Wydruk rastra bez rastra

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
scs
__
__
Posty: 18
Rejestracja: 27 lis 2012, 10:19

Wydruk rastra bez rastra

Post autor: scs »

Witam, chciałbym nakreślić następujący problem. Mianowicie od jakiegoś czasu są problemy z wydrukiem z c-geo z rastrem na mapie. Np dajmy na to mamy 500m kabla na podkładzie rastrowym i przy wydruku z mapy niestety drukuje się sam kabel i opisówka, a rastra brak. Wcześniej jak kabel był w poziomie lub pionie dało radę jeszcze wyeksportować do pliku rastrowego i dopiero wydruk z banera, ale niestety teraz kabel mamy pod dość dużym skosem i nie ma możliwości podania współrzędnych Xmin i Xmax, bo gdyby podać Xmin i Xmax byłoby to około wielkości jednej sekcji, a chcemy wydrukować to z rolki. Czy ktoś wie jaka może być przyczyna że raster w tle się nie drukuje ?
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Wydruk rastra bez rastra

Post autor: Jurek B. »

Proszę sprawdzić ustawienie opcji "metoda wydruku rastra" - czy jest ustawiona na 0? - jeśli tak, to proszę ustawić na 1.
Pozdrawiam Jurek B.
scs
__
__
Posty: 18
Rejestracja: 27 lis 2012, 10:19

Re: Wydruk rastra bez rastra

Post autor: scs »

Jest ustawiona na 1.
scs
__
__
Posty: 18
Rejestracja: 27 lis 2012, 10:19

Re: Wydruk rastra bez rastra

Post autor: scs »

Dodam tylko, że wcześniej jeszcze dosyć niedawno drukowało się wszystko normalnie, później C-Geo się trochę posypało, przeinstalowałem cały program na inny dysk, dziwne jest to, że czasem drukuje z rastrem a czasem nie, niestety coraz częściej drukuje bez rastra, jakieś sugestie jeszcze?
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Wydruk rastra bez rastra

Post autor: Jurek B. »

raczej brak pamięci - proszę sprawdzić przy mniejszych rastrach
Pozdrawiam Jurek B.
scs
__
__
Posty: 18
Rejestracja: 27 lis 2012, 10:19

Re: Wydruk rastra bez rastra

Post autor: scs »

Brak pamięci odpada. 8Gb ramu, procesor to Intel i7, dysk 500GB. Teraz trochę z innej beczki mam pytanie. Przy wydruku kiedy obracam obraz już w oknie drukowania, drukuje się i wychodzi to tak jakby obrócono mapę a nie sam wydruk wzdłuż linii, wcześniej było bez problemu po zainstalowaniu jeszcze raz C-Geo problem zaczął występować. Może ktoś jakoś pomóc?
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Wydruk rastra bez rastra

Post autor: Jurek B. »

C-Geo działa na 32 bitach, więc z tych 8GB do wykorzystania jest około 2GB.
Nie bardzo rozumiem o co chodzi z tym obrotem mapy przy wydruku - czy coś się nie obraca?
Pozdrawiam Jurek B.
scs
__
__
Posty: 18
Rejestracja: 27 lis 2012, 10:19

Re: Wydruk rastra bez rastra

Post autor: scs »

Przepraszam, za tak mało zrozumiałe wyjaśnienie. Gdy obracam wydruk w oknie drukowania o 23 stopnie, bo pod takim kątem można wydrukować cały kabel z rolki, to na wydruku opisówka nie jest do północy ( w c-geo na mapie jest dobrze ), a rzędne na kablu są pod kątem i poprzesuwane (na mapie również jest dobrze). Opis na kablu np 'eN' jest w porządku, a same rzędne już są pod kątem.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Wydruk rastra bez rastra

Post autor: Jurek B. »

Ok, proszę w Opcje - Parametry programu- Mapa - zaznaczyć opcję "obracaj wszystkie napisy"
Pozdrawiam Jurek B.
scs
__
__
Posty: 18
Rejestracja: 27 lis 2012, 10:19

Re: Wydruk rastra bez rastra

Post autor: scs »

Ok. Dzięki wielkie to ten temat mamy zamknięty. Teraz jeszcze tylko odnośnie tego rastra, czyli jeśli raster jest za duży to nie ma siły, żeby go wydrukować z C-Geo ponieważ pracuje w 32 bitach ? No bo jak już wcześniej pisałem nie ma możliwości eksportu do pliku rastrowego i pozostaje tylko wydruk z rolki bezpośrednio z C-Geo.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Wydruk rastra bez rastra

Post autor: Jurek B. »

Może coś by się dało pomóc gdybym miał jakiś przykładowy projekt
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Wydruk rastra bez rastra

Post autor: FaFaL »

A wydruk do PDF (za pomocą np. doPDF), albo lepiej do XPS ?
Pozdrawiam Rafał Kocierz
scs
__
__
Posty: 18
Rejestracja: 27 lis 2012, 10:19

Re: Wydruk rastra bez rastra

Post autor: scs »

Mógłbym przesłać Panu ten projekt tylko, że zajmuje on około 260MB, ponieważ są to zeskanowane 2 sekcje, ale z biura raczej będzie się to długo wysyłać, mógłbym podesłać Panu projekt po południu ewentualnie jeśli by to Panu odpowiadało, ponieważ z domu wyślę to w kilka minut, a z pracy raczej dniówki braknie.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Wydruk rastra bez rastra

Post autor: Jurek B. »

Najlepiej nie wysyłać mailem - ale np. na serwis wyslijto.pl
Pozdrawiam Jurek B.
scs
__
__
Posty: 18
Rejestracja: 27 lis 2012, 10:19

Re: Wydruk rastra bez rastra

Post autor: scs »

Tak czy siak na wyslijto.pl też będzie trzeba zrobić upload a niestety w pracy mamy tylko 0,5Mb uploadu więc zajmie to trochę czasu. W międzyczasie próbowałem zdziałać coś za pomocą PDF Creator ale niestety obrazek udało się zrobić, ale bez podkładu rastrowego również.
scs
__
__
Posty: 18
Rejestracja: 27 lis 2012, 10:19

Re: Wydruk rastra bez rastra

Post autor: scs »

FaFal, a coś jaśniej troszkę, do XPS? . Mógłbym prosić o jakiś jaśniejszy opis jak to zrobić?
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Wydruk rastra bez rastra

Post autor: FaFaL »

XPS to wirtualna drukarka która jest domyślnie zainstalowana w Win7 http://windows.microsoft.com/pl-PL/wind ... ent-Writer
Bez nazwy 1.jpg
Bez nazwy 1.jpg (111.45 KiB) Przejrzano 6225 razy
W starszych systemach można zainstalować przez http://www.microsoft.com/pl-pl/download ... x?id=11816 i to też http://www.microsoft.com/en-us/download ... px?id=3988

Tak ogólnie do poczytania
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
tuvalu
____
____
Posty: 216
Rejestracja: 11 lut 2009, 19:26

Re: Wydruk rastra bez rastra

Post autor: tuvalu »

scs pisze:Mógłbym przesłać Panu ten projekt tylko, że zajmuje on około 260MB, ponieważ są to zeskanowane 2 sekcje
A dlaczego masz takie wielkie oczy... tfu, chciałem powiedzieć pliki? ;-) Nie przesadziłeś czasem z kolorami lub dpi?
Zwykle czarno biała sekcja w TIFFie 400 dpi ma około 150-200 kB ale to w sumie nieistotne ;-)
1 pixel w formacie BMP to 58 bajtow. Skoro mam 1GB RAM to swobodnie mogę zrobić wstęgę 1400x297 mm w 400dpi bez gimnastyki z wyłączaniem programów w tle, ale już więcej na tym sprzęcie nie dam rady ;-)
Igor
____
____
Posty: 173
Rejestracja: 24 lis 2009, 14:17
Lokalizacja: Katowice

Re: Wydruk rastra bez rastra

Post autor: Igor »

Nie wiem czy to coś pomoże ale może lepiej najpierw obrócić mapę a potem drukować? Prawdopodobnie będzie się to wiązało z obróceniem napisów jeśli są ustawione do sekcji a nie do ramki.
"Using no way as way to having no limitation as limitation" Bruce Lee
scs
__
__
Posty: 18
Rejestracja: 27 lis 2012, 10:19

Re: Wydruk rastra bez rastra

Post autor: scs »

Przepraszam za kilkudniowy niebyt :),

@tuvalu niestety chyba pomyliły Ci się literki :), 150-200 ale MB 400 DPI w tiffie, tyle zajmuje jedna sekcja, przynajmniej ja na dysku mam kilkanaście takich skanów pełnych sekcji właśnie w TIFFie w rozdziałce 400DPI i zajmują ponad 100MB grubo. Niestety wczoraj ponownie drukowałem bezpośrednio raster i to w formacie A3, też nie wyszedł.. Nie wiem z czym to może sie wiązać. Jakoś trzeba sobie radzić no i jak sie nie da wyeksportować do obrazka aby wydrukować na wstędze u siebie to trzeba zrobić eksport i dać do wyplotowania gdzieś i tak póki co robimy.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Wydruk rastra bez rastra

Post autor: FaFaL »

Próbował Pan w formacie XPS ?
Jeśli to nie pomogło, to proponuję otworzyć te tiffy w edytorze graficznym, usunąć kolor (zredukować do 1 bitowego) i zapisać.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
scs
__
__
Posty: 18
Rejestracja: 27 lis 2012, 10:19

Re: Wydruk rastra bez rastra

Post autor: scs »

Nie próbowałem, spróbuję i napiszę czy pomogło, w obojętnie jakim edytorze graficznym można to zmienić na 1 bit?
Awatar użytkownika
alcapon
__
__
Posty: 42
Rejestracja: 01 lip 2005, 19:56

Re: Wydruk rastra bez rastra

Post autor: alcapon »

scs pisze:Nie próbowałem, spróbuję i napiszę czy pomogło, w obojętnie jakim edytorze graficznym można to zmienić na 1 bit?
Liczbę kolorów możesz zmienić np. w irfanview
scs pisze:Przepraszam za kilkudniowy niebyt :),
scs pisze: @tuvalu niestety chyba pomyliły Ci się literki :), 150-200 ale MB 400 DPI w tiffie, tyle zajmuje jedna sekcja, przynajmniej ja na dysku mam kilkanaście takich skanów pełnych sekcji właśnie w TIFFie w rozdziałce 400DPI i zajmują ponad 100MB grubo. Niestety wczoraj ponownie drukowałem bezpośrednio raster i to w formacie A3, też nie wyszedł.. Nie wiem z czym to może sie wiązać. Jakoś trzeba sobie radzić no i jak sie nie da wyeksportować do obrazka aby wydrukować na wstędze u siebie to trzeba zrobić eksport i dać do wyplotowania gdzieś i tak póki co robimy.
150-200 MB sekcja w tifie .... przepraszam ale czy komuś się w głowie pomieszało od prezentów mikołajkowych?
Skan sekcji a1 w tifie to kilkaset KB tak jak pisał jeden z kolegów wyżej 152-600 KB w zależności od sekcji.
Mi kumpel skanuje takie sekcje i pliki przerzucamy sobie na bieżąco przez gadugadu.
Wygląda mi na to że osobo robiąca skan zapomniała o kompresji i stąd takie "bycze" pliki.
Obrazek
scs
__
__
Posty: 18
Rejestracja: 27 lis 2012, 10:19

Re: Wydruk rastra bez rastra

Post autor: scs »

@alcapon a mógłbyś napisać w jakiej rozdzielczości robisz skany, bo jak robie skan w 400DPI wielkości A3 to zajmuje 1,5MB, w których opcjach IrfanView można to zmienić ? Edit ? czy Image?
prezesmaciej
__
__
Posty: 40
Rejestracja: 22 sty 2010, 09:29
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wydruk rastra bez rastra

Post autor: prezesmaciej »

scs zadzwoń do mnie albo wyślij sms z numerem tel to wytłumaczę ci jak wydrukować skośny i duży raster z c-geo :idea: . Jest sporo do tłumaczenia a nie chce mi się tego pisać. 602374989
ODPOWIEDZ