Schemat wydruku .plt

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
drogi321

Schemat wydruku .plt

Post autor: drogi321 »

Witam serdecznie wszystkich

Mam pewien problem, mianowicie muszę stworzyć plik .plt który następnie przekażę do wydruku, kiedyś ktoś mi już tłumaczył jak to zrobić krok po kroku ale kompletnie wyleciało mi to z głowy.
Z tego co pamiętam należało wybrać drukarkę na jakiej dokonywany będzie wyplot, ustawić długość i szerokość papieru następnie w opcjach wydruku ustawić skalę, położenie, kąt obrotu itd.
Problem pojawia się wtedy gdy w okienku SCHEMATY WYDRUKU próbuję taki schemat zapisać klikam więc na "Dyskietkę" podaję nazwę i dodaję .plt i klops, gdy zamknę program, otworzę ponownie tą samą mapę to owszem, ten schemat jest tam zapisany ale gdy kliknę ZASTOSUJ nic się nie dzieje, na podglądzie nie zachodzą ustawienia które określiłem przed zapisem pliku, natomiast gdy nie dodam końcówki .plt wszystko gra i buczy...

Błagam pomóżcie

Z góry dziękuje
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8190
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Schemat wydruku .plt

Post autor: Jurek B. »

Witam, plik w formacie PLT drukarki nie ma nic wspólnego z plikiem schematu wydruku C-GEO.
PLT to zapis drukowanej mapy w formacie czytelnym dla konkretnej drukarki.
Aby utworzyć taki plik, trzeba zainstalować sterownik konkretnej drukarki, podczas instalacji sterownika należy wskazać jako port drukowania - File - czyli do pliku.
Po zainstalowaniu sterownika, można "wydrukować" mapę na tej drukarce co będzie zrealizowane przez jej sterownik poprzez zapis do pliku o nazwie podanej przez użytkownika.
Pozdrawiam Jurek B.
drogi321

Re: Schemat wydruku .plt

Post autor: drogi321 »

Witaj

Chodzi o to, że ja mam zainstalowany sterownik drukarki ale fizycznie nie mogę się z nią połączyć dlatego muszę to zrobić za pomocą plików .plt

Jeżeli robiłeś kiedyś takie pliki to będę zobowiązany za jakieś wskazówki

pozdrawiam
Awatar użytkownika
alcapon
__
__
Posty: 42
Rejestracja: 01 lip 2005, 19:56

Re: Schemat wydruku .plt

Post autor: alcapon »

Czy ustawiłeś aby wydruk był do pliku ?
Jeśli nie to w windowsie otwierasz panel sterowania-drukarki
Wybierasz interesującą cię drukarkę-PPM-właściwości-porty.
Tutaj szukasz portu FILE-druk do pliku.

Gdy będziesz drukował z takiej drukarki system poprosi cię o podanie nazwy pliku do którego nastąpi wydruk.

Ps. tylko po co sobie utrudniać życie.
Jak się domyślam ta drukarka to jakiś ploter na którym musisz wydrukować większy fragment mapy.
Ja w takich wypadkach korzystam z pcfcreatora.
Robię wydruk do pliku pdf i ten plik daję do plotowania i po kłopocie.
Obrazek
drogi321

Re: Schemat wydruku .plt

Post autor: drogi321 »

byłbym wdzięczny jak byś powiedział jak korzystać z tego programu...
sorry ale jestem zielony
Awatar użytkownika
alcapon
__
__
Posty: 42
Rejestracja: 01 lip 2005, 19:56

Re: Schemat wydruku .plt

Post autor: alcapon »

Pdf Creator znajdziesz w necie - za darmo.
Jest to tzw. wirtualna drukarka.
Po zainstalowaniu pdfCreatora w oknie "drukuj" wybierasz drukarkę PdfCreator i normalnie drukujesz z tą różnicą że wydruk nie idzie na papier lecz do pliku pdf (lub bmp,jpf,tiff ... jest jeszcze kilka możliwości).

Z pdfcreatora możesz korzystać w każdym programie który ma funkcję drukuj.
Obrazek
drogi321

Re: Schemat wydruku .plt

Post autor: drogi321 »

tylko, że w cgeo wybierając jako drukarkę ten PDFCreator nie mogę manipulować wielkością papieru, w sensie samemu określać wysokość i szerokość
Awatar użytkownika
alcapon
__
__
Posty: 42
Rejestracja: 01 lip 2005, 19:56

Re: Schemat wydruku .plt

Post autor: alcapon »

Wszystko działa bez problemu.
W c-geo klikasz ustawienia drukarki-właściwości-zaawansowane-rozmiar papieru-post script custom page size i po kłopocie :)
Tu zobacz http://vpx.pl/i/HgBV7.jpg
Obrazek
drogi321

Re: Schemat wydruku .plt

Post autor: drogi321 »

HA! Człowiek to jest jednak burak :)
Jak ktoś z was będzie kiedyś w okolicach Słupska to zapraszam na zimne piwko.

Pozdrawiam serdecznie
ODPOWIEDZ