Obliczenia ortogonalne - problem z kątem prostym

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
666aniolow
__
__
Posty: 11
Rejestracja: 15 gru 2011, 19:47
Lokalizacja: Gdańsk

Obliczenia ortogonalne - problem z kątem prostym

Post autor: 666aniolow »

Witam.
Pojawił mi się taki oto problem. Mam linię AB. Ortogonalnie na linii AB wyznaczam punkty tworzące prostokąt tak jak na załączonym rysunku. Pytanie - dlaczego nie ma między bokami kątów prostych? Nie mam włączonego żadnego układu...
Z góry dzięki za pomoc
Załączniki
mapa.jpg
mapa.jpg (44.47 KiB) Przejrzano 2038 razy
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Obliczenia ortogonalne - problem z kątem prostym

Post autor: Jurek B. »

Witam, proszę przed obliczaniem punktów zwiększyć dokładność XY do 1mm - obliczone współrzędne zostaną zaokrąglone do 1mm co zbliży kąty do prostych.
Im krótsze odległości, tym większy jest wpływ zaokrągleń na kąty liczone z obliczonych i zaokrąglonych współrzędnych.
Pozdrawiam Jurek B.
666aniolow
__
__
Posty: 11
Rejestracja: 15 gru 2011, 19:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Obliczenia ortogonalne - problem z kątem prostym

Post autor: 666aniolow »

Witam, dziękuję za szybką odpowiedź. Niestety to już są wyliczenia przy zaokrągleniu do 1mm....
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Obliczenia ortogonalne - problem z kątem prostym

Post autor: Jurek B. »

ok, a więc proszę wyłączyć zaokrąglanie współrzędnych (Opcje-Parametry programu-Obliczenia), tylko wówczas trzeba mieć świadomość tego, aby przed eksportem z C-GEO do innych formatów zwiększyć dokładność współrzędnych, aby nie utracić dalszych miejsc znaczących.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
tuvalu
____
____
Posty: 216
Rejestracja: 11 lut 2009, 19:26

Re: Obliczenia ortogonalne - problem z kątem prostym

Post autor: tuvalu »

666aniolow pisze:Pojawił mi się taki oto problem. Mam linię AB. Ortogonalnie na linii AB wyznaczam punkty tworzące prostokąt tak jak na załączonym rysunku. Pytanie - dlaczego nie ma między bokami kątów prostych? Nie mam włączonego żadnego układu...
Błąd kąta 20cc na odległości 100m daje różnicę we współrzędnych 3 mm.
Zgaduję że boki prostokąta są krótsze niż 30 m i dlatego zaokrąglenie współrzędnych do 3 miejsca po przecinku daje takie wyniki w odczycie kąta.
ODPOWIEDZ