Przesłanianie

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
marioo
VIP
VIP
Posty: 1051
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:22
Lokalizacja: Białystok

Przesłanianie

Post autor: marioo »

Czy da się zrobić tak żeby rysując obiekt przesłanianiem nie były widoczne/drukowane krawędzie tego obiektu?
Obecnie nic nie daje ustawienie linii niewidocznej dla warstwy na której znajduje się ten obiekt.
Pozdrawiam
marioo
VIP
VIP
Posty: 1051
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:22
Lokalizacja: Białystok

Re: Przesłanianie

Post autor: marioo »

Brakuje mi już pomysłów jak to rozwiązać...
Muszę zrobić kilka wydruków a chciałbym w miejscu przysłonięcia wstawić ramkę i opisy i chciałbym uniknąć wycinania rastra. Chodzi o linie które wyznaczają obiekt zamknięty przesłaniania. Może da się jakąś poprawkę na szybko wprowadzić?
Załączniki
bez tytułu.JPG
bez tytułu.JPG (41.58 KiB) Przejrzano 5400 razy
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Wojtek P.
Team
Team
Posty: 973
Rejestracja: 08 lut 2005, 08:35

Re: Przesłanianie

Post autor: Wojtek P. »

Jak wstawia się obiekt "przesłanianie" to krawędzie tego obiektu nie drukują się przecież. najlepiej stworzyc warstwe "przeslanianie" i tam umiescic obiekty które będą przesłaniac rysunek
Załączniki
przeslanianie.JPG
przeslanianie.JPG (88.55 KiB) Przejrzano 5392 razy
-To serve and protect-
Awatar użytkownika
logis
Team
Team
Posty: 628
Rejestracja: 13 gru 2005, 10:34
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Przesłanianie

Post autor: logis »

Witam,
a uściślijmy - Pan robi to przesłanianie narzędziem ,,Przesłanianie'' czy rysuje Pan zwykły obiekt zamknięty z białym wypełnieniem i białym kolorem linii ?
Jacek
Jacek Małańczuk
marioo
VIP
VIP
Posty: 1051
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:22
Lokalizacja: Białystok

Re: Przesłanianie

Post autor: marioo »

Robię to za pomocą tej ikonki która jest na zdjęciu u Spidera, czyli przesłanianiem. Obiekty te rysuję na oddzielnej warstwie. Jak zauważyłem że widoczna jest krawędź to zmieniłem dla tej warstwy linie na "linię niewidoczną" i kolor na biały. Nadal nic...
W innym projekcie sprawdzałem i mam taki sam efekt, pamiętam że wcześniej zawsze był obiekt bez linii na krawędzi.
Mam wersję Cgeo testową z forum, może to? zaraz wgram ostatnią opublikowaną aktualizację i sprawdzę...
Pozdrawiam
marioo
VIP
VIP
Posty: 1051
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:22
Lokalizacja: Białystok

Re: Przesłanianie

Post autor: marioo »

No i problem znikł. Miałem ostatnią wersję do testów z forum i chyba tam był ten błąd.
Mam nadzieję, że te testowe wersje są opracowywane na aktualnych opublikowanych wersjach programu... bo wczoraj pisałem też o błędnym pokazywaniu na pasku zaznaczonych obiektów.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Wojtek P.
Team
Team
Posty: 973
Rejestracja: 08 lut 2005, 08:35

Re: Przesłanianie

Post autor: Wojtek P. »

Faktycznie. dziękuje za info. Będzie poprawione
-To serve and protect-
robertk1985
__
__
Posty: 17
Rejestracja: 18 lis 2006, 11:16

Re: Przesłanianie

Post autor: robertk1985 »

Witam
Opcja "przesłanianie" przesłania wszystkie obiekty. Mi zależało by natomiast na tym, aby była możliwość przesłaniania części obiektów. Obiekty przesłaniające rysuję na oddzielnej warstwie, pomocna była by koleność wyświetlania warstw. Dzięki temu możliwe było by pzesłonięcie warstw które znajdują sie pod warstwą przesłanianie. Natomiast pozostałe obiekty były by widoczne. Macie jakieś swoje sposoby?
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8224
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Przesłanianie

Post autor: Jurek B. »

Witam
Proszę dodać warstwę o nazwie np. "Przesłanianie", umieścić ją w odpowiedniej takiej kolejności na liście warstw. Ustawić styl wypełnienia obiektów na tej warstwie na drugi od góry z listy wypełnień, a styl linii na czwarty od końca listy stylów. Obiekty rysowane na tej warstwie będą przesłaniały wyłącznie obiekty z warstw umieszczonych niżej na liście warstw.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
ariel0-0
______
______
Posty: 500
Rejestracja: 07 kwie 2010, 00:02
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Przesłanianie

Post autor: ariel0-0 »

Czy istnieje sposób na przesłonięcie niepotrzebnych krzyży siatki?
Have a nice day
janek
______
______
Posty: 611
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:37

Re: Przesłanianie

Post autor: janek »

A może udałoby się zorganizowac to w ten sposób, aby w parametrach każdej warstwy w momencie jej tworzenia bądź ewentualnie później była możliwośc określenia, które warstwy (podwarstwy) dana warstwa (podwarstwa) ma przesłanic (wszystkie, którąś grupę, pojedyncze).
Pozdrawiam
Janek B.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3132
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Przesłanianie

Post autor: FaFaL »

Myślę, że wystarczy jak można sterować kolejnością "rysowania" warstw - dokładnie wiadomo która warstwa przysłania którą. Co do siatki to przecież można wstawić siatkę jako obiekty na warstwę i wtedy obiekt przysłanianie będzie zasłaniał niepotrzebne krzyże, albo też można je usunąć ręcznie.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
marioo
VIP
VIP
Posty: 1051
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:22
Lokalizacja: Białystok

Re: Przesłanianie

Post autor: marioo »

Tak, takie maskowanie działa dla obiektów na warstwach, ale przydałoby się żeby taka warstwa nie przesłaniała rastrów znajdujących się na warstwie która w liście jest wyżej. Piszę "nie przysłaniała" dlatego, że aktualnie rastry są przysłaniane zawsze, nie zależnie od tego gdzie się znajdują. Będę czekał i mocno kibicował tej poprawce, gdyż rozwiąże to problem z wydrukami map w których wstawiona jest orientacja jako raster.

Podobnie jak kolega wyżej uważam że ustawianie kolejności warstw jest wystarczające dla przesłaniania.

Druga sprawa: w liście warstw jeżeli przesuwamy warstwę korzystając z niebieskiego przycisku "na samą górę/lub dół" to następuje zamiana przesuwanej warstwy z pierwszą lub ostatnią. A idąc dalej, najlepiej byłoby, gdyby kolejność warstw w legendzie decydowała o przesłanianiu się warstw, czyli przesuwanie warstw w górę i dół można byłoby robić metodą "chwyć przeciągnij i puść".
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3132
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Przesłanianie

Post autor: FaFaL »

@mario, a jeśli raster z orientacją by wstawiać narzędziem RTF to też będzie zasłaniane ?
Pozdrawiam Rafał Kocierz
marioo
VIP
VIP
Posty: 1051
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:22
Lokalizacja: Białystok

Re: Przesłanianie

Post autor: marioo »

Chyba nie da się tifa wstawić narzędziem RTF...
gdyby się dało to byłoby super, bo można by takie coś łatwo przesuwać na mapie
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3132
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Przesłanianie

Post autor: FaFaL »

Czemu się nie da ? jest tam opcja wstawiania bitmap więc nie powinno być problemu
http://www.softline.xgeo.pl/index.php/f ... bel-na-map
Pozdrawiam Rafał Kocierz
marioo
VIP
VIP
Posty: 1051
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:22
Lokalizacja: Białystok

Re: Przesłanianie

Post autor: marioo »

Faktycznie jest, nie wiedziałem. Człowiek uczy sie całe życie :) Jednak taki rtf jest ponad wszystko, tzn. przesłania wszystko bez względu na to gdzie znajduje się warstwa na której jest.
Gdyby taki rtf zachowywał się tak jak zwykły obiekt na warstwie byłoby super.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3132
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Przesłanianie

Post autor: FaFaL »

Ale załatwia jedną sprawę... da się wsadzić szkic orientacyjny
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
ariel0-0
______
______
Posty: 500
Rejestracja: 07 kwie 2010, 00:02
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Przesłanianie

Post autor: ariel0-0 »

Dziękuję Rafał. Wstawianie krzyży jako obiekty działa świetnie.
Brakuje tylko w opcjach wstawiania do obszaru ograniczonego aktualnym widokiem mapy, tak jak to jest w WMS albo eksporcie do rastra.
pzdr
Have a nice day
marioo
VIP
VIP
Posty: 1051
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:22
Lokalizacja: Białystok

Re: Przesłanianie

Post autor: marioo »

marioo pisze:...w liście warstw jeżeli przesuwamy warstwę korzystając z niebieskiego przycisku "na samą górę/lub dół" to następuje zamiana przesuwanej warstwy z pierwszą lub ostatnią.
Przypominam o tym prostym błędzie, bo chyba zaginął gdzieś po drodze. Chodzi o to żeby następowało tylko przesunięcie danej warstwy, a nie zamieniały się one miejscami.
Jurek B. pisze:Witam
Proszę dodać warstwę o nazwie np. "Przesłanianie", umieścić ją w odpowiedniej takiej kolejności na liście warstw. Ustawić styl wypełnienia obiektów na tej warstwie na drugi od góry z listy wypełnień, a styl linii na czwarty od końca listy stylów. Obiekty rysowane na tej warstwie będą przesłaniały wyłącznie obiekty z warstw umieszczonych niżej na liście warstw.

i tutaj jest niemiła niespodzianka, gdyż takim obiektem przesłonimy wszystko prócz napisów i symboli. Wg mnie taki obiekt powinien zasłaniać wszystko a szczególnie napisy i symbole jeżeli leżą na warstwie niżej.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8224
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Przesłanianie

Post autor: Jurek B. »

Z przesuwaniem poprawimy, a z przesłanianiem - niedawno był podobny wątek, do tego ważna jest taka opcja, widoczna na rysunku:
Załączniki
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG (92.6 KiB) Przejrzano 4937 razy
Pozdrawiam Jurek B.
marioo
VIP
VIP
Posty: 1051
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:22
Lokalizacja: Białystok

Re: Przesłanianie

Post autor: marioo »

Po zaznaczeniu jest ok, dziękuję za podpowiedź.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ