transformacja mapy -straciłem całą mapę!!

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
drh
_
_
Posty: 9
Rejestracja: 25 cze 2009, 08:48

transformacja mapy -straciłem całą mapę!!

Post autor: drh »

witam, mam następujący problem.
robiąc transformację mapy w zakładce standardowe wpisałem dane punktu w układzie 2000, następnie w zakładce "Między Układami" wprowadziłem nieprawidłowy południk, w wyniku czego wszystkie dotychczasowe punkty w tabeli (w ukł. 65) zmieniły się na x= 5,59E+20 y=1,05E+21 a punkt transformowany x=5694099210792,58 y=10096843142617,60 i jako jedyny wyświetla się na mapie. reszta zniknęła. najgorsze jest to że miałem tam już gotową mapę a funkcja cofnij nie działa pokazując komunikat " Cannot perform this operation on a closed dataset".
Mam takie pytanie, czy jest szansa odzyskać tą mapę w jakikolwiek sposób?
dodam że nie wyłączyłem jeszcze c-geo.

w załączniku dodaję log z błędu
Załączniki
szczegóły błędu.rar
log
(4.4 KiB) Pobrany 54 razy
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Post autor: Jurek B. »

Witam
Proszę zrobić kopie projektu i nam wysłać - może uda się odwrócić transformację
Pozdrawiam Jurek B.
drh
_
_
Posty: 9
Rejestracja: 25 cze 2009, 08:48

Post autor: drh »

dziękuję za tak szybką odpowiedź
oto projekt
Załączniki
gm. Szczaniec.rar
projekt cgp zpakowany rar-em
(71.59 KiB) Pobrany 84 razy
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Post autor: Jurek B. »

Jaki południk układu 2000 Pan wpisał do transformacji?
Pozdrawiam Jurek B.
drh
_
_
Posty: 9
Rejestracja: 25 cze 2009, 08:48

Post autor: drh »

18
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Post autor: Jurek B. »

Taki jest chyba prawidłowy południk układu 2000 dla strefy 65/4, na początku pisał Pan że podał nieprawidłowy
Pozdrawiam Jurek B.
drh
_
_
Posty: 9
Rejestracja: 25 cze 2009, 08:48

Post autor: drh »

z ciekawości, zrobiłem jeszcze raz taki teścik wprowadzając już prawidłowy południk tj. 15, dopisując do istniejących punktów w tabeli (w ukł.65) dwa punkty w ukł. 2000. Po przeprowadzeniu transformacji punkty te zmieniły się na ukł. 65 prawidłowo, aczkolwiek istniejące wcześniej znów mają błąd.

do Jurek B. -jestem z lubuskiego także u mnie to będzie 15
drh
_
_
Posty: 9
Rejestracja: 25 cze 2009, 08:48

Post autor: drh »

jeszcze dodam że transformację robiłem z zakładki "mapa"-> "transformacja mapy" a nie z transf. w "obliczeniach"

a to z tego względu że nie mam punktów jednocześnie w ukł. pierwotnym i wtórnym

i nasuwa się pytanie czy to jest zła metoda do transf. wsp. punktów?
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Post autor: Jurek B. »

Ok - ale tam w transformacji mapy należy albo podać punkty dostosowania w obu układach, albo wykonać transformację międzyukładową wybierając układy do transformacji. Nie można jednocześnie wykonywać dwóch rodzajów transformacji - Helmerta i "przeliczeniowej". Podejrzewam że dlatego jest tu problem. Sam nieprawidłowy południk nie popsuł tu nic.
Jednak samej mapy nie jestem w stanie niestety odtworzyć.
C-GEO ma zabezpieczenie na wielkość współrzędnych - te wyliczone są już ignorowane podczas dalszych obliczeń - dlatego nic z nimi już nie mogę zrobić.
Mam jeden pomysł który może jednak Panu się uda wykonać.
1. Usunąć ten jeden punkt który ma inne współrzędne od pozostałych
2. w menu Tabela wybrać Translacja - dla całej mapy, wprowadzić dla X i Y współczynnik : 1 000 000 000 000 i wykonać dzielenie "/"
3. Na mapie wyświetlić całość mapy.
4. W Transformacji mapy w zakładce Standardowa podać współrzędne dwóch punktów - w układzie pierwotnym np. 1 i 2 a we wtórnym - ich współrzędne w układzie 65 - może je Pan gdzieś ma zapisane.
Może to odtworzy pierwotną mapę - ale nie dam głowy za dokładności takiej transformacji
Pozdrawiam Jurek B.
drh
_
_
Posty: 9
Rejestracja: 25 cze 2009, 08:48

Post autor: drh »

właśnie nie mam punktów jednocześnie w dwóch układach.
ale dziękuję za dobre chęci.
porządna z Was firma panie Jurek :)

a tak przy okazji, czy transformacja współrzędnych bez podawania wsp. pierwotnych i wtórnych jedynie południka układu 2000 i strefy 65 jest błędna bądź mało dokładna?

bo na pewno wygodne by było takie rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Post autor: Jurek B. »

Dzięki za uznanie, ale wolałbym faktycznie pomóc niż tylko chcieć dobrze :)
Co do współrzędnych to zobaczyłem teraz że jest tam jakiś raport z obliczeń tachimetrii chyba i tam są współrzędne - może to wykorzystać.
Co do samej transformacji mapy między układami to jak najbardziej warto z niej korzystać ale właśnie w taki sposób jak pisałem wcześniej:

w transformacji mapy należy albo podać punkty dostosowania w obu układach, albo wykonać transformację międzyukładową wybierając układy do transformacji. Nie można jednocześnie wykonywać dwóch rodzajów transformacji - Helmerta i "przeliczeniowej".
Pozdrawiam Jurek B.
drh
_
_
Posty: 9
Rejestracja: 25 cze 2009, 08:48

Post autor: drh »

mapę odtwarzam dosyć sprawnie za ok. godz. będzie gotowa -dziękuję za troskę.

zastanawiam się jednak nad tą transformacją.
mnie nie interesuje transf. mapy a jedynie transf. współrzędnych bez podawania wsp. pierwotnych i wtórnych tj. międzyukładowa.
By odbywało się to szybko i sprawnie w jednym oknie.

I np. w oknie takim jak "transf. mapy" w zakładce "między układami"
oprócz wyboru układów byłby wybór konkretnych punktów do transf.
+ możliwość dodawania np. przedrostka

ale teraz temat nadaje się do działu propozycje zmian a nie tutaj.


Zabieram się za mapkę

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Post autor: Jurek B. »

Tego jednak nie chcielibyśmy robić, aby nie było takich problemów jakie miał Pan właśnie - z zasady transformacja mapy w menu Mapa powinna dotyczyć mapy. Natomiast transformacja międzyukładowa samych wybranych punktów jest dostępna w menu Obliczenia-Transformacje i tam ikonka "65/92" - tam są do wyboru do transformacji różne układy współrzędnych.
Pozdrawiam Jurek B.
ODPOWIEDZ