Błąd centrowania i chyba błąd ustawienia tyczki(celu)

Pytania, problemy, propozycje rozwoju modułu
Awatar użytkownika
zbigniew
_____
_____
Posty: 410
Rejestracja: 22 mar 2005, 08:26

Błąd centrowania i chyba błąd ustawienia tyczki(celu)

Post autor: zbigniew »

No to przy okazji taki przypadek :
Pytanie: jak uwzględnić obserwacje , gdy w tej samej sieci mamy różne błedy centrowania i różne błedy ustawienia celu , a moduł operuje "błędem globalnym" jednakowym dla wszystkich stanowisk i nawiązań? Czy jest możliwe zróżnicowanie dla różnych stanowisk wpisywanie innych błędów.

Sytuacja pierwsza - stanowiska i cel - na przemian na stanowiskach z wymuszonym centrowaniem i na statywie.
Stanowisko i cel na wymuszonym centrowaniu - z założenia błąd 0,000 , przy rozstawieniu statywu nad jednoznacznym centrem ( np.ceramicznym na płycie) - błąd 0,001 do 0,002.

Sytuacja druga - stanowiska i cele nad różnymi rodzajami stabilizacji - poligon z rurką , graniy z krzyżem , dren itd.
błędy centrowania dla kazdego rodzaju stanowiska i celu są zdecydowanie różne.

Przy dużych sieciach pomiary mogą być wykonywane wieloma instrumentami o różnych parametrach. W przypadku obserwacji błedy pomiaru mozna wpisać manulanie. Co w przypadku , gdy te instrument mają różną dokładność centrowania ? Podobne pytanie może się pojawić przy różnych tyczkach anten ?

P.S.
Sam sobie trochę odpowiem - można wszystkie błędy , które nie dotyczą samych mierzalnych wartości pomiaru wyzerować i wtedy uzyskamy efekt jak w starym module, czyli wszystko rozrzuci się w poprawkach do obserwcji - ale chyba nie o to autorowi chodziło.
Pozdrawiam Zbigniew P.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Błąd centrowania i chyba błąd ustawienia tyczki(celu)

Post autor: FaFaL »

Takie pomiary kosztują dużo i wymagają sporej wiedzy - w końcu oczekuje się wyników o najwyższej dokładności. Osoba z taką wiedzą na pewno umie przeliczyć sobie samodzielnie indywidualne wartości błędów uwzględniających wspomniane czynniki i wpisać je dla każdej obserwacji z osobna (czyli tak samo jak Pan wykonywał np. posługując się dowolnym innym konkurencyjnym programem - nawet zachodnim). Tu warto skorzystać z możliwości importu obserwacji z arkusza kalkulacyjnego w którym wykona Pan wszystkie obliczenia pomocnicze. W końcu czymś musi się różnić geodeta wykonujący pomiary syt-wys od geodety który zajmuje się pomiarami przemieszczeń i odkształćeń dużych obiektów inżynierskich albo prowadzącym precyzyjne roboty tyczeniowe (np. prowadząc TBM).
Moduł jest napisany w ten sposób, aby maksymalnie ułatwić wykonywanie standardowych prac geodezyjnych (zakładanie osnów szczegółowych, czy też pomiarowych), gdzie cała sieć jest wykonywana jednolitą metodą i porównywalnymi narzędziami. Oczywiście nie zapominamy o wymagających użytkownikach mających szczególne potrzeby dlatego program umożliwia wyrównanie bardziej złożonych przypadków, ale wymagając większego udziału operatora (np. wprowadzenie indywidualnych błędów pomiaru wyliczonych samodzielnie, co dodatkowo jest wspomagane importem danych z arkuszy kalkulacyjnych czy też plików tekstowych).

PS. Niestety udzielił Pan sobie złej odpowiedzi i w takich przypadkach powinien Pan wpisać każdej obserwacji indywidualne wartości błędów. Kiedyś do postu załączałem arkusz wykonujący takie obliczenia i może Pan go poszukać na forum. W przypadku, że każdy sygnał (chyba cel) na danym stanowisku będzie scentrowany z inną dokładnością, automat będzie wymagał prawie tyle samo czasu na wprowadzenie tych danych co napisanie własnego skryptu (może arkusza) który to policzy, a na pewno by zaśmiecił moduł dla innych użytkowników. Możliwe, że uda mi się zaproponować rozwiązanie części Pana problemów (chyba), ale będzie trzeba chwilkę (chyba) poczekać.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
ODPOWIEDZ