klotoida+łuk koszowy

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
podrygi
__
__
Posty: 19
Rejestracja: 12 gru 2010, 21:58

klotoida+łuk koszowy

Post autor: podrygi »

mam problem podobny do kolegi MCUG'a między dwiema stycznymi wychodzącymi z jednego punktu węzłowego mam kolejno klotoidę dł. 149,61m łuk o promieniu 1800,50m i łuk o promieniu 1500m.Nie mam pojęcia jak wyprowadzić takie dane w c-geo-pomóżcie koledzy bo już pot cieknie mi po plecach a do niczego nie doszedlem.Jest to koncowy odciek trasy.
podrygi
__
__
Posty: 19
Rejestracja: 12 gru 2010, 21:58

Re: klotoida+łuk koszowy

Post autor: podrygi »

rozkminiłem problem.Robiłem wszystko dobrze od samego początku (doliczyłem 2 pomocnicze węzły) po prostu program źle liczył.Wszystko poszlo w momencie kiedy przy pierwszym weźle pomocniczym wpisałem dł drugiej klotoidy 0 zamiast pustego pola : ) pobawilem sie jeszcze przesuwając iteracyjnie drugi węzeł do momentu kiedy kilometraż zamknął mi sie w 1cm.Wszystko siedzi elegancko - więc jednak można.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: klotoida+łuk koszowy

Post autor: Jurek B. »

Witam
Może aby podpowiedzieć innym użytkownikom tego modułu w C-GEO jak postępować w podobnej sytuacji, zamieściłby Pan jakiś prosty rysunek tej sytuacji i obraz z wprowadzonych danych do obliczeń?
Pozdrawiam Jurek B.
podrygi
__
__
Posty: 19
Rejestracja: 12 gru 2010, 21:58

Re: klotoida+łuk koszowy

Post autor: podrygi »

ok postaram się cos w najbliższym czasie wkleic
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3117
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: klotoida+łuk koszowy

Post autor: FaFaL »

martwi mnie to
jeszcze przesuwając iteracyjnie drugi węzeł do momentu kiedy kilometraż zamknął mi sie w 1cm
bo położenia wierzchołków można policzyć wzorami ścisłymi (albo są podane w projekcie) i nie trzeba nic iteracyjnie przesuwać - ale każde rozwiązanie jest dobre, byle wyniki były prawidłowe :D
Pozdrawiam Rafał Kocierz
podrygi
__
__
Posty: 19
Rejestracja: 12 gru 2010, 21:58

Re: klotoida+łuk koszowy

Post autor: podrygi »

Jeśli chodzi o ten drugi węzeł przesunąłem go nieco wzdłuż stycznej ponieważ program za każdym razem po naciśnięciu "żarówki" krzyczał, że suma długości stycznych jest większa od odległości między węzłami (mimo, że podawał jednakowe wartości jednego i drugiego), wynika to prawdopodobnie z jakichś zaokrągleń. Zlikwidowało to bardziej denerwujący niż znaczący problem pojawiającego się napisu przy każdym przeliczaniu. Jeśli chodzi o punkty pomocnicze to rzeczywiście liczyłem je nie w oparciu o wzory ścisłe ale graficznie w cad'zie (może wstyd się przyznać, że nie chce się odkurzać książek, które już parę lat leżą gdzieś w piwnicy, chociaż czasem warto - żeby komputery nie zrobiły z nas kalek intelektualnych :)).


Dwa węzły pomocnicze policzyłem jak w załączonym obrazku (który jest tylko odręcznym szkicem).
Uwaga: w okienku drugiej klotoidy należy pisać 0 przy węźle wp1,pozostawienie okienka pustego spowoduje "zawrócenie" osi.

Warto zauważyć, że jeżeli jesteście szczęśliwymi posiadaczami projektu w formie wektorowej (tu już chyba standard w wykonawstwie, chociaż dawane od projektantów zawsze "nieoficjalnie" pewnie ze strachu przed ewentualnie wykrytymi błędami) i traficie na jakieś kwiatki typu potrójna klotoida+łuk koszowy+...+... co się zdarza coraz częściej i powoduję ból głowy u posiadaczy c-geo, zawsze można wstawić punkty co kilka metrów na oś i wklepać je do c-geo jako węzły z promieniem 0,01m. Jak kilometraż się zamknie to wszystko będzie elegancko siedzieć.

Porady moje mają charakter praktyczny i z punktu widzenia osoby, która zajmuje się wykonawstwem na co dzień. Podejrzewam, że wszystkie te problemy można rozwiązać w sposób ścisły ale to pozostawiam dla naukowców :) pozdro
Załączniki
klotoidakoszowy.jpg
klotoidakoszowy.jpg (29.03 KiB) Przejrzano 2518 razy
ODPOWIEDZ