1 cm

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
pabik1
_____
_____
Posty: 386
Rejestracja: 30 lip 2005, 20:56

1 cm

Post autor: pabik1 »

Przygotowując podkład np. do podziału nieruchomości korzystam z "pomiarów i obliczeń na mapie". Kompletując dokumentację korzystam z obliczeń z paska narzędzi i wtedy otrzymuję różnice rzędu 1 cm.

Tym razem przy obliczeniu powierzchni stała się rzecz dziwna- mianowicie różnica w odległości to 1cm a odchyłka to 2cm ?
Załączniki
1cm.jpeg
1cm.jpeg (33.23 KiB) Przejrzano 6357 razy
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8200
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: 1 cm

Post autor: Jurek B. »

Proszę jeśli to możliwe przesłać nam mapę z tym obiektem - sprawdzimy ten przypadek
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8200
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: 1 cm

Post autor: Jurek B. »

Faktycznie jest tu ciekawy przypadek - odchyłkę liczymy obecnie odejmując niezaokrąglone czołówki i w tym akurat przypadku powstaje różnica - pokazuje to rysunek tu załączony. Zmienimy sposób obliczania odchyłki - po zaokrągleniu czołówek.
Załączniki
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG (78.01 KiB) Przejrzano 6273 razy
Pozdrawiam Jurek B.
pabik1
_____
_____
Posty: 386
Rejestracja: 30 lip 2005, 20:56

Re: 1 cm

Post autor: pabik1 »

Czy można jeszcze wyeliminować różnice 1cm pomiędzy obliczeniami na mapie, a obliczeniami z paska narzędzi?
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8200
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: 1 cm

Post autor: Jurek B. »

Poprawka w test
A co do różnic między jednymi i drugimi obliczeniami to jakie obliczenia dają różnice?
Pozdrawiam Jurek B.
pabik1
_____
_____
Posty: 386
Rejestracja: 30 lip 2005, 20:56

Re: 1 cm

Post autor: pabik1 »

Obliczenia ortogonalne (punkty na prostej - np. przy projektowaniu działek) obliczenia odległości pomiędzy punktami, różnica występuje również pomiędzy pomiarem odległości a rzutowaniem na prostą (obliczenia na mapie) głównie na długich odcinkach.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8200
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: 1 cm

Post autor: Jurek B. »

Ciężko mi to wykryć - wszystkie obliczenia jakie testowałem dają te same wyniki - bez przykładu nie dam rady tego wykryć jednak.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
Wojtek
____
____
Posty: 153
Rejestracja: 01 kwie 2005, 11:46

Re: 1 cm

Post autor: Wojtek »

Witam,
tez sie podłącze do tematu obliczania długości ze wsp. Ja z kolei zauważyłem cemtymetrowe różnice w obliczeniach na mapie i przy obliczaniu czołówki przy obliczaniu powierzchni. Podejrzewam, że to kwestia niebrania do obliczenia dalszych miejsc po przecinku w obl. ortogonalnych, ale skoro podobny temat jest poruszany to warto zapytac.
Pozdrawiam.
Załączniki
1.JPG
1.JPG (37.47 KiB) Przejrzano 6074 razy
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pytając wstydzisz się tylko raz, nie wiedząc wstydzisz się przez resztę życia.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8200
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: 1 cm

Post autor: Jurek B. »

Dzięki za podpowiedź - poprawka w test
Pozdrawiam Jurek B.
pabik1
_____
_____
Posty: 386
Rejestracja: 30 lip 2005, 20:56

Re: 1 cm

Post autor: pabik1 »

Jurek B. pisze:Ciężko mi to wykryć - wszystkie obliczenia jakie testowałem dają te same wyniki - bez przykładu nie dam rady tego wykryć jednak.
Wysłałem projekt- różnica występuje pomiędzy pomiarem odległości (8.30) a obliczeniem ortogonalnym (8.29).
pabik1
_____
_____
Posty: 386
Rejestracja: 30 lip 2005, 20:56

Re: 1 cm

Post autor: pabik1 »

pabik1 pisze:
Jurek B. pisze:Ciężko mi to wykryć - wszystkie obliczenia jakie testowałem dają te same wyniki - bez przykładu nie dam rady tego wykryć jednak.
Wysłałem projekt- różnica występuje pomiędzy pomiarem odległości (8.30) a obliczeniem ortogonalnym (8.29).
Załączniki
1cm.jpeg
1cm.jpeg (60.29 KiB) Przejrzano 5847 razy
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8200
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: 1 cm

Post autor: Jurek B. »

Mam sygnał, że pomogła zmiana ustawień zaokrągleń w opcjach, więc dla innych ewentualnie zainteresowanych podrzucam podpowiedź:
Załączniki
moz-screenshot-55.png
moz-screenshot-55.png (14.2 KiB) Przejrzano 5822 razy
Pozdrawiam Jurek B.
pabik1
_____
_____
Posty: 386
Rejestracja: 30 lip 2005, 20:56

Re: 1 cm

Post autor: pabik1 »

Dlaczego punkty o tych samych współrzędnych (dokładność 2- miejsca po przecinku ustawione w opcjach) wyświetlają się w różnych miejscach na mapie? Domyślam się że punkty sam program oblicza z większą dokładnością. Być może siatka mapy jest zbyt gęsta?
Załączniki
p.jpeg
p.jpeg (13.79 KiB) Przejrzano 5678 razy
Pp.jpeg
Pp.jpeg (17.3 KiB) Przejrzano 5678 razy
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8200
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: 1 cm

Post autor: Jurek B. »

Na obrazkach nie widać bieżącej skali, ale domyślam się że jest na tyle duża, że punkty, których współrzędne w zaokrągleniu do 1cm są oddalone od siebie. Najprościej się przekonać jak jest naprawdę, zwiększając dokładność do mm - wtedy powinny być widoczne różnice współrzędnych.
Pozdrawiam Jurek B.
pabik1
_____
_____
Posty: 386
Rejestracja: 30 lip 2005, 20:56

Re: 1 cm

Post autor: pabik1 »

Owszem, jest to mapa w dużej skali ale jeżeli w opcjach programu, dokładność współrzędnych jest na ściśle określona to tak właśnie powinny być wyświetlane współrzędne na mapie.
Nie mogą punkty być wyświetlane jak dotychczas. Tak wyświetlane punkty powodują np. iż rysowane linie granic działki, obliczenia powierzchni oraz linie użytków rozmijają się z sobą (nie nachodzą na siebie). Przykład: działka (czworobok) pomierzone punkty 1,2,3,4. Punkty 1,2,3,4 tworzą kompleks działki do obliczeń powierzchni. Pomiędzy punktami 1-2 obliczamy punkt 5, pomiędzy punktami 3-4 obliczamy punkt 6. Do tego dochodzą jeszcze obliczone punkty wyznaczające kontury użytków. Powierzchnie obliczamy "od ogółu do szczegółu". W ten sposób powstaje wiele linii które często nie pokrywają się z sobą.
Załączniki
Ppp.jpeg
Ppp.jpeg (11.41 KiB) Przejrzano 5576 razy
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3122
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: 1 cm

Post autor: FaFaL »

Przepraszam, ale tak narysowana mapa dowodzi błędów topologii, a nie o problemach z wyświetlaniem punktów przez C-GEO. Jeśli Pan dokładnie chce mieć w bazie współrzędne takie jak Pan widzi w obliczeniach to należy sobie włączyć w opcjach programu opcję "zaokrąglaj współrzędne" (zakładka "Obliczenia"). Wtedy będzie dokładnie tak jak Pan pisze, czyli jak Pan ustawi współrzędne do 0.01m to wszędzie one będą brane do obliczeń (oraz mapy) z taką właśnie dokładnością.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
ariel0-0
______
______
Posty: 500
Rejestracja: 07 kwie 2010, 00:02
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: 1 cm

Post autor: ariel0-0 »

Właśnie zaokrąglanie współrzędnych do cm powoduje wyświetlanie obok linii punktu obliczonego na linii
Have a nice day
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3122
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: 1 cm

Post autor: FaFaL »

To już są dwie różne sprawy :)
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
ariel0-0
______
______
Posty: 500
Rejestracja: 07 kwie 2010, 00:02
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: 1 cm

Post autor: ariel0-0 »

Jeżeli zaczepisz granicę klasoużytku o taki punkt wyliczony na prostej z zaokrąglonymi współrzędnymi, to okaże się, że linia granicy i klasoużytku przy dużej skali nie pokrywa się z różnicą do kilku mm. W takim przypadku lepiej wyłączyć w opcjach zaokrąglanie współrzędnych.
Have a nice day
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3122
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: 1 cm

Post autor: FaFaL »

To wiadomo, ale to nie rozwiąże opisanego problemu i dlatego napisałem ze to inna bajka
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1484
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: 1 cm

Post autor: MarekOtt »

Wiem że było, ale znowu wróciło.

I jeszcze jedno, czy ustawienie zaokrąglana współrzędnych (przy włączeniu pomijania lub bez pomijania) ma wpływ na obliczenie powierzchni ?. Czy powierzchnia zawsze obliczana jest do iluś tam więcej miejsc po przecinku ?
Załączniki
raport.JPG
raport.JPG (31.9 KiB) Przejrzano 4802 razy
opcje.JPG
opcje.JPG (50.07 KiB) Przejrzano 4802 razy
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8200
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: 1 cm

Post autor: Jurek B. »

Nie miał Pan włączonej opcji odpowiadającej za redukcje odwzorowawcze przy liczeniu długości ze współrzędnych, program więc nie wyświetlił w raporcie wartości długości pomierzonej zredukowanej - gdy jest ona widoczna, wówczas też widać skąd się bierze odchyłka rzeczywista:
Załączniki
Przechwytywanie.PNG
Przechwytywanie.PNG (50.33 KiB) Przejrzano 4784 razy
Pozdrawiam Jurek B.
fancegeo
_____
_____
Posty: 260
Rejestracja: 11 kwie 2005, 22:24

Re: 1 cm

Post autor: fancegeo »

Z tym 1 cm to mam też problem w obliczeniach "twórz zadania tachmetryczne" w tabeli.
Po stworzeniu zadania i wykonaniu obliczenia w tachimetrii niektóre punkty uzyskują współrzędne różne o 1cm.
pozdrawiam
fancegeo
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8200
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: 1 cm

Post autor: Jurek B. »

Z tym 1 cm to mam też problem w obliczeniach "twórz zadania tachimetryczne" w tabeli.
Po stworzeniu zadania i wykonaniu obliczenia w tachimetrii niektóre punkty uzyskują współrzędne różne o 1cm.
Kierunki i długości są obliczane z zaokrąglonych współrzędnych, z nich wyliczane współrzędne muszą być więc różne od oryginalnych.
Wystarczy na czas tworzenia stanowiska tachimetrycznego wyłączyć zaokrąglanie w opcjach.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1484
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: 1 cm

Post autor: MarekOtt »

Jurek B. pisze:Nie miał Pan włączonej opcji odpowiadającej za redukcje odwzorowawcze przy liczeniu długości ze współrzędnych, program więc nie wyświetlił w raporcie wartości długości pomierzonej zredukowanej - gdy jest ona widoczna, wówczas też widać skąd się bierze odchyłka rzeczywista:

Super. Dziękuje za pomoc.
ODPOWIEDZ