Zmiana standardowej skali

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
bartek1122
____
____
Posty: 245
Rejestracja: 25 gru 2010, 10:06

Zmiana standardowej skali

Post autor: bartek1122 »

Mam zrobić mapę do celów projektowych oczywiście w skali 1:500 a niestety trafił się teren gdzie nie mam mapy numerycznej i muszę ją zrobić z digitalizacji mapy zasadniczej, która jest w skali 1:1000. Jest tego 8 sekcji i mam pytanie jak to mądrze zrobić żeby mapa była w skali 1: 500 bo przy opcji zmiana standardowej skali zawsze rozjeżdżają się opisy itp...?
bartek1122
____
____
Posty: 245
Rejestracja: 25 gru 2010, 10:06

Re: Zmiana standardowej skali

Post autor: bartek1122 »

Chyba już znalazłem rozwiązanie- oczywiście jest proste(najpierw należy wpasować wszystkie sekcje mając ustawioną mapę w skali 1:1000 i kiedy wszystkie będą już wpasowane zmienić skalę na 1:500 i dopiero wtedy robić mapę)ale w razie czego proszę o potwierdzenie bardziej doświadczonych :D
Adam
____
____
Posty: 156
Rejestracja: 20 mar 2005, 12:49
Lokalizacja: Silesia

Re: Zmiana standardowej skali

Post autor: Adam »

Dokładnie tak. Przy okazji podpowiem, że po skalibrowaniu wszystkich sekcji możesz je połączyć w jeden plik. Może, w Twoim przypadku, to trochę duża mapa ale nieraz trzeba robić opracowanie na styku kilku sekcji i takie łączenie daje dobry efekt. Oczywiście mówię o mapie rastrowej albo hybrydowej.
Awatar użytkownika
alcapon
__
__
Posty: 42
Rejestracja: 01 lip 2005, 19:56

Re: Zmiana standardowej skali

Post autor: alcapon »

bartek1122 pisze:Mam zrobić mapę do celów projektowych oczywiście w skali 1:500 a niestety trafił się teren gdzie nie mam mapy numerycznej i muszę ją zrobić z digitalizacji mapy zasadniczej, która jest w skali 1:1000. Jest tego 8 sekcji i mam pytanie jak to mądrze zrobić żeby mapa była w skali 1: 500 bo przy opcji zmiana standardowej skali zawsze rozjeżdżają się opisy itp...?
Zapytam z czystej ciekawości bo nie znam c-geo.
Dlaczego napisy się rozjeżdżają?
Obrazek
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Zmiana standardowej skali

Post autor: Jurek B. »

Napisy mają wielkość określoną w mm na wydruku, przy zmianie skali ta wielkość na wydruku pozostaje niezmienna, a więc zajmują określoną powierzchnię, mają określony zasięg i położenie.
Ich punkt wstawienia nie zmienia się, więc jeśli wybrano lewy dolny, wówczas efekt jest inny niż lewy górny.
Załączniki
rys1.PNG
rys1.PNG (60.86 KiB) Przejrzano 3339 razy
rys2.PNG
rys2.PNG (57.11 KiB) Przejrzano 3339 razy
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
alcapon
__
__
Posty: 42
Rejestracja: 01 lip 2005, 19:56

Re: Zmiana standardowej skali

Post autor: alcapon »

Rozumiem to jeśli ktoś wstawi napis z nieodpowiednim "punktem wstawienia" i po zmianie skali otrzymuje bajzel.
Jest to normalne.
Ale myślałem że c-geo skaluje teksty tak jak zostało to zapisane w K1, np. numer działki ma wielkość 2.5, 1.8, 1.8, 1.5 dla skal 500,1000,2000,5000
Obrazek
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Zmiana standardowej skali

Post autor: Jurek B. »

Niestety. takie skalowanie automatyczne pojawi się dopiero we wrześniu.
Pozdrawiam Jurek B.
ODPOWIEDZ