją jako roboczą, po czym robię konwersję do warstwy użytków - tę traktuję również tylko jako warstwę roboczą - na warstwie użytków zamykam obiekty w oparciu o granice - stwórz obiekty z granic - po czym dane z tej warstwy eksportuję choćby do formatu shp, a ten następnie importuję na dowolnie przez siebie zdefiniowaną warstwę typu inna np. wydzielenia geologiczne, obiekty hydrograficzne, gleby itd, stąd w jednym projekcie i na jednej mapie mogę zaimplementować wiele warstw poligonowych. Korzystam z programu C-Geo w geologii, rozwiązanie zaproponowane jak najbardziej się sprawdza.
Pozdrawiam
serdecznie
ODPOWIEDZ