WTYCZKA ObliGEO.PowierzchnieMNK

W tym dziale zamieszczamy informacje o nowych wtyczkach. Można tu uzyskać pomoc na temat działania wtyczek
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

WTYCZKA ObliGEO.PowierzchnieMNK

Post autor: FaFaL »

Witam
Kolejna wtyczka z serii "wykorzystanie metody najmniejszych kwadratów w geodezji inżynieryjnej" ;)
Niniejsza wtyczka służy do wpasowania płaszczyzny w zbiór punktów przy pomocy MNK. Dla punktów reprezentujących płaszczyznę liczone są poprawki od płaszczyznowości oraz liczone są wysokości modelowe. Oprócz odchyłek program podaje pełną analizę dokładnościową wpasowania wraz z macierzą korelacji między parametrami wpasowywanej płaszczyzny. Podając punkt bez wysokości możliwe jest obliczenie wysokości na aproksymowanej powierzchni. Punkty można wczytywać z C-GEO przez podanie ich numerów, można wczytać wszystkie punkty zaznaczone w tabeli, a także punkty zaznaczonego obiektu liniowego na mapie. Po obliczeniach generowany jest raport (który można zapisać do Raportów w C-GEO), a także za pomocą odpowiedniej funkcji można zapisać do C-GEO punkty wraz z odchyłkami lub wysokościami modelowymi.
Wtyczka do pobrania TU : http://home.agh.edu.pl/~kocierz/index.p ... down&id=78
Osobiście używam tego programu przy badaniu płaskości wszelkich elementów powierzchniowych.
UWAGA: odchyłki wysokości liczone są wzdłuż linii pionu. //Edycja: już są liczone po normalnej (przynajmniej mi się tak wydaje 8) )
Ostatnio zmieniony 14 gru 2010, 13:25 przez FaFaL, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
walklim
____
____
Posty: 242
Rejestracja: 19 gru 2006, 00:32
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: WTYCZKA ObliGEO.PowierzchnieMNK

Post autor: walklim »

jestem pod wrażeniem, moje wyrazy uznania. Koledzy z firmy którzy do tej pory robili podobne obliczenia w autocadzie za pomocą moich "chorych lispów" postawią Autorowi pomnik. podoba mi się tez podejście do kwestii finansowej - podstawowe narzędzie (które bardzo dużo oferuje) za free a jak masz kaprysy to coś dopłać. szkoda że odchyłki są liczone wzdłuż linii "pionu" czasem szukana płaszczyzna nie jest ani pozioma ani pionowa , przydałoby się liczyć odchyłki prostopadle do niej.
dodane: a w sumie można przed obliczeniami zrobić transformacje 3d pomierzonych punktów i tak sprowadzić płaszczyznę "do poziomu".
Pozdrawiam Waldek Klimek
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: WTYCZKA ObliGEO.PowierzchnieMNK

Post autor: FaFaL »

Dzięki :) co do liczenia odchyłek to zmienię na prostopadłe (tylko znajdę chwilkę). Gdy trzeba policzyć odchyłki płaskości elementów pionowych to podczas importu z c-geo można zamienić osie tak aby oś która pada mniej więcej prostopadle na element została zaczytana jako Z. Poźniej przesyłam wyniki do C-GEO aby zrobić izolinie odchyłek.
Co do odpłatności to nigdy takowych nie pobierałem, tylko ograniczyłem funkcjonalność w wersji public (a komentarz był głównie po to aby było zabawniej). Faktycznie, wersja "pełna" umożliwia takie np zabawy aby płaszczyzna miała z góry zadane nachylenia w jednym z kierunków albo we wszystkich kierunkach itp..
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: WTYCZKA ObliGEO.PowierzchnieMNK

Post autor: FaFaL »

Już liczy odchyłki po normalnej do powierzchni (link powyżej)
Załączniki
ObliGEO_PowierzchnieMNK.jpg
ObliGEO_PowierzchnieMNK.jpg (115.77 KiB) Przejrzano 12315 razy
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Zbyszek_Gr.

Re: WTYCZKA ObliGEO.PowierzchnieMNK

Post autor: Zbyszek_Gr. »

Z poziomu C-geo - wtyczka nie daje się zainstalować, ilość pobrań - niezmiennie 0
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2875
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: WTYCZKA ObliGEO.PowierzchnieMNK

Post autor: grzes »

Zbyszek_Gr. pisze:Z poziomu C-geo - wtyczka nie daje się zainstalować, ilość pobrań - niezmiennie 0
Przepraszam - moja pomylka - zjadłem jedna literkę w nazwie wtyczki. Juz powinno działać.
pozdrawiam
grzes
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: WTYCZKA ObliGEO.PowierzchnieMNK

Post autor: FaFaL »

Witam
Po sporej ilości testów widzę jeden problem. Mianowicie wtyczka po obliczeniach ma możliwość wysłania obliczonych odchylek do bazy punktów w c-geo. Czasem zdarza się tak że nie wszystkie punkty przejdą, a po ich skasowaniu i ponownym zapisie przez wtyczkę wyskakuje błąd w c-geo. Myślę, że to coś w stylu przepelnienia bufora gdy komputer nie wyrabia. Może wystarczy jak wrzucę do kodu jakiś delay, ale może by zrobić zapis wiekszej ilości punktów do c-geo przez tablice - taką samą jak przy wysłaniu punktów zaznaczonych w c-geo?
Pozdrawiam Rafał Kocierz
zwierz84
__
__
Posty: 41
Rejestracja: 04 mar 2011, 11:45

Re: WTYCZKA ObliGEO.PowierzchnieMNK

Post autor: zwierz84 »

Witam
Czy ta wtyczka stała się płatna? A jeśli tak to jak dostać do niej dostęp? Bo nigdzie żadnej informacji nie widzę :/
Kiedyś chodziła normalnie a teraz wyskakuje info: "Wersja demo, zapłać a później wymagaj" :)
I jeszcze jedno... czy w tej wersji demo jest ograniczona ilość punktów?
pozdrawiam
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: WTYCZKA ObliGEO.PowierzchnieMNK

Post autor: FaFaL »

Ona wyczuwa moich byłych studentów, mobilizując ich do robienia własnych obliczeń :P
.
.
.
.
.
.
a tak naprawdę to wtyczka reaguje tylko w ten sposób jeśli przełączyło się na modelowanie za pomocą funkcji sklejanych, proszę wybrać modelowanie wielomianem
2013-10-19_173642.jpg
2013-10-19_173642.jpg (119.03 KiB) Przejrzano 11011 razy
Pozdrawiam Rafał Kocierz
zwierz84
__
__
Posty: 41
Rejestracja: 04 mar 2011, 11:45

Re: WTYCZKA ObliGEO.PowierzchnieMNK

Post autor: zwierz84 »

Jak by to było dla mnie to inaczej bym się z tym uporał :)
Jest mi to potrzebne cobym mógł pokazać moim uczniom inne warianty liczenia niektórych rzeczy... a od przyszłych techników(może jeden na całą grupę) nie będę wymagał poziomu jak na AGH :D
Jak któryś będzie ambitny(nie widzę takiego)... to może też się skusi na dalszą naukę a tej zacnej uczelni ;)
Dziękuję i pozdrawiam.
ODPOWIEDZ