Wydruk mapy

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
MACIERZ
____
____
Posty: 155
Rejestracja: 04 maja 2005, 17:31

Wydruk mapy

Post autor: MACIERZ »

Potrzebuję pilnej pomocy. Zrobiłem dość sporą mapę i w pewnym momencie pojawił się problem z wydrukiem. Wydruk z formularza jest niekompletny tzn. brakuje na nim symboli, które wstawiałem na warstwie zerowej. Zarówno w oknie mapy jak i w oknie formularza wszystko jest widoczne a wydruk jest niewłaściwy. Dodam jeszcze, że jak drukuję z okna mapy wszystko jest w porządku. Nie wiem jaka jest przyczyna, gdyż początkowo wydruki z formularza też były prawidłowe. Zostałem tym problemem zaskoczony a projektant czeka na mapę i jest mocno zniecierpliwiony. Jeszcze trochę i stracę zaufanie do cgeo. Proszę o poradę , może problem jest łatwy do rozwiązania, bo nie wyobrażam sobie robienia jeszcze raz tak dużej mapy w dodatku z warstwicami.
Pozdrawiam MM
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3117
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Wydruk mapy

Post autor: FaFaL »

1. Proszę najpierw wydrukować do formatu XPS lub do PDFa (np. przez PDFCreator) i zobaczyć czy tam również brakuje elementów.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
MACIERZ
____
____
Posty: 155
Rejestracja: 04 maja 2005, 17:31

Re: Wydruk mapy

Post autor: MACIERZ »

Zrobiłem eksport formularza do PDF i jest tam wszystko.
Pozdrawiam MM
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3117
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Wydruk mapy

Post autor: FaFaL »

No to teraz nie pozostaje nic innego jak wydruk tego pdfa - tylko ważne jest aby do wydruku wyłączyć dopasowanie do arkusza, czyli skala 100%
Projekt bym wysłał również na serwis, w celu kontroli zachowania na innym komputerze i drukarce, bo to może być problem sterowników.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
MACIERZ
____
____
Posty: 155
Rejestracja: 04 maja 2005, 17:31

Re: Wydruk mapy

Post autor: MACIERZ »

No właśnie zrobiłem wydruk z pdfa, ale margines obcina mi górę arkusza a jak włączę dopasowanie ucieka kartometryczność. Co do wydruku na innym komputerze sprawdziłem wszystko w zaprzyjaźnionej firmie na ich komputerze, na dwóch ploterach i drukarce i problem nadal nie znika. Wydaje mi się, że problem jest w pliku cgeo, bo dotyczy tylko warstwy zerowej. Robiłem naprawę bazy I stopnia i nie pomogło.
Pozdrawiam MM
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3117
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Wydruk mapy

Post autor: FaFaL »

To może dla testu przerzuci Pan zawartość warstwy zerowej na inną. Można też zrobić eksport do innej mapy (pustej) i sprawdzić jak będzie się wtedy robił eksport.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
MACIERZ
____
____
Posty: 155
Rejestracja: 04 maja 2005, 17:31

Re: Wydruk mapy

Post autor: MACIERZ »

Zrobiłem eksport do innej mapy (pustej) i wygląda, że wydruk będzie prawidłowy. Jedyny mankament, nie wszystko się eksportowało - w nowej mapie brak szkicu orientacji. Myślę, że i tak ten plik wyślę do analizy.
Dziękuję Panie Rafale i pozdrawiam MM
fancegeo
_____
_____
Posty: 260
Rejestracja: 11 kwie 2005, 22:24

Re: Wydruk mapy

Post autor: fancegeo »

Wydaje mi się, że problem jest szkic orientacji.
Miałem podobny przypadek i po usunięciu szkicu orientacji wydruk był kompletny.
pozdrawiam
fancegeo
MACIERZ
____
____
Posty: 155
Rejestracja: 04 maja 2005, 17:31

Re: Wydruk mapy

Post autor: MACIERZ »

No niestety myślałem, że problem rozwiązany. Okazuje się jednak, że po eksporcie do innej tabeli poznikały odnośniki tekstów. Spróbowałem również założyć nowy projekt i do tabeli w tym projekcie eksportować mapę. Okazało się jednak, że jest jeszcze gorzej, bo drukowane były tylko same linie. Już wiele lat pracuję na cgeo i robiłem sporo dużych map arkuszowych, wstęgowych i nie przypominam sobie takiej sytuacji. Zastanawia mnie taka sprawa, że po poleceniu drukowania program w pewnym momencie zatrzymuje się na kolejnym rekordzie i dopiero potem rusza dalej. Wysłałem plik do analizy i jak na razie serwis mi nie pomógł.
Pozdrawiam MM
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3117
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Wydruk mapy

Post autor: FaFaL »

No to chwilowo nie pozostaje nic innego jak wydruk z pdfa lub xps.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Wydruk mapy

Post autor: Jurek B. »

Ponieważ z tego co Pan pisał wcześniej, wynika, że drukował Pan mapę ze szkicem orientacyjnym, to w takim razie proszę sprawdzić w opcjach programu, zakładka Mapa, jaka jest Metoda wydruku rastra - jeśli 1, to proszę ustawić na 0 i sprawdzić wydruk.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2879
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Wydruk mapy

Post autor: grzes »

Przede wszystkim prosze sprawdzic to co było wyżej sugerowane czyli usunąć szkic i wykonać wydruk. To będzie cenna informacja dla nas. Jaka to drukarka?
pozdrawiam
grzes
MACIERZ
____
____
Posty: 155
Rejestracja: 04 maja 2005, 17:31

Re: Wydruk mapy

Post autor: MACIERZ »

Zmiana metody wydruku rastra w zakładce - z 1 na 0 nic nie zmienia. Jednak sugestie usunięcia szkicu orientacyjnego wydaje mi się, że dała pożądany efekt. Przesył do drukarki nie zatrzymuje się i jak na tą chwilę sprawdziłem na drukarce A3 to wydruk wygląda prawidłowo (pomijając brak szkicu orientacyjnego). Jutro sprawdzę na ploterach to będę pewny na 100%. Wynika z tego, że szkic orientacyjny trzeba rysować ręcznie.
Pozdrawiam MM
Awatar użytkownika
Maciej_o2
_____
_____
Posty: 374
Rejestracja: 11 mar 2009, 11:56

Re: Wydruk mapy

Post autor: Maciej_o2 »

Ave
przy wydruku na drukarce HP 7000 przy formacie strony 297x1117 metoda druku rastra 2, mapa + opis rtf + szkic orientacyjny ( jeszcze ustawiony kąt obrotu -16)
też mi nie chciało drukować wciągło kartkę i nic.
do pdf'u poszło ale sam szkic rozmyło, reszta w porządku.
nie zmieniałem z metodą druku rastra.
gdy usunąłem szkic wszystko poszło dobrze, to znaczy wydruk z CGeo, z pdf'em nie próbowałem.
Pozdrawiam
Andrzej Maciejczek
MACIERZ
____
____
Posty: 155
Rejestracja: 04 maja 2005, 17:31

Re: Wydruk mapy

Post autor: MACIERZ »

Wracam do tematu. Musiałem zrezygnować z wydruku mapy poprzez formularz zrobiony w cgeo. Udało mi się ostatecznie wydrukować na ploterze po zapisaniu do drukowania w pdfie. Trochę mi to przysporzyło nerwów, bo projektant się mocno zniecierpliwił. Może trzeba coś w programie poprawić odnośnie wydruku formularza ze szkicem orientacji ?
Pozdrawiam MM
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3117
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Wydruk mapy

Post autor: FaFaL »

Witam
Póki nie uda się znaleźć przyczyny błędu i go rozwiązać przez programistów proponuję aby po wygenerowaniu strzały z mapą topograficzną zapisać do pliku tiff w katalogu projektu. Następnie przy pomocy mojej wtyczki wczytać na mapę podając punkt wstawienia oraz rozmiar strzałki (odczytany wcześniej z okna tworzenia tego szkicu orientacji).
Sprawa będzie tymczasowo załatwiona :)
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2879
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Wydruk mapy

Post autor: grzes »

MACIERZ pisze:Wracam do tematu. Musiałem zrezygnować z wydruku mapy poprzez formularz zrobiony w cgeo. Udało mi się ostatecznie wydrukować na ploterze po zapisaniu do drukowania w pdfie. Trochę mi to przysporzyło nerwów, bo projektant się mocno zniecierpliwił. Może trzeba coś w programie poprawić odnośnie wydruku formularza ze szkicem orientacji ?
Pozdrawiam MM
Poprawic pewnie trzeba tylko jest problem bo nie potrafimy powtorzyc tego efektu u siebie.
Prosze pobrac i sprawdzić jak bedzie dzialal wydruk z tą wersją
pozdrawiam
grzes
MACIERZ
____
____
Posty: 155
Rejestracja: 04 maja 2005, 17:31

Re: Wydruk mapy

Post autor: MACIERZ »

Dziękuję, pobrałem plik. Niestety na razie nie mam możliwości przetestować wydruku na ploterze (wyjazdy w teren).
Pozdrawiam MM
Awatar użytkownika
oakpil
____
____
Posty: 124
Rejestracja: 09 paź 2007, 18:01
Lokalizacja: wlkp

Re: Wydruk mapy

Post autor: oakpil »

Witam,
nadal jest rozmyty ale nieco mniej.
Wydruk z obrotem 22 stopnie, czarno biały szkic 10 cm, wydruk Bullzip PDF
Załączniki
szor.jpg
szor.jpg (69.87 KiB) Przejrzano 5369 razy
Awatar użytkownika
oakpil
____
____
Posty: 124
Rejestracja: 09 paź 2007, 18:01
Lokalizacja: wlkp

Re: Wydruk mapy

Post autor: oakpil »

Metoda wydruku rastra ustawiona na 2 i jest dobrze :D
Jedna tylko uwaga czy jest możliwość aby zrobić tak, że w momencie zaznaczania druk czarno biały raster w szkicu orientacyjnym też był czarno biały? Teraz warstwice daje na czerwono
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2879
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Wydruk mapy

Post autor: grzes »

oakpil pisze:Witam,
nadal jest rozmyty ale nieco mniej.
Wydruk z obrotem 22 stopnie, czarno biały szkic 10 cm, wydruk Bullzip PDF
To jakas nowosc - o rozmyciu nic nie wiem. To zrzut z pdf-a z ekranu czy skan po wydruku na dukarce?
Zrobilem przed chwila szkic 10cm - druk pdfcreatorem:
szkic.png
szkic.png (216.77 KiB) Przejrzano 5365 razy
pozdrawiam
grzes
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2879
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Wydruk mapy

Post autor: grzes »

oakpil pisze:Metoda wydruku rastra ustawiona na 2 i jest dobrze :D
Jedna tylko uwaga czy jest możliwość aby zrobić tak, że w momencie zaznaczania druk czarno biały raster w szkicu orientacyjnym też był czarno biały? Teraz warstwice daje na czerwono
No dziwne bo akurat motoda wydruku rastra nie ma wplywu na obiekty typu szkic (czy inne wstawiane tym samym narzedziem)
Z czarno bialym jest na razie problem - na razie tylko zmiana na stałe. Czyli edycja szkicu i z menu Efekty->Skala szarosci
pozdrawiam
grzes
Awatar użytkownika
oakpil
____
____
Posty: 124
Rejestracja: 09 paź 2007, 18:01
Lokalizacja: wlkp

Re: Wydruk mapy

Post autor: oakpil »

To zrzut z pdf-a z ekranu czy skan po wydruku na dukarce?
To był print screen, wydrukowanego pdf

Ale jak już pisałem problem rozwiązany przez ustawienie metody wydruku, ale zadziałało z tą wersją testową umieszczoną w tym poście we wcześniejszej zmiana metody wydruku rastra nie pomogła.
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2879
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Wydruk mapy

Post autor: grzes »

oakpil pisze: Ale jak już pisałem problem rozwiązany przez ustawienie metody wydruku, ale zadziałało z tą wersją testową umieszczoną w tym poście we wcześniejszej zmiana metody wydruku rastra nie pomogła.
Dobrze ze dziala - popytam jutro naszego specjaliste od druku mapy czy faktycznie teraz ta metoda ma znaczenie - wczesniej nie miała
pozdrawiam
grzes
Awatar użytkownika
oakpil
____
____
Posty: 124
Rejestracja: 09 paź 2007, 18:01
Lokalizacja: wlkp

Re: Wydruk mapy

Post autor: oakpil »

Też się cieszę, że działa.
Miał bym jeszcze takie marzenie co do tego szkicu ale to już pewnie marzeniem tylko pozostanie:
gdy na mapie mam zaznaczony obiekt zamknięty (np. zasięg) to na szkicu orientacyjnym automatycznie wstawiało by w to miejsce zaszrafurowany prostokąt :mrgreen:
ODPOWIEDZ