rzutowanie punktów

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
McKane

rzutowanie punktów

Post autor: McKane »

Dzień dobry

Stanąłem dzisiaj przed kolejnym problemem. Otóż po zrobieniu pomiarów przebiegu fundamentów wykonałem dodatkowo kilkanaście pomiarów na licu w celu wpasowania rastra.
Aby wykonać tę czynność muszę zmienić płaszczyznę rzutowania tych punktów (z użyciem wartości wysokości) przy czym nie mam pojęcia jak to zrobić (przykład tego co chcę uzyskać w ramce na poniższym jpgu ale układ punktów błędny bo uzyskany za pomocą prostej zamiany współrzędnych).
Przeszukałem forum i wiki ale żadna z opcji nie przybliżyła mnie do rozwiązania tej kwestii.

http://img41.imageshack.us/img41/6682/1k3g.jpg


Z góry dziękuję za odpowiedź

Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
tuvalu
____
____
Posty: 216
Rejestracja: 11 lut 2009, 19:26

Re: rzutowanie punktów

Post autor: tuvalu »

McKane pisze:Aby wykonać tę czynność muszę zmienić płaszczyznę rzutowania tych punktów (z użyciem wartości wysokości) przy czym nie mam pojęcia jak to zrobić
Nie do końca rozumiem o co chodzi więc tym chętniej odpowiem ;-)
Gdybym zrobił pomiar elewacji i chciał obraz ściany pionowej pokazać w poziomie - szybko i "na roboczo" zamieniłbym wartości w kolumnach X i H
Dla bardziej precyzyjnego wpasowania użyłbym narzędzia transformacji.
McKane

Re: rzutowanie punktów

Post autor: McKane »

Po zamianie X i H (tak zrobiłem żeby pokazać o co mi chodzi i wynik jest na jpgu w tabelce) przy skośnym przebiegu muru wzdłuż siatki na 6 metrach są 2 metry błędu.
A jak użyć transformacji ?

P.S. Aha i dobrze zrozumiałeś o co mi chodzi :)
Awatar użytkownika
tuvalu
____
____
Posty: 216
Rejestracja: 11 lut 2009, 19:26

Re: rzutowanie punktów

Post autor: tuvalu »

McKane pisze:A jak użyć transformacji ?
Zakładka Obliczenia -> Transformacja. Powinieneś mieć trzy punkty dostosowania, ze współrzędnymi w układzie pierwotnym oraz wtórnym.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3117
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: rzutowanie punktów

Post autor: FaFaL »

Jakie trzy punkty ......... ?
Ogólnie to wymaga to większej zabawy
1. Skopiować punkty elewacji do pustej tabeli
2. Obliczyć odległość między dwoma skrajnymi punktami elewacji
3. Wejść w Obliczenia->Transformacja. Wybrać transformację helmerta. Przeliczenie wysokości - Przepisz. W punktach dostosowania wprowadzić dwa skrajne punkty, a we współrzędnych docelowych pierwszy ma współrzędne x=0 y=0 a drugi x=0 y=D (obliczona odległość).
4. Transformujemy wszystkie punkty elewacji (w tej nowo założonej tabeli) - w sumie powyższe kroki można zrobić jako Mapa-Transformacja Mapy
5. Dokonujemy zamiany osi X<=>Z
6. Powinno być ok
W UK geodeci robią dużo inwentaryzacji elewacji, dlatego w ich programach jest to bardziej zautomatyzowane :)
Pozdrawiam Rafał Kocierz
McKane

Re: rzutowanie punktów

Post autor: McKane »

FaFaL pisze:Jakie trzy punkty ......... ?
Ogólnie to wymaga to większej zabawy
1. Skopiować punkty elewacji do pustej tabeli
2. Obliczyć odległość między dwoma skrajnymi punktami elewacji
3. Wejść w Obliczenia->Transformacja. Wybrać transformację helmerta. Przeliczenie wysokości - Przepisz. W punktach dostosowania wprowadzić dwa skrajne punkty, a we współrzędnych docelowych pierwszy ma współrzędne x=0 y=0 a drugi x=0 y=D (obliczona odległość).
4. Transformujemy wszystkie punkty elewacji (w tej nowo założonej tabeli) - w sumie powyższe kroki można zrobić jako Mapa-Transformacja Mapy
5. Dokonujemy zamiany osi X<=>Z
6. Powinno być ok
W UK geodeci robią dużo inwentaryzacji elewacji, dlatego w ich programach jest to bardziej zautomatyzowane :)

Zaraz sprawdzę tę metodę - wielkie dzięki.

A mógłbyś napisać jakich programów używają w UK ?

EDIT: Działa idealnie. O to mi właśnie chodziło. Na prawdę bardzo dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam serdecznie
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1123
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: rzutowanie punktów

Post autor: marcinn »

Mam problem jak na załączonym poniżej obrazku. Rzutuję pkt 5c na prostą (kolor czerwony) i współrzędne pkt wyliczają się takie same- wg programu pkt 5c leży na prostej. Jak domierzę to rysując prostą to brakuje 1cm. Widać też że linie się rozbiegają,a powinny się pokrywać.
rzutowanie.png
rzutowanie.png (12.06 KiB) Przejrzano 2056 razy
Co ciekawe- podczas rzutowania pkt nowy nr daję ten sam (żeby wyliczyć nowy) i współrzędne wyskakują te same, więc nic się nie dzieje. Ale gdy wpiszę nowy nr pkt to pojawia się punkt o tych samych wsp, ale już na prostej. Wygląda jakby był jakiś problem z wyświetlaniem- 2 pkt o tych samych wsp rozmieszczone są w różnych miejscach
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8170
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: rzutowanie punktów

Post autor: Jurek B. »

Proszę zwiększyć dokładność XY i policzyć ponownie, a najlepiej jeszcze przed obliczeniem sobie na mapie odległość między tym punktem, a jego rzutem na linię - zobaczy Pan wtedy czego brakuje.
Pozdrawiam Jurek B.
ODPOWIEDZ