Rozliczenie użytków w działce

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
GEOBITSW
__
__
Posty: 20
Rejestracja: 14 sie 2006, 08:14

Rozliczenie użytków w działce

Post autor: GEOBITSW »

1. Od pewnego czasu coś się dzieje z rozliczeniem użytków w działce.
Licząc powierzchnię działki z poziomu OBLICZENIE POWIERZCHNI>DZIAŁKI otrzymujemy inną powierzchnię niż OBLICZENIE POWIERZCHNI>ROZLICZENIE UŻYTKÓW>POWIERZCHNIE RZECZYWISTE. Są to różnice 1 - 2 m. kw. Jednocześnie w raporcie suma poszczególnych użytków nie jest zgodna z powierzchnią obliczoną.Załączam spakowany projekt. W raportach z obliczenia powierzchni działki proszę spojrzeć na powierzchnię dz. 73/12 i porównać ją z powierzchnią w raporcie z rozliczenia użytków (2261 i 2260). W raporcie z rozliczenia działki 73/18 suma użytków jest 986 a powierzchnia działki i użytków 987.
2. W zakładce ROZLICZENIE UŻYTKÓW mamy możliwość wyboru obliczenia powierzchni rzeczywistej czyli zredukowanej z zapisem że jest to redukcja 65. Jeżeli pracujemy w układzie 2000 to jak obliczyć powierzchnię rzeczywistą.
3 Czy istnieje możliwość aby w raporcie z podziału obiektu pojawiła się obwodnica podlegająca podziałowi - wystarczą numery punktów oddzielone "-".
Pozdrawiam
Sławek
Załączniki
73-14a.zip
(71.35 KiB) Pobrany 158 razy
eGEO
_____
_____
Posty: 309
Rejestracja: 14 kwie 2005, 14:32
Kontakt:

Re: Rozliczenie użytków w działce

Post autor: eGEO »

Witam,

Jeżeli chodzi o układ 2000 jest to odwzorowanie wiernopowierzchniowe i obliczone ze wspołrzędne powierzchnie nie muszą być korygowane.

Co do reszty, to też czasem mi sie takie coś zdarzało - sprawdź może topologię mapy itp...

Pozdrawiam serdecznie,
Paweł Kotowski
Obrazek
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3117
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Rozliczenie użytków w działce

Post autor: FaFaL »

Jeżeli chodzi o układ 2000 jest to odwzorowanie wiernopowierzchniowe i obliczone ze wspołrzędne powierzchnie nie muszą być korygowane
no chyba nie bardzo :D
Pozdrawiam Rafał Kocierz
eGEO
_____
_____
Posty: 309
Rejestracja: 14 kwie 2005, 14:32
Kontakt:

Re: Rozliczenie użytków w działce

Post autor: eGEO »

Rafał dzięki za szybką reakcję.... wiernokątne a poprawki zostały zminimalizowane...
przy 1 ha ok 1m u niecały m2 wychodzi :) ,
A te rozbieżności to jeszcze może być kwestia zaokrąglania przy właśnie powierzchniach ok. 1-2 ha.

Pozdrawiam serdecznie,
Paweł Kotowski
Obrazek
GEOBITSW
__
__
Posty: 20
Rejestracja: 14 sie 2006, 08:14

Re: Rozliczenie użytków w działce

Post autor: GEOBITSW »

Może trochę więcej szczegółów:
- układ 1965/2
- powierzchnie działek to 1000 m. kw.
- CGeo - najnowsza wersja (problem występował już przed aktualizacją)
- kontrola spójności i topologii nie ma z tym nic wspólnego (tak mi się wydaje, używam Cgeo dopiero 10 lat)
- Windows XP SP3
Odnośnie układu 2000 to przy okazji bo mój ośrodek dopiero przechodzi na ten układ.
Pozdrawiam
Sławek
eGEO
_____
_____
Posty: 309
Rejestracja: 14 kwie 2005, 14:32
Kontakt:

Re: Rozliczenie użytków w działce

Post autor: eGEO »

Witam

Proszę zwiększyć ilość miejsc w obliczanych powierzchniach o 1 miesce i we współrzędnych np. do 4 miejsc po przecinku.
Odchyłki wynikają z zaokrąglania współrzędnych i powierzchni przy obliczeniach...
W załączeniu rozliczenie.
A u nas dalej jest 65

W sumie przy rozliczeniu użytków, w związku z tym, że np. program nie uwzględnia reguł kryłowa-bradis, oraz , że kwetia zaokrągleń 0,4+0,3 itp sprawia
ze powierzchnie użytków w działce oscylują +/-1 przydałoby się po rozliczeniu , żeby program wyrównywał , czyli korygował wyliczone użytki do powierzchni
obliczonej działki, bo w ukryciu wychodzi mu , że są tożsame a na wydruku (po zaokrągleniu) wychodzą różnice... :)
Pozdrawiam serdecznie,
Paweł Kotowski
Obrazek
Załączniki
rozliczenie.zip
rozliczenie
(36 KiB) Pobrany 110 razy
GEOBITSW
__
__
Posty: 20
Rejestracja: 14 sie 2006, 08:14

Re: Rozliczenie użytków w działce

Post autor: GEOBITSW »

Bez urazy ale to co kolega pisze powoduje u mnie pewien niepokój.
1. Proszę zwiększyć ilość miejsc w obliczanych powierzchniach o 1 miesce i we współrzędnych np. do 4 miejsc po przecinku.
nie wiem jaką geodezję i gdzie kolega kończył ale mnie uczono i nigdzie się nie spotkałem aby powierzchnię działek liczyć z dokładnością 1 cm. kw. Od zawsze obowiązuje podawanie wyników z dokładnością 2 miejsc po przecinku.
2. program nie uwzględnia reguł kryłowa-bradi
Z tego co wiem i sprawdziłem to uwzględnia a J. Biegalski powinien się obrazić
3. Odchyłki wynikają z zaokrąglania współrzędnych i powierzchni przy obliczeniach.
Wydaje mi się że obliczenia są wykonywane z kilkoma miejscami po przecinku a efekt końcowy jest zaokrąglany do 2 miejsc po przecinku.

Nie jest problemem zaokrąglanie a to że mamy dwa różne wyniki obliczenia powierzchni tzn. inne są przy obliczeniu powierzchni samej działki i inne przy rozliczeniu użytków. Prawdopodobnie przy rozliczeniu użytków program nie oblicza powierzchni rozliczanej działki w ten sam sposób tzn być może powierzchnię rozliczanej działki bierze z sumy użytków (mam nadzieję że tak nie jest).

Pozdrawiam
Sławek
eGEO
_____
_____
Posty: 309
Rejestracja: 14 kwie 2005, 14:32
Kontakt:

Re: Rozliczenie użytków w działce

Post autor: eGEO »

GEOBITSW pisze:Bez urazy ale to co kolega pisze powoduje u mnie pewien niepokój.
1. Proszę zwiększyć ilość miejsc w obliczanych powierzchniach o 1 miesce i we współrzędnych np. do 4 miejsc po przecinku.
nie wiem jaką geodezję i gdzie kolega kończył ale mnie uczono i nigdzie się nie spotkałem aby powierzchnię działek liczyć z dokładnością 1 cm. kw. Od zawsze obowiązuje podawanie wyników z dokładnością 2 miejsc po przecinku.
2. program nie uwzględnia reguł kryłowa-bradi
Z tego co wiem i sprawdziłem to uwzględnia a J. Biegalski powinien się obrazić
3. Odchyłki wynikają z zaokrąglania współrzędnych i powierzchni przy obliczeniach.
Wydaje mi się że obliczenia są wykonywane z kilkoma miejscami po przecinku a efekt końcowy jest zaokrąglany do 2 miejsc po przecinku.

Nie jest problemem zaokrąglanie a to że mamy dwa różne wyniki obliczenia powierzchni tzn. inne są przy obliczeniu powierzchni samej działki i inne przy rozliczeniu użytków. Prawdopodobnie przy rozliczeniu użytków program nie oblicza powierzchni rozliczanej działki w ten sam sposób tzn być może powierzchnię rozliczanej działki bierze z sumy użytków (mam nadzieję że tak nie jest).

Pozdrawiam
Sławek
Witam,

Mnie uczono, że przy obliczaniu wyników pośrednich stadiów rachunku należy brać zawsze o jedną cyfrę więcej, niż porządane wyniki, więc nie rozumiem tego niepokoju.
Tak powierzchnię o 1 miejsce przynajmniej zwiększyć, ponieważ problem w obliczeniach tkwi w zaokrąglaniu do m2.
Współrzędne wpisałem do 4 miejsc , jeżeli chcesz aby obliczenia zamykały się do 2-3
Reguł Kryłowa nie uwzględnia po zaokrągla, np. 914,5 do 915
Jeżeli zwiększysz ilość miejsc po przecinku we współrzędnych do 4 to zarówno obliczenie powierzchni i rozliczenie powierzchni jest zgodne.
nie wiem jaką geodezję i gdzie kolega kończył ale mnie uczono i nigdzie się nie spotkałem aby powierzchnię działek liczyć z dokładnością 1 cm. kw.
nie liczę do 1cmkw tylko wykonuję obliczenia pośrednie a podaję do m2 - to są właśnie zasady obliczeń na cyfrach znaczących + zasady kryłowa-bradisa, o których
piszę, a które raczej nie mają zastosowania w obliczeniach w c-geo.
Stąd mój postulat.
Pan Jurek się nie obraża, ja zresztą też .

Pozdrawiam serdecznie,

Obrazek
luk
____
____
Posty: 126
Rejestracja: 14 mar 2008, 12:54

Re: Rozliczenie użytków w działce

Post autor: luk »

Witam, w załaczniku problematyczne raporty, przeczytałem już wszystkie wątki i mam mętlik. Czy należy, zwiększyć ilość miejsc i zaokrąglić ręcznie ??
Niezrozumiałe jest dla mnie dlaczego użytek obliczony RIIIa w obliczeniach 1.3981 ha a w rozliczeniu użytków 13980 ?? Po podziale to już masakra, zapowiada mi sie rozliczanie 100 działek i zaczynam się obawiać. :D

22:00 jak bym nie liczył czy matematyczne czy geodezyjne to zawsze gdzies wychodzi 1 m róznicy.
Załączniki
raport1.jpg
raport1.jpg (66.12 KiB) Przejrzano 5235 razy
raport.jpg
raport.jpg (89.63 KiB) Przejrzano 5235 razy
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2878
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Rozliczenie użytków w działce

Post autor: grzes »

luk pisze:Witam, w załaczniku problematyczne raporty, przeczytałem już wszystkie wątki i mam mętlik. Czy należy, zwiększyć ilość miejsc i zaokrąglić ręcznie ??
Niezrozumiałe jest dla mnie dlaczego użytek obliczony RIIIa w obliczeniach 1.3981 ha a w rozliczeniu użytków 13980 ?? Po podziale to już masakra, zapowiada mi sie rozliczanie 100 działek i zaczynam się obawiać. :D

22:00 jak bym nie liczył czy matematyczne czy geodezyjne to zawsze gdzies wychodzi 1 m róznicy.
Zeby cokolwiek madrego napisac potrzebny bylby projekt - roznice moga byc spowodowane bledami w topologii - np niedociagniete punkty zalaman uzytkow do dzialek.
pozdrawiam
grzes
luk
____
____
Posty: 126
Rejestracja: 14 mar 2008, 12:54

Re: Rozliczenie użytków w działce

Post autor: luk »

Wydaje mi sie ze dociągnięte wszedzie prawidłowo.Na jaki adres posłać?
Podejrzewam, ze jak działka ma pow. 711, składa sie z dwoch uzytkow 4 mi 708 m to wynika z zaokrągleń. Tylko dlaczego w rozliczeniu użytków podaje pow działki 712?

Poszło
Ostatnio zmieniony 08 gru 2011, 15:25 przez luk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2878
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Rozliczenie użytków w działce

Post autor: grzes »

grzes malpa xgeo.pl
pozdrawiam
grzes
luk
____
____
Posty: 126
Rejestracja: 14 mar 2008, 12:54

Re: Rozliczenie użytków w działce

Post autor: luk »

Jeszcze mi wpadło w oczy coś takiego.
Załączniki
informacja.jpg
informacja.jpg (40.86 KiB) Przejrzano 5155 razy
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2878
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Rozliczenie użytków w działce

Post autor: grzes »

Ładne :) Tu niestety nie pomoge - jutro przekaze do osoby ktora robila to okienko - moge tylko domniemywac ze to kwestia zaokraglen wspolrzednych. Byc moze do tego podrecznego rozliczenia uzytkow brane sa wspolrzedne niezaokraglone. Jesli to mozliwe prosze o projekt na grzes malpa xgeo.pl + informacje jakie sa ustawienia 2 opcji w Parametrach programu -> fiszka obliczenia: zaokraglaj wspolrzedne i zaokraglenia pomijajace dalsze miejsca znaczace
pozdrawiam
grzes
luk
____
____
Posty: 126
Rejestracja: 14 mar 2008, 12:54

Re: Rozliczenie użytków w działce

Post autor: luk »

projekt już Pan ma :D . Obydwie opcje odznaczone
luk
____
____
Posty: 126
Rejestracja: 14 mar 2008, 12:54

Re: Rozliczenie użytków w działce

Post autor: luk »

Witam
Widzę, że w opcjach/obliczenia pojawiły się nowe opcje zaokrągleń. Z tego co zaobserwowałem w rozliczeniu użytków w działce program bierze zaokrąglenia bez pomijania dalszych miejsc. Czy przy obliczaniu użytków i działek w związku z tym ma być też zaznaczona ta opcja (wszystkie wsp mam do 2 miejsc dalej tylko zera według rady p. Jerzego)?? Czy jeżeli ta opcja będzie zaznaczona to każdy licząc kalkulatorem ze wsp. z operatu ( o czym pisał p. Grześ) otrzyma taki sam wynik.
Kolejne pytanie czy można zrobić wyrównanie poszczególnych działek po podziale , czy tylko do pow działki macierzystej.

Pozdrawaim
ODPOWIEDZ