Niwelacja

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
marioo
VIP
VIP
Posty: 1051
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:22
Lokalizacja: Białystok

Niwelacja

Post autor: marioo »

Mam 3 przejścia i błąd niwelacji pokazuje mi 6 mm, a wg mnie 3 przejścia to 0,3 km, więc 20 pierwiastków z L daje 11mm.
Jak jest obliczana poprawka w niwelacji?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Niwelacja

Post autor: Jurek B. »

Nowe rozporządzenie w par. 25 ust. 4 definiuje:
Błąd średni pomiaru różnic wysokości metodą niwelacji geometrycznej ze środka nie może być większy niż 20 mm/km (mdH <= 20 mm/km).
Pozdrawiam Jurek B.
marioo
VIP
VIP
Posty: 1051
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:22
Lokalizacja: Białystok

Re: Niwelacja

Post autor: marioo »

Czyli to oznacza że stosujemy wzór 20 pierwiasków z L? Ale bardziej chodzi mi o to jaką program przyjmuje długość L przy np 3 przejściach (stanowiskach). Ja zawsze liczyłem jedno przejście jako 0,1 km więc do wzoru przyjąłbym 0,3 - a wtedy wychodzi mi 11 mm, a nie tak jak pokazuje mi program 6mm. Czy dobrze rozumiem?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Niwelacja

Post autor: Jurek B. »

Nie, to nie tak - zgodnie z rozporządzeniem, błąd niwelacji to 20mm/km, a tu przy 3 przejściach mamy 0.3km, a więc błąd dopuszczalny to 20mm* 0.3km = 6mm.
Pozdrawiam Jurek B.
marioo
VIP
VIP
Posty: 1051
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:22
Lokalizacja: Białystok

Re: Niwelacja

Post autor: marioo »

Czyli do lamusa odchodzą wzory 10 i 20 pierw z L - tak jak to było do tej pory?
To oznacza że dla 2 km niwelacji będziemy mieli 4 cm dopuszczalnej odchyłki?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Niwelacja

Post autor: Jurek B. »

Jednak ktoś jeszcze zwrócił mi uwagę, że mylę się w takiej dosłownej intepretacji tego przepisu i faktycznie powinno się w niwelacji liczyć pierwiastek z długości w km - czyli stosować się do prawa przenoszenia się błędów.
Wprowadzimy więc zmianę w niwelacji - w wersji testowej którą udostępnimy za ok. godzinę, będzie można liczyć dopuszczalny błąd niwelacji z uwzględnieniem pierwiastka z L.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Niwelacja

Post autor: Jurek B. »

W test przywróciliśmy liczenie dh max jako 20 pierwiastków z L
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
walklim
____
____
Posty: 242
Rejestracja: 19 gru 2006, 00:32
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Niwelacja

Post autor: walklim »

a nie powinien to być wzór z par.25 ust 4 : 0.04*sqrt(L) ? nawet lepszy bo na 2 km daje 56 mm :D
Pozdrawiam Waldek Klimek
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Niwelacja

Post autor: Jurek B. »

a nie powinien to być wzór z par.25 ust 4 : 0.04*sqrt(L)
Raczej nie, bo tam opisana jest dopuszczalna różnica przewyższeń dla pojedynczego stanowiska, więc raczej bym z tego nie wnioskował o błędzie dla całego ciągu.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
walklim
____
____
Posty: 242
Rejestracja: 19 gru 2006, 00:32
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Niwelacja

Post autor: walklim »

ust.2 cytuję: "różnica między sumą przewyższeń w kierunku głównym a sumą przewyższeń w kierunku powrotnym (delta) jest wyrażana w metrach i nie może być większa niż wartość określona według wzoru: d <= 0.04*sqrt(L) ..." no to chyba o to chodzi.

ust.4 - traktuje o średnim błędzie pomiaru różnic wysokości m_dH <= 20mm/km, to dotyczy wyrównania sieci tak jak m_d -> długości, m_a -> kątów.

pomyliłem wcześniej ustępy :D , wzory te same.
Pozdrawiam Waldek Klimek
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Niwelacja

Post autor: Jurek B. »

różnica między sumą przewyższeń w kierunku głównym a sumą przewyższeń w kierunku powrotnym
tak jest ten zapis, ale nie stosujemy go, gdyż nie porównujemy w module niwelacji całych ciągów
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
walklim
____
____
Posty: 242
Rejestracja: 19 gru 2006, 00:32
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Niwelacja

Post autor: walklim »

dlaczego, przecież obliczam pomiar od repera do repera bądź na tzw. "oczko" wiec cały ciąg jest w jednym zadaniu niwelacyjnym, lepiej nazywała to stara G-4: "dopuszczalne odchyłki przewyższeń otrzymanych z pomiaru w kierunku głównym i powrotnym odcinków i ciągów oraz nawiązania ciągów do punktów wyższych klas lub węzłowych" i stary dobry wzór: fh=20 sqrt(L).
Teraz pytanie który wzór z nowego gniota lepiej do tego pasuje ?
Pozdrawiam Waldek Klimek
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Niwelacja

Post autor: Jurek B. »

"oczko" w ujęciu klasycznym czyli zaczynamy od reperu nawiązania Rp1 i nie mierząc drugiego reperu nawiązania, kończymy na Rp1 - już nie jest dopuszczalne według rozporządzenia:
par. 23: Pomiarową osnowę wysokościową wyznacza się w postaci ciągów niwelacyjnych, w nawiązaniu do co najmniej dwóch punktów wysokościowej osnowy geodezyjnej
Natomiast zadania niwelacji z pomiarami typu: Rp1-Rp2 i Rp2-Rp1 - faktycznie można byłoby rozpoznawać jako pomiar ciągu głównego i powrotnego (z wyliczaniem dopuszczalnej odchyłki dla takiego typu pomiaru) - jeśli inni zainteresowani potwierdzą, że by się przydało - chyba damy radę dodać do niwelacji taką funkcję.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Niwelacja

Post autor: FaFaL »

Ale to 4cm/km nie jest związane z dopuszczalną odchyłką ciągu dowiązanego do dwóch reperów. Tu jest jedynie powiedziane, że pomiar A->B może się różnić o 40mm/km od odcinka B->A, ale średnia wartość A->B z pomiaru może się różnić od dh A-B z wysokości katalogowych o 20mm/km. Przynajmniej ja tak rozumiem zapisy.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Michal_K
___
___
Posty: 66
Rejestracja: 24 sty 2012, 12:09

Re: Niwelacja

Post autor: Michal_K »

Myślę, że to by było pomocne. Gdyby wprowadzić taką funkcje to by trzeba było oznaczać w module obliczeń jaki punkt jest reperem a jaki nie.
lfLF
____
____
Posty: 220
Rejestracja: 21 kwie 2005, 17:33

Re: Niwelacja

Post autor: lfLF »

Jurek B.
Team

Posty: 3000
Dołączył(a): Śr lut 16, 2005 9:25 pm


3000!!! Gratuluję.
Z poważaniem flFL
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Niwelacja

Post autor: Jurek B. »

Ooo faktycznie :) - tyle tego pisania, że nawet nie zauważyłem - dzięki za spostrzegawczość
Pozdrawiam Jurek B.
ODPOWIEDZ