Strona 1 z 1

POWIERZCHNIE 2D I 3D

: środa, 31 sierpnia 2011, 09:23
autor: gorys1
Witam, mam pytanie. Mianowicie chodzi o obliczenie pola powierzchni 3D. W zakładce OBLICZENIA->OBLICZENIA OBJĘTOŚCI I WARSTWICE istnieje taka możliwość, aby liczyć powierzchnie 3D (skośne, np umocnienia skarp). Problem polega na tym, że mając wykop i obliczając jego objętość, objętość nasypu jest równa zero, powierzchnia wykopu jest równa np 1000m3, natomiast pod pozycją powierzchni 2D I 3D nasypu wychodzą jakieś wartości, pomimo że w objętości jest zero. Moje pytanie jest następujące, co oznacza pole powierzchni nasypu 2D I 3D, w przypadku wykonanego wykopu? :shock:

Re: POWIERZCHNIE 2D I 3D

: środa, 31 sierpnia 2011, 10:11
autor: logis
Witam,
proponuję przysłać nam mailem kopię projektu z zapisanym takim zadaniem obliczeniowym o jakim jest mowa (jest wykop a nie ma nasypu itp.) Spróbujemy wtedy coś ustalić.
Jacek

Re: POWIERZCHNIE 2D I 3D

: wtorek, 16 kwietnia 2013, 23:18
autor: Damains
Witam, ponawiam pytanie co oznacza pole powierzchni nasypu 2D I 3D.
Pozdrawiam!
Damian

Re: POWIERZCHNIE 2D I 3D

: środa, 17 kwietnia 2013, 08:11
autor: Michal_K
Powierzchnia 2D i 3D to powierzchnie z których 1sza nie uwzględnia wysokości a druga uwzględnia je w obliczeniach.

Jeśli chodzi o obliczenie powierzchni 3D to mając wykop bądź nasyp liczę 2 modele przestrzenne. 1 jako zerowy tylko zawierający tylko obrys obiektu a drugi jako rzeczowy zawierający wszystkie punkty obiektu którego muszę obliczyć objętość lub powierzchnię 3D. Gdy posiadam już modele to porównując je ze sobą (model 2 porównuje do 1) otrzymuję żądane wartości V lub P3D.

Re: POWIERZCHNIE 2D I 3D

: piątek, 24 stycznia 2014, 19:34
autor: ariel0-0
Brakuje mi możliwości prostego obliczenia powierzchni 3D np. dla umocnienia skarpy. Pozostaje używanie modułu do obliczeń objętości. Proponuję dodać taką możliwość do edycji obiektu zamkniętego oraz do obliczeń na mapie, podobnie jak w obliczeniach odległości i azymutu gdzie mamy bogactwo danych. Szkoda tylko że nie przechodzą do raportu.

Re: POWIERZCHNIE 2D I 3D

: piątek, 24 stycznia 2014, 20:19
autor: Jakub Kwinta
ariel0-0 pisze:Brakuje mi możliwości prostego obliczenia powierzchni 3D np. dla umocnienia skarpy. Pozostaje używanie modułu do obliczeń objętości. Proponuję dodać taką możliwość do edycji obiektu zamkniętego oraz do obliczeń na mapie, podobnie jak w obliczeniach odległości i azymutu gdzie mamy bogactwo danych. Szkoda tylko że nie przechodzą do raportu.
Bardzo dobry pomysł. Czasem na szybko przydało by się coś policzyć a tu trzeba trochu poklikać przy objętościach.

Re: POWIERZCHNIE 2D I 3D

: sobota, 25 stycznia 2014, 14:53
autor: FaFaL
Ogólnie Panowie zdajecie sobie sprawę, że chcąc obliczyć powierzchnię 3D trzeba zbudować model 3D ? Czyli trzeba np. punkty połączyć w trójkąty (obiekt jest obrysem obszaru modelu, ale trzeba jeszcze zaznaczyć punkty będące wewnątrz obszaru obiektu które wyznaczają kształt terenu wewnątrz niego), następnie trzeba wizualnie sprawdzić czy w trójkątach nie ma kaszany itp .. a dopiero później można liczyć powierzchnię 3D... Może Panowie z Softline widzą miejsce na uproszczenie, ale ja jakoś nie mam pomysłu jak to wszystko wrzucić w małe okienko obliczeń na mapie :)
Jeśli założymy, że nie ma punktów dodatkowych - tylko te będące obrysem obiektu to można by wybrać obiekt na mapie i kliknąć oblicz objętość. Na mapie (lub dodatkowym oknie) pojawia się siatka trójkątów oraz wynik objętości (w oknie obliczeń należałoby ustawić wysokość płaszczyzny odniesienia).

Re: POWIERZCHNIE 2D I 3D

: sobota, 25 stycznia 2014, 15:46
autor: ariel0-0
Oczywiście, chodzi wyłącznie o nieduże obiekty które nie mają wewnątrz punktów dodatkowych, jedynie obrys. W przypadku prostych obiektów można się zdać na automatyczne trójkątowanie bez weryfikacji, zaś powierzchnie poszczególnych trójkątów liczyć z odległości skośnych. Nie rozumiem po co mielibyśmy wprowadzać powierzchnię odniesienia, skoro nie o obliczanie objętości tu chodzi.

Re: POWIERZCHNIE 2D I 3D

: sobota, 25 stycznia 2014, 15:47
autor: FaFaL
Z tym poziomem odniesienia to mnie poniosło :) - zapomniałem, że to tylko o powierzchnię chodziło :)

Re: POWIERZCHNIE 2D I 3D

: sobota, 25 stycznia 2014, 20:19
autor: Jakub Kwinta
Dla mnie wystarczy wprowadzenie wyświetlania powierzchni 3d pod prawym przyciskiem myszy w informacjach obiektu. Jak mamy skarpę umocnioną ażurami połączymy obiektem zamkniętym górę, dół i po problemie.

Re: POWIERZCHNIE 2D I 3D

: niedziela, 26 stycznia 2014, 13:04
autor: ariel0-0
widziałbym to raczej jako opcję w edytorze obiektu, gdzie można sprawdzić przynajmniej punkty obrysu obiektu, czy przypadkiem nie jest zaczepiony do punktu z @, który wysokości nie posiada, co jest tym przypadku niezwykle istotne. Procedura liczenia powierzchni 3D jest istotnie bardziej zawiła niż się to z początku wydaje i nie ma sensu aby program liczył ją z automatu dla wszystkich obiektów zamkniętych. Stąd w informacji o obiekcie ciężko będzie o powierzchnię 3D, chyba że była już liczona w edytorze i zapamiętana. Tak myślę

Re: POWIERZCHNIE 2D I 3D

: niedziela, 26 stycznia 2014, 17:31
autor: Jurek B.
Mamy to już od jakiegoś czasu w planach, ale już na pewno nie w styczniu, czasu już mało a jeszcze parę drobiazgów musimy dopracować.

Re: POWIERZCHNIE 2D I 3D

: niedziela, 26 stycznia 2014, 18:36
autor: Jakub Kwinta
ariel0-0 pisze:widziałbym to raczej jako opcję w edytorze obiektu, gdzie można sprawdzić przynajmniej punkty obrysu obiektu, czy przypadkiem nie jest zaczepiony do punktu z @, który wysokości nie posiada, co jest tym przypadku niezwykle istotne. Procedura liczenia powierzchni 3D jest istotnie bardziej zawiła niż się to z początku wydaje i nie ma sensu aby program liczył ją z automatu dla wszystkich obiektów zamkniętych. Stąd w informacji o obiekcie ciężko będzie o powierzchnię 3D, chyba że była już liczona w edytorze i zapamiętana. Tak myślę
Przy dużej ilości punktów na mapie może rzeczywiście lepiej wykorzystać edytor obiektu, albo tak jak wcześniej proponował ariel0-0 w obliczeniach na mapie. Kwestie techniczne trzeba zostawić dla programistów. Generalnie idea prostego obliczenia powierzchni 3D będzie przydatna.

Re: POWIERZCHNIE 2D I 3D

: wtorek, 9 grudnia 2014, 15:26
autor: kouczan
Czy ruszyło się może coś w ww. temacie protego liczenia powierzchni 3D?
Michał

Re: POWIERZCHNIE 2D I 3D

: czwartek, 11 grudnia 2014, 11:38
autor: Jurek B.
Niestety, czeka nadal w kolejce :( ale pamiętam i będę się starał przyspieszyć.

Re: POWIERZCHNIE 2D I 3D

: wtorek, 21 maja 2019, 11:19
autor: Bartol
Dzień dobry,

czy wiadomo coś w sprawie obliczenia powierzchni 3D (bez punktów wewnątrz obrysu) dla prostych obiektów jak wspomniane wcześniej np.umocnienia skarpy ? Np. jako funkcja informacji, pod prawym klawiszem myszy.

Re: POWIERZCHNIE 2D I 3D

: czwartek, 23 maja 2019, 13:37
autor: Jurek B.
Niestety, nadal programista ma to rozgrzebane i niedokończone :(

Re: POWIERZCHNIE 2D I 3D

: poniedziałek, 5 sierpnia 2019, 09:44
autor: Jurek B.
Dzień dobry, w obecnej wersji testowej jest już dodana funkcja obliczania powierzchni 3D - w Informacji o obiekcie (prawy klawisz myszki na wybranym obiekcie) - zapraszam do testów - jak wszystko będzie ok, to dodamy w kilku innych miejscach (np. raport w edytorze obiektu).