Strona 1 z 1

Niwelacja

: 25 lut 2014, 23:15
autor: MACIERZ
Wydaje mi się, że moduł obliczeń - niwelacja nie spełnia wymogów rozporządzenia. Tzn. nie wiem czy nie powinno być uwidocznione spełnienie warunku zamieszczonego w paragrafie 25.2 mówiącym o tym , że różnica między sumą przewyższeń w obu kierunkach niwelacji nie może być większa niż 0,04 pierwiastek z L (usterka wykazana podczas kontroli operatu - brak tej pozycji). Chyba, że coś mylę, bo rozporządzenie w temacie niwelacji jak zresztą w innych kwestiach nie jest zrozumiałe dla przeciętnego geodety. Pytanie drugie odnośnie modułu wyrównania niwelacji. Jak określać wartość mDh ?
pozdrawiam MM

Re: Niwelacja

: 26 lut 2014, 08:49
autor: Jurek B.
W module niwelacji nie porównuje się dwóch kierunków niwelacji, ale liczy każdy ciąg jako pojedynczy, dlatego też nie ma wyliczania zarówno dopuszczalnej różnicy przewyższeń między kierunkami jak i samej różnicy przewyższeń.
Jeśli byłoby zainteresowanie tym tematem, moglibyśmy dodać opcję wyszukiwania zadań niwelacyjnych dla kierunków tam i z powrotem i wyliczać dla znalezionych par ciągów różnicę i odchyłkę dopuszczalną.
Pytanie drugie odnośnie modułu wyrównania niwelacji. Jak określać wartość mDh ?
Należy podawać błąd na 1km podwójnej niwelacji (z parametrów niwelatora) - w opcjach dotyczących błędów obserwacji w module wyrównania.

Re: Niwelacja

: 26 lut 2014, 13:17
autor: MACIERZ
"Jeśli byłoby zainteresowanie tym tematem, moglibyśmy dodać opcję wyszukiwania zadań niwelacyjnych dla kierunków tam i z powrotem i wyliczać dla znalezionych par ciągów różnicę i odchyłkę dopuszczalną"
No niestety niby taki wymóg wynika z rozporządzenia. Bynajmniej tak twierdzą niektórzy inspektorzy w ODGiKach.
Pozdrawiam MM

Re: Niwelacja

: 26 lut 2014, 13:22
autor: grzes
MACIERZ pisze: No niestety niby taki wymóg wynika z rozporządzenia. Bynajmniej tak twierdzą niektórzy inspektorzy w ODGiKach.
Pozdrawiam MM
Ale w czym problem? Jesli jest taki wymog to trzeba odjać 2 liczby i wykazac w operacie.

Re: Niwelacja

: 26 lut 2014, 20:49
autor: walklim
zapisz pomiar w jedną i drugą stronę jako jedno zadanie i po problemie, będzie odchyłka pomierzona i dopuszczalna.

Re: Niwelacja

: 26 lut 2014, 21:42
autor: MACIERZ
Wg inspektora niwelacja stanowisk tachimetrycznych (istniejące i nowozałożone punkty osnowy pomiarowej) ma być wykonana zgodnie z paragrafem 24.1 i 25.1,2,3,4 czyli pomiar w dwóch kierunkach i na każdym stanowisku dwukrotnie ze zmianą wysokości osi celowej. Wg mnie to paranoja. W dawnych czasach robiłem w ten sposób niwelację techniczną reperów z protokółami i opisami topograficznymi, gdzie dopuszczalna odchyłka wynosiła 10 pierwiastek z L.
Pozdrawiam MM

Re: Niwelacja

: 26 lut 2014, 22:16
autor: walklim
no to chyba czas aby oprócz opcji "twórz zadanie tachimetryczne" powstała "twórz ciag niwelacyjny" :D

Re: Niwelacja

: 26 lut 2014, 23:23
autor: PUG
POPIERAM. Takie rozwiązanie było by bardzo przydatne. Tylko pytanie... czy dało by się coś takiego stworzyć.
Można było by w opcjach podawać np: długość ciągu, ilość przejść, długość łaty itd. ...ale to pewnie i tak nie przejdzie.

Re: Niwelacja

: 27 lut 2014, 13:01
autor: Jurek B.
Jest takie "anonimowe" rozwiązanie - proszę teraz sprawdzić na liście dostępnych wtyczek do instalacji (pod nazwą Niwelacja), co prawda dość archaiczne, prymitywne, z pewnymi słabościami, ale jednak sprawdzone przez wielu użytkowników.

Re: Niwelacja

: 28 lut 2014, 07:42
autor: walklim
działa ! :D

Re: Niwelacja

: 01 mar 2014, 21:43
autor: bartek1122
No fajna sprawa :D . Ciekawe czy ten "anonim" jeszcze żyje bo można by było to trochę poprawić?