Konwersja pliku pdf na tiff

Dyskusje dotyczace działania C-Geo V8 w systemie Linux
Awatar użytkownika
logis
Team
Team
Posty: 628
Rejestracja: 13 gru 2005, 10:34
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Konwersja pliku pdf na tiff

Post autor: logis »

Dzisiaj coś bezpośrednio z życia. Dostałem od klienta rysunek projektowy w formacie pdf. Niestety, można go było otwierać przeglądarką plików
pdf ale przerobienie go na format tiff, przy pomocy programu C-Raster nie udawało się.
Okazało się, że po prostu GhostScript sobie z tym pdfem nie radzi, co oznacza, że nie radzi sobie z nim też sporo
innych programów, które z tegoż GhostScripta korzystają.
Ponieważ wszystko co się tylko da staram się robić w Linuksie więc sprawę załatwiłem następująco:
1. Sprawdziłem, że ani GIMP ani Inkscape ani pdf2tif nie dają rady. Nie wiem tak naprawdę dlaczego, może ktoś mi coś podpowie ?
Potencjalny problem może wynikać z użycia do generowania pdf'a AutoCAD'a 2012, pdfplot10.hdi. Zastosowany format papieru to była dość duża wstążka 3000 mm na 840 mm, pdf w wersji 1.6, zoptymalizowany. Przy próbie konwersji powyższymi narzędziami dostawałem m.in. komunikat, że występuje nieznany tag PDFAUTOCAD-Identity0
2. Zrobiłem konwersję pdf na format svg programem pdf2svg. Niestety plik svg mogłem podejrzeć ale znów nie dało rady
przetworzyć go do tif'a.
3. Zainstalowałem skrypt napisany w Pythonie, znaleziony na stronie http://gtk-apps.org/content/show.php/Co ... ent=129689
Nazywa się Convert-Svg-To-Tif.py i wymaga biblioteki librsvg2-bin.
4. Skrypt pozwolił ostatecznie na uzyskanie oczekiwanego pliku tif.

Jacek
Michal_K
___
___
Posty: 66
Rejestracja: 24 sty 2012, 12:09

Re: Konwersja pliku pdf na tiff

Post autor: Michal_K »

Na starcie powiem ze niezbyt orientuje się na linuxie ale jesli chodzi o mapy przekazywane w PDFie i wrzuceniu ich do C-geo to w windzie przerabiam pdf'a na dxf'a i z niego zbieram potrzebne mi dane po imporcie dxf do c-geo a pdf'a konwertuje do tiff'a jeśli chce mieć podgląd mapy w tle robiąc np szkice dokumentacyjne. Nie wiem natomiast czy są dostępne programy do konwersji pdf do dxf pod pingwina.
Awatar użytkownika
logis
Team
Team
Posty: 628
Rejestracja: 13 gru 2005, 10:34
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Konwersja pliku pdf na tiff

Post autor: logis »

Dzień dobry - jedno pytanie mi się nasuwa - można zrobić konwersję pdf'a do dxf ale ma to sens tylko wtedy, jeśli w pdf są obiekty wektorowe, a jeśli jest w nim zapisany tylko raster, no to raczej nie ma to sensu ?

Jacek
Jacek Małańczuk
Awatar użytkownika
logis
Team
Team
Posty: 628
Rejestracja: 13 gru 2005, 10:34
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Konwersja pliku pdf na tiff

Post autor: logis »

No i jeszcze na szybko - w pingwinie też są narzędzia do konwersji pdf'a z wektorem na dxf, np. tu:
http://blog.rubypdf.com/2009/11/18/conv ... ostscript/

Służą do tego pstoedit oraz Ghostscript. W opisanym na początku przypadku problem wynikał właśnie z użycia Ghostscript ale pewnie jakieś inne narzędzia też by się dobrało.

Jacek
Awatar użytkownika
logis
Team
Team
Posty: 628
Rejestracja: 13 gru 2005, 10:34
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Konwersja pliku pdf na tiff

Post autor: logis »

No i sprawdziłem - w Linuksie można zrobić konwersję plików pdf z treścią wektorową do dxf, przy pomocy pstoedit.
Przykładowo: pstoedit -f dxf mapa.pdf mapa.dxf

Oczywiście ten dxf może słabo wyglądać - dziwne grubości linii, rozjechane teksty w tabelach ale jednak co wektor to wektor...
Jacek
ODPOWIEDZ