WMS - Geoportal - jak zaimportować...

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
eGEO
_____
_____
Posty: 309
Rejestracja: 14 kwie 2005, 14:32
Kontakt:

WMS - Geoportal - jak zaimportować...

Post autor: eGEO »

Witam serdecznie,

Czy macie jakis pomysł, jak np. zaimportować obiekty z PRG (państwowy rejestr granic - chodzi mi o województwa i gminy?

Za wszelkie sugestie i pomysły z góry dziękuję
Awatar użytkownika
k_batura
____
____
Posty: 142
Rejestracja: 20 cze 2005, 14:25
Lokalizacja: Wilkowo

Re: WMS - Geoportal - jak zaimportować...

Post autor: k_batura »

Witam
Gdzieś w internecie można za darmo ściągnąć pliki SHP z podziałem terytorialnym całej europy ...
eGEO
_____
_____
Posty: 309
Rejestracja: 14 kwie 2005, 14:32
Kontakt:

Re: WMS - Geoportal - jak zaimportować...

Post autor: eGEO »

Poszukam :) i jak coś znajdę to napiszę...

Hmmm a swoją drogą, teraz c-geo ściąga rastry i dane eg ...
a czy nie można byłoby wpisywać usługi dostępnej na geoportalu i importować obiekty z dowolnego
źródła danych dostępnego na geoportalu (są budynki, osnowa, niektóre powiaty udostępniają swoje bazy...)
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: WMS - Geoportal - jak zaimportować...

Post autor: Jurek B. »

Niestety osnowa w Geoportalu nie jest udostępniona do pobrania, podobnie jest chyba z wszystkimi serwisami a danymi geodezyjnymi z powiatów dostępnymi w sieci - nie znalazłem jeszcze takiego który by podobnie jak Geoportal umożliwiał pobranie danych typu ortofoto, topo czy kataster. Być może takie są, ale jeszcze o nich nie wiem.
Pozdrawiam Jurek B.
Piotrek

Re: WMS - Geoportal - jak zaimportować...

Post autor: Piotrek »

Witam,
Obiekty z PRG, można zaimportować przy pomocy żądania "GetFeature" wysłanego do serwera WFS, zapisać jako GML i przerobić na SHP. Potem zostaje jeszcze tylko zamienić kolejność osi układów współrzędnych (X z Y) - najprościej np. w ACadzie i gotowe.
pozdrawiam,
Piotrek
eGEO
_____
_____
Posty: 309
Rejestracja: 14 kwie 2005, 14:32
Kontakt:

Re: WMS - Geoportal - jak zaimportować...

Post autor: eGEO »

Nooooo , bułka z masłem :)))))

Piotrek, a może trochę przybliżyć technologię wysłania zapytania do serwera - co ta za protokół (http? )
Czy jest jakiś program, który realizuje to wszystko do etapu ściągnięcia pliku gml?
Piotrek

Re: WMS - Geoportal - jak zaimportować...

Post autor: Piotrek »

Dokładnie, dane przesyłane są przy pomocy protokołu HTTP, poniżej przykład takiego zapytania dla granic województw, w układzie WGS84, dla obszaru całej Polski (trzeba tylko usunąć spację):

http ://sdi.geoportal.gov.pl/wfs_prg/wfservice.aspx
?request=getfeature
&version=1.1.0
&service=wfs
&typename=WOJEWODZTWA
&bbox=14,49,24,55

Po kolei wierszami : adres serwera WFS, żądanie, wersja serwera, jego typ, warstwa, zakres. Można jeszcze zdefiniować układ współrzędnych, dodając do zapytania (&srsname) jego kod EPSG. Potem prawy klawisz myszy: "Zapisz stronę jako... ", a dalej zamiana XML/GML na jakikolwiek plik wektorowy, no i zamiana osi (X z Y).
eGEO
_____
_____
Posty: 309
Rejestracja: 14 kwie 2005, 14:32
Kontakt:

Re: WMS - Geoportal - jak zaimportować...

Post autor: eGEO »

DZIĘKI WIELKIE!

Kurcze a znasz jeszcze jakieś magiczne zapytania?
Jaki to jest język czy skrypt ?
energeo
VIP
VIP
Posty: 962
Rejestracja: 19 mar 2005, 00:14

Re: WMS - Geoportal - jak zaimportować...

Post autor: energeo »

eGEO pisze:Jaki to jest język czy skrypt ?
OGC się kłania, zacznij od listy usług na Geoportalu.
Ale gotowce mile widziane.. 8), brawa dla Piotrka

Kod: Zaznacz cały

sdi.geoportal.gov.pl/wfs_prg/wfservice.aspx?VERSION=1.1.0&SERVICE=WFS&REQUEST=GetCapabilities
Powie ci co w środku siedzi ;-)
pozdrawiam
wini
energeo
VIP
VIP
Posty: 962
Rejestracja: 19 mar 2005, 00:14

Re: WMS - Geoportal - jak zaimportować...

Post autor: energeo »

Wolnego czasu w mojej okolicy nie widziałem od dawna :roll:
Zresztą nie należy dublować prawie gotowych funkcji programu a raczej "precyzyjnie w sensie potrzeb" uśmiechać się do zespołu autorów, Grzes chyba odpowiada za WMS więc u niego najszybciej uzyskasz(-my) pomoc (informację).
To tylko z pozoru wygląda na kałużę :shock:
pozdrawiam
wini
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2879
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: WMS - Geoportal - jak zaimportować...

Post autor: grzes »

energeo pisze:Wolnego czasu w mojej okolicy nie widziałem od dawna :roll:
Zresztą nie należy dublować prawie gotowych funkcji programu a raczej "precyzyjnie w sensie potrzeb" uśmiechać się do zespołu autorów, Grzes chyba odpowiada za WMS więc u niego najszybciej uzyskasz(-my) pomoc (informację).
To tylko z pozoru wygląda na kałużę :shock:
Obiecuje ze bedzie - tylko chcialem juz sprawe WMS-a rozwiazac jak nalezy tzn nie ograniczac sie do geoportalu a zrobic narzedzie uniwersalne. Tak zeby program sam rozpoznawal po podaniu adresu serwera co mozna sciagnac. Tylko ciagle brak czasu :(
pozdrawiam
grzes
eGEO
_____
_____
Posty: 309
Rejestracja: 14 kwie 2005, 14:32
Kontakt:

Re: WMS - Geoportal - jak zaimportować...

Post autor: eGEO »

No właśnie o takim uniwersalnym kombajnie myślałem..

Idea geoportalu jest taka, że w zasadzie jest to "zlepek" różnych usług i danych zintegrowanych w ramach jednej platformy..

Teraz dla mnie pytanie bardzo ważne:

Czy jest możliwa współpraca z geoportalem w drugą stronę.
Skoro jest to protokół http, czy mogę generować sobie zapytania np. bazujące na współrzędnych , skali mapy, rodzaju źródła danych itp. 7
Mówiąc inaczej - nie chcę korzystać z menu po lewej, ale chcę sobie konfigurować skryptowo treść mapy ...
ODPOWIEDZ