Objętość nasypu

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
pgk1

Objętość nasypu

Post autor: pgk1 »

Witam wszystkich
Interesuje mnie obliczanie objętości nasypu. Mam pomierzony teren wyjściowy, na podstawie którego tworzę model zerowy zawierający oprócz obwodnicy działki, również punkty w środku. Po jakimś wykonuje pomiar na górze nasypu, mierząc krawędź nasypu oraz punkty w środku. I tu pojawia się problem, ponieważ tworząc model drugi - jako punkty terenu daje wszystkie punkty z podstawy nasypu razem z punktami ze środka oraz punkty górne, zaznaczając również w połączeniach stałych krawędź nasypu - program tworzy model łącząc punkty dolne (wewnątrz działki) z punktami górnymi co daje błędną objętość. Sprawa jest prosta, gdy do modelu z dołu wchodzą tylko punkty z obrysu, ale muszę uwzględnić punkty ze środka, gdyż teren nie był równy. Czy jest do tego jakaś dodatkowa funkcja, której nie widzę? Proszę o pomoc i z góry dziękuje.
Awatar użytkownika
walklim
____
____
Posty: 242
Rejestracja: 19 gru 2006, 00:32
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Objętość nasypu

Post autor: walklim »

zbuduj dwa modele terenu , podczas tworzenia modelu nasypu w zakładce Punkty terenu muszą być tylko punkty z tej powierzchni i te wspólne na obrysie. nie może być punktów z terenu ZERO leżących wewnątrz działki. Objętość policz pomiędzy modelami .
Pozdrawiam Waldek Klimek
pgk1

Re: Objętość nasypu

Post autor: pgk1 »

Wielkie dzięki i przepraszam, że tak późno, ale byłem bez dostępu do sieci:)
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1116
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: Objętość nasypu

Post autor: marcinn »

Zbudowałem ze współrzędnych sześcian o boku 10m. Podczas obliczeń podstawa sześcianu jest "otwarta" i obliczenia poniżej płaszczyzny odniesienia nie są liczone- dlaczego tak się dzieje? Zdefiniowanie połączeń stałych psuje model. Nie rozumie dlaczego obrys obszaru nie jest łączony i domykany ze sobą tworząc pełną bryłę?
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Objętość nasypu

Post autor: Jurek B. »

Objętość sześcianu najlepiej liczyć ze znanego wzoru.
Model oparty na trójkątach nie daje możliwości liczenia objętości gdy ściany są pionowe.
W takim przypadku wystarczy wprowadzić mniej danych - model zawierający same punkty podstawy i obliczyć objętość do płaszczyzny poziomej na wysokości takiej jak wysokość ściany sześcianu - wyjdzie jak trzeba.
Pozdrawiam Jurek B.
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1116
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: Objętość nasypu

Post autor: marcinn »

Mam pytanie dotyczące porównywania objętości, gdy poziomem odniesienia jest model. Załóżmy, że stworzyłem dwa modele: "istniejący" oraz "projekt". Teraz wybieram Obliczenie objętości i wyskakuje okienko. Pierwszy model (obok przycisku OK) wybieram "istniejący". Jako drugi model do porównania wybieram "projekt". Wyskakują mi takie wyniki:
Objętość nad poziomem odniesienia: 5161.1
Objętość pod poziomem odniesienia: -2133.2

Teraz pytanie jak zinterpretować wyniki? Co jest przyjęte za "poziom odniesienia"? Rozumiem, że od pierwszej bryły ("istniejący") została odjęta druga bryła "projekt". W wyniku czego powstała część nad i pod poziomem odniesienia. Ale jaka jest ta płaszczyzna odniesienia?
Awatar użytkownika
Wojtek P.
Team
Team
Posty: 970
Rejestracja: 08 lut 2005, 08:35

Re: Objętość nasypu

Post autor: Wojtek P. »

Witam
Obliczenie objętości jest albo do płaszczyzny albo do drugiego modelu. W pierwszym przypadku płaszczyzna tnie model, a w drugim jest krawędź przecięcia dwóch modeli
-To serve and protect-
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1116
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: Objętość nasypu

Post autor: marcinn »

Czyli w tym wypadku różnica objętości będzie wynosić 3027.9? O czym nas informują dane nad i pod poziomem odniesienia?
Awatar użytkownika
Wojtek P.
Team
Team
Posty: 970
Rejestracja: 08 lut 2005, 08:35

Re: Objętość nasypu

Post autor: Wojtek P. »

Może tak się zdarzyć że jeden model jest w całości nad drugim Jak w naszym przykładzie Ale może tez tak być że modele się przecinają , dlatego jest objętość na plusie i na minusie
-To serve and protect-
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1116
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: Objętość nasypu

Post autor: marcinn »

I tak jest w moim przypadku- modele się przecinają. Dokładnie jest tak, że model "istniejący" jest bazowy, a "projekt" to jest ten sam model zmodyfikowany o rzędne wewnątrz obszaru- obwiednia pozostaje bez zmian. I zastanawiam się jak mam zinterpretować te wartości?
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Objętość nasypu

Post autor: Jurek B. »

Może taki rysuneczek coś podpowie - przekrój pionowy przez przecięcie obu powierzchni:
Załączniki
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG (26.31 KiB) Przejrzano 3733 razy
Pozdrawiam Jurek B.
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1116
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: Objętość nasypu

Post autor: marcinn »

I o to mi właśnie chodziło :) Tylko cały czas nie wiedziałem co jest powierzchnią odniesienia- będzie to model wskazany jako pierwszy (ten obok przycisku OK), tak?

EDIT:
jednak odwrotnie- zresztą nawet poniżej jest do wyboru "Poziom odniesienia"
ODPOWIEDZ