Projektowanie tras (łuk klotoida łuk)

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
gorys1

Projektowanie tras (łuk klotoida łuk)

Post autor: gorys1 »

Witam!
Mam problem z policzeniem osi.
Czy w C-Geo jest możliwość policzenia trasy gdzie między łukami jest jedna klotoida?
W załączniku jpg z C-Geo..
Załączniki
os.jpg
os.jpg (96.33 KiB) Przejrzano 9587 razy
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2875
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Projektowanie tras (łuk klotoida łuk)

Post autor: grzes »

Nie jestem pewien ale chyba program wymaga zeby na W9 w kolumnie K2 była wartość zero
pozdrawiam
grzes
gorys1

Re: Projektowanie tras (łuk klotoida łuk)

Post autor: gorys1 »

Niestety nie ma żadnej różnicy czy jest wpisane zero czy nie...
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2875
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Projektowanie tras (łuk klotoida łuk)

Post autor: grzes »

Prosze przeslac zadanie na grzes malpa xgeo.pl
pozdrawiam
grzes
gorys1

Re: Projektowanie tras (łuk klotoida łuk)

Post autor: gorys1 »

Wysłałem oś na maila.
Dzięki za zainteresowanie tematem :)
Awatar użytkownika
Krzysiek Opole
____
____
Posty: 165
Rejestracja: 31 mar 2005, 09:34
Lokalizacja: Opole

Re: Projektowanie tras (łuk klotoida łuk)

Post autor: Krzysiek Opole »

Wartość dla długości klotoidy wpis 0,01 m powinno zadziałać jeżeli styczne i wierzchołki są ok.
pozdr. K
gorys1

Re: Projektowanie tras (łuk klotoida łuk)

Post autor: gorys1 »

Nie pomogło... może jeszcze jakieś propozycje
Awatar użytkownika
Krzysiek Opole
____
____
Posty: 165
Rejestracja: 31 mar 2005, 09:34
Lokalizacja: Opole

Re: Projektowanie tras (łuk klotoida łuk)

Post autor: Krzysiek Opole »

Zarzuć na forum rysunek tego układu bo jeżeli ten patent nie działa to są źle zdefiniowane przez Ciebie styczne. Polecam lekturę w postaci tablic Lipińskiego.
pozdr. K. :D
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Projektowanie tras (łuk klotoida łuk)

Post autor: FaFaL »

Jeśli ta klotoida na początku ma krzywiznę<>0 to w C-GEO nie da się automatycznie tego obliczyć. Przeważnie łuk+klotoida+łuk tworzą tzw krzywą owalną (jakoś tak) której polskie programy nie liczą automatycznie i trzeba się wykazać wiedzą inżynierską :mrgreen: :) No chyba że jest tam gdzieś wstawka prostej to wtedy inna bajka, ale z tego co zrozumiałem to jej nie ma. 8)
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
Krzysiek Opole
____
____
Posty: 165
Rejestracja: 31 mar 2005, 09:34
Lokalizacja: Opole

Re: Projektowanie tras (łuk klotoida łuk)

Post autor: Krzysiek Opole »

Rafał do tego zmierzam po obejrzeniu rysunków w tablicach chciałem aby kolega sam na to wpadł że szczęściu należy pomagać tzn pokombinować ze stycznymi. :D
pozdr. K
gorys1

Re: Projektowanie tras (łuk klotoida łuk)

Post autor: gorys1 »

Niestety muszę się douczyć, trochę poczytać. Pierwszy raz spotykam się z jedną klotoidą między łukami.
Załączam jpg trasy (jakość słaba, ale może coś się uda przeczytać)
Załączniki
os (Custom).jpg
os (Custom).jpg (206.81 KiB) Przejrzano 9449 razy
opiat

Re: Projektowanie tras (łuk klotoida łuk)

Post autor: opiat »

Witam,
Przepraszam że odkopuję starszy temat, ale omawiana tutaj sprawa bardzo mnie interesuje.
Chodzi o wspomnianą krzywą owalną i matematyczne (inżynierskie) podejście do tematu, do którego przyznam szczerze dość solidnie przysiadłem. Stosunkowo dobrze ten temat opisany jest w 1 tomie Geodezji inżynieryjnej PPWK. Wszystko jest dość jasne, ale gdy przychodzi do klotoidy to i w tej książce i we wszystkich innych na które natrafiłem jest napisane ogólnikowo "następnie należy wykreślić klotoidę łączącą oba łuki" :) Wspominacie o Tablicach Lipińskiego, ale on tam z kolei opisuje klotoidę, jako krzywą przejściową między prostą i łukiem kołowym.. Może ktoś natrafił na jakąś literaturę, która opisuje jak rozgryźć wspomnianą klotoidę matematycznie? Może ja też nie do końca zrozumiałem wspomniane książki i odpowiedź tam tkwi? Jeżeli ktoś mógłby mi pomóc to będę zobowiązany.
dziękuję, pozdrawiam
WueM
___
___
Posty: 68
Rejestracja: 23 maja 2006, 21:12

Re: Projektowanie tras (łuk klotoida łuk)

Post autor: WueM »

Nie wiem na pewno, czy to pomoże, ale proszę spróbować: Wstawiłbym między klotoidy odcinek prostej o "nieistotnej" długości, taki 3, 4 milimetry.

Pozdrawiam.
opiat

Re: Projektowanie tras (łuk klotoida łuk)

Post autor: opiat »

dzięki, aczkolwiek chodzi mi o podejście do tej klotoidy z matematycznego punktu widzenia, w oderwaniu od C-GEO,
pozdrawiam!
WueM
___
___
Posty: 68
Rejestracja: 23 maja 2006, 21:12

Re: Projektowanie tras (łuk klotoida łuk)

Post autor: WueM »

No tak, to jest sprawa dla programistów. Ja podchodzę do problemu z punktu widzenia praktyka. Staram się obejść ograniczenia wszelkimi dostępnymi metodami. 8)

Pozdrawiam
Witek
Awatar użytkownika
zbigniew
_____
_____
Posty: 410
Rejestracja: 22 mar 2005, 08:26

Re: Projektowanie tras (łuk klotoida łuk)

Post autor: zbigniew »

opiat pisze:dzięki, aczkolwiek chodzi mi o podejście do tej klotoidy z matematycznego punktu widzenia, w oderwaniu od C-GEO,
pozdrawiam!
Co do matematycznego podejścia do klotoidy, czy do innych elementów trasy mam takie refleksje. Stara, dobra szkoła projektowania tras opierała się o zasady opisywane w podręcznikach: początek trasy, wierzchołek 1,2,3,4 ,n i koniec trasy, a później wpisywanie łuków i krzywych przejściowych. Czyli od ogółu do szczegółu. O taki schemat opiera sie algorytm modułu projektowania tras w cgeo.

Jednak projektanci coraz częściej zaskakują nas takimi zlepkami różnych elementów trasy, które trudno nam wyliczać , a podręczniki, skrypty milczą o takich dziwnych konstrukcjach. Bierze się to stąd, że stosowane przez nich oprogramowanie działa w myśl innej idei. Mianowicie poszczególne elementy są ze sobą „klejone” w punktach łącznych - z zachowaniem zasady, że normalne do stycznej w punkcie styku pokrywają się dla elementu poprzedniego i następnego, no i oczywiscie są prostopadłe do stycznych. Dane wprowadza się inaczej. Należy zdefiniować początek, koniec elementu trasy, jego długość, kilometraż i parametry( np.R,A) . Bez podawania wierzchołków wyliczany jest jeden element, później kolejny i kolejny. Z doklejanych elementów tworzy sie trasa. A kleić można w komputerze wszystko, ze wszystkim. I powstają takie dziwadła jak układy : prosta-klotoida-prosta, prosta-łuk koszowy-klotoida-łuk odwrócony i klotoida – symetryczne, niesymetryczne. Głowa boli co projektanci wymyślają – a robią tak ,bo jest im łatwiej. Prosty geodezyjny program, który działa wg tej bezwierzchołkowej reguły to np. wysłuzony już, darmowy RoadEd Leici. Często jednak, gdy liczymy sami takie „nowoczesne” projekty pojawiają się nam różnice w kilometrażach, albo błędy w punktach łącznych – szczególnie wrażliwe na takie błędy są aplikacje drogowe naszych instrumentów. Często bowiem projektanci liczą za mało dokładnie, gdyż przy takich obliczeniach trzeba uwzględniać 3, a nawet 4 miejsca po przecinku.

No i pojawia się pytanie, czy nadszedł czas, aby cgeo podążyło drogą wytyczaną przez „topowe” aplikacje drogowe i zmieniło zasady definiowania osi tras tak w poziomie jak i w pionie. To w zasadzie owocowałoby napisaniem modułu od nowa, w oparciu o inne wzory i algorytmy. Nie wiem,czy jest taka potrzeba i uzasadnienie ekonomiczne dla twórców i właścicieli cgeo.
Pozdrawiam Zbigniew P.
WueM
___
___
Posty: 68
Rejestracja: 23 maja 2006, 21:12

Re: Projektowanie tras (łuk klotoida łuk)

Post autor: WueM »

Witam

Nie wdając się w szczegóły - ja bym zostawił stary moduł - jest dobry. Natomiast, jakby panowie od C-Geo się nudzili, to mogliby napisać nowy moduł do liczenia właśnie takich "udziwnionych" tras. Jak dotąd raz zdarzyło mi się spotkanie z takim projektem (dwie klotoidy razem). Poradziłem sobie, ale szczęśliwie nie musiałem nigdzie dołączać dokumentacji. Jakby co, to zostaje liczenie ręczne (kiedyś tak się to robiło :mrgreen: ).

Wesołych świąt.

Witek
opiat

Re: Projektowanie tras (łuk klotoida łuk)

Post autor: opiat »

Dziękuję za głosy w dyskusji :)
pozdrawiam!
WueM
___
___
Posty: 68
Rejestracja: 23 maja 2006, 21:12

Re: Projektowanie tras (łuk klotoida łuk)

Post autor: WueM »

Witam.
Mam nowe doświadczenia odnośnie projektowania tras. Projektant wymyślił zwężenie drogi na łuku. Z początkiem łuku droga ma 6 m, żeby kawałek za łukiem osiągnąć 5 m.
W module projektowania tras jest zakładka do liczenia punktów na krawędziach trasy. Na pasku pod ikonką ze znakiem zapytania [Punkty pośrednie - parametry] można ustawić odstęp między punktami pośrednimi. Osobno dla prostych i osobno dla łuków. Na prostych chciałem mieć punkty co 10 m, a na łukach co 2 m. Okazuje się jednak, że odległości dla łuków liczone są tak jak dla prostych. Oznacza to, że na prostych i na łukach miałem punkty co 10 m, czyli tyle, ile w parametrach ustawiłem dla prostych.
Poradziłem sobie metodą kombinowaną, ale na przyszłość, możnaby to poprawić.
Nie wiem, czy jasno wyłożyłem sprawę. :? Podobno potrafię zawile wyjaśniać proste rzeczy, więc jeśli potrzeba, to mogę jeszcze coś dopowiedzieć. :mrgreen:
Pozdrawiam
Witek M.
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2875
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Projektowanie tras (łuk klotoida łuk)

Post autor: grzes »

O ile dobrze zrozumialem problem to idealna do tego celu wydaje sie byc zakładka "Krawędź". Mozna tam zdefiniowac dowolne odstępy od-do dowolnego hektometru jak i zmiany odsunięcia od osi.
http://softline.xgeo.pl/wiki/index.php? ... .99d.C5.BA
pozdrawiam
grzes
WueM
___
___
Posty: 68
Rejestracja: 23 maja 2006, 21:12

Re: Projektowanie tras (łuk klotoida łuk)

Post autor: WueM »

Witam
To prawda. Mnie jednak lepiej liczy się na "krawędziach". Nie muszę tam wprowadzać kilometrażu do każdego punktu. Poza tym wprowadzam tylko punkty zmiany paramerów trasy i reszta mnie nie obchodzi - liczy się sama. To zadanie, które dostałem, to guzik, nie droga (280 m), ale są 3 łuki i niezliczona ilość przełamań w pionie, 2 łuki pionowe i to przewężenie na łuku, o którym pisałem w wcześniej. Bardzo fajne do ćwiczeń.
Pozdrawiam
Witek M.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Projektowanie tras (łuk klotoida łuk)

Post autor: Jurek B. »

Mnie jednak lepiej liczy się na "krawędziach". Nie muszę tam wprowadzać kilometrażu do każdego punktu.
W zakładce Krawędź nie wprowadza się pojedynczych punktów ale tylko punkt początku i końca odcinka danej krawędzi, a więc np.
Początek krawędzi: 10hekt. 25 metr, odsunięcie od osi 5m w prawo
Koniec krawędzi: 15hekt. 50 metr, odsunięcie od osi 10m w prawo
Program wyliczy wówczas na odcinku od 10 h 25 m do 15 h 50 m punkty np. co 10m, które narastająco są odsunięte od osi od 5m na początku do 10 m na końcu odcinka.
Pozdrawiam Jurek B.
WueM
___
___
Posty: 68
Rejestracja: 23 maja 2006, 21:12

Re: Projektowanie tras (łuk klotoida łuk)

Post autor: WueM »

Witam.
Panie Jurku, od tego wyszedłem. Właśnie w ten sposób jak Pan opisuje chciałem policzyć moją trasę. Tylko, jak wprowadziłem odległości między punktami na prostej 10 m, a na łuku 2 m, to program policzył punkty tak na prostej, jak i na łuku co 10 m. Chodzi mi o to, żeby program (w zakładce "Krawędzie") stosował opcje zaznaczone pod ikonką "Punkty pośrednie - parametry".
Pozdrawiam
Witek M.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Projektowanie tras (łuk klotoida łuk)

Post autor: Jurek B. »

Ok, teraz zrozumiałem - poproszę programistę by spojrzał na to, chociaż co mi się przypomina, że było to problemem chyba kiedyś.
Pozdrawiam Jurek B.
WueM
___
___
Posty: 68
Rejestracja: 23 maja 2006, 21:12

Re: Projektowanie tras (łuk klotoida łuk)

Post autor: WueM »

Witam

Fajnie, dziękuję.

Pozdrawiam
Witek M.
ODPOWIEDZ