Transformacja 2000 na kartezjański
Transformacja 2000 na kartezjański
Witam,
mam problem z transformacją układ 2000 południk 18 na kartezjański xyz wgs 84, za cholerę nie otrzymuję współrzędnych które powinny wyjść.
Dokładniej chodzi o stację referencyjną Poznań
współrzędne 2000: 5808213,907 6428602,941 97,998
Kartezjańskie: 3728247,080 1135211,715 5032258,359
Czy coś w opcjach źle zaznaczam?
Moje wyniki:
TRANSFORMACJA WSPÓŁRZĘDNYCH
Z układu „ 2000 ”
południk osiowy 18°
W układ kartezjanski xyz (e. GRS-80)
Punkty transformowane
Nr p Xp Yp Hp Xw Yw Zw
asg 5808213.91 6428602.94 97.9980 3730202.30 1136941.08 5030338.1476
mam problem z transformacją układ 2000 południk 18 na kartezjański xyz wgs 84, za cholerę nie otrzymuję współrzędnych które powinny wyjść.
Dokładniej chodzi o stację referencyjną Poznań
współrzędne 2000: 5808213,907 6428602,941 97,998
Kartezjańskie: 3728247,080 1135211,715 5032258,359
Czy coś w opcjach źle zaznaczam?
Moje wyniki:
TRANSFORMACJA WSPÓŁRZĘDNYCH
Z układu „ 2000 ”
południk osiowy 18°
W układ kartezjanski xyz (e. GRS-80)
Punkty transformowane
Nr p Xp Yp Hp Xw Yw Zw
asg 5808213.91 6428602.94 97.9980 3730202.30 1136941.08 5030338.1476
Re: Transformacja 2000 na kartezjański
Trzeba najpierw z xyh na blh zaznaczając przeliczenie wysokości z geoidy na elipsoidę, a dopiero pózniej blh na xyz
PS. Z wyborem programu do raportów RTK proszę chwilkę poczekać, bo może spodoba się Panu to co będzie w C-GEO
PS. Z wyborem programu do raportów RTK proszę chwilkę poczekać, bo może spodoba się Panu to co będzie w C-GEO
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Re: Transformacja 2000 na kartezjański
Znając c-geo na pewno się spodoba. Dzięki za informację!bo może spodoba się Panu to co będzie w C-GEO
Re: Transformacja 2000 na kartezjański
Nic mi nie wychodzi!
Zrobiłem jak wyżej i jeszcze kilka innych transformacji i dalej mam inne wartości.
Oto dane stacji, czy komuś udaje się przeliczyć podane wyżej XYZ na blh aby wyszło jak w danych stacji?
PL-ETRF2000-XYZ
(epoka 2011.0) X = 3728247.0801 m
Y = 1135211.7147 m
Z = 5032258.359 m
PL-ETRF2000-GRS80h
(epoka 2011.0) φ = 52 25 48.181413 [° ’ ”]
λ = 16 56 05.772025 [° ’ ”]
h = 171.552 m
PL-KRON86-NH H = 136.549 m
Zrobiłem jak wyżej i jeszcze kilka innych transformacji i dalej mam inne wartości.
Oto dane stacji, czy komuś udaje się przeliczyć podane wyżej XYZ na blh aby wyszło jak w danych stacji?
PL-ETRF2000-XYZ
(epoka 2011.0) X = 3728247.0801 m
Y = 1135211.7147 m
Z = 5032258.359 m
PL-ETRF2000-GRS80h
(epoka 2011.0) φ = 52 25 48.181413 [° ’ ”]
λ = 16 56 05.772025 [° ’ ”]
h = 171.552 m
PL-KRON86-NH H = 136.549 m
Re: Transformacja 2000 na kartezjański
Ale te współrzędne w układzie 2000 nie są prawidłowe. Już nawet wysokość jest inna niż w zestawieniu które Pan przetacza w drugim poście.
XYZ-BLh: BLh-xyh Wysokość się mniej więcej zgadza - nie pamiętam czy sobie podgrałem nową geoidę.
XYZ-BLh: BLh-xyh Wysokość się mniej więcej zgadza - nie pamiętam czy sobie podgrałem nową geoidę.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Re: Transformacja 2000 na kartezjański
Mi nawet nie wychodzi przeliczenie BLH na XYZ mam spore błędy (odwrotnie też).
Re: Transformacja 2000 na kartezjański
Co do BLh na XYZ : Proszę sprawdzić wprowadzone współrzędne, a w transformacji wysokości dać domyślny. Ewentualnie proszę załączyć zrzut ekranu z ustawieniami układu oraz fragment zakładki przeliczenia współrzędnych.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Re: Transformacja 2000 na kartezjański
Trochę nie do końca rozumiem co zostało napisane w tym temacie, próbowałem to powtórzyć na Waszych współrzędnych i wyniki mam trochę inne więc dla jasności:
Mając współrzędne stacji GLIW (NadNET) w układzie Układ PL-ETRF2000-XYZ (Epoka 2011.0) -
Po dokonani transformacji zgodnie z tym co napisałem otrzymuję współrzędne w układzie 2000/18:
Pytam, bo obliczając to samo w GNSS Solution, używając chyba tych samych geoid, mam inne współrzędne i inne H i to z niemałą różnicą.
Mając współrzędne stacji GLIW (NadNET) w układzie Układ PL-ETRF2000-XYZ (Epoka 2011.0) -
1.) Na początku wykonuję:X[m], Y[m], Z[m]
X = 3874937.5639
Y = 1304791.7408
Z = 4879159.6619
2.)Z układu kartezjanskiego xyz (e. GRS-80)
W układ geograficzny blh (e. GRS-80)
Transformacja wysokości domyślna
Z układu geograficznego blh (e. GRS-80)
W układ „ 2000 ”
południk osiowy 18°
Przeliczenie wysokości nad elipsoidą do wysokości nad geoidą (PL-ETRF2000/ep.2011 (stacje ASG-EUPOS
Po dokonani transformacji zgodnie z tym co napisałem otrzymuję współrzędne w układzie 2000/18:
iTRANSFORMACJA WSPÓŁRZĘDNYCH
Z układu kartezjanskiego xyz (e. GRS-80)
W układ geograficzny blh (e. GRS-80)
Punkty transformowane
Nr p Xp Yp Zp Nr w Bw Lw Hw
A 3874937.5639 1304791.7408 4879159.6619 B 50°13'35,203640" 18°36'34,959199" 284.1393
TRANSFORMACJA WSPÓŁRZĘDNYCH
Z układu geograficznego blh (e. GRS-80)
W układ „ 2000 ”
południk osiowy 18°
Przeliczenie wysokości nad elipsoidą do wysokości nad geoidą (PL-ETRF2000/ep.2011 (stacje ASG-EUPOS))
Punkty transformowane
Nr p Bp Lp Hp Nr w Xw Yw Hw
B 50°13'35,203640" 18°36'34,959199" 284.1393 C 5565784.1774 6543504.5167 242.7646
Pytam, bo obliczając to samo w GNSS Solution, używając chyba tych samych geoid, mam inne współrzędne i inne H i to z niemałą różnicą.
Re: Transformacja 2000 na kartezjański
Najpewniej będzie jeśli przykładowy plik Rinex otworzy Panw tej wtyczce i da eksport do C-GEO. Wtyczka przeliczy współrzędne z pliku RINEX i zapisze do tabeli. GNSS Solution jak jest źle skonfigurowany to robi transformację i dlatego podaje błędne współrzędne płaskie.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Re: Transformacja 2000 na kartezjański
FaFaL pisze:Najpewniej będzie jeśli przykładowy plik Rinex otworzy Panw tej wtyczce i da eksport do C-GEO. Wtyczka przeliczy współrzędne z pliku RINEX i zapisze do tabeli. GNSS Solution jak jest źle skonfigurowany to robi transformację i dlatego podaje błędne współrzędne płaskie.
Dziękuję, zadziałało perfekcyjnie . Przy okazji dowiedziałem się że trwają prace nad wtyczką do wyrównania statyki . Bardzo kibicuje temu modułowi i myślę że będziemy jednymi z pierwszych którzy ją zakupią .
Pozdrawiam
Re: Transformacja 2000 na kartezjański
Cześć! Za chiny ludowe nie mogę przeliczyć BLH na xyz 2000/18.
W pliku RW5 mam
B= 49.552187175196
L= 19.202110596520
H= 350.828041
teoretycznie powinno wyjść
x= 5532687.7659
y= 6596159.5566
z= 307.18
a dostaję:
x= 5491310.758
y= 6586976.415
h= 308.462
Jakiś pomysł, dlaczego tak wychodzi?
W pliku RW5 mam
B= 49.552187175196
L= 19.202110596520
H= 350.828041
teoretycznie powinno wyjść
x= 5532687.7659
y= 6596159.5566
z= 307.18
a dostaję:
x= 5491310.758
y= 6586976.415
h= 308.462
Jakiś pomysł, dlaczego tak wychodzi?
Re: Transformacja 2000 na kartezjański
Bo te współrzędne nie są w zapisie dziesiętnym tylko stopnie . Minuty Sekundy i dziesiętne sekundy
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Re: Transformacja 2000 na kartezjański
Odgrzewam temat, bo zwyczajnie sobie nie radzę.
Potrzebuję przeliczyć współrzędne geograficzne B i L na współrzędne w układzie PL-ETRF2000. Jak to można wykonać w C-Geo. Kombinuję, ale chyba coś nie tak .
Wysokości mnie nie interesuje tylko na płaszczyźnie poziomej (XY).
Potrzebuję przeliczyć współrzędne geograficzne B i L na współrzędne w układzie PL-ETRF2000. Jak to można wykonać w C-Geo. Kombinuję, ale chyba coś nie tak .
Wysokości mnie nie interesuje tylko na płaszczyźnie poziomej (XY).
Re: Transformacja 2000 na kartezjański
Bez danych z którymi ma Pan problem, mogę pomóc na przykładowych współrzędnych, np. B=51 12' 34'', L=18 05' 21'':
Przeliczenie na układ 2000:
Przeliczenie na układ 2000:
- Załączniki
-
- 1.PNG (33.99 KiB) Przejrzano 9167 razy
-
- 2.PNG (11.17 KiB) Przejrzano 9167 razy
Pozdrawiam Jurek B.