Wstępniak - jak zainstalować C-Geo v.8 w OS Linux

Dyskusje dotyczace działania C-Geo V8 w systemie Linux
Awatar użytkownika
logis
Team
Team
Posty: 628
Rejestracja: 13 gru 2005, 10:34
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Wstępniak - jak zainstalować C-Geo v.8 w OS Linux

Post autor: logis »

Poniższe wskazówki opracowano korzystając z dystrybucji Ubuntu 9.04 (Jaunty Jackalope) z menadżerem okien GNOME 2.26.1 oraz WINE 1.1.28.
Można jednak założyć, że uda się uruchomić C-Geo na dowolnej z popularnych dystrybucji Linuxa z zainstalowanym WINE.
Przystępując do instalacji można skopiować pliki instalacyjne C-Geo do katalogu domowego na twardym dysku lub posługiwać się bezpośrednio płytą instalacyjną C-Geo.

Przed właściwą instalacją C-Geo warto uzupełnić środowisko WINE o biblioteki pochodzące z Windows, które mogą być przydatne przy uruchamianiu niektórych funkcji C-Geo. Dotyczy to przede wszystkim wymiany danych przez mechanizm OLE oraz pracę z plikami Microsoft Office. W tym celu należy zastosować winetricks czyli skrypt, który pobiera brakujące biblioteki DLL oraz fonty. Więcej o winetricks na stronie http://wiki.winehq.org/winetricks
Sugerujemy zainstalować pakiety MDAC, OLE i cabextract.
Uruchamiamy program instalacyjny C-Geo setup.exe pod kontrolą WINE:
a) w menadżerze okien GNOME klikamy na plik setup.exe > prawy klawisz myszki > Otwórz (,,Wine Windows Program Loader")
lub
b) w oknie terminalu piszemy wine setup.exe. Jeśli chcemy zapisać komunikaty systemowe pojawiające się podczas instalacji, możemy je zapisać do pliku tekstowego poleceniem wine setup.exe &> log.txt
Jeśli podczas instalacji pojawiają się komunikaty o problemie z rejestracją bibliotek DLL, ignorujemy te komunikaty, pozwalając na ukończenie instalacji. Następnie można próbować postępować z bibliotekami tak jak w przypadku wystąpienia tego problemu w Windows i zarejestrować biblioteki ,,ręcznie ". Przykładowo, jeśli nie działa biblioteka activeconverter.dll to piszemy w terminalu wine regedit activeconverter.dll
Jeśli podczas instalacji bazy danych BDE pojawi się komunikat o braku miejsca na dysku np.: Warning, there is not enough space on drive C: to go ignorujemy.
Po instalacji w menu GNOME pojawi się nowa pozycja tj. Programy > Wine > Programy > C-Geov8. Przy jej pomocy możemy uruchomić wszystkie programy Softline tj. C-Geo v8, C-Raster, Edytor formularzy, Edytor symboli. Nie działa natomiast Aktualizacja C-Geo. Po uruchomieniu C-Geo lub po użyciu skrótu w menu Aktualizacja C-Geo, program zwraca komunikat błędu. Należy go zignorować. Nadal można wykonać aktualizację programu ale w tym celu należy ściągnąć plik aktualizacyjny ze strony http://www.softline.xgeo.pl/ > Aktualizacja C-Geo v.8 przy pomocy przeglądarki internetowej. Plik zawiera w nazwie datę aktualizacji np. upd2009-08-21.exe. Instalujemy go w środowisku WINE podobnie jak zrobiliśmy to wcześniej z C-Geo.
Jeśli program C-Geo zawiesi się, można go zamknąć poleceniem wineserver -k

Ważne linki:
Polskie forum użytkowników Ubuntu Linux - http://ubuntu.pl/
Strona domowa projektu WINE - http://www.winehq.org/

Jacek
Tomek83
____
____
Posty: 143
Rejestracja: 31 mar 2007, 20:15

Re: Wstępniak - jak zainstalować C-Geo v.8 w OS Linux

Post autor: Tomek83 »

Chciałem nieco pobawić się linuxem i zainstalować C-Geo aby sprawdzić jak będzie się spisywało pod tym systemem i napotkałem na problem którego nie mogę przeskoczyć. Otóż mam problem z pobraniem pakietów MDAC i OLE. Próbowałem pod Ubuntu 9.10 i pod windowsem lecz rezultat pozostaje ten sam. Pobieranie zatrzymuje się na tym samym poziomie. Czy może mi ktoś pomóc z tym? Poniżej podaję linki do pobrania paczek:
http://support.microsoft.com/kb/123087/ ... oad_mdac28
http://download.microsoft.com/download/ ... AC_TYP.EXE
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Wstępniak - jak zainstalować C-Geo v.8 w OS Linux

Post autor: FaFaL »

Ale czemu chcesz ściągnąć paczki z strony microsoftu ?? Przecież autor wątku podał, iż należy skorzystać z narzędzia opisanego na tej stronie http://wiki.winehq.org/winetricks
Jest tam opis jak należy wgrać wymienione paczki.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Tomek83
____
____
Posty: 143
Rejestracja: 31 mar 2007, 20:15

Re: Wstępniak - jak zainstalować C-Geo v.8 w OS Linux

Post autor: Tomek83 »

winetricks pobiera paczki ze strony Microsoftu a następnie przetwarza i instaluje w winie. Ponieważ winetricks nie może ich pobrać ze strony Microsoftu to nie mogę ich zainstalować. Chcę je pobrać ręcznie i samemu zainstalować w winie. Dokładnie opisuje to fragment kodu dotyczący OLE:

Kod: Zaznacz cały

load_ole2() {
    # http://support.microsoft.com/kb/123087/EN-US/
    download . http://download.microsoft.com/download/win31/update/2.03/win/en-us/ww1116.exe b803991c40f387464b61f606536b7c98a88245d2
    try_unzip -o $WINETRICKS_UNIXQUIET -d "$WINETRICKS_TMP" "$WINETRICKS_CACHE"/ww1116.exe
    set_winver win31
    cd "$WINETRICKS_TMP"
    try $WINE setup.exe
    cd "$olddir"
    unset_winver

    override_dlls native,builtin COMPOBJ.DLL OLE2CONV.DLL OLE2DISP.DLL OLE2.DLL
    override_dlls native,builtin OLE2NLS.DLL OLE2PROX.DLL STORAGE.DLL TYPELIB.DLL
Udało mi się pobrać MDAC z alternatywnego serwera. Brakuje mi jeszcze tylko OLE. Może komuś uda się pobrać z jednego z poniższych linków:
ftp://ftp.microsoft.com/softlib/mslfiles/WW1116.EXE
http://download.microsoft.com/download/ ... ww1116.exe

U mnie pobieranie zatrzymuje się na 46-47% i koniec.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Wstępniak - jak zainstalować C-Geo v.8 w OS Linux

Post autor: FaFaL »

bez problemu ściągnąłem:
http://dl.dropbox.com/u/5746040/WW1116.EXE
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Tomek83
____
____
Posty: 143
Rejestracja: 31 mar 2007, 20:15

Re: Wstępniak - jak zainstalować C-Geo v.8 w OS Linux

Post autor: Tomek83 »

A mógłbym dostać ten pliczek spakowany rarem na maila: tomek.dominiak@wp.pl ponieważ mam ten sam problem 46% i koniec :(
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Wstępniak - jak zainstalować C-Geo v.8 w OS Linux

Post autor: FaFaL »

http://dl.dropbox.com/u/5746040/WW1116.zip
nie spakuje rarem bo nie mam :), a na maila nie wyślę bo mi nie przepuści, więc mam nadzieję że ten zip pomoże.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Tomek83
____
____
Posty: 143
Rejestracja: 31 mar 2007, 20:15

Re: Wstępniak - jak zainstalować C-Geo v.8 w OS Linux

Post autor: Tomek83 »

Udało się pobrać! Super dziękuję :)
uze

Re: Wstępniak - jak zainstalować C-Geo v.8 w OS Linux

Post autor: uze »

Witam.

Można jeszcze zainstalować sobie Windows na wirtualnej maszynie. Dla kogoś, kto w pracy zmuszony jest korzystać z większej liczby programów pod Windows to jest dużo lepsze rozwiązanie.

Ja np. mam na dysku zainstalowanego Linuxa, a Windowsa wraz z programami, których używam na karcie SD. Mogę wtedy korzystać ze swojego "służbowego" systemu zarówno w pracy, na laptopie czy na komputerze domowym.

Kombinacja jest moim zdaniem lepsza niż z WINE - nie tworzy się śmietnik na partycji linuksowej i do tego nie ma żadnych problemów, które czasami podczas pracy z WINE występowały. Wtedy jest pełen komfort, bo ma się dwa w pełni działające systemy z których można korzystać w tym samym czasie.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Wstępniak - jak zainstalować C-Geo v.8 w OS Linux

Post autor: FaFaL »

Witam
Czemu w firmach ktoś mógłby chcieć zainstalować Linuxa ? Oczywiście, jest to bardziej stabilne środowisko pracy, czasem i wygodniejsze, ale chyba największą jego zaletą jest to, iż jest za darmo. Propozycja używania wirtualnej maszyny jest dobra, ale koliduje z tą darmowością - wymaga wykupienia licencji na używanie systemu Windows. Pod tym względem używanie wine jest korzystniejsze.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
uze

Re: Wstępniak - jak zainstalować C-Geo v.8 w OS Linux

Post autor: uze »

Witam.

Pisałem na podstawie własnych doświadczeń. Myślałem, że to temat jak korzystać C-Geo na Linuksie (a instalacja poprzez WINE nie jest jedynym rozwiązaniem aby pod Linuksem pracować z programem windowsowym), z własnego doświadczenia wiem, że WINE idealne nie jest - sam próbowałem instalować na WINE C-Geo w wersji 4 kilka lat temu i komfort pracy był niewielki. Może dzisiaj się coś poprawiło, ale nie sądzę aby WINE (którego nie używam) było lepsze w tej kwestii od wirtualnej maszyny.
Zresztą ludzie głównie instalują Linuxa jako drugi system, chcą mieć na nim możliwość uruchamiania niektórych programów spod Windowsa, ale rzadko staje się tak, aby Windows ustąpił z pierwszego miejsca na dysku komputera.
Co do licencji, sam używam od wielu lat ThinkPadów i zawsze przychodziły do mnie z Windowsem, a że w zasadzie odkąd byłem jeszcze w szkole średniej nie używam tego systemu gdy nie muszę - dlatego szukam sposobów aby połączyć wymagania stawiane mi w pracy ze sposobem pracy na komputerze jaki sobie wyrobiłem od lat. Ogólnie licencję na Windows na swoich komputerach mam, a że system mieści się nie na dysku tylko na karcie pamięci, to chyba nie ma dla legalności większego znaczenia.

Oczywiście zgodzę się z Tobą, że dla 99% użytkowników instalowanie Linuksa w pracy nie ma sensu. Ja się po prostu do tego systemu przyzwyczaiłem - jeszcze z czasów gdy internet był na impulsy i robiło się "sieci trzepakowe", aby móc w miarę tanio z niego korzystać.

PS: Na WINE z tego co pamiętam program od czasu do czasu trzeba było killować, oczywiście w pracy taka sytuacja miejsca mieć nie powinna, na wirtualnej maszynie nie zdarzyło mi się aby tak drastycznie postępować z programami :)
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Wstępniak - jak zainstalować C-Geo v.8 w OS Linux

Post autor: FaFaL »

Hmmm sam pracuję głównie na innym systemie i zdarza mi się uruchamiać wirtualną maszynę aby uruchomić C-GEO. Poprzedni swój post napisałem patrząc na przedsięwzięcie z punktu widzenia szefa firmy, bo z pozycji zwykłego użytkownika to uruchamianie przez Virtualboxa jest obarczone mniejszymi problemami - odpada konfiguracja wine. Co do sensowności, osobiście uważam że mając darmowe LibreOffice (do dokumentów, prostych obliczeń i szkiców), Smath Studio lub Octave (do skomplikowanych obliczeń, jeśli jest to firma zajmująca się geod. przemysłową), DraftSight (jako program CAD), a księgowość prowadzimy w WebAplikacji to już niewiele potrzeba do szczęścia :), jeśli do tego kupimy C-GEO i będziemy odpalać go przez Wine to w dużym stopniu odpadają nam wydatki na oprogramowanie.
Jeśli autorzy C-GEO myślą nad wersją na androida dla którego bodaj aplikacje pisze się głównie w Javie (tu mogę się mylić :) ) to już niedaleka droga do aplikacji Webowej niezależnej od systemu operacyjnego, a dane byłyby w chmurze :)
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
logis
Team
Team
Posty: 628
Rejestracja: 13 gru 2005, 10:34
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Wstępniak - jak zainstalować C-Geo v.8 w OS Linux

Post autor: logis »

Podpisuję sie pod tym co napisał FaFal - Linux spokojnie załatwia 95% potrzeb w normalnej firmie. Też uruchamiam C-Geo, poza tym DraftSight, Octave itd.
99% ludzi pracuje pod Windows z przyzwyczajenia, bo nie wiedzą że jest alternatywa, poza tym 99% społeczeństwa nie ma ochoty nic zmieniać w środowisku pracy jeśli nie musi i w sumie to jest naturalne.
Napisałem to już w innym miejscu ale powtórzę tutaj - proszę się za bardzo nie przyzwyczajać do myśli o C-Geo na Androida, próby są dość ,,luźne'', jest z tym bardzo dużo pracy, owszem aplikacje można przepisać także do innego języka poza Javą ale wiele z tego dla nas nie wynika.
Jacek
Jacek Małańczuk
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Wstępniak - jak zainstalować C-Geo v.8 w OS Linux

Post autor: FaFaL »

Nie żebym nie chciał, ale spokojnie patrząc to zbyt dużo taka inwestycja by kosztowała, a zyski raczej znikome - no chyba, że w ramach wolnych mocy przerobowych jak ktoś by miał się nudzić :D

Tak przy okazji, jest to dobry materiał na art np. do Geodety - Linux + darmowe oprogramowanie + aplikacje webowe + możliwość uruchamiania aplikacji pod Windows (wine, wirtualizacja). Może się ktoś podejmie :) ja z chęcią poczytam :D
Pozdrawiam Rafał Kocierz
ODPOWIEDZ