Projektowanie tras

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Projektowanie tras

Post autor: Jurek B. »

Przydałoby się przykładowe zadanie - będzie nam łatwiej zrobić i przetestować
Pozdrawiam Jurek B.
Igor
____
____
Posty: 173
Rejestracja: 24 lis 2009, 14:17
Lokalizacja: Katowice

Re: Projektowanie tras

Post autor: Igor »

Jakiś czas temu zauważyłem ale dopiero teraz piszę. W module trasy gdy mam wczytaną trasę i chcę zrobić nową to przycisk "Nowe dane" czyści pola tylko w aktywnej zakładce, jest to celowe?
"Using no way as way to having no limitation as limitation" Bruce Lee
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Projektowanie tras

Post autor: Jurek B. »

Tak, kiedyś czyściło we wszystkich i to było za dużo :), więc zrobiliśmy usuwanie dla bieżącej zakładki.
Pozdrawiam Jurek B.
szymon bernat

Re: Projektowanie tras

Post autor: szymon bernat »

czy można dodać opcję zapisu parametrów krawędzi tak aby można je było przerzucać pomiędzy krawędzią a punktami kontrolowanymi albo przycisk przepisz to ...

dziękuję. :P
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Projektowanie tras

Post autor: Jurek B. »

Dane z zakładki Krawędzie obejmują trochę większy zakres niż dane które można przypisać do zakładki Punkty kontrolowane - tam wprowadzać należy punkty o określonym położeniu (krawędź lewa/prawa) i tylko z zadanym spadkiem.
Dobrze by było gdyby napisał Pan więcej o tej propozycji.
Pozdrawiam Jurek B.
Igor
____
____
Posty: 173
Rejestracja: 24 lis 2009, 14:17
Lokalizacja: Katowice

Re: Projektowanie tras

Post autor: Igor »

Przy różnych przesunięciach H punktów wyliczanych w krawędzi moduł źle oblicza ostatni punkt. Da się z tym coś zrobić czy trzeba o tym pamiętać i poprawiać ręcznie?
Załączniki
trasa przesuniecie H.jpg
trasa przesuniecie H.jpg (72.95 KiB) Przejrzano 4190 razy
"Using no way as way to having no limitation as limitation" Bruce Lee
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2879
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Projektowanie tras

Post autor: grzes »

Igor pisze:Przy różnych przesunięciach H punktów wyliczanych w krawędzi moduł źle oblicza ostatni punkt. Da się z tym coś zrobić czy trzeba o tym pamiętać i poprawiać ręcznie?
Do testów
pozdrawiam
grzes
Igor
____
____
Posty: 173
Rejestracja: 24 lis 2009, 14:17
Lokalizacja: Katowice

Re: Projektowanie tras

Post autor: Igor »

Liczy poprawnie, dziękuję ;]
"Using no way as way to having no limitation as limitation" Bruce Lee
łukasz B.

Re: Projektowanie tras

Post autor: łukasz B. »

A tak liczę trasy i liczę....i pewne udogodnienie by się przydało, jeśli chodzi o krawędzie. A mianowicie czy jest możliwość, by program liczył na zdefiniowanej krawędzi punkty charakterystyczne jak początek, koniec i środek łuku?? Chyba, że jest taka możliwość ale przeze mnie jeszcze nie odkryta.Do tej pory wpisywałem ręcznie w punktach dodatkowych...kilometraż, przesunięcie i spadek...i wynik otrzymałem. Wymaga to jednak trochę czasu zwłaszcza przy kilkunastu łukach, a liczenie z automatu było by sporym udogodnieniem.
Pozdrawiam Łukasz
Awatar użytkownika
walklim
____
____
Posty: 242
Rejestracja: 19 gru 2006, 00:32
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Projektowanie tras

Post autor: walklim »

menu->umieść punkty definicji krawędzi.
Pozdrawiam Waldek Klimek
łukasz B.

Re: Projektowanie tras

Post autor: łukasz B. »

Spoko to działa, a co w przypadku gdzie mam tylko załamanie w osi trasy??? (promień 0,01 m) a nie mam krzywych przejściowych...jest jakiś myk na to???
Pozdrawiam Łukasz
Awatar użytkownika
walklim
____
____
Posty: 242
Rejestracja: 19 gru 2006, 00:32
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Projektowanie tras

Post autor: walklim »

? (punkty pośrednie parametry) i tu dodajesz krawędź odbitą w lewo/prawo od osi z automatu minus taki że równoległą,
Pozdrawiam Waldek Klimek
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Projektowanie tras

Post autor: Jurek B. »

Może się uda nam wprowadzić specjalną opcję do takich punktów - spróbujemy.
Pozdrawiam Jurek B.
łukasz B.

Re: Projektowanie tras

Post autor: łukasz B. »

Dzięki...będę czekał na taką opcję...być może przy następnej aktualizacji
pozdrawiam Łukasz

P.s. Waldek dzięki za zainteresowanie tematem
wing21

Re: Projektowanie tras

Post autor: wing21 »

Witam

Mógłby mi ktoś podpowiedzieć jak wprowadzić trasę o podanych parametrach:

prosta(L=41,95) -> krzywa przejściowa (L=45,33) -> krzywa przejściowa (L=45,33) -> łuk kołowy (R=2003,50) -> prosta (L=75,01)

Głównie chodzi mi o ten moment gdzie są dwie krzywe przejściowe.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3117
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Projektowanie tras

Post autor: FaFaL »

Trzeba wyliczyć sobie wierzchołek pomocniczy między jedną krzywą przejściową a drugą - inaczej się nie da

I tak dodatkowo, ten wierzchołek wcale nie będzie między tymi dwoma krzywymi, tylko linia łącząca wierzchołki pomocnicze będzie styczna do punktu łączącego dwie krzywe
Ostatnio zmieniony 09 lut 2012, 14:05 przez FaFaL, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
wing21

Re: Projektowanie tras

Post autor: wing21 »

Tak też zrobiłem tylko że wtedy brakuje mi jeszcze promienia łuku??
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3117
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Projektowanie tras

Post autor: FaFaL »

wing21 pisze:Tak też zrobiłem tylko że wtedy brakuje mi jeszcze promienia łuku??
no fakt, też trzeba sobie samodzielnie policzyć podobnie jak dodatkowy wierzchołek

I tak dodatkowo, ten wierzchołek wcale nie będzie między tymi dwoma krzywymi, tylko linia łącząca wierzchołki pomocnicze będzie styczna do punktu łączącego dwie krzywe i jeszcze po chwilce namysłu... w sumie tych pomocniczych wierzchołków będzie dwa :) (w zastępstwie tego głównego)
Pozdrawiam Rafał Kocierz
wing21

Re: Projektowanie tras

Post autor: wing21 »

taki jest przebieg trasy (zaznaczony fragment) i nie mogę sobie wyobrazić tych dwóch dodatkowych wierzchołków ??
Załączniki
SKMBT_C25212020915190.jpg
SKMBT_C25212020915190.jpg (144.74 KiB) Przejrzano 3682 razy
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3117
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Projektowanie tras

Post autor: FaFaL »

Patrząc na profil to raczej jest tak że jest biklotoida a za nią łuk kołowy (bez wstawki prostej), czyli będzie wierzchołek a przy nim dwie klotoidy, a później będzie drugi wierzchołek z łukiem kołowym. Trzeba to tak rozmieścić, aby w punkcie końca klotoidy zaczynał się łuk.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
wing21

Re: Projektowanie tras

Post autor: wing21 »

tak właśnie zrobiłem tylko nie wiem co wpisać w komórce promień przy wierzchołku biklotoidy
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3117
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Projektowanie tras

Post autor: FaFaL »

Można policzyć na podstawie długości i parametru klotoidy
Pozdrawiam Rafał Kocierz
łukasz B.

Re: Projektowanie tras

Post autor: łukasz B. »

Szukam wyjaśnień co do zakładki punkty kontrolowane...akurat jestem w trakcie liczenia podobnych rzeczy ale niestety w exelu. Nie mogę znaleźć informacji jak wprowadzić dane żeby wszystko zagrało, jak zaimportować spadki i w jaki sposób działa opcja tolerancja wykonania warstwy? Na wiki i w instrukcji nic na ten temat nie znalazłem poza opisem, że tak możliwość jest.
Pozdrawiam Łukasz
Igor
____
____
Posty: 173
Rejestracja: 24 lis 2009, 14:17
Lokalizacja: Katowice

Re: Projektowanie tras

Post autor: Igor »

W górnej tabelce wprowadzasz parametry trasy (ręcznie) czyli np w 0+000,00 2% ; 0+250,00 0% ; 0+500 -2%. Moduł w oparciu o te dane tworzy płaszczyznę bazującą na osi. Osobno wprowadzasz dane dla lewej i prawej strony.
W dolnej tabelce wprowadzasz numery punktów kontrolowanych (lub wklejasz jeśli dałeś kopiuj w tabeli). Oblicz i gotowe.

Użycie opcji tolerancji powoduje wstawienie # przy wartościach poza nią ale zobaczysz je dopiero jak wygenerujesz raport.



Niedawno odkryłem, że ustawienia w Opcje -> Odstęp między punktami pośrednimi: wpływają na zakładkę Krawędź ale tylko parametr prostej bo w owej zakładce punkty są liczone tylko po prostej (chociaż oś może być w łuku i jeśli mamy równą odległość od osi to punkty obliczone będą się układały w łuk). Trudno powiedzieć czy jest to celowe (pobieranie odstępu między punktami na krawędzi z opcji dla punktów pośrednich) ale jest odpowiedzią na moje pytania o podwójne punkty dając równocześnie szybszą pracę.
"Using no way as way to having no limitation as limitation" Bruce Lee
Booshi

Re: Projektowanie tras

Post autor: Booshi »

Czy ktoś może mi podpowiedzieć, jak mając te wartości (zawarte w plikach poniżej) opracować geodezyjnie projekt do wyniesienia takiej oto drogi.


http://www.freebit.ptvk.pl/11.pdf

http://www.freebit.ptvk.pl/22.pdf

http://www.freebit.ptvk.pl/33.pdf

Mam zaczac od wklepania przekroi pionowych ?

Będe wdzięczny za wskazówki
ODPOWIEDZ