Prosta równoległa

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
marioo
VIP
VIP
Posty: 1051
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:22
Lokalizacja: Białystok

Prosta równoległa

Post autor: marioo »

Mam prośbę o wyjeśnienie jak działa narzędzie "prosta równoległa"? chcę obliczyć prostą równoległą odsuniętą od danej prostej o 5m i nie mogę tego rozgryźć. Zawsze liczyłem punkty na domiarach i w ten sposób miałem prostą równoległą, ale skoro jest coś takiego jak "prosta równoległa" no to powinno być szybciej - tylko jak?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2875
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Post autor: grzes »

Prosta równoległa (ikonka 2 proste równoległe) to narzedzie do bardziej skomplikowanego projektowania - do zadan typu prosta rownolegla do danej przechodzaca przez zadany punkt z punktem koncowym na zadanej prostej itp.
Zwykłe odsunięcie prostej/łamanej itp o zadaną wartość najprosciej wykonac narzedziem Pomiary na mapie -> Odsunięcie
Załączniki
Nowy-2.gif
Nowy-2.gif (5.77 KiB) Przejrzano 6920 razy
pozdrawiam
grzes
Daro
____
____
Posty: 194
Rejestracja: 09 sty 2010, 08:47

Re: Prosta równoległa

Post autor: Daro »

Czy dałoby się zrobić opcje odsunięcia linii o zadaną wartość. narysowanie równoległej linii.
Rysuję linię, zaczepiam bez punktów, a następnie klikam w nią i daję odsuń o .. . i mam linię równoległą.
tak żeby nie bawić się w punkty i pomiary na mapie/odsunięcie.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Prosta równoległa

Post autor: Jurek B. »

To o co się Pan pyta opisał wcześniej Grześ - dokładnie taki tryb postępowania jak Pan przedstawił: czyli wywołać okno obliczeń na mapie, aktywować ikonkę wybierania, wybrać na mapie linię do odsunięcia, kliknąć ikonkę "Wczytaj zaznaczony obiekt...", podać wartość przesunięcia i wcisnąć żarówkę.
Pozdrawiam Jurek B.
Daro
____
____
Posty: 194
Rejestracja: 09 sty 2010, 08:47

Re: Prosta równoległa

Post autor: Daro »

dziękuję. zabrakło mi "Wczytaj zaznaczony obiekt z mapy"
marioo
VIP
VIP
Posty: 1051
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:22
Lokalizacja: Białystok

Re: Prosta równoległa

Post autor: marioo »

Daro pisze: 14 sty 2019, 19:22 Czy dałoby się zrobić opcje odsunięcia linii o zadaną wartość. narysowanie równoległej linii.
Rysuję linię, zaczepiam bez punktów, a następnie klikam w nią i daję odsuń o .. . i mam linię równoległą.
tak żeby nie bawić się w punkty i pomiary na mapie/odsunięcie.
A czy dałoby się wprowadzić przycisk który automatycznie liczyłby odsunięcie z przeciwnym znakiem?
Chodzi o to, żeby odsunięcie było we właściwą stronę, a często wpisując wartość np ze znakiem "+" odsunięcie jest nie w tą stronę w którą potrzebujemy. Taki przycisk robiłby szybko odsunięcie o tą samą wartość ale w przeciwnym kierunku.

Brakuje mi też odsunięcia działającego na mapie w ten sposób, że wybieramy linię, klikamy odsunięcie i możemy suwać myszką na mapie linię która oddala się równolegle od wybranej w lewo lub prawo. Wtedy kolejne kliknięcie powoduje wstawienie linii "graficznie", bez wpisywania wartości odsunięcia.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Prosta równoległa

Post autor: Jurek B. »

Brakuje mi też odsunięcia działającego na mapie w ten sposób, że wybieramy linię, klikamy odsunięcie i możemy suwać myszką na mapie linię która oddala się równolegle od wybranej w lewo lub prawo. Wtedy kolejne kliknięcie powoduje wstawienie linii "graficznie", bez wpisywania wartości odsunięcia.
Do tego można wykorzystać funkcję pokazaną poniżej:
Załączniki
Przechwytywanie.PNG
Przechwytywanie.PNG (38.16 KiB) Przejrzano 5974 razy
Pozdrawiam Jurek B.
marioo
VIP
VIP
Posty: 1051
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:22
Lokalizacja: Białystok

Re: Prosta równoległa

Post autor: marioo »

Można, tylko że ta funkcja obraca a chodzi o tak samo działające odsunięcie równoległe.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Prosta równoległa

Post autor: Jurek B. »

Jest tam też przesunięcie równoległe - zależy za co się złapie - tu jest opis.
Pozdrawiam Jurek B.
marcin.k
___
___
Posty: 52
Rejestracja: 05 gru 2019, 16:46

Re: Prosta równoległa

Post autor: marcin.k »

Po obliczeniu prostej równoległej program sam wstawia mi linię pomiędzy obliczonymi punktami której nie mogę usunąć oraz którą widać na wydruku. Jak to naprawić?
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Prosta równoległa

Post autor: Jurek B. »

marcin.k pisze: 06 wrz 2022, 11:29 Po obliczeniu prostej równoległej program sam wstawia mi linię pomiędzy obliczonymi punktami której nie mogę usunąć oraz którą widać na wydruku. Jak to naprawić?
Przydałby się konkretny przykład - taka mapa, u mnie ta prosta zawsze jest wybieralna i mogę ją usunąć.
Pozdrawiam Jurek B.
marcin.k
___
___
Posty: 52
Rejestracja: 05 gru 2019, 16:46

Re: Prosta równoległa

Post autor: marcin.k »

Przesyłam kopię projektu, w drugim pliku zaznaczyłem również o którą linię mi chodzi
Załączniki
Niedźwiady 122.rar
(800.36 KiB) Pobrany 22 razy
cgeo.zip
(62.55 KiB) Pobrany 24 razy
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Prosta równoległa

Post autor: Jurek B. »

Proszę wykonać kontrolę spójności mapy - wtedy tej linii już nie będzie.
Pozdrawiam Jurek B.
ODPOWIEDZ