opisy ikon w module osnów 3D/GNSS

Pytania, problemy, propozycje rozwoju modułu
Awatar użytkownika
zbigniew
_____
_____
Posty: 410
Rejestracja: 22 mar 2005, 08:26

opisy ikon w module osnów 3D/GNSS

Post autor: zbigniew »

Ikona 1 - powinien być opis "Nowe dane" - nie pojawia się.
Ikona 2 - "Wczytaj zadanie" - pojawia się , jest O.K.
Ikona 3 - "żaróweczka" - mogłaby byc podpowiedź "oblicz" - choć nie musi , bo ikona ma menu rozwijalne
Ikona 4 - "Raport" - jest O.K.
Ikona 5 - "Drukuj" - jest O.K.
Ikona 6 - "?" - powinna być podpowiedź "Co drukować" - brak takiej. Funkcjonalność tej opcji należałoby zrektyfikować. Teraz po jednokrotnym zaznaczeniu lub odznaczeniu ptaszka przy którymś wierszu okienko wyboru się zamyka.
Czyli aby zaznaczyć 5 z 9 opcji należy 5 razy otworzyć okienko. Lepszym wydaje się opcja z jednokrotnyk zatwierdzeniem wybranych opcji przez dodatkowy przycisk "zatwierdź" i do tego "anuluj" dla równowagi.
Ikona 7 - "ustawienia" - podpowiedź się nie pojawia i nie musi , bo opis jest częścią przycisku.
Jednakże funkcjonalność odhaczania ma wg mnie wadę jak opisana przy ikonie "?" tyle,że tu są 4 opcje i maksymalnie możemy potrzebowac czterokrotnego otwarcia okna wyboru.
Kolejne ikony nie budzą u mnie już takich emocji , bo ich opisy i działanie są intuicyjne. 8)
Pozdrawiam Zbigniew P.
Awatar użytkownika
zbigniew
_____
_____
Posty: 410
Rejestracja: 22 mar 2005, 08:26

Re: opisy ikon w module osnów 3D/GNSS

Post autor: zbigniew »

Widzę w wersji testowej ,że pierwsze propozycje z poprzedniego postu zostały już uwzględnione. A ja zastanawiam się, czy może wprowadzić dobrze znanną z innych modułów cgeo ikonę "wklej współrzędne". Do tej ikony i jej działania, uzytkownicy cgeo są już przyzwyczajeni, a tu jakby troche jej brakowało.
Pozdrawiam Zbigniew P.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: opisy ikon w module osnów 3D/GNSS

Post autor: FaFaL »

ale czemu brakuje ? Była ona niezbędna bo program sam nie dodawał punktów podczas dodawania obserwacji, aktualnie jak tylko dodajemy jakąś obserwację to program sprawdza czy w tabeli ten punkt występuje i dodaje go automatycznie do zakładki punktów.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
zbigniew
_____
_____
Posty: 410
Rejestracja: 22 mar 2005, 08:26

Re: opisy ikon w module osnów 3D/GNSS

Post autor: zbigniew »

OK , nie wiedziałem, że tak teraz to działa , gdyż zgodnie z przyzwyczajeniami zaczynałem zawsze wyrównanie od wpisania punktów nawiązania , później punktów wyrównywanych i dopiero w dalszej kolejności przechodziłem do obserwacji. Rozumiem ,że nowy moduł ma inną filozofię. I jest to kolejna informacja, którą warto umieścić w instrukcji.To jeszcze jedno pytanie ,które mi się nasuwa. Edytując samemu zakłądkę punktów można wpływać na kolejność wierszy z punktami - pisząc pol ludzku sortować manualnie. Czy w przypadku narzędzia , które Pan zaproponował , punkty zapisują się bez sortowania,czyli najprawdopodobniej w kolejności pojawienia się w obserwacjach ? A może jest jakiś mechanizm automatycznego sortowania i punkty pojawiają się w zakładce i później w raportach posortowane ?
Pozdrawiam Zbigniew P.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: opisy ikon w module osnów 3D/GNSS

Post autor: FaFaL »

Co do widoku w tabelce, to aktualnie może Pan sortować punkty po numerach, klasie stałości itp.... (wystarczy kliknąć na nazwę kolumny). W tym momencie nie ma jednak to wpływu na kolejność w raporcie, ale może uda się to zmienić. Proszę również pamiętać, że w większości przypadków nie trzeba wprowadzać współrzędnych przybliżonych (nawet ich numerów) ponieważ program sam potrafi je wyznaczyć.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
zbigniew
_____
_____
Posty: 410
Rejestracja: 22 mar 2005, 08:26

Re: opisy ikon w module osnów 3D/GNSS

Post autor: zbigniew »

Wiem ,wiem - automatyczne obliczanie współrzędnych przyblizonych to duży komfort , o ile wszystkie obserwacje są dobrze sprawdzone przed wpisaniem do wyrównania.
P.S.
Kiedyś korzystając właśnie z takiego automatu miałem problemy, aby odszukać banalny błąd zamiany kąta lewego na prawy , przy wartości zblizonej do 200g.
Pozdrawiam Zbigniew P.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: opisy ikon w module osnów 3D/GNSS

Post autor: FaFaL »

Tak przy okazji, robiąc analizę projektu sieci program w kolumnie V wylicza różnicę między wartością pomierzoną, a wyznaczoną ze współrzędnych przybliżonych.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
ODPOWIEDZ